Nechať či zrušiť? To je otázka. Slováci sú rozdelení na dva tábory a každý z nich má vlastnú pravdu. Preto som sa rozhodol v nasledujúcich blogoch pozrieť na otázku stravovacích poukážok zo 4 rôznych pohľadov – zamestnancov, zamestnávateľov, ekonómov a majiteľov gastro prevádzok.
Reprezentatívny prieskum agentúry 2muse z februára 2020 potvrdil obavy gastroprevázdok – 51 % Slovákov by hotovosť využilo inak ako na jedlo. Z prieskumu iniciatívy Pomoc pre gastro vyplynuli aj ďalšie zaujímavé čísla: 94 % prevádzok považuje opatrenia vlády na reštart gastro bizinisu za nedostatočné, 30 % gastro prevádzok kvôli hygienickým opatreniam nemohlo otvoriť svoje zariadenie naplno, 45 % zariadení nedostalo finančnú pomoc od štátu, menej ako 50 % prevádzok má rovnakú návštevnosť ako pred koronakrízou, 15 % gastroprevádzok sa po odznení koronakrízy neotvorilo.
Počas dvoch mesiacov mali niektoré prevádzky nulové tržby a teda žiadny zisk, pričom však museli platiť nájom a vyplácať mzdy. V súčasnosti, keď stále nevieme určiť, aké presné dopady bude mať koronakríza, je aktívne ohrozených 10 000 pracovných miest v tomto biznise. Viacero podnikov preto nechce rušiť „gastrolístky“ – už teraz prišli o značnú časť zákazníkov, ktorá by sa mala neskôr ešte prehĺbiť. V niektorých prípadoch bude toto rozhodnutie zákonodarcov likvidačné.
Je nutné preto viesť dialóg so zákonodarcami. Zdobrovoľnenie stravného by mohlo znamenať o 410 miliónov eur MENEJ v gastro biznise (v stravných lístkoch sa totiž podľa kvalifikovaného odhadu pohybuje 820 miliónov eur). Zdobrovoľnenie bude postupne viesť k celkovému zrušeniu stravných lístkov a teda gastro príde o ďalšie financie.
Preto sme radi, že sa zdobrovoľnenie gastrolístkov nekonalo bez širokej odbornej diskusie. Zostalo nám totiž veľa otáznikov, ktoré môžeme pomôcť zákonodarcom vyriešiť. Postupne sa im venujeme na našej FB stránke Iniciatíva za stravovacie poukážky. Ak sme vás presvedčili a chcete nám vyjadriť podporu, pridajte svoj podpis v petícii: https://www.peticie.com/som_za_zachovanie_stravovacich_poukaok_v_suasnej_legislativnej_podobe