Havlova lavička

Tak a v Bratislave máme o jednu lavičku viac. Pravda to okomentovala tak, že sa Bratislava sa zaradila k svetovým mestám s pamätným miestom, ktoré je venované Václavovi Havlovi. I keď v Košiciach bola už skôr. Poďme sa teda pozrieť na to kto bol Václav Havel v skutočnosti.

Rodina Havlovcov už na začiatku 20. storočia patrila k najbohatším židovským rodinám v Prahe. Za prvej republiky získala Havlova rodina s pomocou korupcie významné postavenie vo výrobe filmov. Havlov strýko Miloš Havel takto vybudoval Barrandovské štúdiá s ďalším židovským podnikateľom Osvaldom Koskom. Založil a riadil filmovú spoločnosť Lucernafilm a bohatol na dovoze amerických filmov. Milošov otec bol stavebný podnikateľ, ale so synom nemal príliš dobré vzťahy pre jeho otvorenú homosexualitu.

Havlova rodina sa počas druhej svetovej vojny priatelila s nacistami, gestapákmi a tajnou službou Nemecka. Havlov strýko  Miloš Havel kolaboroval s Nemcami až do skončenia vojny. Po vojne rodina prehodila výhybku a začala spolupracovať s novým režimom. Boli to vzťahy nanajvýš užitočné, lebo vďaka nim sa Havlov otec a strýko Miloš napriek policajnému vyšetrovaniu z kolaborácie dostali zo zorného uhla vyšetrovateľov päťdesiatych rokov. Keďže sa však verejne vedelo o fašistickej kolaborácii hlavne strýka Miloša a ďalšie vyšetrovanie bolo nežiaduce, štátna bezpečnosť nechala Miloša utiecť do Mníchova, kde si otvoril reštauráciu Zlatá Praha v blízkosti stanice Slobodná Európa. V Západnom Nemecku požiadal  Miloš Havel ako „prenasledovaný český žid“ počas vojny o odškodnenie za majetok, ktorý predal nemeckej správe v Čechách. Západonemecký súd jeho nároky uznal a v plnom rozsahu ho odškodnil. Nebolo to však zadarmo. Miloš, ktorý bol už spolupracovníkom štátnej bezpečnosti sa v Nemecku stal aj spolupracovníkom nemeckej štátnej bezpečnosti.

Havlov otec kvôli záchrane rodinného majetku, ku ktorému sa Havlovci dostali podvodom „sympatizoval“ so socialistickými ideami. Václav Havel už v roku 1949 vstúpil do ČSM (Československý zväz mládeže). Ako vášnivého socialistu a odporcu kapitalizmu ho už v roku 1954 kontaktovala ŠtB a neskôr sa Havel stal agentom ŠtB.

Študoval na ČVUT (České vysoké učení technické), ale pre zlé študijné výsledky školu nedokončil. Neskôr si vylepšil svoj životopis prehlásením, že nedoštudoval kvôli svojmu „buržoáznemu pôvodu“. K divadlu „pričuchol“ ako kulisár v divadle ABC. Neskôr sa stal dramaturgom Divadla na zábradlí. Havlovi nikto nerobil problémy a mohol cestovať po Západnej Európe. Havel dlhé roky spolupracoval so ŠtB. Havlovi životopisci uvádzajú, že jeho hlavný zväzok bol „stratený“. Existuje však množstvo záznamov, ktoré jeho spoluprácu dokazujú. Pre svoje kontakty bol Havel cenný pre ŠtB. Keď bol  v 70-tych rokoch niekoľkokrát vo väzbe, tak sa veľmi rýchlo odtiaľ zase dostal. Bola to jeho odmena za informácie o jeho politických spolupracovníkoch, dianí v tzv. politickom „podzemí“. Finančne Havla podporoval v tej dobe Klaus Juncker, pobočník nacistického generála Rommela, ktorého neskôr naverbovala STASI (východonemecká tajná služba). STASI samozrejme spolupracovala so ŠtB a tak Havel ani netušil, že sa vedelo aj o jeho aktivitách v západnom zahraničí. Na americkej ambasáde bol pečený – varený. Z tejto strany dostával obrovské peniaze na podporu politického podzemného hnutia v Československu. Len veľmi malá časť bola použitá na tento účel. Havel si svoju odmenu nechal pre seba a úzky okruh disidentov, ktorých si tak zaviazal k slepej dôvere. Neskôr chartistov podporoval aj Soros cez nadáciu  Charty 77, ktorú vo Švédsku založil profesor František Janouch.

Havel bol v roku 1968 pri svojej návšteve USA prijatý Arthurom Millerom, americkým spisovateľom a predsedom svetového Pen-klubu do slobodomurárskej lóže. Nebol radový disident. Na Rašínovom nábreží v Prahe vlastnil komfortný byt, mal svoju usadlosť na Hrádečku a vozil sa na luxusnom mercedese.

Pomocou ŠtB sa Havel „vypracoval“ po tzv. Pražskej jari na vedúcu pozíciu v Charte 77 a v politickej opozícii. Neskôr keď boli pred novembrovými udalosťami zatýkaní disidenti, Havel mal kľud na Hrádečku. Čakal na svoju príležitosť za prítomnosti príslušníkov ŠtB, ktorí mali za úlohu strážiť ho, aby sa mu nič nestalo. Hrávali spolu karty popri pivku, ktoré Havel miloval.

Jeho bývalý kamarát z disentu o Jiří Wolf si na Havla spomína takto:

„Keď bol Václav Havel zo  zdravotných dôvodov prepustený  z väznice  Bory asi v roku 1983 bol som navštíviť Havla v nemocnici Pod Petřínem. V tej dobe už vďaka neúmernému fajčeniu  mal problémy s pľúcami. Havel bol na nemocničnej chodbe schudnutý a zničený. Okolo neho bola rodina a priatelia z disentu. Oľga mi povedala, aby som zašiel nenápadne do Vaškovej izby a vyčistil jeho lôžko a stolík od alkoholu. Pod zámienkou, že mi treba na WC som odišiel a vyčistil Havlovu izbu od alkoholu. Bolo tam asi 20 fliaš tvrdého alkoholu. Zrazu prišiel  Havel a prosil, aby som mu nechal aspoň jednu fľašku.

Prečo to píšem? Nedokážem si predstaviť, koľko tvrdej meny sa vydalo na mejdany, kedy chľast v bytoch lepších disidentov tiekol prúdom. Šľachta Charty si užívala peniaze, ktoré prichádzali zo zahraničia. Jednoducho ich rozkrádala.“

Jeho chvíľa prišla po potlačení demonštrácie v novembri 1989. Už o dva dni neskôr zakladá Občianske fórum, ktoré mu pomohla formovať ŠtB a ktorá mu zabezpečovala popularitu na verejných vystúpeniach. Havel tak mal hlavné slovo pri rokovaniach s komunistami o ďalšom politickom smerovaní štátu.

Havel sa tak v decembri 1989 stal prezidentom ČSSR. Do funkcie ho zvolilo komunistické federálne zhromaždenie. Havel prisahal na socialistickú ústavu z roku 1967 a prisľúbil vernosť socializmu a svojej socialistickej vlasti. Medzi Havlom a Dubčekom existovala dohoda, že Havel bude prezidentom do prvých slobodných volieb v júni 1990.  Havel to povedal pred ľuďmi vo svojom prejave po zvolení.  Po ňom mal byť zvolený Dubček a Havel nemal kandidovať. Havel dohodu nedodržal a politicky Dubčeka z hry vyradil.  V júni 1990 tak bol zvolený druhýkrát za prezidenta už ČSFR.  (Málokto vie o tom, že rozdelenie Československa bolo dohodnuté už na schôdzke geopolitických expertov Nemecka a ZSSR v máji 1987 v Ženeve. Ďalšie zmeny na geopolitickej mape boli dohodnuté medzi Gorbačovom a Bushom st. na lodi pri Malte v decembri 1989.)  Neskôr keď bolo jasné, že sa spoločný štát rozpadne, Havel rezignoval a dal sa zvoliť potom už za prezidenta Českej republiky.  Podvodník Havel tak sedel v kresle prezidenta ČR až do roku 2003.

Václav Havel sa zmocnil majetku po svojich predkoch tak, že prelomil Benešove dekréty a ako jeden z mála Čechov dostal majetok patriaci štátu.

Havlov rozsiahly majetok spravoval Miloš Červenka, český miliardár a pozemkový magnát, ktorý vyštudoval vysokú školu MGIMO tiež nazývanú vysokou školou KGB. Havel neskôr predal polovicu paláca Lucerna spoločnosti Chemapol ovládanou agentom ŠtB Václavom Junkom.

Havel svoju manželku Oľgu dlhé roky podvádzal. Ona o tom vedela, ale mlčala. Vedela o jeho bohémskom živote, o jeho neverách, alkoholických radovánkach i jeho politických podvodoch. S Dagmar Veškrnovou svoju manželku Oľgu podvádzal ešte za jej života.

Havel sa tiež „vyznamenal“ svojou podporou tzv. „humanitárnemu bombardovaniu Juhoslávie, čím definitívne stratil svoj umelo vybudovaný imidž moralistu.  Jeho divoká amnestia vypustila z basy množstvo zločincov, ktorí potom páchali na slobode ďalšie zločiny. Svoju rolu dohral v decembri 2011. Maska spadla a opona tiež. Jeden divadelný príbeh bábky v rukách mocných sa uzavrel.

Havel ako morálny vzor neobstojí. Ignoroval kolaboráciu svojej rodiny s nacistami, človek s temnou minulosťou  a srdcom plným falošnosti a morálneho úpadku. Ak mu chcete napísať mail tu je adresa: vaclavhavel@peklo.com

Inak myslím si, že Slovensko má viac oveľa významnejších osobností, ktoré by si aspoň lavičku zaslúžili…Mohli by to byť napríklad spisovatelia alebo básnici. Nebolo by zlé umiestniť vedľa lavičky skrinku s knihami z ich tvorby, ktoré by si ľudia mohli počas oddychu prečítať.

https://www.zvedavec.org/komentare2016/10/7046-moralka-vaclava-havla-a-jeho-rodiny.htm

https://www.zvedavec.org/komentare/2011/12/4750-vaclav-havel-zbaven-postmoderni-aury

https://www.zvedavec.org/komentare/2006/03/1522-tajemne-havlovy-restituce

https://www.zvedavec.org/klasika/2009/05/3128-projev-na-ktery-se-nezapomina

https://kultura.pravda.sk/galeria/clanok/556475-v-bratislave-pribudla-lavicka-vaclava-havla/

https://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2009081066

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Štubňa

O AUTOROVI

Vyštudovaný psychológ so skúsenosťami v oblasti podnikania, zahraničného obchodu, pôsobiaci niekoľko rokov v zahraničí a na ústredných orgánoch štátnej správy.
Záujmy: cyklistika,vysokohorská turistika, liečivé bylinky...a investigatívny blog

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 374

Celkové hodnotenie: 24.09

Priemerná čítanosť: 2424

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Poslanci ukončili stredajšie rokovanie diskusiou o zmenách v 13. dôchodku

    0icon

    Bratislava 17. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube/TV NR SR)   Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili druhý rokovací deň 12. schôdze diskusiou o návrhu novely zákona…

    Poslanci schválili vznik elektronického registra kandidátov vo voľbách

    0icon

    Bratislava 17. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Údaje o kandidátoch vo voľbách sa majú zverejňovať v novom elektronickom registri. Jeho zavedenie má pomôcť odstrániť chybovosť…

    Nadal skončil v Barcelone už v 2. kole, nestačil na de Minaura

    0icon

    Barcelona 17. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:AP/Dita Alangkara)   Španielsky tenista Rafael Nadal vypadol už v 2. kole dvojhry na turnaji ATP v Barcelone. Dvadsaťdvanásobný grandslamový šampión…

    Slovensko pripravuje júnovú oficiálnu návštevu Číny pod vedením premiéra

    0icon

    Bratislava 17. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR)   Slovensko pripravuje oficiálnu návštevu Číny pod vedením predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD).…

    Finančná pomoc Ukrajine bude v súlade s myšlienkou, ktorú presadzuje Trump

    0icon

    Washington 17. apríla 2024 (HSP/Foto:AP/J. Scott Applewhite)   Prinášame vám podrobnosti o vyhlásení predsedu Snemovne reprezentantov USA Mikea Johnsona o balíku pomoci pre Ukrajinu a…

    Šutaj Eštok odvoláva členov rady vlády pre mimovládky. Spomína sa aj Rizman

    0icon

    Bratislava 17. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Aktualizované 17. apríla 16:01 Médiá informujú, že tento týždeň došlo ku odvolaniu piatich členov Rady vlády pre mimovládne neziskové…

    V noci a vo štvrtok ráno sa môže na Slovensku vyskytnúť prízemný mráz, varujú meteorológovia

    0icon

    Počas noci a vo štvrtok (18. 4.) ráno sa môže na Slovensku vyskytnúť prízemný mráz. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa pre väčšinu…

    Tragédia v Šali: pri páde z lávky zahynul zamestnanec Dusla

    0icon

    V podniku Duslo Šaľa došlo ešte v pondelok (15. 4.) k smrteľnému úrazu. Zahynul pri ňom 61-ročný muž. Prípadom sa už zaoberá polícia aj Inšpektorát…

    Slovensko a Česko by mali uzavrieť novú zmluvu o štátnej hranici

    0icon

    Bratislava 17. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Slovensko a Česko by mali uzavrieť novú zmluvu o štátnej hranici. Nové znenie má priniesť zjednodušenie schvaľovacieho procesu…

    Ústavný súd posúdi ústavnosť častí zákonov týkajúcich sa manželstva

    0icon

    Košice 17. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Ústavný súd (ÚS) SR odmietol návrh skupiny poslancov na posúdenie legislatívnej nečinnosti Národnej rady SR, spočívajúcej v neprijatí právnej…

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA