Populizmus je súčasťou systému, v ktorom žijeme. Jeho metódy a charakteristické znaky sú prítomné v taktickej výbave všetkých politických subjektov.

Prednedávnom sa na stránkach hlavných správ.sk objavila informácia ohľadne realizácie tzv. virtuálnych prednášok o demokracii, autormi ktorých budú dvaja apologéti (nekritickí obhajcovia) ultraliberalizmu, liberálnych hodnôt, propagátori všetkého Západného (predovšetkým toho amerického) a známi rusofóbi – G. Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) a P. Golian z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Podľa prvého z nich, by sa Slovensko mohlo stať laboratóriom pre skúmanie populizmu. A to hlavne z tohto dôvodu, že na Slovensku za posledných 30 rokov vládli väčšinu času práve populisti, ktorí sa vymedzovali proti programovým stranám. A ako príklad a ukážku populizmu uvedený propagátor ultraliberálneho svetonázoru uvádza strany HZDS, SNSSMER-SD. Okrem množstva ďalších dôsledkov sa nebezpečenstvo populizmu, podľa ďalšieho z tejto dvojice P. Goliaša prejavuje hlavne v tom, že problémy v štáte sa neriešia, resp. neponúkajú sa ich reálne riešenia, takže krajina upadá a ľudia strácajú dôveru k politikom a politike ako takej, čo podľa ich názoru otvára dvere rôznym extrémistickým silám.

Ďalším príkladom populizmu je podľa mienky vyššie uvedených komentátorov politického diania sľub V. Mečiara o vytvorení 100 000 pracovných miest po jeho návšteve Ruskej federácie, ako aj záväzok R. Fica do roku 2010 dobudovať diaľnicu z Bratislavy do Košíc. Určite, títo dvaja politici počas svojho politického pôsobenia, predovšetkým však v období predvolebných kampaní sa vyznačovali pomerne rozsiahlou populistickou rétorikou. Stačí spomenúť sľub V. Mečiara o pretvorení Slovenska na druhé Švajčiarsko, či vyslovene nesystémové, ale populisticky veľmi účinné rozhodnutia Ficovej vlády o zavedení vianočných dôchodkov, alebo neskôr o iniciovaní a následnom predvolebnom schválení rozhodnutia o vyplatení trinástych dôchodkov v roku 2020, ako aj celý súbor sociálnych opatrení pod názvom „sociálne balíčky“. A to aj napriek tomu, že niekoľko stámiliónová suma určená na vyplatenie trinástych dôchodkov nebola zahrnutá do štátneho rozpočtu, takže pre novú vládnu koalíciu je toto rozhodnutie spochybniteľné, z čoho vyplýva, že jeho realizácia je málo pravdepodobná. Takýchto a im podobných populistických vyhlásení by som mohol uviesť oveľa viac. V súvislosti s tým je potrebné poukázať na to, že ak by vyššie spomínaní obhajcovia liberálneho pohľadu na riadenie spoločenských vzťahov (G. Mesežnikov, P. Goliaš) boli ochotní vychádzať z objektívnej interpretácie politického diania nepoužívať dvojaký meter pri hodnotení aktivít politických subjektov, museli by priznať, že využívaniu populistických sľubov pri ovplyvňovaní verejnej mienky a voličských nálad sa nevyhýbajú ani ďalšie politické strany, vrátane tých politických subjektov, ktoré sú blízke ich „krvnej skupine“. Za všetky príklady spomeniem nesplnený sľub M. Dzurindu o zabezpečení dvojnásobných platov na Slovensku (nepochybujem, že pre niekoho tie platy aj zabezpečil), ťažko splniteľný predvolebný sľub strany SME Rodina o vybudovaní 25 000 štátnych nájomných bytovpodpore trinástych dôchodkov, na realizácii ktorých dnes, teda po voľbách už netrvajú. Do populistickej výbavy strany OĽaNO patria aj všeobecne znejúce sľuby o nekompromisnom boji proti korupcii, stíhaní a zatváraní skorumpovaných politikov do väzenia, populisticky znejúci sľub o zrušení sudcovskej imunity pri rozhodovaní, zabezpečenie vysokej miery transparentnosti pri výbere ľudí do funkcií v štátnych inštitúciách, záväzok riešiť odborné problémy na základe výsledkov názorov občanov vyjadrených v referendách a množstvo ďalších a ďalších populistických a veľmi príťažlivo znejúcich, avšak ťažko splniteľných sľubov, ktorým sa nevyhli žiadne politické strany, vrátane tých, tvoriacich dnešnú vládnu koalíciu.

Plné nesplniteľných sľubov sú nielen volebné programy všetkých politických subjektov ale aj programové vyhlásenia vládnych koalícii, prostredníctvom ktorých sa držitelia vládnej moci snažia nielen predložiť program svojej činnosti na obdobie svojej vlády, ale aj získať verejnú mienku na svoju stranu, zapáčiť sa všetkým občanom a prezentovať sa v úlohe ochrancov a realizátorov ich záujmov. Výsledkom je fakt, že súčasťou obsahu týchto dokumentov sú aj sľuby a záväzky, ktoré sú v rozpore s reálnymi možnosťami  ich realizácie, pričom ich autori si túto skutočnosť veľmi dobre uvedomujú. Jedným z celého radu takýchto populistických sľubov, nachádzajúcich sa v programovom vyhlásení vlády I. Matoviča, o praktickej realizácii ktorého môžeme vážne pochybovať, je aj záväzok zrušenia doplatkov za lieky. Netvrdím, že všetky body volebných a vládnych programov sú populistické, resp. že zámerom ich zostavovateľov je podkladať sa verejnej mienke, za každú cenu ponúkať len ľúbivé, príťažlivé a občanmi požadované návrhy a riešenia, realizácia ktorých je ťažko uskutočniteľná. Avšak pravdou je, že politické subjekty v snahe priblížiť sa želaniam občanov a voličom, sú vo svojej činnosti náchylné vychádzať z princípu „účel svätí prostriedky“, t. j. sľúbiť aj nesplniteľné a za každú cenu, teda aj za cenu poskytovania klamlivých nádejí získať podporu a obľubu v radoch obyvateľstva. Inak povedané, politické subjekty si osvojili taktiku, ktorú by sme mohli zhrnúť do nasledujúceho výroku: Nikto vám nemôže dať a poskytnúť to, čo my vám môžeme sľúbiť.

Nesúlad medzi tým, čo politické subjekty proklamujú vo svojich programoch a vyjadreniach v predvolebnom období a ich skutočnými aktivitami a prijímanými riešeniami v období po voľbách sa stáva integrálnou súčasťou fungovania zastupiteľského systému a tvorby verejnej politiky. Aj keď určitá miera populizmu je pochopiteľnou súčasťou predvolebného boja a viac menej tolerovaným spôsobom oslovovania a mobilizácie obyvateľstva, uvedený nesúlad často prekračuje ešte prijateľnú mieru a v podmienkach parlamentnej demokracie sa stáva všeobecným javom a všeobecne akceptovateľnou normou, s ktorou sa politické subjekty zmierili a chápu ho ako nevyhnutný a efektívny prostriedok a nástroj predvolebného boja, súčasť politickej taktiky a manipulácie s verejnou mienkou. Vo všeobecnosti je možné politický populizmus charakterizovať ako snahu politických subjektov predkladať príťažlivé sľuby a navrhovať jednoduché riešenia, podkladať sa  náladám a záujmom obyvateľstva, ulahodiť ich predstavám a očakávaniam a vtesnať sa do názorovej hladiny čo najširšieho okruhu občanov s cieľom získať si ich sympatie, voličskú podporu, súhlas s realizáciou navrhovaných opatrení, s presadzovanou politickou líniou a celkovou činnosťou daného subjektu. Špecifickou črtou podobných aktivít je absencia princípov a zásadných ideových téz a postupov, eklektické spájanie rôznych koncepcií, prístupov a hodnôt, teda absencia všetkého toho, čo tvorí nevyhnutnú súčasť obsahu principiálnej, hodnotovej, transparentnej a predvídateľnej, teda zodpovednej politickej činnosti. Tieto atribúty sa z činnosti politických strán natoľko vytratili, že dnes je už ťažko hovoriť o existencii dôsledne hodnotovo a programovo orientovaných a vyprofilovaných politických aktérov.

Politický populizmus je v podstate produktom modernej doby (aj keď s niektorými jeho prejavmi sme sa stretávali aj v minulosti), je fenoménom, podoba ktorého sa utvárala v súvislosti s vývojom zastupiteľského systému, politickou mobilizáciou más, s rozvojom manipulačných techník a snahou za každú cenu, teda aj za cenu nesplniteľného a bezzásadového lavírovania medzi reálnymi možnosťami a neuskutočniteľnými želaniami získať čo najvyššiu mieru politickej podpory, vedúcej k získaniu, resp. k upevneniu svojho postavenia v mocenských štruktúrach štátu. Vzhľadom k tomu, že v podmienkach dnešného politického systému sú distribúcia a redistribúcia politickej moci, ako aj možnosti politických subjektov ovplyvňovať a určovať charakter, obsah a smerovanie verejnej politiky priamo závislé od správania sa voličskej základne, je snaha týchto subjektov, využívať taktiku postavenú na predkladaní nesplniteľných sľubov, ktorú politici veľmi často využívajú celkom pochopiteľná a z pohľadu dosahovania zamýšľaných cieľov aj veľmi efektívna.

 

PhDr. Štefan Surmánek, CSc.

Košice

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Surmánek

O AUTOROVI

Bývalý vysokoškolský pedagóg, ktorý sa zaoberá otázkami politického vývoja a diania na Slovensku a vo svete.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 65

Celkové hodnotenie: 17.75

Priemerná čítanosť: 1803

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Transparency International Slovensko: Hnutie Sme rodina profitovalo pred parlamentnými voľbami z viac ako 30 hodín nelegálnej reklamy

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian)   Hnutie Sme rodina profitovalo tri týždne pred tohtoročnými parlamentnými voľbami z viac ako tridsiatich hodín nelegálnej reklamy v…

  Slováci v rebríčku FIFA poskočili na 33. miesto, sú v 2. koši

  0icon

  Zürich 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Slovenská reprezentácia si v najnovšom vydaní rebríčka Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) polepšila o štyri priečky. Figuruje na 33.…

  Trump oznámil, že opustí Biely dom, ak volitelia potvrdia Bidena ako prezidenta

  0icon

  Washington 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že opustí Biely dom, ak zbor voliteľov zvolí za prezidenta USA…

  Bolo to strašne náročné. Jedno zaváhanie a bola by som v hotelovej posteli, vraví Vlhová

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Desať jázd v paralelnom obrovskom slalome absolvovala vo štvrtok Petra Vlhová v rakúskom Lechu. A väčšinu v rýchlom…

  Matovič: Zaočkovať sa dám, ale pripadalo by mi férové, aby som ako kapitán lode bol zaočkovaný úplne posledný

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Premiér Igor Matovič bol vo štvrtok večer hosťom relácie televízie JOJ Na hrane. Počas vysielania odpovedal…

  Mimovládky z oblasti vzdelávania žiadajú premiéra a ministra školstva, aby sa deti vrátili do škôl

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Mimovládne organizácie z oblasti vzdelávania a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) žiadajú premiéra Igora Matoviča (OĽaNO)…

  Alžírčan cestuje do Nemecka už druhý rok, policajti ho zadržali na hraniciach a poslali do Sečoviec

  0icon

  Stakčín 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Banskobystrický kraj)   Policajti oddelenia hraničnej kontroly sídliaci v obci Topoľa v okrese Snina kontrolovali v pondelok (23. 11.) v…

  Na Slovensku vo štvrtok stúpol počet pozitívnych o 1849, pribudlo 22 úmrtí. Miera pozitivity dosiahla 16,9%

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR–Roman Hanc)   Na Slovensku vo štvrtok (26. 11.) pribudlo 1849 pozitívne testovaných na nový koronavírus, vykonalo sa 10.928 testov. Pribudlo…

  Regulačný úrad posúdi oxfordskú vakcínu, v prípade priaznivých záverov by ju mohli nasadiť v decembri

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alastair Grant, Pixabay)   Britská vláda požiadala tamojší Regulačný úrad pre lekárske a zdravotnícke potreby (MHRA) o posúdenie vakcíny proti…

  Ľudovít Goga: Sme proti migrácii, ale naše stanovisko k maďarskému a poľskému vetu vzíde z rokovania s koaličnými partnermi

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Marek Mrviš)   Je to ťažké rozhodovanie: EÚ by nemala členským štátom blokovať peniaze pre otázky právneho štátu, lenže európske peniaze…

  TopDesať

  Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 1. časť

  0 icon

  Na začiatku deväťdesiatych rokov sa stal rap jedným z najpopulárnejších žánrov a jeho predstavitelia sa začali nielen objavovať v tabuľkách najpopulárnejších skladieb, ale aj na titulných stránkach novín. Nová generácia raperov potom gangsterský život nielen opisovala, ale aj žila. Dve z najvýznamnejších mien svetového gangster rapu boli Tupac Shakur a The Notorious B.I.G. (známy tiež…

  Koľko stromov je potrebných na výrobu kyslíka pre jednu osobu?

  0 icon

  Význam stromov je v našom svete nekonečný a nedocenený. Stromy predstavujú cenný a v meste o to vzácnejší biotop pre veľké množstvo užitočných, chránených rastlín a živočíchov. Chcel by si vedieť viac o histórii našich predkov? Opýtaj sa stromov! Stromy predstavujú jedny z najdlhšie žijúcich organizmov na Zemi a sú tak nemými svedkami našej minulosti. Často sa používali ako…

  Prečo by sme nemali nosiť rovnaké pyžamo dva dni za sebou?

  0 icon

  Priemerný muž si mení pyžamo každých 13 nocí. Ženy obyčajne čakajú až 17 nocí. Väčšina žien má viac pyžám a majú tendenciu zabúdať na to, ako dlho sú už vonku. Aj keď sa plazenie do postele v dobre oblečenom pyžame môže zdať neškodné, môže to mať niektoré alarmujúce dôsledky. 1. Spíš v nezdravom prostredí

  Svoje problémy vyriešili po svojom. Tieto fotografie ťa dostanú do kolien

  0 icon

  Neexistujú žiadne problémy, ktoré by sa nedali vyriešiť. Tohto hesla sa držali aj títo ľudia, ktorí ťa vďaka týmto fotografiám dostanú do kolien. Svoje problémy sa rozhodli riešiť razantným spôsobom, ktorý sa podarilo zachytiť pomocou fotoaparátov. Často sa vraví, že ak to vyzerá hlúpo a funguje to, tak to vôbec…

  Čo je ekologickejšie? Kúpiť si umelý alebo živý vianočný stromček?

  0 icon

  Vianočný stromček začína byť v blížiacom sa období opäť súčasťou našich príbytkov. Ťažko uveriť, že na Slovensku ho poznáme už viac ako dve storočia. Aká je ale ekologickejšia verzia? Falošný alebo živý? Na naše územie sa tradícia zdobiť vianočný stromček dostala až koncom 18. storočia z Nemecka. Najprv sa udomácnil v…

  Vo svete IT

  Ktorí výrobcovia smartfónov dokázali vygenerovať najväčší príjem za uplynulý kvartál? Toto sú najnovšie čísla!

  0 icon

  Tento rok je nielen pre bežných ľudí, ale aj pre podnikateľov náročnejším ako pominulé roky. Dôvodom je aktuálne prebiehajúca pandémia. Na druhej strane treba povedať, že mnoho spoločností sa chytilo šance a podarilo sa im aj napriek sťaženým podmienkam dosiahnuť obdivuhodných výsledkov. Dobrým príkladom je výrobca smartfónov, spoločnosť Xiaomi, ktorý…

  Mozgový implantát umožnil dvom paralyzovaným ľuďom ovládať počítač pomocou myšlienok

  0 icon

  Podľa aktuálnych štatistík v populácii žije približne 1,9% ľudí trpiacich nejakou formou paralýzy. Ide tak o veľkú časť populácie, ktorá sa ráta v miliónoch. Vo všeobecnosti ide  o stav, ktorý v nejakej miere obmedzuje bežný život ľuďom v závislosti od objemu postihnutia. V novej štúdii publikovanej v magazíne NeuroInterventional Surgery…

  Zem a Venuše majú toho spoločného viac, ako sme si doposiaľ mysleli

  0 icon

  Tím výskumníkov, vedený Paolom Sossim, nedávno ukončil výskum, ktorý sa zameriaval na možný vznik života na Zemi. Jedným z bodov výskumu bol aj pohľad na atmosféru Zeme, ktorá existovala pred 4.5-miliardami rokov. Vedci tvrdia, že v tom období by našu planétu spoznal len málokto, píše portál Slashgear. Tá sa od…

  Skladací dron MJX Bugs 7, ktorý konkuruje aj overeným modelom od DJI, aktuálne kúpiš za skvelú cenu

  0 icon

  Spoločnosť MJX je už roky vo svete dronov známa najmä svojimi dostupnými, no za to stále naozaj kvalitnými dronmi, ktoré spájajú najlepšie technológie pre začiatočníkov a pokročilých letcov s naozaj nízkou finálnou cenovkou. Na trh sa len nedávno objavil ďalší zaujímavý dron, ktorý by určite nemal ujsť oku žiadneho nadšenca…

  Muž, ktorému chýba veľká časť mozgu, spochybňuje všetko, o čom sme si mysleli, že sme o vedomí vedeli

  0 icon

  V roku 2007 sa odohral naozaj zvláštny prípad. Do nemocnice vošiel Francúz, ktorý sa sťažoval na bolesť nohy. Už v minulosti sa lekárom hlásil s podobnými problémami a tí prišli na to, že za jeho problémy môže vyplnenie mozgových komôr mozgomiešnym mokom. Píše portál iflscience.com. Lekári sa teda rozhodli pozrieť…

  Armádny Magazín

  Prečo britské médiá zrazu odhalili nacistov na Ukrajine?

  0 icon

  Ukrajina, 27. november 2020 (AM) - Určite mnohí počuli, že „nacizmus na Ukrajine je výmyslom ruskej propagandy“. Západné ( ale a aj slovenské – pozn. AM) médiá používali toto zariekanie neustále.   Lenže stal sa „zázrak“. Britské médiá zrazu „zbadali“ neonacistov v Kyjeve a kvôli ich vplyvu na radikálov Albionu vyhlásili poplach. Labour

  Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

  0 icon

  ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videl

  Assad rozprášil Turecký Bayraktarov mýtus!

  0 icon

  Sýria, 27. november 2020 (AM) - V marci 2020 uskutočnila Sýrska armáda bleskový protiútok na turecké pozície. Ten sa odohral ako odozva na útoky bezpilotných lietadiel smerom na Generálny štáb pro-sýrskych povstaleckých jednotiek v Sýrii v oblasti Idlib. Turci sa dostali do mieridiel sýrskeho odporu a pre Sultána to nebude ľahké.…

  Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách - a ďalšie zaujímavosti

  0 icon

  Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom V

  Hrdinovia získali ocenenia v ankete Vojenský čin roka 2019

  0 icon

  Slovensko, 27. november 2020 (AM) - Minister obrany Jaroslav Naď dnes spolu so štátnym tajomníkom rezortu obrany Marianom Majerom, generálnym tajomníkom Služobného úradu MO SR Petrom Kozákom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom a hlavným poddôstojníkom OS SR štáb. nrtm. Marcelom Kaniakom zablahoželali laureátom pravidelnej ankety V

  Svetlo sveta

  25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

  0 icon

  Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

  Hriech Lenivosti

  0 icon

  « Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

  Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

  0 icon

  Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

  Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

  0 icon

  V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

  Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

  0 icon

  Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

 • icon FOTO DŇA