Havlova lavička

Tak a v Bratislave máme o jednu lavičku viac. Pravda to okomentovala tak, že sa Bratislava sa zaradila k svetovým mestám s pamätným miestom, ktoré je venované Václavovi Havlovi. I keď v Košiciach bola už skôr. Poďme sa teda pozrieť na to kto bol Václav Havel v skutočnosti.

Rodina Havlovcov už na začiatku 20. storočia patrila k najbohatším židovským rodinám v Prahe. Za prvej republiky získala Havlova rodina s pomocou korupcie významné postavenie vo výrobe filmov. Havlov strýko Miloš Havel takto vybudoval Barrandovské štúdiá s ďalším židovským podnikateľom Osvaldom Koskom. Založil a riadil filmovú spoločnosť Lucernafilm a bohatol na dovoze amerických filmov. Milošov otec bol stavebný podnikateľ, ale so synom nemal príliš dobré vzťahy pre jeho otvorenú homosexualitu.

Havlova rodina sa počas druhej svetovej vojny priatelila s nacistami, gestapákmi a tajnou službou Nemecka. Havlov strýko  Miloš Havel kolaboroval s Nemcami až do skončenia vojny. Po vojne rodina prehodila výhybku a začala spolupracovať s novým režimom. Boli to vzťahy nanajvýš užitočné, lebo vďaka nim sa Havlov otec a strýko Miloš napriek policajnému vyšetrovaniu z kolaborácie dostali zo zorného uhla vyšetrovateľov päťdesiatych rokov. Keďže sa však verejne vedelo o fašistickej kolaborácii hlavne strýka Miloša a ďalšie vyšetrovanie bolo nežiaduce, štátna bezpečnosť nechala Miloša utiecť do Mníchova, kde si otvoril reštauráciu Zlatá Praha v blízkosti stanice Slobodná Európa. V Západnom Nemecku požiadal  Miloš Havel ako „prenasledovaný český žid“ počas vojny o odškodnenie za majetok, ktorý predal nemeckej správe v Čechách. Západonemecký súd jeho nároky uznal a v plnom rozsahu ho odškodnil. Nebolo to však zadarmo. Miloš, ktorý bol už spolupracovníkom štátnej bezpečnosti sa v Nemecku stal aj spolupracovníkom nemeckej štátnej bezpečnosti.

Havlov otec kvôli záchrane rodinného majetku, ku ktorému sa Havlovci dostali podvodom „sympatizoval“ so socialistickými ideami. Václav Havel už v roku 1949 vstúpil do ČSM (Československý zväz mládeže). Ako vášnivého socialistu a odporcu kapitalizmu ho už v roku 1954 kontaktovala ŠtB a neskôr sa Havel stal agentom ŠtB.

Študoval na ČVUT (České vysoké učení technické), ale pre zlé študijné výsledky školu nedokončil. Neskôr si vylepšil svoj životopis prehlásením, že nedoštudoval kvôli svojmu „buržoáznemu pôvodu“. K divadlu „pričuchol“ ako kulisár v divadle ABC. Neskôr sa stal dramaturgom Divadla na zábradlí. Havlovi nikto nerobil problémy a mohol cestovať po Západnej Európe. Havel dlhé roky spolupracoval so ŠtB. Havlovi životopisci uvádzajú, že jeho hlavný zväzok bol „stratený“. Existuje však množstvo záznamov, ktoré jeho spoluprácu dokazujú. Pre svoje kontakty bol Havel cenný pre ŠtB. Keď bol  v 70-tych rokoch niekoľkokrát vo väzbe, tak sa veľmi rýchlo odtiaľ zase dostal. Bola to jeho odmena za informácie o jeho politických spolupracovníkoch, dianí v tzv. politickom „podzemí“. Finančne Havla podporoval v tej dobe Klaus Juncker, pobočník nacistického generála Rommela, ktorého neskôr naverbovala STASI (východonemecká tajná služba). STASI samozrejme spolupracovala so ŠtB a tak Havel ani netušil, že sa vedelo aj o jeho aktivitách v západnom zahraničí. Na americkej ambasáde bol pečený – varený. Z tejto strany dostával obrovské peniaze na podporu politického podzemného hnutia v Československu. Len veľmi malá časť bola použitá na tento účel. Havel si svoju odmenu nechal pre seba a úzky okruh disidentov, ktorých si tak zaviazal k slepej dôvere. Neskôr chartistov podporoval aj Soros cez nadáciu  Charty 77, ktorú vo Švédsku založil profesor František Janouch.

Havel bol v roku 1968 pri svojej návšteve USA prijatý Arthurom Millerom, americkým spisovateľom a predsedom svetového Pen-klubu do slobodomurárskej lóže. Nebol radový disident. Na Rašínovom nábreží v Prahe vlastnil komfortný byt, mal svoju usadlosť na Hrádečku a vozil sa na luxusnom mercedese.

Pomocou ŠtB sa Havel „vypracoval“ po tzv. Pražskej jari na vedúcu pozíciu v Charte 77 a v politickej opozícii. Neskôr keď boli pred novembrovými udalosťami zatýkaní disidenti, Havel mal kľud na Hrádečku. Čakal na svoju príležitosť za prítomnosti príslušníkov ŠtB, ktorí mali za úlohu strážiť ho, aby sa mu nič nestalo. Hrávali spolu karty popri pivku, ktoré Havel miloval.

Jeho bývalý kamarát z disentu o Jiří Wolf si na Havla spomína takto:

„Keď bol Václav Havel zo  zdravotných dôvodov prepustený  z väznice  Bory asi v roku 1983 bol som navštíviť Havla v nemocnici Pod Petřínem. V tej dobe už vďaka neúmernému fajčeniu  mal problémy s pľúcami. Havel bol na nemocničnej chodbe schudnutý a zničený. Okolo neho bola rodina a priatelia z disentu. Oľga mi povedala, aby som zašiel nenápadne do Vaškovej izby a vyčistil jeho lôžko a stolík od alkoholu. Pod zámienkou, že mi treba na WC som odišiel a vyčistil Havlovu izbu od alkoholu. Bolo tam asi 20 fliaš tvrdého alkoholu. Zrazu prišiel  Havel a prosil, aby som mu nechal aspoň jednu fľašku.

Prečo to píšem? Nedokážem si predstaviť, koľko tvrdej meny sa vydalo na mejdany, kedy chľast v bytoch lepších disidentov tiekol prúdom. Šľachta Charty si užívala peniaze, ktoré prichádzali zo zahraničia. Jednoducho ich rozkrádala.“

Jeho chvíľa prišla po potlačení demonštrácie v novembri 1989. Už o dva dni neskôr zakladá Občianske fórum, ktoré mu pomohla formovať ŠtB a ktorá mu zabezpečovala popularitu na verejných vystúpeniach. Havel tak mal hlavné slovo pri rokovaniach s komunistami o ďalšom politickom smerovaní štátu.

Havel sa tak v decembri 1989 stal prezidentom ČSSR. Do funkcie ho zvolilo komunistické federálne zhromaždenie. Havel prisahal na socialistickú ústavu z roku 1967 a prisľúbil vernosť socializmu a svojej socialistickej vlasti. Medzi Havlom a Dubčekom existovala dohoda, že Havel bude prezidentom do prvých slobodných volieb v júni 1990.  Havel to povedal pred ľuďmi vo svojom prejave po zvolení.  Po ňom mal byť zvolený Dubček a Havel nemal kandidovať. Havel dohodu nedodržal a politicky Dubčeka z hry vyradil.  V júni 1990 tak bol zvolený druhýkrát za prezidenta už ČSFR.  (Málokto vie o tom, že rozdelenie Československa bolo dohodnuté už na schôdzke geopolitických expertov Nemecka a ZSSR v máji 1987 v Ženeve. Ďalšie zmeny na geopolitickej mape boli dohodnuté medzi Gorbačovom a Bushom st. na lodi pri Malte v decembri 1989.)  Neskôr keď bolo jasné, že sa spoločný štát rozpadne, Havel rezignoval a dal sa zvoliť potom už za prezidenta Českej republiky.  Podvodník Havel tak sedel v kresle prezidenta ČR až do roku 2003.

Václav Havel sa zmocnil majetku po svojich predkoch tak, že prelomil Benešove dekréty a ako jeden z mála Čechov dostal majetok patriaci štátu.

Havlov rozsiahly majetok spravoval Miloš Červenka, český miliardár a pozemkový magnát, ktorý vyštudoval vysokú školu MGIMO tiež nazývanú vysokou školou KGB. Havel neskôr predal polovicu paláca Lucerna spoločnosti Chemapol ovládanou agentom ŠtB Václavom Junkom.

Havel svoju manželku Oľgu dlhé roky podvádzal. Ona o tom vedela, ale mlčala. Vedela o jeho bohémskom živote, o jeho neverách, alkoholických radovánkach i jeho politických podvodoch. S Dagmar Veškrnovou svoju manželku Oľgu podvádzal ešte za jej života.

Havel sa tiež „vyznamenal“ svojou podporou tzv. „humanitárnemu bombardovaniu Juhoslávie, čím definitívne stratil svoj umelo vybudovaný imidž moralistu.  Jeho divoká amnestia vypustila z basy množstvo zločincov, ktorí potom páchali na slobode ďalšie zločiny. Svoju rolu dohral v decembri 2011. Maska spadla a opona tiež. Jeden divadelný príbeh bábky v rukách mocných sa uzavrel.

Havel ako morálny vzor neobstojí. Ignoroval kolaboráciu svojej rodiny s nacistami, človek s temnou minulosťou  a srdcom plným falošnosti a morálneho úpadku. Ak mu chcete napísať mail tu je adresa: vaclavhavel@peklo.com

Inak myslím si, že Slovensko má viac oveľa významnejších osobností, ktoré by si aspoň lavičku zaslúžili…Mohli by to byť napríklad spisovatelia alebo básnici. Nebolo by zlé umiestniť vedľa lavičky skrinku s knihami z ich tvorby, ktoré by si ľudia mohli počas oddychu prečítať.

https://www.zvedavec.org/komentare2016/10/7046-moralka-vaclava-havla-a-jeho-rodiny.htm

https://www.zvedavec.org/komentare/2011/12/4750-vaclav-havel-zbaven-postmoderni-aury

https://www.zvedavec.org/komentare/2006/03/1522-tajemne-havlovy-restituce

https://www.zvedavec.org/klasika/2009/05/3128-projev-na-ktery-se-nezapomina

https://kultura.pravda.sk/galeria/clanok/556475-v-bratislave-pribudla-lavicka-vaclava-havla/

https://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2009081066

PODPORTE JEDINÉ NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Štubňa

O AUTOROVI

Vyštudovaný psychológ so skúsenosťami v oblasti podnikania, zahraničného obchodu, pôsobiaci niekoľko rokov v zahraničí a na ústredných orgánoch štátnej správy.
Záujmy: cyklistika,vysokohorská turistika, liečivé bylinky

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 42

Celkové hodnotenie: 26.82

Priemerná čítanosť: 1655

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

Nastala chyba pri prenose, skúste obnoviť stránku

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Z vyše 100.000 odpisov z registra trestov malo záznam 1551 pedagógov

  0icon

  Bratislava 14. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zo 113.378 odpisov z registra trestov, ktoré spracovala v ostatných mesiacoch Generálna prokuratúra (GP) SR malo 1551 žiadostí pozitívny…

  Fico odsúdil násilie voči demonštrantom v Bielorusku, ale aj všade vo svete. „V slávnych demokratických krajinách ako Francúzsko či Španielsko je bežné, že vás na nepovolených protestoch zmlátia ako žito“

  0icon

  Bratislava 14. augusta 2020 (HSP/Foto:SITA/AP Photo)   Predstavitelia opozičnej strany Smer-SD sa vo štvrtok na tlačovej konferencii vyjadrili ku kauze prominentného právnika, ktorý v súčasnosti…

  Západ nedokáže urobiť nič ani v prípade, ak by Moskva anektovala Bielorusko

  0icon

  Minsk 14. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR/AP)   Ukrajinské analýzy sa prikláňajú k tomu, že ak by sa Rusko rozhodlo riešiť z pozície sily aktuálne problémy v…

  "Zaplatíte draho": Pompeo varoval Lavrova pred ponúkaním odmien za zabitie amerických vojakov

  0icon

  Praha 14. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek, Pool)   Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo v stredu vyhlásil, že varoval svojho ruského kolegu Sergeja Lavrova,…

  Francúzsko zaznamenalo rekordný prírastok nákazy koronavírusom

  0icon

  Paríž 13. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/The Canadian Press-Graham Hughes)   Francúzsko vo štvrtok zaznamenalo ďalší rekordný denný prírastok prípadov nákazy novým koronavírusom od májového ukončenia celoštátneho…

  Netanjahu: Dohoda zo SAE je začiatkom novej éry vzťahov s arabským svetom

  0icon

  Jeruzalem 13. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Abir Sultan)   Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil štvrtok za "historický deň" v súvislosti s ohlásením dosiahnutia dohody o normalizácii vzťahov…

  Zamestnanci z rizikových krajín sa asi budú musieť preukázať negatívnym testom

  0icon

  Bratislava 13. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Zamestnávateľom zrejme pribudne povinnosť zamedziť vstupu zamestnancov z rizikových krajín do všetkých prevádzok a pracovísk, ak sa…

  Do vyšetrovania výbuchu v Bejrúte sa zapojí aj FBI

  0icon

  Bejrút 13. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hassan Ammar)   Do vyšetrovania ničivého výbuchu v libanonskej metropole Bejrút zo 4. augusta sa zapojí aj americký Federálny úrad pre…

  Krajčí: Opatrenia pre DSS by sa mali prijímať na regionálnej úrovni

  0icon

  Bratislava 13. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Opatrenia pre domovy sociálnych služieb (DSS) by sa mali v súvislosti s novým koronavírusom prijímať zatiaľ len na…

  Fínske úrady odporučili občanom krajiny nosiť rúška

  0icon

  Helsinki 13. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)   Fínske zdravotnícke úrady vo štvrtok odporučili občanom krajiny nosiť rúška v hromadnej doprave a na verejných priestranstvách. V…

  TopDesať

  2 veľryby v zajatí nakoniec prepustili, more ucítili po 10 rokoch

  0 icon

  Po 30-hodinovej ceste po súši, vo vzduchu a po mori sa dve mladé veľryby bieluhy, ktoré boli niekoľko rokov atrakciou v akváriu v Šanghaji, dostali do nového domova. Veľryby pustili do chladnej morskej vody v rezervácii pri pobreží Islandu. Toto je prvýkrát, keď si tieto dva tvory namočili ňufáky do…

  Dizajn týchto výrobkov si na prvý pohľad zamiluješ

  0 icon

  Vďaka tvorivým ľuďom máme na svete stále nové a nové veci. Dnes sa zameriame na dizajn, pretože títo dizajnéri si dali na svojich dielach naozaj záležať. Dizajn sa netýka len samotných výrobkov, ale taktiež aj rodinných domov a komerčných budov. Práve vďaka dizajnérom máme na výber viacero variant, vďaka čomu sa…

  TOP10: Najneuveriteľnejšie školské tresty 2. časť

  0 icon

  Školy na celom svete zaviedli rôzne pravidlá, aby pomohli svojim študentom dodržiavať poriadok. Je to dosť podobné tomu, prečo vlády schvaľujú zákony. Majú zavedené určité pravidlá a zákony, ktoré udržujú spoločnosť v civilizácii a zároveň udržiavajú organizovanú komunitu. Štúdie ukázali, že ak ľuďom hrozia tresty, je menej pravdepodobné, že porušia pravidlá. Niektoré tresty udelené v…

  TOP10: Najbizarnejšie udalosti z histórie 1. časť

  0 icon

  História nám slúži rôznymi spôsobmi. Napríklad história predstavuje základnú časť kolektívnej pamäte. Jej príbehy poskytujú historický rozmer významu toho, kým sme a čo robíme. Štúdium histórie je tiež metódou na pochopenie súčasnosti. „Umenie“ histórie nám môže pomôcť porozumieť súčasným ľudským fenoménom, a to nielen skúmaním a objasňovaním ich pôvodu a vývoja. Existujú niektoré „príbehy“ z…

  Inšpiratívny príbeh spoločnosti Farbenfabriken vormals Friedrich Bayer (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Inšpiratívny príbeh spoločnosti Farbenfabriken vormals Friedrich Bayer. V rámci série článkov o fabrike Bayer vám prinášame príbeh troch mužov, ktorí viac – menej spoločnými silami priniesli ľudstvu liek, bez ktorého si dnes nevieme predstaviť svoje životy. Liek dostal názov Aspirin. Pohodlne sa usaďte. Pokračujeme. A presne tu…

  Vo svete IT

  5 desivých miest, ktoré môžeme nájsť vo vesmíre

  0 icon

  Vesmír je plný objektov, od ktorých by ste sa pravdepodobne chceli držať čo najďalej. Z portálu TopTenz sme pre vás vybrali 5 najdesivejších vesmírnych miest. Trappist-1 Táto sústava je momentálne našou najlepšou šancou nájsť planétu, podobnú Zemi. Vedci predpokladajú, že všetkých 7 planét by mohlo mať priaznivé podmienky, atmosféru a tekutú…

  Vedci nedávno pozorovali najrýchlejšiu hviezdu v našej galaxii

  0 icon

  Vedcom sa podarilo objaviť najrýchlejšiu hviezdu v našej galaxii. Je ňou S4714, ktorá sa nachádza v centre Mliečnej dráhy a obieha okolo supermasívnej čiernej diery Sagittarius A*. Počas svojej orbitálnej púte dokáže dosiahnuť rýchlosť, ktorá sa môže rovnať zhruba 8% rýchlosti svetla. Po premene je to až neuveriteľných 24-tisíc kilometrov za sekundu. To…

  Riaditeľ Xiaomi prezrádza, či sa dočkáme nového Mi Mix smartfónu

  0 icon

  Hoci spoločnosť Xiaomi len niekoľko dní dozadu oficiálne predstavila nový smartfón Mi 10 Ultra, ktorý sa hneď dostal na vrchol rebríčku DXOMARK, tak aktuálna pozornosť sa pomaly, ale isto premiestňuje k produktovej rade smartfónov Mi Mix. Dočkáme sa modelu smartfónu Mi Mix 4? Áno! Portál androidauthority upozorňuje na slová generálneho…

  Čína najíma expertov z TSMC, ktorí im majú dopomôcť k tomu, aby neboli závislí od zahraničných partnerov

  0 icon

  Nie je žiadnym tajomstvom, že medzi Čínou a USA aktuálne prebieha vcelku veľký ekonomický konflikt, v dôsledku ktorého mnoho čínskych firiem „trpí“. Jednou zo spoločností, ktorá trpí týmto konfliktom pravdepodobne najviac, je Huawei, ktorý nemôže aktívne obchodovať s viacerými firmami vrátane technologického giganta TSMC, ktorý bol doposiaľ jedným z hlavných…

  Smartfóny Huawei bežiace bez podpory Google služieb tvoria na Slovensku vcelku veľký podiel predaných zariadení

  0 icon

  Spoločnosť Huawei netreba určite nikomu zvlášť predstavovať. Dôvodom je, že ide o jedného z najväčších výrobcov smartfónov na svete, ktorý za posledný kvartál v celosvetových predajoch dokonca preskočil aj Samsung, ktorý trhu dlhé roky dominoval. HMS zariadeniam sa vo svete vcelku darí Spoločnosť Huawei prostredníctvom tlačovej správy informuje verejnosť, že…

  Armádny Magazín

  Českí vojaci budú bojovať proti terorizmu v Mali, Nigeri a Čade

  0 icon

  Česko, 13. august 2020 (AM)  - Senát v stredu schválil vládny návrh na vyslanie až šiestich desiatok českých vojakov na misiu do Mali, Nigeru a Čadu. Českí vojaci sa tam majú zapojiť do boja proti terorizmu. Návrh, ktorý v januári prijala vláda, musí po Senáte schváliť ešte snemovňa. Česká armáda už v Mali vojakov…

  Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu nominovalo externého poradcu pre ministra obrany

  0 icon

  Slovensko, 13. august 2020 (AM) - Minister obrany SR Jaroslav Naď má od 1. augusta 2020 nového externého poradcu pre oblasť obranného priemyslu. Je ním Ing. Peter Koreň, ktorého na túto pozíciu nominovalo priamo Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu (ZBOP). Šéf rezortu tak splnil sľub o prehĺbení spolupráce so združením aj…

  Tri MiG-31 naraz vzlietli, aby zachytili americký "RQ-4 Global Hawk"

  0 icon

  Rusko, 13. august 2020 (AM) - Ruské stíhacie lietadlá boli poslané do vzduchu po objavení amerického strategického prieskumného dronu RQ-4 Global Hawk neďaleko ruských hraníc. Podľa posledných správ sa nad Čukotským morom objavil americký stroj. Na jeho zachytenie boli zaslané tri stíhače MiG-31.   Podľa ruského Národného strediska

  Poslúchnu Američania ultimátum šéfov arabských kmeňov a odídu zo Sýrie?

  0 icon

  Sýria, 13. august 2020 (AM ) - V utorok v sýrskom Dajr az-Zaur prebehlo stretnutie šejkov a starešinov arabských kmeňov Al Uqaydat, ktoré uznalo koalíciu vedenú Spojenými štátmi plne zodpovednou za vraždy lídrov rôznych kmeňov v rovnomennej provincii. Proamerické sily SDF (Sýrske demokratické sily)

  Vojenský personál, veteráni a civilný personál ruských vzdušných síl dnes oslavujú svoj sviatok.

  0 icon

  Rusko, 12. august 2020 (AM) - Vojenský personál, veteráni a civilný personál ruských vzdušných síl dnes oslavujú svoj sviatok. Práca vojenského pilota vždy vyvolávala úctu. Stovky tisíc mladých ľudí snívali o jeho zvládnutí a mnohým z nich sa podarilo splniť ich sen.   Ruské bojové letectvo má pôvod v cárskom Rusku a odvtedy bola

  Svetlo sveta

  Arcibiskup Orosch zakázal používať knihu pre deti: “Láske sa treba učiť.”

  0 icon

  V posledných mesiacoch sa na slovenský knižný trh dostala kniha s názvom “Láske sa treba učiť”, ktorá údajne veľmi citlivým a chápavým spôsobom informuje deti o troch základných prvkoch toho, že sme boli stvorení ako ľudia, ako muž a žena. Malým čitateľom sa v knihe predstavuje telo, emócie a biologická…

  Taliansko chce zvýšiť počet chemických potratov

  0 icon

  Talianský minister zdravotníctva podporuje uvoľnenie podávania potratových tabletiek v krajine. Podľa súčasne platnej legislatívy musí každá žena, ktorá podstúpi chemický potrat, kedy je dieťa zavraždené použitím chemikálií, zostať v nemocnici tri dni. Podľa advokátov zabíjania počatých detí, je práve táto lehota a potreba zostania v nemocnici prekážkou, ktorá spôsobuje, že…

  Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

  0 icon

  Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

  Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

  0 icon

  Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

  Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

  0 icon

  Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

 • icon FOTO DŇA