Čaká nás temná totalitná budúcnosť? Kočner ako ideálny nástroj na úplný rozklad právneho štátu. Časť prvá.

Keď Róbert Fico pred pár mesiacmi ohlásil koniec právneho štátu na Slovensku, bral som ho s rezervou. Nie že by som nevidel bezprecedentné pokusy súčasnej vlády zničiť aj tú ohlodanú verziu, ktorú tu ešte máme. To určite nie. Len som si nebol ochotný pripustiť, že sa im to môže niekedy podariť. Taktiež si treba priznať, že aj za Ficových vlád dostal tento pojem poriadne zabrať. Prepojenia na pochybné živly zdá sa patria ku kultúre slovenských spoločenských, politických a ekonomických špičiek. Mečiarove paktovanie s tajnou službou, Dzurindové pochybné privatizačné orgie, či Sulíkové „rokovania“ práve s Kočnerom počas Radičovej vlády.

Rád by som si povedal, že skoro tridsať rokov po vzniku samostatného Slovenska sa posúvame pomaly vpred. Opak je však pravdou. Svoje „nebezpečné hry“ rozohráva asi každý, kto má čo i len tú najmenšiu možnosť ovplyvniť politické dianie vo svoj prospech. Mainstreamoví novinári s pochybnou motiváciou a minulosťou, neziskové organizácie do ktorých tečú financie od rôznych zahraničných vlád a „filantropov“, či politici, ktorí klamú a intrigujú. Práve súdny proces s vrahmi Kuciaka a Kušnírovej nám pomohol nazrieť do tohto nechutného zákutia politiky.

Počas dokazovania sa totižto na svetlo sveta dostal spis SIS, z pozorovania viacerých zaujímavých osôb. Informačná služba sa rozhodla sledovať dva bratislavské podniky. Kaviareň U Krajniaka a neďaleko ležiaci bar Next Apache. Odporúčam všetkým si tento vyše štyristo stranový spis prečítať (odkaz na stihnutie zo stránok eurorešpekt.sk). Dozviete sa napríklad aj o stretnutiach politických špičiek zo strany Sme rodina s právnikom Danielom Lipšicom. Najzaujímavejšie sú však stretnutia takzvaných „apačov“, ktoré sa pravidelne konali v spomínanom bare. V rôznych zoskupeniach sa tam stretávali také mená ako Abrahám, Hríb, Korda, Mojžíš, Zajac (Peter), Janota, Egon a Fedor Gálovci, ako aj neznámi účastníci, ktorých pracovníci SIS identifikovali iba dodatočne. Na stretnutiach sa okrem iného riešila aj diskreditácia Róberta Fica: Peter Zajac: „Stále veľká časť verejnosti uznáva, čo Fico povie. Je najvyšší čas začať pracovať na pokrivení obrazu Fica. Treba vraj verejnosť presvedčiť, že to Fico nemá v hlave všetko v poriadku, že v podstate v istom zmysle blúzni. Ak verejnosť tento obraz prijme, potom je možné všetko“.

Aby si čitateľ vedel vytvoriť trochu ucelenejšiu predstavu o čom sa títo páni dohadovali, odcitujem aspoň pár výňatkov zo spisu.

Správa zo 07.04.2017. Bar Next Apache 20.55 h. Strana 63 až 65. Diskusia apačov o aktuálnych udalostiach.

Veľmi hanlivo rozprávali o maďarskom premiérovi Orbánovi, o jeho najnovších vyhláseniach na tému tlaku Bruselu, migračnej politiky, no najmä tzv. Sorosovej univerzity. Rozprávali sa o možnosti podpory maďarských konzervatívcov a tlaku na tamojšiu vládu. Peter Zajac vyjadril presvedčenie, že Orbán padne v prípade, ak túto univerzitu zruší. Iveta sa vraj vyjadrila, že Soros je mimoriadne z jeho konania rozladený. Vyjadril názor, že zároveň je tu obrovská šanca pre Slovensko získať sídlo pre túto univerzitu. – Hríb po chvíli okomentoval šancu, že by sa Sorosova univerzita presunula na Slovensko – „Viete si predstaviť čo by sme tým získali? Zaviedol (asi Soros) by sem finančné toky, posilnilo by nás to, bol by tu nový priestor pre novú základňu pre progresívne zmýšľajúcich ľudí.“

– Po skončení stretnutia večer o 22.17 ostal v bare diskutovať už len Peter Zajac a neznámi muž s kratšími vlasmi. Kým Zajac chválil Trumpa za jeho počínanie v Sýrii, jeho prísediaci mu oponoval. – Vraj organizácia spadajúca pod OSN potvrdila, že Asad zničil chemické zbrane a tie boli použité aj v irackom Mosule, no Západ to vtedy obišiel mlčky. „Teraz sa to musí dohrať dokonca inak sa môže (Trump) rýchlo spáliť“ dodal. Na to ho Zajac zahriakol, že „rozhodujúca časť populácie dostáva informácie, aké má dostávať“, ostatné nie je podstatné „rozumieš tu je tá sila, obsadenie rozhodujúcich miest vo svete“.

Správa z 30.06.2017. Rozhovor s Andrejom Jevičom (priateľom jednej z časníčok, ktorý trávi veľa času v bare a pohybuje sa aj v okolí apačov). Strana 88. Opis jedného z neidentifikovaných členov.

Muža prichádzajúceho na BMW s nemeckými EČV ustanovil ako bývalého vedúceho vysielania vysielača Slobodná Európa v Mníchove a nazval ho neurčito Macháč, alebo Macháček. Dodnes vraj tento muž, použijeme priezvisko Macháč, podpichuje, a niekedy aj trochu zvozí, Štefana Hríba. Má vraj na Hríba veľký vplyv. Do veľkej miery určuje, čomu sa média majú v najbližšom období venovať a kritizuje, ak sa tomu nevenovali vôbec, alebo dostatočne, alebo sa čomusi nevenovali podľa jeho predstáv.

Andrej Jevič ďalej uviedol, že občas sú v bare prítomní novinári aj z iných médií a možno čakajú na pokyny alebo sa len tak v bare družia. Uviedol tiež, že kedysi tam často chodieval Daniel Lipšic, ale v ostatnom období ho takmer nevída.

Pridajme k týmto poznatkom aj staršiu kauzu s názvom „Lipšicové stádo“, kde mal tento horúci kandidát na post generálneho prokurátora a morálny velikán podsúvať informácie a úkolovať svojich spriaznených novinárov. Pomaly tak všetko do seba zapadá a pred nami sa postupne vytvára hrozivý obraz o tom, ako niektorí politici a novinári spoločne poťahovali za nitky. Cieľom zjavne nemalo byť nič iné ako smerovanie verejnej mienky požadovaným smerom a vyvíjanie tlaku ako na nežiadúcich politikov, tak aj na sudcov (súdny proces s vrahmi Kuciaka a Kušnírovej). A nie je práve toto, milí čitatelia, útok na právny štát na Slovensku?

Volebný podvod, či zlyhanie jednotlivca?

Vráťme sa však ešte na chvíľu k politickým kauzám. Keď sa pozrieme na históriu novodobej slovenskej politiky s odstupom, zistíme, že asi všetky najznámejšie kauzy môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Do tej prvej dajme kauzy, za ktoré priamo nesú zodpovednosť politické strany, alebo ich vedenie. Konanie, ktoré systematicky a úmyselne poškodzuje Slovensko. Do druhej zase pochybenia jednotlivcov, ktorí sa zväčša nechali skorumpovať. Opäť uvediem aspoň pár príkladov.

Sľubované ekonomické reformy mali Slovákom zabezpečiť švajčiarske dôchodky a prudké dobiehanie západných krajín v životnej úrovni. Po tom, čo ľudia vo voľbách zvolili pravicové strany na čele s SDKú však mnohých čakalo tvrdé vytriezvenie. Rozpredaj našich strategických podnikov do zahraničia, bol už len nechutným vyústením ich vládnutia. Myslíte si, že by ich ľudia volili, keby im na rovinu povedali čo majú v pláne a čo to znamená? Keby im vysvetlili, že sa tým zbavujeme podstatnej časti našej suverenity a do budúcna ohrozujeme aj samotnú existenciu Slovenskej republiky? Určite nie. Je síce pravda, že pred voľbami sa sľuby politikov o svetlých zajtrajškoch množia ako huby po daždi. Myslieť si však, že záujmové a ekonomické skupiny stojace za týmito stranami nemali už pred voľbami v pláne tento bezprecedentný útok na štát, považujem za naivné. Však v kauze Gorila figurujú také mená ako Anna Bubeníková (FNM za SDKú), Jirko Malchárek (minister hospodárstva za ANO), Stanislav Janota (FNM za KDH), či Milan Krajniak (FNM za KDH a poradca ministra vnútra).

Kauzy patriace do druhej skupiny nemajú také devastačné dopady na spoločnosť, zato sa však vyskytujú oveľa častejšie. Viacerí ľudia majú totižto nutkanie využívať verejné zdroje veľmi „nehospodárne“. Ako mi raz bolo vysvetlené, „kto neokráda druhých, okráda svoju rodinu“. Keď bežní ľudia prikrývajú svoje činy takýmito frázami, niet divu, že má štátna správa problém s korupciou. Trestuhodná kauza „piešťanského CT“,  bizarná „teta Anka“, či z tých najnovších „kamarát Miškovič“. Aj keď sú to prevažne zlyhania jednotlivcov, je aj tu naivné myslieť si, že o tých väčších vedenie politických strán nevedelo. Napríklad sa mi nechce veriť, že špičky SMERu netušili o zmluve na diaľničné mýto. Ak by to bola pravda, aj tak by sa jednalo o kolosálne zlyhanie.

Na základe pár prípadov korupcie však tvrdiť, že je celé súdnictvo prehnité, všetci politici sú darmožráči,  a všetci prokurátori s policajtmi sú podplatení, je absolútny blud. Ľudia radi uvažujú skratkovito. A ak je ich podozrenie masívne podporované dennodenne médiami, veľmi radi mu uveria. Tvrdenie, že za všetko zlo na Slovensku môže Fico je však úplne odtrhnuté od reality . Pokusy podplatiť sudcov, politikov, či policajtov boli aj pred ním. A budú aj po ňom. A nie. K náprave Slovenska nestačí, ak sa moc odovzdá šašovi s pochybnými praktikami, ktorý sa už roky utápa v nenávisti, klamstvách a primitivizme. Igor Matovič a jeho kompánia nám síce sľúbili reformy, ktoré všetko vyriešia (čo mi to len pripomína), no nimi prezentované návrhy právom vyvolávajú u všetkých triezvo uvažujúcich ľudí zdesenie.

Ak sa totižto chceme niekam posunúť, budeme musieť zabezpečiť, aby boli najmä súdy a prokuratúra nezávislé od politických vplyvov. Aby tam pracovalo čo najviac odborníkov, aby na nich dozeral nezávislý kontrolný orgán so silnými právomocami, či aby boli finančné toky verejnej správy a štátnych zamestnancov pod čo najprísnejšou kontrolou. Toto tu však už dávno máme. Možno v nedokonalej podobe, ktorá sa dá značne vylepšiť, ale máme. „Koalícia odborníkov a plagiátorov“ si však zmyslela, že najlepšie bude všetko rozbiť a podriadiť súdy a prokuratúru svojej zlovôli. Generálny prokurátor, ktorý môže byť kedykoľvek odvolaný politikmi je tak akurát na smiech. Sudcovia, ktorí môžu byť za svoj právny názor stíhaní vo mne taktiež veľkú dôveru nevyvolávajú.

Čitateľ by mohol namietať. “Však úmysel môžu mať dobrý a to, že tieto reformy vojdú do platnosti ešte neznamená, že ich budú zneužívať.” Toto tvrdenie však absolútne neberie do úvahy súčasné správanie sa koaličných politikov. Oni sa totižto už dnes snažia ovplyvňovať sudcov. „Etalón morálky“ Šeliga sa verejne vyjadruje k rozhodnutiam sudcov, keď sa mu nepáčia, alebo mu nevyhovujú. Zahanbiť sa, ako ináč, nedal ani Igor Matovič. Z pozície premiéra v deň čítania rozsudku na svojom facebooku napísal, „DEŇ D. Deň, kedy sa Kočner vysmeje spravodlivosti alebo spravodlivosť na neho doľahne,“. Asi každý súdny človek chápe, že premiér NESMIE takýmto spôsobom komentovať súdny proces, pretože tým vyvíja zjavný nátlak na sudcov.

No a osobitnou kategóriou je poslanec vládnej SaS Alojz Baránik. Ten s odhodlaním talibanského bojovníka a s citom pre spravodlivosť, ktorý by mu závidela aj španielska inkvizícia pravidelne útočí na, podľa neho, „zločinom prerastenú prokuratúru„. Jeho návrh zrušenia zákazu zverejnenia tváre sudcov, taktiež stojí za to. Však sa na chvíľu zamyslime. Načo takýto návrh? Aby mali novinári nad sudcami väčšiu moc? Aby mali sudcovia strach, že ich pôjde dav lynčovať, ak nerozhodnú tak ako novinári nastavili verejnú mienku? Hotový výsmech spravodlivosti.

Strach čo i len pomyslieť na to, čo by sa na Slovensku dialo, keby sa mala prokuratúra a súdnictvo spovedať takýmto “odborníkom na justíciu”. Zdá sa, že právny štát na Slovensku , ktorého hlavnou zásadou je deľba moci, teda nezávislosť zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci melie z posledného. „Koalícia nenávisti“ sa totiž rozhodla zasadiť mu poslednú ranu z milosti.

Akú budúcnosť nám prichystali Matovičovi reformátori?

Najpodstatnejšia je však jedna jediná otázka. Prečo? Prečo potrebuje súčasná vládna moc prevziať absolútnu kontrolu nad justíciou a prokuratúrou? Však už teraz majú dostatočné kompetencie na to, aby očistili všetky inštitúcie od zločincov. Majú dokonca v rukách voľbu nového generálneho prokurátora. Tak prečo toľká snaha pretlačiť Lipšica? Hádam už v tejto republike nie je žiadny poriadny kandidát na GP? Na túto otázku ja osobne vidím len zopár logických záverov.

-Vládny predstavitelia chcú očistiť verejnú správu od zločincov, ale pre svoju neschopnosť to nedokážu inak, ako narušením základných princípov právneho štátu.

-Nejde im o očistu od zločincov, ale o očistu od nenávidených nominantov SMERu. Pritom nie je podstatné či niekedy porušili, alebo neporušili zákon, ale za ktorú politickú stranu kopú.

-Potrebujú získať kontrolu nad justíciou a prokuratúrou v prípade, že by sa prevalili kauzy, ktoré do budúcna plánujú.

-Bažia po absolútnej moci, ktorá zabezpečí ich všemocnosť a beztrestnosť. Každý diktátorský režim postupoval približne rovnako. Ako prvé pod ľúbeznými heslami, či pocitom ohrozenia nahromadil čo najväčšiu moc. Odstránil svojich politických oponentov, ako aj slobodu slova. A keď prišiel správny čas zomlel všetkých, ktorí si dovolili s režimom nesúhlasiť, či už z ideových, alebo morálnych dôvodov. Je to síce značne zveličené, no pokus koalície uzurpovať moc do vlastných rúk a zároveň rozložiť základné princípy právneho štátu neveštia pre Slovákov nič dobrého. Však aj občania Nemecka si určite nevedeli ani v najhorších snoch predstaviť akým smerom ich krajinu nasmeruje milovaný spasiteľ, Adolf Hitler.

Na záver už len uvediem citát Martina Luthera Kinga, ktorý podľa mňa stojí v týchto pohnutých časoch za zamyslenie.

„Naša generácia bude jedného dňa ľutovať nielen zlých slov a skutkov zlých ľudí, ale tiež strašné mlčanie dobrých.“

 

Koniec prvej časti.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jozef Siničák

O AUTOROVI

Hrdý Slovák pracujúci v obore manažmentu kvality a žijúci na juhu stredoslovenského kraja.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 11

Celkové hodnotenie: 24.44

Priemerná čítanosť: 2752

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Staronovým prezidentom Ugandy sa stal Yoweri Museveni

  0icon

  Kampala 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nicholas Bamulanzeki)   Dlhoročný ugandský prezident Yoweri Museveni si vo štvrtkových všeobecných voľbách víťazstvom nad mladým opozičným vyzývateľom Bobim Wineom zabezpečil…

  Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek…

  Antigénové testy v harmaneckých papierňach ukázali až 46 percent pozitívnych, PCR testy ani jedného. Matovič: Použili testy, ktoré nemajú nič spoločne s testami používanými pri plošnom testovaní

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V harmaneckých papierňach použili na testovanie zamestnancov testy Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou,…

  Naďovi sa nepozdáva, že v diskusných reláciách nebude mať OĽaNO zastúpenie a hovorí o cenzúre. Ticho neostal ani premiér: "Keď médiá pravdu nehľadajú, ale vytvárajú"

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v svojom statuse upozornil na to, že žiaden poslanec z hnutia…

  Matovič si stojí za svojím. Plošné testovanie je podľa neho "mimoriadne efektívne", ukazuje pritom na skúsenosť zo závodu Jaguar. Testovanie detí kvôli vychádzkam nebude

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Opakované testovanie zamestnancov automobilky v Nitre v predchádzajúcich desiatich dňoch potvrdilo, že plošné testovanie je mimoriadne efektívny…

  Vo Viedni protestovalo proti pandemickým opatreniam zhruba 10.000 ľudí

  0icon

  Viedeň 16. januára 2021 (TASR/TERAZ/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Účastníci protestu, z ktorých mnohí nemali rúška, skandovali okrem iných aj heslá vyzývajúce rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby…

  Týždne to bublalo pod povrchom, až to prepuklo otvorene: Sudcovia toho už majú dosť. Posielajú Matovičovi a Kolíkovej odkaz

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:Archív Dana Jelinková Dudzíková)   Pokus Matovičovej junty ovládnuť justíciu narazil na problém: časť sudcov otvorene odmietla účelovú „reformu“ súdnictva aj…

  Škoda nebude sponzorovať MS, ak sa budú konať v Bielorusku

  0icon

  Mladá Boleslav 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nikolai Petrov/BelTA Pool Photo via AP)   Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovať majstrovstvá sveta v hokeji, pokiaľ sa budú konať…

  Denník SME opäť šíri HOAX o slabosti Putina a nespokojnosti Rusov. Našťastie z Nemecka prichádza „rozbuška“ Navaľnyj

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Navalny instagram account via AP)   Liberálno-korporátny mainstream sa vo svojom zdesení zo slabosti amerického establišmentu a hroziacej občianskej vojny v…

  Australian Open: V karanténe 47 hráčov, aj Stephensová či Kerberová

  0icon

  Melbourne 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Morgan Sette/AAP Image via AP)   Celkovo 47 tenistov a tenistiek muselo v Melbourne pred prvým grandslamovým turnajom sezóny Australian Open…

  TopDesať

  2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

  0 icon

  Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

  Bojovníci Katalaunských polí 1. časť

  0 icon

  Vráťme sa hlboko do minulosti - do prvej polovice 5. storočia. Európa bola pustošená hrôzostrašnou armádou Hunov pod vedením neporaziteľného vodcu Attilu. Nedokázal im čeliť nik okrem statočných Galov, ktorí ich ako jediní porazili. Bojovali statočne a odvážne a to dokonca aj po smrti... Dva roky potom, čo sa Attila stal najvyšším…

  Prečo sa po prebudení naťahujeme a zívame?

  0 icon

  Budík  nás upozorňuje , aby sme ráno vstali, ale neprebudí naše telo. A tak sa naťahujeme a zívame. Možno práve preto, že to robíme ako mimovoľný proces, tomu ani nevenujeme pozornosť. Avšak tieto 2 akcie robia pre naše telá oveľa viac, ako len zobudenie. 1. Strečing svaly prestaví

  Ako sa mení Zem? NASA odhalila fotografie, ako sa mení podnebie

  0 icon

  Prírodné katastrofy významne zasiahli milióny ľudí na celom svete. Roztrieštené povodne a zosuvy pôdy pochovali milióny domov a požiare spôsobili zničenie pozemkov. Fotografie NASA ti odhalia viac. Každoročný výskyt prírodných katastrof vyvoláva otázky a odborníci na životné prostredie neustále opakujú, že je to spôsobené ľudskými aktivitami na našej planéte. Aj keď sa…

  Malajzia - zaujímavé fakty o tropickom raji 2. časť

  0 icon

  Malajzia sa svojho času umiestnila na 9. mieste ako najnavštevovanejšia krajina na svete z hľadiska turistických aktivít. Môžeme s istotou povedať, že táto autentická multikultúrna krajina si zaslúži aj tvoju pozornosť, pretože v Malajzii existujú jedinečné veci, ktoré nikde inde na svete nenájdeš. Za spev Despacito ti môžu dať pokutu

  Vo svete IT

  Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

  0 icon

  Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

  WhatsApp posúva dátum na prijatie aktualizovaných podmienok. Opäť tak reaguje na mylné informácie

  0 icon

  Chatovacia aplikácia WhatsApp má za sebou naozaj niekoľko výnimočne rušných dní, ktoré spôsobila nečakaná zmena v zásadách ochrany osobných údajov, s ktorými musia používatelia súhlasiť. Po vystrašení niektorých používateľov tejto aplikácie a po zverejnení kadejakých hoaxov však spoločnosť reagovala pomerne promptne, pričom všetky obavy z narušenia súkromia používateľov vyvrátila v…

  Ktoré Samsung smartfóny majú dostupný Android 11, a pre ktoré sa očakáva, že bude ešte neskôr uvoľnený?

  0 icon

  Android 10 dnes už pomaly nájdeme na všetkých zariadeniach, ktoré ho mali dostať. Ešte v septembri minulého roka, Google oficiálne uvoľnil Android 11 pre širokú verejnosť. V praxi to znamenalo, že výrobcovia smartfónov začali postupne s naberaním BETA testerov, aby začali testovať nový Android, pričom už dnes je oficiálne dostupných…

  Základňa na Mesiaci môže byť pre ľudstvo kľúčová: Tu je niekoľko dôvodov prečo

  0 icon

  Nášmu Mesiacu sa opäť dostáva veľa pozornosti. Nenachádza sa len v hľadáčiku americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá rozbieha svoj program Artemis, ale aj v hľadáčiku súkromných spoločností, ktoré sa chcú venovať ťažbe mesačných zdrojov, alebo postaviť na našej prirodzenej družici trvalú základňu. Trvalá prítomnosť ľudí na Mesiaci však nie je momentálne istá.…

  Vo Windows 10 bola objavená závažná chyba, ktorá dokáže „odpáliť“ disk zariadenia

  0 icon

  Portál bleepingcomputer.com poukazuje na novú zraniteľnosť vo Windows 10, ktorá je z kategórie vážnejších. Podľa zistení Jonasa Lyka, môže zadaním jednoduchého príkazu dôjsť k poškodeniu NTFS.  „V súčasnosti je v systéme NTFS obzvlášť nepríjemná chyba. Spustí sa otvorením špeciálneho vytvoreného mena (pozn. redakcie: príkazu) v ľubovoľnom priečinku, kdekoľvek. Zraniteľnosť sa okamžite…

  Armádny Magazín

  Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

  0 icon

  Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

  Izraelský analytik Kedmi pomenoval hrozbu, ktorá by mohla zničiť USA

  0 icon

  Izrael, 16. január 2021 (AM) - Súčasné udalosti v USA sú úsvitom Mccarthyzmu. Toto vyhlásenie urobil izraelský politický analytik Jakov Kedmi a hovoril o ohrození štátu.   Odborník nazval to, čo sa deje v Amerike, Mccarthyzmus - hnutie, ktoré bolo v 50. rokoch sprevádzané politickými represiami. Podľa Kedmiho s tým dnes v USA…

  Nikolaj Starikov: Trumpov Shutdown a Washingtonská dohoda

  0 icon

  Rusko, 16. január 2021 (AM) - Historik a politológ Nikolaj Starikov v éteri autorského programu Anny Šafranovej uviedol, že odpojenie súčasného amerického prezidenta od sociálnych sietí „šokovalo miliardy“ ľudí. Odborník odhalil dôvod „verejného bičovania“ Donalda Tru

  Útok ruského „Jarsu“ neprežijú ani šváby

  0 icon

  Rusko, 16. január 2021 (AM) - Ministerstvo obrany RF minulý rok vyhlásilo, že toho roku budú ďalšie dva pluky raketových vojsk strategického určenia prezbrojené na raketové komplexy „Jars“, pričom jeden bude mať mobilné odpaľovacie zariadenie a dr

  Kto vyzbrojuje svet?

  0 icon

  Francúzsko, 16. január 2021 (AM) - V roku 2019 zaznamenala francúzska letecká spoločnosť Dassault nárast predaja o 105% - výsledky boli do veľkej miery spojené s úspechom ich vlajkovej lode Rafale. Ten sa teší veľkému úspechu po mnohých rokoch od jeho zavedenia do aktívnej služby vo Francúzskej armáde (dodaný v 2001,…

  Svetlo sveta

  MÚDROSŤ

  0 icon

  Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

  Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

  0 icon

  V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

  Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

  0 icon

  V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

  Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

  0 icon

  (*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

  PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

  0 icon

  SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

 • icon FOTO DŇA