Nechať či zrušiť? To je otázka. Slováci sú rozdelení na dva tábory a každý z nich má vlastnú pravdu. Preto som sa rozhodol v nasledujúcich blogoch pozrieť na otázku gastrolístkov zo 4 rôznych pohľadov – zamestnancov, zamestnávateľov, ekonómov a majiteľov gastro prevádzok.
Zamestnávatelia to mali počas koronakrízy naozaj ťažké. Úbytok tržieb a takmer žiadne zisky a pritom museli vyplácať mzdu zamestnancom, platiť nájom,… Šetrili, kde sa dalo. A stále čakajú, aké konečné dôsledky bude mať korona na ich biznis. Čakajú, akú pomoc budú môcť využiť.
Po predstavení podnikateľských plánov ministra financií sa nejeden zamestnávateľ okrem iného pozastavil pri otázke „gastrolístkov“. Zákonodarcovia chceli zdobrovoľniť gastrolístky najskôr v skrátenom konaní, neskôr posunul rozhodovanie na neskoršie obdobie. Zatiaľ si všetci zamestnávatelia vydýchli. Návrh vlády totiž znie – ponechať rozhodnutia na zamestnancovi. Bez bližšieho určenia podmienok však môže nastať chaos.
Zamestnávatelia mali z vyjadrení vlády právom hlavu v smútku. Nechať výber na zamestnancoch je pre nich asi najhoršie možné riešenie. Predstavte si firmu, ktorá má 500 zamestnancov. Každý z nich sa musí rozhodnúť, v akej forme bude chcieť stravné – v podobe lístkov alebo v hotovosti. Vzhľadom na to, že zákonodarcovia doteraz nestanovila úplne presné podmienky, za akých sa premena stravovacej politiky uskutoční, odklad rozhodnutia prišiel vhod.
Bude sa rozhodovať zamestnanec o svojom stravovaní každý mesiac alebo len raz za rok, ako je to napríklad pri zdravotných poisťovniach? Bude jeho rozhodnutie definitívne, alebo si to bude môcť neskôr rozmyslieť? Scenáre sú rôzne, ale výsledok je už teraz jednoznačný – byrokratické zaťaženie sa ešte zväčší. Už teraz je pomerne veľké a takéto nedoladené rozhodnutie by znamenalo nielen jeho zvýšenie, ale aj zvýšenie nákladov na mzdovú personalistiku. Zákonodarcovia totiž ešte ani presne neuviedli, ako bude v mzdovom systéme vyzerať hotovosť namiesto stravného.
Dotkne sa táto zmena aj kantín? Zo zákona totiž stravné lístky dáva zamestnávateľ v prípade, ak nemá zabezpečené stravovanie zamestnancov priamo. Napríklad ako to býva zvykom vo veľkých závodoch. Budú mať títo zamestnanci tiež možnosť vybrať si hotovosť namiesto stravy?
Preto sme radi, že sa zdobrovoľnenie gastrolístkov nekonalo bez širokej odbornej diskusie. Zostalo nám totiž veľa otáznikov, ktoré môžeme pomôcť zákonodarcom vyriešiť. Postupne sa im venujeme na našej FB stránke Iniciatíva za stravovacie poukážky. Ak sme vás presvedčili a chcete nám vyjadriť podporu, pridajte svoj podpis v petícii za zachovanie gastrolístkov: https://www.peticie.com/signatures/som_za_zachovanie_stravovacich_poukaok_v_suasnej_legislativnej_podobe/