Nové dávkovanie na základe najnovších štúdií (aktualizácia 19.2.2021) je uvedené v bodoch 3. a 4. boldom.
V posledných mesiacoch liečbu kovidu ovládol ivermektín. My na Slovensku ho poznáme iba ako veterinárne liečivo proti parazitom, v niektorých štátoch EU sa používa proti svrabu aj v humánnej medicíne, ale napríklad v tropickej Afrike, juhovýchodnej Ázii, Južnej Amerike je dobre známy, používa sa na liečenie veľmi ťažkých červových ochorení už skoro 50 rokov. Dnes mu vďačia za odčervenie už stovky miliónov pacientov. Vedelo sa, že má aj silné protivírusové účinky a dnes sa ukázalo, že má aj vynikajúce účinky v terapii kovidu. Už desiatkam miliónov pacientom v Indii a Brazílii pomohol vyliečiť sa aj z tejto novodobej choroby. Poskytuje 100 % ochranu pred nakazením (napríklad zdravotníckych pracovníkov v riziku) a podľa doterajších vedeckých štúdií zabezpečí v priemere o 86 % ľahší priebeh rannej ambulantnej fázy choroby a pri komplikovaných ťažkých stavoch v nemocniciach bolo obdobne u každého liečeného pacienta zaznamenané zlepšenie klinického priebehu až o 81%. Ak sú pacienti liečení ivermektínom, tak sa podstatne znížuje riziko smrti.
Dávkovanie
Ivermektín má aj veľmi výhodné dávkovanie.
1. V profylaxii zdravotníkov vo vysokom riziku na kovid oddeleniach, u všeobecných lekárov v prvom kontakte, záchranárov… sa podáva dávka 0,2 mg/kg. Po podaní prvej dávky sa tá istá dávka zopakuje na tretí deň. Potom stačí túto dávku opakovať 1x za 14 dní. Takto podávaný ivermektín vytvorí účinnú hladinu lieku, ktorá má preukázaný 100% ochranný účinok.
2. Postexpozičná profylaxia – ak sme sa stretli s niekým, kto je pozitívny stačí užiť tú istú liečbu ako je uvedená v bode 3 a môžeme mať istotu, že zostaneme negatívni.
3. Vo včasnej ambulantnej liečbe sa dávka 0,2 mg/kg podáva 2-5 dní podľa závažnosti stavu. To je liečba ak je pacient doma a lieči sa ambulantne.
4. U ťažkých prípadov v nemocniciach sa dáva vyššia dávka 0,3 mg/kg a podáva sa 5 dní.
Obstaranie
Sme prvý štát Európskej únie kde minister zdravotníctva schválil použitie na Slovensku neregistrovaného lieku ivermektínu na profylaxiu a liečbu kovidu. Je to absolútna novinka aj v EÚ, kde je liek registrovaný iba v indikácii na liečenie svrabu a parazitov. Dostali sme sa tak celkom do čela celosvetového úsilia o vysporiadanie sa s pandémiou COVID – 19. No napriek nespornému prvenstvu Slovenska liek ivermektín v našich lekárňach stále nenájdete.
V Bratislave je možné si dať liek predpísať u vlastného všeobecného praktického lekára a poslať taxík do lekárne v Rakúsku (Kittsee, Hainburg, Bruck/Leitha Bahnhof…), alebo osobne pozháňať.
Ja predpisujem pre 50 kg osobu 4 balenia takto (pre 100 kg osobu dvojnásobok), v prípade pre vážneho pacienta hospitalizovaného v nemocnici:
Rp. Scabioral 3mg tbl
(Ivermectin 3 mg tbl; 4 tbl in one orig. pack)
Exp. Orig. No. IV (quattuor)
D.S. 3 tbl day 1.; 3 tbl day 2. 3 tbl day 3.; 3 tbl day 4.; 3 tbl day 5
Práve som predpísal tri balenia, je treba uviesť diagnózu svrab – B 86 a taxikár ide hneď pre to. Jedno balenie stojí v Rakúsku 66 € v hotovosti. Teraz liek bude viezť syn pre svoju matku, ktorá je v nemocnici v Svidníku. Že poisťovne znovu ušetria? Netreba to tak nechať ale žiadať blok v poisťovni preplatiť. Je to predsa liečba schválená ministrom zdravotníctva na návrh hlavného odborníka pre infektológiu prof. MUDr. Ivana Schrétera.
Čo majú robiť ľudia z ďalekého Slovenska?
Môžu si dať predpísať recept u svojho lekára, oskenovať a poslať na adresu niektorej lekárne v Rakúsku, Nemecku, Francúzsku, Británii…
Mailove adresy lekarní, ktore podla skuseností mojich pacientov spoľahlivo komunikujú a posielajú lieky:
„Mistrys Pharmacy“ sales@mistrys.co.uk;
„Farmacia Svizzera Internazionale“ info@farmaciasvizzerainternazionale.com;
„Eurapon online apotheke“ info@eurapon.de;
„Stadtapotheke Hainburg“ office@apotheke-hainburg.at.
A samozrejme je veľa ďalších lekární. Napíšte do diskusie svoje skúsenosti a kontakty.
Treba im poslať od svojho lekára na Slovensku recept a oni pošlú lieky. Toto ale trvá dlhšie.
Alebo môžete poslať recept poštou, alebo možno aj len oskenovaný svojmu známemu v Bratislave a ten by to mohol vedieť v Hainburgu zúradovať.
V nemocniciach väčšinou liek nemajú a niekde zatiaľ aj odmietajú podávať aj ten rodinou obstaraný a donesený, odporúčam trvať na podaní lieku v nemocnici, na základe jeho schválenia ministrom a najnovším odporúčaním MZSR pre nemocnice, ktoré spracoval doc. MUDr. Jozef Firment. A samozrejme sa odvolať aj na medzinárodné protokoly I-MASK+ a MATH+ nepretržite aktualizované na stránke Aliancie proti kovidu FLCCC.
Vedľajšie účinky
Liek musí indikovať vždy lekár, ktorý zváži všetky prínosy a riziká pre pacienta.
Opatrne pri liečbe pacientov s epilepsiou, môže mať interakcie s antiepileptikami.
Podrobný informačný leták o Scabiorale preložený v prekladači google
https://translate.google.com/translate?hl=&sl=de&tl=sk&u=https%3A%2F%2Fmedikamio.com%2Fde-at%2Fmedikamente%2Fscabioral-3-mg-tabletten%2Fpil
Originálna informácia v Nemčine
https://medikamio.com/de-at/medikamente/scabioral-3-mg-tabletten/pil
Wikipédia tiež upozorňuje na nežiadúce účinky, ktoré vyplývajú hlavne z rýchleho uvoľňovania látok, zo zabitých červov, čo v našej populácii možno možno predpokladať u niektorých poľovníkov, ale u bežnej populácie je takéto riziko minimálne. https://translate.google.com/translate?sl=hu&tl=sk&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Ivermectin
Veterinárny ivermektín
Na fakt, že ivermektín je účinný liek na kovid dnes existuje množstvo štúdií, odporúčania Aliancie proti kovidu FLCCC a taktiež množstvo praktických skúseností napríklad z Indie a najnovšie aj z Brazílie, kde v súčasnosti distribuujú 25 miliónov balíčkov s obsahom ivermektínu a azitromycínu (Sumamed) pre všetkých pozitívne testovaných a ich kontakty. Na Slovensku humánny liek napriek unikátnemu ministerskému schváleniu, nie je dostupný, ale sú dostupné veterinárne prípravky pre kone, ovce, kravy aj ošípané, dokonca vyrábané na Slovensku, napríklad ho vyrábajú priamo v jednom epicentre kovidu, v Nitre. Keď ministerstvo zdravotníctva nie je schopné zabezpečiť humánne liečivo, pochopiteľne ľudia v situáciách, kedy im vo veľkom zomierajú blízki, v snahe zachrániť ich životy, siahajú stále častejšie k veterinárnemu ivermektínu. Nečudo, že dnes veterinárny ivermektín, pretože je to na Slovensku všeobecne dostupné a známe liečivo, zachraňuje aj životy ľudí. Predsa nie každý môže zaplatiť 200 – 400 euro za Scabioral a cestovať krížom cez celé Slovensko do Bratislavy naháňať potrebný liek v Rakúsku. Za tohto ministra Krajčiho, ľudia sa sami začali liečiť liekmi pre zvieratá. Niekto preferuje konskú pastu Noromectin. Ja ako lekár som sa podujal, že tiež budem testovať nejaké veterinárne liečivo, sám na sebe, v indikácii profylaxie zdravotníka vo vysokom riziku(1.). Vybral som si roztok z Nitry pre ovce Galmectin a užívam ho už viac ako mesiac tak, že prehltnem každé dva týždne 2ml tohto roztoku. Flaštička stojí 9 euro a obsahuje 10 dávok. Cena ako v Indii, či Egypte. Má to takú pomarančovú príchuť a môj žalúdok vôbec neprotestuje. Takže to je moje malé tajomstvo, prečo som kovid ešte nedostal, hoci som denne v prvej línii boja proti pandémii. Nuž uvažujem, aký môže byť rozdiel medzi veterinárnym a humánnym ivermektínom. Možno keby to ŠUKL preveril, a keby zdravotnú nezávadnosť preskúmal aj ÚVZ SR. Ak by boli zistenia dobré, tak by dali jednu pečiatku a hneď by bolo všetko v poriadku. Nakoniec výroba pre ľudí by sa mohla presunúť do Hlohovca. Aj minister zdravotníctva, aj ľudia by mohli byť konečne pokojní.
Aktualizácia 7.3.2021 a 9.3.2021
Na Slovensko boli dovezené a mohli by byť v lekárňach na predpis dostupné tieto humánne prípravky:
Ivermectin Tablet USP IverJohn-6 tbl; 100×6 mg
Ivermex tbl; 4×3 mg
Ermetin tbl; 10×3 mg
Ivermectin Tablet IV-Bect tbl; 100×6 mg
Ivert 6 tbl; 4×6 mg
Ako správne užívať ivermektin po jedle, alebo nalačno?
IVM by sa nemal užívať na lačno. V takomto prípade sa vstrebáva podstatne menej účinnej látky, znamená to až 2,5 x nižšiu koncentráciu v tkanivách, ako pri správnom podaní na plný žalúdok (MUDr. Mesík). Inými slovami pacienti sú potom hlboko poddávkovaní a liečba nemôže fungovať.
Liek je najlepšie užívať po jedle, najlepšie po niečom mastnejšom (MUDr. Janeková). Takže odporúčania užívať liek nalačno sú chybné a môžu byť príčinou zlyhania liečby.