VYTRVALOSŤ – ALEBO AKO ÚSPEŠNE SPLNIŤ NOVOROČNÉ PREDSAVZATIA
Zomrel kráľ, nech žije kráľ! Aj takto obrazne by sme mohli popísať obdobie dnešných dní. Lúčime sa so starým rokom a vítame ten nový. Všetci si pripíjame a vinšujeme si navzájom len to najlepšie – veľa zdravia, šťastia, lásky, bohatstva a hojnosti. Na prelome rokov však prichádza aj obdobie, kedy zvykneme hodnotiť našu uplynulú prácu a dosiahnuté výsledky. Tí šťastnejší prechádzajú do nového roka vyrovnaní, smelo, s nadhľadom a veľmi úspešne. No väčšina ľudí však len chronicky a stereotypne – bez žiadnych výrazných životných zmien a úspechov. A ak aj títo nešťastníci zaznamenali v živote nejakú zmenu, tak to bola obyčajne neplánovaná zmena “k horšiemu“. Vo svojom hlbokom vnútri sú však skalopevne rozhodnutí situáciu zvrátiť a oprášia preto všetky nesplnené minuloročné predsavzatia. S novým odhodlaním s nimi vstupujú do nového roka v silnom presvedčení, že teraz už ich bezpodmienečne naplnia…
Pri rozhodovaní, akou časťou seriálu Ako sa stať milionárom za 1 rok budem pokračovať, veľmi ma ovplyvnilo aktuálne novoročné obdobie. Pre uverejnenie na internete mám totiž rozpracovaných viacero článkov, ktoré som ešte úplne nedokončil a zatiaľ nepublikoval. Jedným z nich je aj krátky návod 12 zaručených tipov, ako úspešne splniť novoročné predsavzatia. Keďže osobne nevidím žiaden rozdiel, ktorý odlišuje novoročné predsavzatie od akéhokoľvek iného sna alebo túžby (samozrejme mimo obdobia v roku, kedy si ho zadáme), rozhodol som sa preto prepojiť dva samostatné príspevky v jeden. Pre úspešné splnenie hocakých stanovených cieľov, nech už ich nazveme akokoľvek, platia totiž prakticky rovnaké princípy a pravidlá.
Uveďme si na úvod teda zoznam najčastejších novoročných predsavzatí, s ktorými sa stretávame. Tak ako všetko v živote jednotlivca aj nižšie uvedené predsavzatia môžeme priradiť do jednej zo štyroch základných oblastí, ktoré ako celok tvoria naše hmotné a nehmotné bytie: ZDRAVIE, POZNANIE, VZŤAHY a STATKY (pre hodnotný, šťastný a naplnený život je veľmi dôležité rovnomerne rozvíjať všetky uvedené aspekty nášho života). Ak chcete zmeniť svoj život k lepšiemu a do nového roka ste si ešte nedali žiadne predsavzatie, teraz sa môžete nechať smelo inšpirovať:
~ prestať fajčiť
~ prestať piť
~ schudnúť (pribrať) / zdravo sa stravovať
~ začať cvičiť / zlepšiť si kondíciu
~ žiť bez stresu
~ zbaviť sa dlhov
~ začať šetriť
~ viac zarábať / získať lepšiu prácu
~ ísť na super dovolenku / zažiť niečo mimoriadne
~ tráviť viac času s rodinou / priateľmi
~ zásadne zmeniť svoj život
~ venovať sa záľubám
~ začať sa vzdelávať / prečítať knihu
~ byť menej online
~ pomôcť ľudom v núdzi / charita
~ + iné
Ak ste si už v minulosti nejaké novoročné predsavzatia predsavzali, isto mi dáte za pravdu, že nie je vôbec jednoduché ich splniť. Po úvodnom nadšení nám za veľmi krátku dobu pôvodné odhodlanie úplne vyprchá. Počas celého roka potom na nich vôbec nemyslíme a na svetlo sveta vyplávajú opäť v decembri, kedy si ich obyčajne znova prehodíme do ďalšieho roka v presvedčení, že tentokrát to už vyjde. Zamysleli ste sa však už niekedy nad tým, kde robíme chybu a ako sa dá miera úspešnosti naplnenia novoročných predsavzatí zvýšiť? Možno Vám k ich dosiahnutiu tentokrát dopomôže 12 tipov ako úspešne zvládnuť novoročné predsavzatia:
1.) Myslím, teda som – zamyslite sa! Áno, najprv sa zamyslite! Veľa ľudí pri otázke čo by chceli vo svojom živote zmeniť ani nepozná odpoveď. Preto sa najprv dôkladne zamyslite, čo Vás v živote trápi a čo by ste najradšej zmenili. Urobte si osobnú psychohygienu a zamyslite sa nad sebou. Napíšte si zoznam všetkého, čo by ste chceli v živote dokázať a dosiahnuť. Už len tým, že odhalíte a pomenujete problémy, ktoré Vás trápia, vykročíte jednou nohou za lepším zajtrajškom.
2.) Rozprávka o vzdušnom zámku – reálnosť predsavzatí. Každý človek je schopný vo svojom živote dosiahnuť veľké veci. Veď nie nadarmo sa vraví “snívajte veľké sny“. Uskutočniteľnosť predsavzatí však ide ruka v ruke s Vašou mierou objektivity. Musíte sa najprv postaviť pred vlastné zrkadlo a zhodnotiť čoho ste za súčasných podmienok a okolností schopný dokázať. Nepreceňujte svoje sily a vyvarujte sa už vopred prípadnému neúspechu nastavením latky príliš vysoko.
3.) Keď je menej viac – počet predsavzatí. Splnenie novoročných predsavzatí ovplyvňuje aj ich počet. Úspešnosť splnenia predsavzatí je ovplyvnená samozrejme aj ich množstvom. Je vhodnejšie si preto stanoviť jedno predsavzatie a sústrediť sa len naň. Ak ho zvládnete, môžete sa smelo pustiť do ďalšieho.
4.) Kladná – pozitívna formulácia. Sila našej mysle a podvedomia je pred nami vždy ešte z veľkej miery ukrytá (táto téma však rozsahom ďaleko presahuje objem jedného článku). Nateraz len toľko, že všetky naše predsavzatia a ciele je potrebné formulovať výlučne pozitívne – bez negatív a záporov (už sa nebudem prejedať / budem jesť striedmo, nebudem lenivý / budem usilovný, …).
5.) Udrite klinec presne po hlavičke – konkrétnosť predsavzatí. Všetky predsavzatia musia byť presné, jasné a merateľné, aby ste vedeli, kedy sú už splnené. Ak chcete napríklad schudnúť, musíte vedieť presne koľko a do kedy: schudnem 10 kilogramov do … , alebo zarobím 1.000.000,- € do … 😉
6.) Nikto učený z neba nespadol + vyladte si prostredie! Pre úspešné zvládnutie niektorých predsavzatí nám naše aktuálne vedomosti nevystačia. Študujte, zlepšujte a zvyšujte si svoje poznatky a znalosti v danej problematike, sledujte ľudí, ktorí už Váš problém zvládli a inšpirujte sa nimi. Vyhľadávajte spoločnosť, ktorá má rovnaké ciele ako Vy; a naopak striktne sa vyvarujte prostrediu, ktoré by Vás mohlo zlákať a stiahnuť do starých koľají!
7.) Veľký sen a malé sníčky – keď po trošku ďalej zájdeš. Vyhotovte si stratégiu a podrobný časový plán postupného napĺňania stanoveného predsavzatia. Rozložte si Váš cieľ podľa možnosti na čo najdrobnejšie časové míľniky v závislosti od povahy Vášho predsavzatia – cieľová páska je totiž obyčajne veľmi vzdialená. A aby ste sa do finále vôbec niekedy dostali, je lepšie si vytvoriť priebežné, malé ciele. Každé zvládnutie dielčieho cieľa bude pre Vás zároveň veľmi prepotrebnou dávkou motivácie pre ďalšie pokračovanie na ceste za vytúženým celkovým víťazstvom…
8.) Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra – úloha dňa. Prokrastinácia (z latinského pro crastinus – pre zajtrajšok, na zajtra) je pojem používaný pre označenie chorobného odkladania úloh na neskôr (na zajtra). Prajem Vám, aby to nebol Váš spoločník (na ceste za vytúženým snom), pretože schopnosť prekonať vlastné hranice a opustiť zónu komfortu bude rozhodujúca pre dosiahnutie Vášho cieľa. Určte si na každý deň povinnú úlohu, ktorá Vás k naplneniu predsavzatia priblíži a spravte všetko preto, aby ste ju vykonali!
9.) Dôveruj, ale preveruj… Vytvorte si vlastný systém kontroly. Zapisujte si Váš pokrok k dosiahnutiu cieľa a vyhodnocujte ho tak často, ako sa len dá (ideálne denne). Evidujte každý úspech a odmeňte sa zaň. Veľký pozor však na zlyhania a nesplnené čiastočné úlohy. Ak poľavíte totiž vo Vašom úsilí, čo by len na jeden deň, môže sa niekedy hravo stať, že sa už k plneniu a naplneniu predsavzatia nejako nedostavíte. Vráťte sa k stanoveným úlohám čím skôr, kým nie je príliš neskoro…
10.) Buďte hlasná trúba – povedzte to svetu! V niektorých prípadoch je dobré sa o svoje novoročné predsavzatia podeliť so svojou rodinou a okolím. V kritickom období to môžu byť práve Vaši najbližší, ktorí Vám dodajú novú silu a podporia Vás vo Vašom úsilí. Ale pozor! Zneužívanie takejto podpory však nebude večné. Musíte si uvedomiť, že ak každoročne (opakovane) zdieľate s blízkymi svoje predsavzatia len tak povrchne pro forma, bez akejkoľvek viditeľnej snahy a výsledkov, skôr či neskôr očakávajte od priateľov rovnakú spätnú fádnu podporu a odozvu…
Veľmi špecifické je uverejnenie predsavzatia úplne verejne (napríklad na sociálnych sieťach). V takomto prípade sa z predsavzatia stáva Váš veľký spoločenský záväzok a nemôžete z neho vycúvať už len tak. Takéto uverejnenie cieľa môže byť však veľmi nebezpečná dvojsečná zbraň, ktorá pri zlyhaní dokáže navyše nepríjemne ublížiť: priniesť určitú formu zosmiešnenia a o to zvýšenú mieru s tým súvisiacej frustrácie. Napriek tomu všetkému som sa pre takéto verejné prehlásenie odhodlal práve pri tomto seriáli Ako sa stať milionárom za 1 rok. Uvedomujúc si vážnosť môjho rozhodnutia sa na mojej ceste za miliónovým snom bez objektívneho dôvodu už nemôžem zastaviť. Niet žiadnej cesty späť, kocky sú hodené. A prečo som sa tak rozhodol? O tom možno niekedy nabudúce. Vyložene pre tento prípad budem teda opakom tichej vody, ktorá brehy myje…
11.) Dobrá vôľa všetko zdolá. Nech už sa rozhodnete zmeniť vo svojom živote čokoľvek, niekde na začiatku toho všetkého sa musí ukrývať najprv vôľa – tichý hlas po zmene. Aby ste na Vašej ceste vôbec nemuseli hľadať a siahať po rôznych druhoch motivácie, ktorá by Vás hnala vpred, pretavte len vôľu do neochvejnej túžby splniť si svoj cieľ a budete nezastaviteľný…
12.) Zvyk je železná košeľa a vytrvalosť ruže prináša! Na ceste za dokonalosťou musíme prejsť cez rôzne nástrahy, prekážky a zaťažkávajúce skúšky. Vytvorenie bežnej rutiny je u každého z nás z časového hľadiska rôzne. Toto obdobie môže trvať od 21 až do 90 dní. Nielen trpezlivosť, ale aj VYTRVALOSŤ ruže prináša. Zotrvajte vo svojom úsilí počas úvodného kritického obdobia, nedajte sa za žiadnych okolnosti odradiť a vytvorte si návyk. A potom Vám už bude ležať pri nohách celý svet!
NEOCHVEJNÁ VYTRVALOSŤ – plánovanou súčasťou 52-dielneho seriálu o miliónovom sne je aj táto časť pojednávajúca o jednej z kľúčových vlastností, ktorá je pre dosiahnutie a naplnenie akéhokoľvek cieľa (predsavzatia) nepostrádateľná. Vo veľa prípadoch si ani neuvedomujeme, že je to práve VYTRVALOSŤ, ktorú musíme v sebe neustále šľachtiť a pestovať. Ľudia, ktorí sa nikdy nezmieria s nepriazňou a vrtochmi osudu, nakoniec vždy premenia dočasné životné prehry na celkové víťazstvo!
Aby bol človek šťastný, musí veriť v možnosť šťastia. Nemôžme však len čakať, že príde vždy samo. Pretože vôbec nemusí. Niekedy je preto lepšie vykročiť šťastiu naproti. Sám veľmi dobre viem, čo všetko sa ukrýva za tým, ak sa v dnešnej dobe, popri všetkých ostatných starostiach a povinnostiach, ktoré v živote máte, rozhodnete uskutočniť svoje sny. Ak ste sa na takúto cestu vydali, z celého srdca Vám želám predovšetkým veľa neochvejnej VYTRVALOSTI.
Čo som tento týždeň urobil, aby som sa stal milionárom:
~ tieto dni sústredím všetku pozornosť na spustenie predpredaja ePublikácie Sprievodca svetom GDPR počas mesiaca január 2021 a s tým súvisiace práce na webových stránkach www.gdpr-pass.sk a na príprave 50-60 stranovej voľne stiahnuteľnej demo verzie
Jasný cieľ, neutíchajúca túžba, podrobný plán a jeho systematické plnenie v spojení s neochvejnou vytrvalosťou Vás zaručene prevedú cez bránu úspechu!
*úvodnú, 1. časť seriálu Ako sa stať milionárom za 1 rok nájdete na tomto odkaze.
**pokračovanie, 8. časť seriálu Ako sa stať milionárom za 1 rok nájdete na tomto odkaze.
Sprievodca svetom GDPR | GDPR-PASS.sk