“Vo víne je Pravda!” Takmer každý pozná toto príslovie, ale tak ako vo všetkom, vnímame veci len povrchne, na škodu nás samých…
Vo víne je Pravda, ale nie v tom zmysle, že v “náladičke” nám rozväzuje jazyk!
Podstata tohoto je iná. Tak ako napr. kresťan, veriaci, verí iba povrchne, podstata mu uniká, pretože viera musí byť živá a živá viera môže pochádzať jedine z poznania Pravdy. Pravdy, ako najvyššieho a najčistejšieho Princípu bytia, pochádzajúceho od Boha.
Dnešná viera v kostoloch plná dogiem je žiaľ pramálo podobná živej viere, rýdzej, viere v činoch a viere z presvedčenia.
Ale späť k vínu. Vnímať a prijímať energiu Pravdy má na starosti najdôležitejší orgán v mozgu, tzv. epifýza, šišinka mozgová. Tento orgán mozgu doslovne plní funkciu prijímača a aj má tvar “anténky”, tyčinkovitého výčnelku, ktorý je vyústením a zakončením miechy krčnej chrbtice v centrálnej časti mozgového aparátu. Úroveň šišinky mozgovej je približne v strede čela, kúsok vyššie nad našimi očami.
Všade vo vesmíre je pohyb, obklopujú nás a prenikajú nami rôzne druhy frekvencií a nie inak je to i s “frekvenciou” Pravdy, z ktorej môžeme doslova čerpať dennodene a neustále. Ale tak, ako kulturista cvičí svoje svaly a keď prestane, tak ochabnú, tak aj šišinka mozgová nepoužívaním zakrpatie, stráca schopnosť prijímať nádherné inšpirácie z nadhmotných i Duchvných svetov a z Pravdy samotnej.
Odtiaľto je už len krôčik k strnulosti myslenia, činov i strnulosti života. Dnešná doba je plná tuposti, povrchnosti, plytkosti, stádovitosti, čo prinása so sebou nevôľu, agresivitu, fanatizmus i násilie. Každý to vidíme dene, všade naokolo a dokonca i v nás samotných.
Ako teda trénovať tento mimoriadne dôležitý orgán mozgu, aby sme boli opäť ľudia citu, ľudia ducha a tým aj plní srdečnosti, dobra a pravého Poznania?
Veľmi jednoducho! Rozhodnutím pre individuálny vzostup nášho ducha, nás samotných, nášho “ja”. Akonáhle zatúžime po vzostupe a raste, po zdokonaľovaní a Pravde, budeme sa viac a viac stávať dobrosrdeční, prajní, ale aj bdelí a ostražití a doslova bojovní, ak by malo byť ohrozené toto naše rýdze úsilie po vzostupe.
No a tu je aj koreň myšlienky z úvodného príslovia. Šišinku mozgovú dokáže stimulovať, cvičiť a udržiavať v činnosti nielen modlitba, naša pevná vôľa a trvale dobré rozhodnutia, ale sú ku pomoci človeku pripravené i ďalšie, podporné stimuly.
Premýšľali ste niekedy nad vôňou a chuťou kávy?? Je omyl myslieť si, že nás nabudil iba kofeín, pretože špecifickou vôňou a chuťou kávy je doslova rozvibrovaná činnosť šišinky mozgovej a následne tie vzletné pocity a nálady pri pití kávy poznáme určite každý z nás. Je to tým, že najskôr vôňa, potom chuť i zloženie kávy v nás stimuluje túto činnosť a keďže ide o veľmi príjemný, niekedy až euforický pocit, stalo sa pitie kávy u mnohých závislosťou, čo už je ale na škodu veci v tomto zmysle. Je to podobne, ako keď si donekonečna opakujeme jedno a to isté slovo, zakrátko stratí pre nás obsahový význam. Miera musí byť skrátka vo všetkom.
Sú aj rôzne bylinky a čaje, ktoré toto dokážu, ale najviac dokáže rozvibrovať tento náš unikátny orgán v mozgu “nápoj bohov” – víno!
Červené víno, kvalitné červené víno má v sebe neobyčajnú silu! Okrem blahodárneho pôsobenia na náš organizmus a predovšetkým na srdcovo cievny systém má tento nápoj ešte celý rad ďalších, nemenej dôležitých účinkov. Červené víno má tú výhodu, že jeho počiatočné kvasenie prebieha spolu aj s dužinou a hlavne šupkou.
A silné farbivo šupky červeného hrozna naznačuje, že v šupke je skrytá aj ďalšia jeho sila. Je to celý rad vitamínov a minerálov, ale najmä antioxidanty, kroré majú pre náš organizmus silné protizápalové a protirakovinové účinky. Veď si len predstavme, dužina pod šupkou je takmer rôsolovitého zloženia, ktorá by bez ochrany tejto šupky za pár hodín zoxidovala a vyhnila. Šupka je pre dužinu hrozna svojím tvarom a zložením doslova nedobytnou ochranou!
Ale to najdôležitejšie v hrozne a víne je jeho energia. Hrozno je počas zrenia doslova nabité “vibráciou slnka”, energiou slnečných lúčov v širokom spektre. Tieto sa zachytávajú a transformujú v hrozne ako pozitívne nabité svetelné častice, ktoré odovzdajú vínu svoju špecifickú hodnotu – nabudia nielen celý organizmus, ale posilnia a rozvibrujú šišinku mozgovú dosť výrazným spôsobom, pretože šišinka mozgová je veľmi citlivá na všetky frekvencie svetla v jeho najrozličnejších podobách.
I svetlá pozitívna myšlienka dokáže rozvibrovať dosť výrazným spôsobom šišinku mozgovú a keďže elektrommagnetizmus pôsobí i na úrovni myslenia, je zákonité, že jedna pozitívna myšlienka dokáže doslova pritiahnuť mnohonásobne viac pozitívnych vibrácií, práve skrze epifýzu. Tu ale platí, že toto pozitívne myslenie musí byť vôľou človeka trvale udržiavané a udržateľné. A práve naša náladovosť svedčí o tom, ako sme nestáli a rozkolísaní, čo je na škodu nás samých.
V blízkej budúcnosti budú na Zemi školy, kde sa bude vyučovať Pravda, pochádzajúca od Boha. Náš stupeň vedomostí o tom dnes je skôr karikatúrou toho, kde sme už mohli byť…
Ale vráťme sa k “svetelným časticiam”, ktoré sú obsiahnuté vo víne, resp. víno je nimi doslova nabité, pretože tu pôsobí podobný princíp, ako keď zapojíme napríklad batériu do nabíjačky.
Istý druh eufórie, ktorý je pitím pár dúškov vína sprevádzaný je neklamným znamením toho, čo sa po konzumácii vína s nami deje. Treba však jedným dychom dodať, že tento účinok má iba jeden pohár vína, max 1,5dcl. Pri vyššej a vyššej dávke prechádza človek už do konkrétneho stupňa opitosti, kedy sa v človeku blokuje schopnosť sebaovládania a bdelosti.
Víno je preto pre človeka prospešné maximálne 1-1,5dcl a aj keď mnohí píšu, že je tak vhodné robiť denne, u slabých jedincov toto nieje možné odporúčať. Pretože celkom isto dôjde k návyku a človek je tam, kde nechcel byť. Na dobré víno musí byť aj vhodná príležiosť a stimulovať šisinku mozgovú výhradne vínom by bola priama cesta do pekiel a to doslovne!
Na Slovensku máme dostatok kvalitných viníc s úžasnými červenými odrodami, ale mnohých prekvapí, že existuje druh hrozna a vína, resp. oblasti, ktorý má vo svojej komplexnosti ešte výraznejší vplyv na šišinku mozgovú, než výberové červené vína.
Sú to Tokajské vína! Tokajské výberové výhradne biele vína v cenách zhruba nad 5.- Eur za pol litra, sú už mimoriadne kvalitné, ďaleko prekonávajúce červené vína vo všetkých aspektoch. Nie nadarmo sa v stredoveku toto víno vozilo na francúzsky dvor, kde sa tešilo mimoriadnej obľube.
Dokonca Tokajské vína sa ešte donedávna predávali v malých fľaštičkách v lekárniach ako silné antidepresívum. A práve depresie sú spojené s nečinnosťou šišinky mozgovej!!
Blahodárne účinky Tokajských vín ocenil už nejeden znalec. Je ešte zaujímavé dodať, že najkvalitnejšia Tokajská oblasť je na území juhovýchodného Slovenska. Maďarská časť Tokajskej oblasti je síce mnohonásobne väčšia, ale neprodukujú ani zďaleka tak kvalitné Tokajské vína, ako sú tie na Slovensku.
Je toho veľa, čo by sa dalo povedať a napísať nielen o víne a tak je určite i na mieste toto krátke zamyslenie o ňom. Veď je naplno rozbehnutá sezóna zberu a spracovania vína…