Čaká nás temná totalitná budúcnosť? Kočner ako ideálny nástroj na úplný rozklad právneho štátu. Časť prvá.

Keď Róbert Fico pred pár mesiacmi ohlásil koniec právneho štátu na Slovensku, bral som ho s rezervou. Nie že by som nevidel bezprecedentné pokusy súčasnej vlády zničiť aj tú ohlodanú verziu, ktorú tu ešte máme. To určite nie. Len som si nebol ochotný pripustiť, že sa im to môže niekedy podariť. Taktiež si treba priznať, že aj za Ficových vlád dostal tento pojem poriadne zabrať. Prepojenia na pochybné živly zdá sa patria ku kultúre slovenských spoločenských, politických a ekonomických špičiek. Mečiarove paktovanie s tajnou službou, Dzurindové pochybné privatizačné orgie, či Sulíkové „rokovania“ práve s Kočnerom počas Radičovej vlády.

Rád by som si povedal, že skoro tridsať rokov po vzniku samostatného Slovenska sa posúvame pomaly vpred. Opak je však pravdou. Svoje „nebezpečné hry“ rozohráva asi každý, kto má čo i len tú najmenšiu možnosť ovplyvniť politické dianie vo svoj prospech. Mainstreamoví novinári s pochybnou motiváciou a minulosťou, neziskové organizácie do ktorých tečú financie od rôznych zahraničných vlád a „filantropov“, či politici, ktorí klamú a intrigujú. Práve súdny proces s vrahmi Kuciaka a Kušnírovej nám pomohol nazrieť do tohto nechutného zákutia politiky.

Počas dokazovania sa totižto na svetlo sveta dostal spis SIS, z pozorovania viacerých zaujímavých osôb. Informačná služba sa rozhodla sledovať dva bratislavské podniky. Kaviareň U Krajniaka a neďaleko ležiaci bar Next Apache. Odporúčam všetkým si tento vyše štyristo stranový spis prečítať (odkaz na stihnutie zo stránok eurorešpekt.sk). Dozviete sa napríklad aj o stretnutiach politických špičiek zo strany Sme rodina s právnikom Danielom Lipšicom. Najzaujímavejšie sú však stretnutia takzvaných „apačov“, ktoré sa pravidelne konali v spomínanom bare. V rôznych zoskupeniach sa tam stretávali také mená ako Abrahám, Hríb, Korda, Mojžíš, Zajac (Peter), Janota, Egon a Fedor Gálovci, ako aj neznámi účastníci, ktorých pracovníci SIS identifikovali iba dodatočne. Na stretnutiach sa okrem iného riešila aj diskreditácia Róberta Fica: Peter Zajac: „Stále veľká časť verejnosti uznáva, čo Fico povie. Je najvyšší čas začať pracovať na pokrivení obrazu Fica. Treba vraj verejnosť presvedčiť, že to Fico nemá v hlave všetko v poriadku, že v podstate v istom zmysle blúzni. Ak verejnosť tento obraz prijme, potom je možné všetko“.

Aby si čitateľ vedel vytvoriť trochu ucelenejšiu predstavu o čom sa títo páni dohadovali, odcitujem aspoň pár výňatkov zo spisu.

Správa zo 07.04.2017. Bar Next Apache 20.55 h. Strana 63 až 65. Diskusia apačov o aktuálnych udalostiach.

Veľmi hanlivo rozprávali o maďarskom premiérovi Orbánovi, o jeho najnovších vyhláseniach na tému tlaku Bruselu, migračnej politiky, no najmä tzv. Sorosovej univerzity. Rozprávali sa o možnosti podpory maďarských konzervatívcov a tlaku na tamojšiu vládu. Peter Zajac vyjadril presvedčenie, že Orbán padne v prípade, ak túto univerzitu zruší. Iveta sa vraj vyjadrila, že Soros je mimoriadne z jeho konania rozladený. Vyjadril názor, že zároveň je tu obrovská šanca pre Slovensko získať sídlo pre túto univerzitu. – Hríb po chvíli okomentoval šancu, že by sa Sorosova univerzita presunula na Slovensko – „Viete si predstaviť čo by sme tým získali? Zaviedol (asi Soros) by sem finančné toky, posilnilo by nás to, bol by tu nový priestor pre novú základňu pre progresívne zmýšľajúcich ľudí.“

– Po skončení stretnutia večer o 22.17 ostal v bare diskutovať už len Peter Zajac a neznámi muž s kratšími vlasmi. Kým Zajac chválil Trumpa za jeho počínanie v Sýrii, jeho prísediaci mu oponoval. – Vraj organizácia spadajúca pod OSN potvrdila, že Asad zničil chemické zbrane a tie boli použité aj v irackom Mosule, no Západ to vtedy obišiel mlčky. „Teraz sa to musí dohrať dokonca inak sa môže (Trump) rýchlo spáliť“ dodal. Na to ho Zajac zahriakol, že „rozhodujúca časť populácie dostáva informácie, aké má dostávať“, ostatné nie je podstatné „rozumieš tu je tá sila, obsadenie rozhodujúcich miest vo svete“.

Správa z 30.06.2017. Rozhovor s Andrejom Jevičom (priateľom jednej z časníčok, ktorý trávi veľa času v bare a pohybuje sa aj v okolí apačov). Strana 88. Opis jedného z neidentifikovaných členov.

Muža prichádzajúceho na BMW s nemeckými EČV ustanovil ako bývalého vedúceho vysielania vysielača Slobodná Európa v Mníchove a nazval ho neurčito Macháč, alebo Macháček. Dodnes vraj tento muž, použijeme priezvisko Macháč, podpichuje, a niekedy aj trochu zvozí, Štefana Hríba. Má vraj na Hríba veľký vplyv. Do veľkej miery určuje, čomu sa média majú v najbližšom období venovať a kritizuje, ak sa tomu nevenovali vôbec, alebo dostatočne, alebo sa čomusi nevenovali podľa jeho predstáv.

Andrej Jevič ďalej uviedol, že občas sú v bare prítomní novinári aj z iných médií a možno čakajú na pokyny alebo sa len tak v bare družia. Uviedol tiež, že kedysi tam často chodieval Daniel Lipšic, ale v ostatnom období ho takmer nevída.

Pridajme k týmto poznatkom aj staršiu kauzu s názvom „Lipšicové stádo“, kde mal tento horúci kandidát na post generálneho prokurátora a morálny velikán podsúvať informácie a úkolovať svojich spriaznených novinárov. Pomaly tak všetko do seba zapadá a pred nami sa postupne vytvára hrozivý obraz o tom, ako niektorí politici a novinári spoločne poťahovali za nitky. Cieľom zjavne nemalo byť nič iné ako smerovanie verejnej mienky požadovaným smerom a vyvíjanie tlaku ako na nežiadúcich politikov, tak aj na sudcov (súdny proces s vrahmi Kuciaka a Kušnírovej). A nie je práve toto, milí čitatelia, útok na právny štát na Slovensku?

Volebný podvod, či zlyhanie jednotlivca?

Vráťme sa však ešte na chvíľu k politickým kauzám. Keď sa pozrieme na históriu novodobej slovenskej politiky s odstupom, zistíme, že asi všetky najznámejšie kauzy môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Do tej prvej dajme kauzy, za ktoré priamo nesú zodpovednosť politické strany, alebo ich vedenie. Konanie, ktoré systematicky a úmyselne poškodzuje Slovensko. Do druhej zase pochybenia jednotlivcov, ktorí sa zväčša nechali skorumpovať. Opäť uvediem aspoň pár príkladov.

Sľubované ekonomické reformy mali Slovákom zabezpečiť švajčiarske dôchodky a prudké dobiehanie západných krajín v životnej úrovni. Po tom, čo ľudia vo voľbách zvolili pravicové strany na čele s SDKú však mnohých čakalo tvrdé vytriezvenie. Rozpredaj našich strategických podnikov do zahraničia, bol už len nechutným vyústením ich vládnutia. Myslíte si, že by ich ľudia volili, keby im na rovinu povedali čo majú v pláne a čo to znamená? Keby im vysvetlili, že sa tým zbavujeme podstatnej časti našej suverenity a do budúcna ohrozujeme aj samotnú existenciu Slovenskej republiky? Určite nie. Je síce pravda, že pred voľbami sa sľuby politikov o svetlých zajtrajškoch množia ako huby po daždi. Myslieť si však, že záujmové a ekonomické skupiny stojace za týmito stranami nemali už pred voľbami v pláne tento bezprecedentný útok na štát, považujem za naivné. Však v kauze Gorila figurujú také mená ako Anna Bubeníková (FNM za SDKú), Jirko Malchárek (minister hospodárstva za ANO), Stanislav Janota (FNM za KDH), či Milan Krajniak (FNM za KDH a poradca ministra vnútra).

Kauzy patriace do druhej skupiny nemajú také devastačné dopady na spoločnosť, zato sa však vyskytujú oveľa častejšie. Viacerí ľudia majú totižto nutkanie využívať verejné zdroje veľmi „nehospodárne“. Ako mi raz bolo vysvetlené, „kto neokráda druhých, okráda svoju rodinu“. Keď bežní ľudia prikrývajú svoje činy takýmito frázami, niet divu, že má štátna správa problém s korupciou. Trestuhodná kauza „piešťanského CT“,  bizarná „teta Anka“, či z tých najnovších „kamarát Miškovič“. Aj keď sú to prevažne zlyhania jednotlivcov, je aj tu naivné myslieť si, že o tých väčších vedenie politických strán nevedelo. Napríklad sa mi nechce veriť, že špičky SMERu netušili o zmluve na diaľničné mýto. Ak by to bola pravda, aj tak by sa jednalo o kolosálne zlyhanie.

Na základe pár prípadov korupcie však tvrdiť, že je celé súdnictvo prehnité, všetci politici sú darmožráči,  a všetci prokurátori s policajtmi sú podplatení, je absolútny blud. Ľudia radi uvažujú skratkovito. A ak je ich podozrenie masívne podporované dennodenne médiami, veľmi radi mu uveria. Tvrdenie, že za všetko zlo na Slovensku môže Fico je však úplne odtrhnuté od reality . Pokusy podplatiť sudcov, politikov, či policajtov boli aj pred ním. A budú aj po ňom. A nie. K náprave Slovenska nestačí, ak sa moc odovzdá šašovi s pochybnými praktikami, ktorý sa už roky utápa v nenávisti, klamstvách a primitivizme. Igor Matovič a jeho kompánia nám síce sľúbili reformy, ktoré všetko vyriešia (čo mi to len pripomína), no nimi prezentované návrhy právom vyvolávajú u všetkých triezvo uvažujúcich ľudí zdesenie.

Ak sa totižto chceme niekam posunúť, budeme musieť zabezpečiť, aby boli najmä súdy a prokuratúra nezávislé od politických vplyvov. Aby tam pracovalo čo najviac odborníkov, aby na nich dozeral nezávislý kontrolný orgán so silnými právomocami, či aby boli finančné toky verejnej správy a štátnych zamestnancov pod čo najprísnejšou kontrolou. Toto tu však už dávno máme. Možno v nedokonalej podobe, ktorá sa dá značne vylepšiť, ale máme. „Koalícia odborníkov a plagiátorov“ si však zmyslela, že najlepšie bude všetko rozbiť a podriadiť súdy a prokuratúru svojej zlovôli. Generálny prokurátor, ktorý môže byť kedykoľvek odvolaný politikmi je tak akurát na smiech. Sudcovia, ktorí môžu byť za svoj právny názor stíhaní vo mne taktiež veľkú dôveru nevyvolávajú.

Čitateľ by mohol namietať. “Však úmysel môžu mať dobrý a to, že tieto reformy vojdú do platnosti ešte neznamená, že ich budú zneužívať.” Toto tvrdenie však absolútne neberie do úvahy súčasné správanie sa koaličných politikov. Oni sa totižto už dnes snažia ovplyvňovať sudcov. „Etalón morálky“ Šeliga sa verejne vyjadruje k rozhodnutiam sudcov, keď sa mu nepáčia, alebo mu nevyhovujú. Zahanbiť sa, ako ináč, nedal ani Igor Matovič. Z pozície premiéra v deň čítania rozsudku na svojom facebooku napísal, „DEŇ D. Deň, kedy sa Kočner vysmeje spravodlivosti alebo spravodlivosť na neho doľahne,“. Asi každý súdny človek chápe, že premiér NESMIE takýmto spôsobom komentovať súdny proces, pretože tým vyvíja zjavný nátlak na sudcov.

No a osobitnou kategóriou je poslanec vládnej SaS Alojz Baránik. Ten s odhodlaním talibanského bojovníka a s citom pre spravodlivosť, ktorý by mu závidela aj španielska inkvizícia pravidelne útočí na, podľa neho, „zločinom prerastenú prokuratúru„. Jeho návrh zrušenia zákazu zverejnenia tváre sudcov, taktiež stojí za to. Však sa na chvíľu zamyslime. Načo takýto návrh? Aby mali novinári nad sudcami väčšiu moc? Aby mali sudcovia strach, že ich pôjde dav lynčovať, ak nerozhodnú tak ako novinári nastavili verejnú mienku? Hotový výsmech spravodlivosti.

Strach čo i len pomyslieť na to, čo by sa na Slovensku dialo, keby sa mala prokuratúra a súdnictvo spovedať takýmto “odborníkom na justíciu”. Zdá sa, že právny štát na Slovensku , ktorého hlavnou zásadou je deľba moci, teda nezávislosť zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci melie z posledného. „Koalícia nenávisti“ sa totiž rozhodla zasadiť mu poslednú ranu z milosti.

Akú budúcnosť nám prichystali Matovičovi reformátori?

Najpodstatnejšia je však jedna jediná otázka. Prečo? Prečo potrebuje súčasná vládna moc prevziať absolútnu kontrolu nad justíciou a prokuratúrou? Však už teraz majú dostatočné kompetencie na to, aby očistili všetky inštitúcie od zločincov. Majú dokonca v rukách voľbu nového generálneho prokurátora. Tak prečo toľká snaha pretlačiť Lipšica? Hádam už v tejto republike nie je žiadny poriadny kandidát na GP? Na túto otázku ja osobne vidím len zopár logických záverov.

-Vládny predstavitelia chcú očistiť verejnú správu od zločincov, ale pre svoju neschopnosť to nedokážu inak, ako narušením základných princípov právneho štátu.

-Nejde im o očistu od zločincov, ale o očistu od nenávidených nominantov SMERu. Pritom nie je podstatné či niekedy porušili, alebo neporušili zákon, ale za ktorú politickú stranu kopú.

-Potrebujú získať kontrolu nad justíciou a prokuratúrou v prípade, že by sa prevalili kauzy, ktoré do budúcna plánujú.

-Bažia po absolútnej moci, ktorá zabezpečí ich všemocnosť a beztrestnosť. Každý diktátorský režim postupoval približne rovnako. Ako prvé pod ľúbeznými heslami, či pocitom ohrozenia nahromadil čo najväčšiu moc. Odstránil svojich politických oponentov, ako aj slobodu slova. A keď prišiel správny čas zomlel všetkých, ktorí si dovolili s režimom nesúhlasiť, či už z ideových, alebo morálnych dôvodov. Je to síce značne zveličené, no pokus koalície uzurpovať moc do vlastných rúk a zároveň rozložiť základné princípy právneho štátu neveštia pre Slovákov nič dobrého. Však aj občania Nemecka si určite nevedeli ani v najhorších snoch predstaviť akým smerom ich krajinu nasmeruje milovaný spasiteľ, Adolf Hitler.

Na záver už len uvediem citát Martina Luthera Kinga, ktorý podľa mňa stojí v týchto pohnutých časoch za zamyslenie.

„Naša generácia bude jedného dňa ľutovať nielen zlých slov a skutkov zlých ľudí, ale tiež strašné mlčanie dobrých.“

 

Koniec prvej časti.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jozef Siničák

O AUTOROVI

Hrdý Slovák pracujúci v obore manažmentu kvality a žijúci na juhu stredoslovenského kraja.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 10

Celkové hodnotenie: 21.93

Priemerná čítanosť: 2791

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Predseda vlády nemôže svojvoľne meniť rozhodnutia konzília epidemiológov, tvrdí Raši

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, SITA-Ľudovít Vaniher)   Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) nemôže svojvoľne meniť rozhodnutia konzília epidemiológov a spoliehať sa na reakcie…

  Prezidentka víta iniciatívu mladých ľudí, ktorí sa angažujú za ochranu klímy

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Prezidentka Zuzana Čaputová víta iniciatívu mladých ľudí, ktorí sa angažujú za ochranu klímy. Ako uviedla vo svojom profile…

  Boris Kollár verí, že Slovensko môže od konca októbra testovať na koronavírus 20-tisíc ľudí denne

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanec Národnej rady SR Miroslav Kollár (Za ľudí) verí, že Slovensko môže od konca októbra testovať na koronavírus…

  Predsedníctvo KDH doplnili Peter Belinský a Peter Bobula

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)   Členmi predsedníctva mimoparlamentnej strany KDH sa stali Peter Belinský a Peter Bobula. O voľbe členov Rady KDH, ktorá…

  Švajčiari hlasujú o ukončení dohody o voľnom pohybe osôb z krajín EÚ

  0icon

  Ženeva 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Keystone-Laurent Gillieron)   Švajčiarski voliči v nedeľu hlasujú o odstúpení od dohody s Európskou úniou, ktorá upravuje voľný pohyb osôb, informovali…

  Vulgarizmy nepatria do úst poslancov, ministrov ani premiéra, reaguje politológ na prestrelku medzi Matovičom a Blahom počas Hodiny otázok

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci, ministri ani premiér by určite vo svojich vystúpeniach nemali používať invektívy. Myslí si to politológ z Fakulty…

  Blaha sa ospravedlnil Pavlíne Matovičovej za to, že ju označil pojmom „biela kobyla"

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Opozičný poslanec parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa ospravedlnil manželke premiéra Igora Matoviča Pavlíne za to, že ju v…

  Čo znamená zatknutie Makóa, čo sa deje v pozadí a kto pôjde do basy ďalší

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V slovenskej politike keď sa do parlamentu nedostali strany ako PS-Spolu, KDH, SNS, Vlasť, maďarské strany, došlo k situácií, že…

  Premiér: Rútime sa v rozbehnutom vlaku. Obávam sa, že budeme musieť prísť s úplným zákazom hromadných podujatí

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Oliver Ondráš)   Na Slovensku môže prísť k úplnému zákazu hromadných podujatí. Na sociálnej sieti to v súvislosti s…

  Bukovský reaguje na Matoviča: "Nepripúšťa diskusiu, namiesto toho očierňuje, dehonestuje a zastrašuje. Voči hrubému zásahu do mojich osobnostných práv podniknem všetky právne kroky"

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube/TASR-Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v piatok počas tlačovej konferencie slovne zaútočil na doktora Igora Bukovského, ktorý je…

  TopDesať

  Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa navždy zmení!

  0 icon

  Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa otočí o 180 stupňov. Nielenže sa tvoji noví chlpatí priatelia stanú členmi rodiny, ale tiež mnohými spôsobmi transformujú tvoj doterajší pokojný život. Všade ťa sledujú, chránia pred plošticami a môžu dokonca znížiť riziko srdcových chorôb! Tento umelec dokonale ilustruje zmeny, ktoré sa dejú v našich životoch,…

  Deti inšpirujú LEGO, aby spravili kocky ekologickými

  0 icon

  Tie LEGO kocky, s ktorými si sa hrával ako dieťa (a možno to stále robíš), by mohli plávať v oceáne viac ako 1 000 rokov. Dánska firma sa snaží vďaka deťom o dramatickú a ekologickú zmenu. V rámci svojho najnovšieho prísľubu začne spoločnosť LEGO od roku 2021 vymieňať plastové tašky za papierové. Deti…

  Záhadné zmiznutie letu MH370: 1. časť

  0 icon

  Pokračujeme sériou článkov o udalostiach, ktoré otriasli svetom. Ako to už v informačnej dobe býva, s mnohými sa spájajú rôzne konšpirácie. Tentokrát sa spoločne pozrieme na let MH370, ktorý zmizol. V sobotu 08. 03. 2017 z letiska Kuala Lumpur vzlietlo lietadlo malajzijských aerolínií s označením MH370. Namierené malo do Pekingu a na palube sa nachádzalo 239 ľudí.…

  Blond ľudia to majú v živote jednoduchšie. Prečo?

  0 icon

  Možno si videl veľa ľudí s týmito slnkom pobozkanými odtieňmi vlasov, ale v skutočnosti sú prirodzení blond ľudia oveľa menej bežní. Slávne blondínky, ako napríklad  Marilyn Monroe , Gwen Stefani a Reese Witherspoon, sa v skutočnosti s tými honosnými zlatými vlasmi nenarodili. Ale na blond farbe je niečo, vďaka čomu sa mocné ženy rozhodnú odfarbiť si vlasy na svetlejší odtieň. Prečo to…

  TOP10 jednoduchých tipov, ako zhodiť prebytočné kilá

  0 icon

  Niekedy sa ani hodiny v posilňovni plné potu a bolesti neodrazia na váhe alebo výzore a požadovaná kondícia sa môže javiť ako nedosiahnuteľná. Tu je pár trikov, vďaka ktorým pôjdu kilá dole. Práca na tele si vyžaduje nielen intenzívny tréning, ale aj zmenu stravovania a denného režimu. Kilá dokážu ísť dole aj bez titanského…

  Vo svete IT

  Pozrite sa, ako by mohla vyzerať nová ponuka vypínania a zapínania zariadenia v Xiaomi telefónoch

  0 icon

  Hoci nadstavba MIUI 12 bola predstavená už relatívne dávno, tak Xiaomi na ňu „nezanevrelo“ a stále pracuje na jej vylepšovaní. Portál xiaomiadictos poukazuje na novú ponuku zapínania a vypínania zariadenia, ktorá by okrem iného mohla získať aj dodatočné funkcionality. Ako môžete vidieť nižšie, tak toto nové rozhranie vypínania a zapínania…

  HarmonyOS 2.0 sa dostane na prvé Huawei smartfóny už začiatkom budúceho roka

  0 icon

  Spoločnosť Huawei už minimálne druhý rok aktívne pracuje na alternatívnom operačnom systéme, ktorý by mohol poháňať takmer všetky zariadenia z portfólia tohto čínskeho giganta. Prvotnou zámienkou bolo vytvoriť ideálny systém pre zariadenia z ekosystému internetu vecí a inteligentnej domácnosti, no nie tak dávne rozhodnutia vlády Spojených štátov amerických donútili spoločnosť…

  TSMC údajne doručilo Huaweiu výrazne menej procesorov, ako si spoločnosť objednala

  0 icon

  Nie je žiadnym tajomstvom, že Huawei je aktuálne pod veľkým tlakom, ktorý je spôsobený novým kolom sankcií zo strany USA, ktoré bolo ohlásene ešte v máji tohto roka. V dôsledku nových opatrení spoločnosti Huawei bola obmedzená možnosť nakupovania produktov, ktoré sú vyrábané americkými technológiami. Najvypuklejší problém v tejto oblasti bol…

  Mohol by sa stať z planéty Proxima B náš druhý domov? Ako by prebiehalo vesmírne sťahovanie?

  0 icon

  Zem je momentálne našim jediným domovom medzi hviezdami. Hoci máme ešte veľa času (pozn. redakcie: podľa súčasných modelov približne 5 miliárd rokov) než sa z nášho Slnka stane červený obor a pohltí našu planétu, vedci už dnes pátrajú po planéte, ktorá by mala podobné podmienky, ako naša Zem. Sľubným kandidátom je exoplanéta Proxima…

  Baseus Fabric HUB 7 v 1 – multifunkčný HUB s čítačkou SD kariet, USB C, či HDMI výstupom za neuveriteľne nízku cenu

  0 icon

  Nedostatočný počet portov alebo jednoduché zapojenie laptopu ku všetkým zariadeniam súčasne pri príchode napríklad do práce je častým nedostatkom, ktorý trápi veľkú časť každodenných používateľov laptopov, desktopov, či prípadne iných pracovných zariadení. Ideálnym riešením napríklad pre laptopy sú najmä multifunkčné nabíjacie stanice, ktoré poskytujú širokú možnosť pripojenia externých zariadení, pričom…

  Armádny Magazín

  Ruský vrtuľník Mi-171 ako argument v čínsko-indickom spore

  0 icon

  Čína, 27.september 2020 (AM) - Rusko dodalo Číne zásielku overených vrtuľníkov, ktoré nemajú konkurenciu pri práci v ťažko dostupných oblastiach. Načo ich Čína potrebuje? Vari nemá vlastné vrtuľníky?   Medzi pamätihodnosťami ruského mesta Ulan-Ude (metropoly

  Vojna pokračuje: Arménsko zostrelilo dva vrtuľníky a tri bezpilotné lietadlá Azerbajdžanu v Náhornom Karabachu

  0 icon

  Arménsko, 27.september 2020 (AM) - V Karabachu sa opäť priostruje: Arménsko oznámilo dva zostrelené azerbajdžanské vrtuľníky a tri zničené tanky. "Arménskej sily zostrelili dva vrtuľníky a tri bezpilotné vzdušné prostriedky azerbajdžanských ozbrojených síl v Náhornom Karabachu," uviedla tlačová hovorkyňa arménskeho ministerstva obrany Susane Stepananová.

  Ruský pilot povedal, prečo sa v USA chytajú za srdce, keď sa k ich hraniciam priblíži Tu-160

  0 icon

  Rusko 27. septembra (AM) - Uznávaný vojenský pilot Ruskej federácie Vladimir Popov povedal, prečo sa USA bojí Tu-160. Americká armáda spozorovala v identifikačnej zóne protivzdušnej obrany Aljašky dva ruské strategické bombardéry Tu-160. Objavili ich stíhačky F-22 Raptor a lietadlá včasného varovan

  Filipínske námorníctvo vyzbrojilo protiponorkové vrtuľníky izraelskými strelami Spike a torpédami Blue Shark

  0 icon

  Filipíny 27. septembra (AM) - Filipínske námorníctvo vyzbrojilo protiponorkové vrtuľníky zbraňami Spike NLOS a Blue Shark. Námorníctvo sa rozhodlo pre raketu Spike vyvinutú a vyrábanú izraelskou zbrojovku Rafael Advanced Defense Systems. Verzia NLOS je s ultra dlhým dosahom (maximálny dosah je 25 kilometrov) pre nepriamu streľbu. Kódový názov je T

  Základný kameň Európskej armády? Francúzsko s Nemeckom založili spoločnú leteckú jednotku

  0 icon

  Francúzsko 27. septembra (AM) - Vo štvrtok 17. septembra 2020 sa ministerka ozbrojených síl Florence Parly a ministerka obrany Nemeckej spolkovej republiky Annegret Kramp-Karrenbauer vybrali na leteckú základňu 105 za účelom položenia základného ka

  Svetlo sveta

  Pozvánka na slávnostnú sv. omšu v Katedrále sv. Šebastiána pri príležitosti 131. výročia kňazskej vysviacky a 156. výročia narodenia Andreja Hlinku

  0 icon

  Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal do histórie a sŕdc nášho národa. V nedeľu 27. septembra 2020 si pripomenieme 156. výročie narodenia Andreja Hlinku. Don Peter Hasidlo, rektor Katedrály sv. Šebastiána bude pri príležitosti 131. výročia kňazskej…

  Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá o Juklovi a Krčmérym

  0 icon

  Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá “svätosti života” Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. Informovalo o tom Rádio LUMEN. Ide o popredné osobností „tajnej“ cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode tohto sekulárneho inštitútu a organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.   “Ich cieľom bolo organizovať malé spoločenstvá, povzbudzovať mladých k nádeji, aby…

  Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

  0 icon

  Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

  14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

  0 icon

  Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

  Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

  0 icon

  Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

 • icon FOTO DŇA