• Jozef Siničák

  Vláda Igora Matoviča. Vláda kešu, klamstiev a čudnej ekonomickej pomoci.

  Publikované 10.06. 2020 o 13:08 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Je akýmsi nepísaným pravidlom, že po parlamentných voľbách dostane nová vláda priestor, aby sa mohla v kľude zabehnúť. Pôvodne som mal v úmysle týchto sto dní pokoja našej novej vláde dožičiť a to aj napriek tomu, že v minulosti to boli práve súčasní koaliční lídri, ktorí vyhlásili poslednej vláde Roberta Fica “džihád” už od jej prvého dňa. Aj kvôli ťažkej situácii, v ktorej sa dnes nachádza Slovensko, som sa doteraz k našej novopečenej vláde nevyjadroval (a že bolo k čomu).

  Po udalostiach posledných týždňov a po spackanej ekonomickej pomoci som sa však rozhodol svoj záväzok porušiť.

  Matovičové sväté ťaženie proti “hnusobe”.

  Igora Matoviča čakala po nástupe do úradu veru neľahká úloha. Musel sa popasovať s korona krízou. Nahodil preto mesiášsky výraz, zvolal všetkých dostupných epidemiológov a s vervou začal produkovať denne toľko tlačoviek, koľko bolo v jeho silách. Ako sa však veľmi rýchlo ukázalo jeho najväčším problém nebola kríza, ale jeho predchodca Peter Pellegrini. Prieskum verejnej mienky totižto ukázal, že občania Slovenska v boji viac dôverovali práve podpredsedovi SMERu.

  Ako sa hovorí, keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté. Pellegrini síce bojoval s korona vírusom len chvíľu, no opatrenia jeho kabinetu boli účelné, opodstatnené, no najmä primerané. To sa však určite nedá povedať o jeho nástupcovi. Opatrenia ako “Blackout”, topenie rýchlotestov v Dunaji, či nariadenia pre pendlerov, pripomínajú skôr halucinácie náruživého fajčiara ópia, než reálne opatrenia krízového štábu. Prirátajme k tomu zlyhania pri štátnej karanténe, spúšťaní aplikácie e-karanténa, či Veľkonočnom “malom blackoute” a hneď je jasné, že Matovič môže byť rád, že ešte vôbec nejakú dôveru občanov má.

  Na obľúbenosť Pellegriniho zareagoval Matovič vcelku, “matovičovsky”. Okrem útokov a urážok však tentokrát do svojho repertoáru pridal aj infantilné videjká na facebooku, kde napríklad odhaľuje akúsi tajomnú zásuvku Petra Pellegriniho. To by samo o sebe nebol až taký problém. Však každý kto aspoň trochu sledoval posledné roky politiku určite tušil, že vláda Igora Matoviča inak ani vyzerať nemôže. Toto všetko sa však dialo na pozadí prebiehajúcej korona krízy. Kým po zdravotníckej stránke sa aj napriek excesom podarilo dostať situáciu pod kontrolu (aj vďaka novej vláde), tak ekonomické dopady zatiaľ poriadne nikto neriešil. Svojho času sa o to pokúšal minister hospodárstva Richard Sulík, keď chcel zvolať Ekonomickú krízovú radu. Premiér ho však okamžite sfúkol ako malého chlapca a jasne mu vysvetlil, že jedine on si na Slovensku môže zakladať všelijaké konzíliá a krízové rady.

  Ekonomická (ne)pomoc. Príčina prvá: „prázdna špajza“.

  Už v marci vyzval Róbert Fico vládu, aby urýchlene začala rokovať s Európskou úniou o uvoľnení finančných prostriedkov na boj s krízou. Ešte ten istý mesiac vystúpili najvyšší štátny predstavitelia Eduard Heger a Veronika Remišová na svojich vlastných tlačovkách. Kým ministerka pre investície informovala, že chce použiť 4 miliardy z nevyužitých eurofondov, tak strážca štátnej kasy predstavil svoje prevratné “balíky pomoci ekonomickej”, cez ktoré sľúbil naliať do ekonomiky jednu miliardu eur mesačne.

  Po týchto tlačovkách mohli viacerí občania nadobudnúť mylný pocit, že krízu zvládneme ľavou zadnou. Bohužiaľ naša nová vláda zabudla, že už nie je v opozícii a že len pomocou prázdnych sľubov a veľkohubých vyhlásení ekonomiku neoživý.

  A práve kvôli ekonomickým opatreniam sa na vládu zniesla vlna kritiky. Objem vyplatených financií totižto nedosahuje ani zlomok sľúbenej pomoci. Žiadosti sú podľa viacerých podnikateľov zložité a ministerstvo práce nemá navyše ani dostatočné kapacity, aby všetky žiadosti v nejakom rozumnom čase spracovalo. Štátna pomoc je teda neefektívna, zložitá a pomalá.

  Slovensko sa preto každým dňom ponára do čoraz hlbšej ekonomickej krízy. Kým hlavný zberateľ skalpov náčelník “uslzená tvár” radšej číta rozprávky deťom a rozmýšľa nad tým ako predĺžiť núdzový stav, jeho ministri zdá sa našli overený liek na ohlušujúcu kritiku. Našli totižto hlavného vinníka. SMER-SD. Menovite Petra Pellegriniho.

  Svoju neefektívnu pomoc ekonomike najčastejšie obhajujú dookola omieľanou mantrou o “prázdnej špajzi”. Heger, Remišová, či Kollár sa touto frázou snažia navodiť dojem, že krajinu prevzali v dezolátnom stave. Pravdepodobne si tak chcú už teraz vytvoriť alibi, keď sa to v budúcnosti nepekne zvrtne. Keďže Slovenský dlh bol ešte nedávno na úrovni 48 percent hdp, čo je dvanásty najnižší dlh v Európskej únii, nebolo mi jasné, čo myslia tou “prázdnou špajzou”. Však ešte aj krajiny ako Nemecko, Rakúsko, či Francúzsko majú svoju “špajzu” v horšom stave.

  Kým Kollárovej obhajobe pravdepodobne nerozumie ani sám rečník, tak svetlo do prípadu vniesla až Remišová. V relácii O 5 minut 12 na RTVS sa posťažovala, že im predchádzajúca vláda nenechala žiadny „keš“. Nežartujem. Podpredsedníčka Remišová v priamom prenose vyčíta svojmu oponentovi (Pellegrinimu) nedostatok “kešu”. Víťazi posledných parlamentných volieb si teda zjavne mysleli, že ich na vláde bude čakať plná špajza bubáčikov. Z tej by oni veľkodušne rozdávali, investovali a zachraňovali.

  Celá Európa a skoro celý svet žije na dlh (USA, Nemecko, Francúzsko,…). Štát, ktorý má dobré hospodárske výsledky má v podstate dve možnosti. Buď prebytočné financie použije na zníženie svojho dlhu (často spomínané Nemecko), alebo nimi podporí rast domácej spotreby (napríklad Dankové dovolenkové poukazy).

  Môžeme sa baviť o tom, že bývalá vláda si mohla v predstihu požičať finančné prostriedky, aby mali ich nasledovníci lepšiu východziu pozíciu. Začiatkom roka, keď sa ešte Matovič premával po Francúzskej riviére, však nikto netušil, že korona naberie tak monstrózne rozmery. A ruku na srdce. Korona, ne-korona. Žiadna odchádzajúca vláda by nepomáhala svojim oponentom. Tobôž nie, keď po vás pokrikujú, že máte už len svietiť a kúriť. Pellegrini v tomto nie je žiadna výnimka.

  Ekonomická (ne)pomoc. Príčina druhá: „Softvér“.

  Ďalšie obľúbené výhovorky sú sťažnosti na “smeráckych” úradníkov, ktorí sabotujú ich premyslené a precízne opatrenia, či zastaralý softvér na úradoch, ktorý im zanechali Pellegrini s Rašim.

  Pre neposlušných, či nepohodlných úradníkov si dokonca pripravili zákon, ktorý sa za nejakých záhadných okolností ocitol v protikrízovom COVID balíku. “Hnusobu” asi porazíme len s tými správnymi, “našimi ľuďmi”.

  Zaujímavé sú aj výhovorky na zastaralý softvér, ktorý na úradoch majú. Tým nechcem tvrdiť, že zastaralý nie je. Nie som síce expert na informatizáciu, ale tiež som akosi očakával, že za tie horibilné sumy čo sa investovali, budeme oveľa ďalej. Problém však tkvie niekde inde.

  Jeden by povedal, že riadiaci pracovník, ktorý si nastaví výstupné parametre bez ohľadu na kvalitu nástrojov, ktoré má k dispozícii (v našom prípade kvalitu softvéru, či počet zamestnancov), nie je manažér, ale obyčajný diletant.

  Však uvážte sami. Ministerstvo má k dispozícií určitý stav zaučených zamestnancov, ktorí obsluhujú softvér určitej kvality. Stav zamestnancov je nastavený tak, aby si stíhali plniť svoje povinnosti počas nekrízových časov. Pomazané hlavy z ministerstva však namiesto toho aby rozdelili pomoc na rôzne kanály a časť pomoci napríklad doručovali plošne (či aspoň sektorovo), sa rozhodli vytvoriť zložitý formulár. Ten zaťaží nielen podnikateľov, ale aj zamestnancov ministerstva, ktorí následne nestíhajú (popri svojich bežných povinnostiach) žiadosti spracovať. Keď sa následne vaša do neba vychvaľovaná ekonomická pomoc zadrhne už na začiatku, neostáva vám nič iné, ako si priznať vlastné zlyhanie. Teda vlastne, hodiť vinu na iných.

  A aby toho nebolo málo. Vláda sa najnovšie rozhodla zrušiť bankový odvod. Síce podľa vlastných slov zápasí s nedostatkom prostriedkov, ale banky určite potrebujú peniaze viacej ako slovenský podnikatelia, či živnostníci.

  Čerešnička na koniec. Prachsprosté klamstvo ministra Hegera.

  Eduard Heger. Náš aktuálny “financmajster”. Večný a oddaný to tieň Igora Matoviča, sa kvôli tomu aby vyzeral pred voličmi čo najlepšie neštíti ani klamstva.

  Minulý mesiac, keď bolo silnou témou zníženie ratingu Slovenska agentúrou FITCH, sa účastnil diskusnej relácie na rádiu Expres. Heger v priamom prenose tvrdil poslucháčom, že agentúra FITCH neznížila rating iba Slovensku, ale aj okolitým krajinám. Keďže som túto informáciu počul prvýkrát, rozhodol som sa ju overiť. Stačí krátke pátranie po internete a zistíte tak ako ja, že na tomto tvrdení nie je ani štipka pravdy (ratingy Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska a Rakúska). Je mi jasné, že Heger by si veľmi želal, aby ratingy nepadali len nám. Potom by jeho vládla nevyzerala tak zle. Mohol si však odpustiť takto bezostyšne a najmä zbytočne klamať voličov.

  Čo nás čaká?

  Máme zatiaľ za sebou ledva tri mesiace úradovania vlády Igora Matoviča. Politické nominácie, politizácia prokuratúry, porušovania a ohýbanie ústavy, klamstvá, rôzne excesy a amaterizmus novej vlády, však neveštia pre budúcnosť Slovenska nič dobré. Je preto nutná, viac než kedykoľvek predtým, občianska angažovanosť každého jedného z nás. Pretože, keď sa jedného krásneho dňa prebudím z tohto čudného sna, môže byť už neskoro.


  Autor v číslach

  Počet článkov: 9
  Celkové hodnotenie: 21.75
  Priemerná čítanosť: 2824

  ...

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  Pompeo: „Potrat nie je žiadne ľudské právo! Berie život. Amerika v tomto ohľade nastavuje tón pre zvyšok sveta"

  Bratislava 3. augusta (HSP/Foto:SITA/AP-Ashley Landis)   Mike Pompeo vystúpil počas summitu Family Leadership Summit v Iowe, kde zdieľal rovnaký postoj, ako má Trump a jeho administratíva, a to nesúhlas s pretláčaním myšlienky, že by sa potrat mal stať jedným z ľudských práv  „Potrat jednoducho nie je ľudské právo,“ vyhlásil Pompeo.…

  Minister Budaj dnes odvolá riaditeľa Environmentálneho fondu Petra Kalivodu

  Bratislava 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) dnes odvolá riaditeľa Environmentálneho fondu (EF) Petra Kalivodu. Šéf envirorezortu to uviedol na dnešnej tlačovej konferencii. Podľa Budaja vnútorný audit na ministerstve životného prostredia (MŽP) odhalil viaceré nedopatrenia, ktoré môžu mať charakter trestnej činnosti Podľa údajov Inštitútu…

  Podľa čínskej virologičky, ktorá imigrovala do USA, COVID-19 pochádza z laboratórií čínskej armády

  Bratislava 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Xinhua,Wang Jianmin)   Čínska virologička Li-Meng Jen vyhlásila, že nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 nepochádza z čínskeho mesta Wu-chan, ale vytvorili ho v laboratóriách pod dohľadom tamojšej armády. Okrem toho podľa Taiwan News uviedla, že pre vlastnú výskumnú činnosť musela utiecť do USA Li-Meng Jen tvrdí,…

  Armáda chce v budúcom roku vycvičiť 330 vojakov v zálohe, záujemcovia sa môžu hlásiť do septembra

  Bratislava 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Ozbrojené sily Slovenskej republiky (OS SR) plánujú v budúcom roku vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh. Agentúru SITA o tom informovala Martina Kovaľ Kakaščíková, hovorkyňa ministerstva obrany (MO). Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 25. septembra 2020 prostredníctvom regrutačnej skupiny v krajskom…

  V tíme SR "20" po súbojoch v Česku ďalší pozitívny test na koronavírus

  Bratislava 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V tíme slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov testy odhalili ďalšiu osobu s ochorením COVID-19. Informáciu priniesol Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) "Máme k dispozícii výsledky testov na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 v tele 30 z 33 členov slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov. Spolu…

  Hríb si myslí, že vláda Igora Matoviča hucká vlastných voličov proti novinárom. Viacerým údajne chodia nenávistné správy

  Bratislava 4. augusta 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Dlhoročný novinár a šéf redakcie časopisu Týždeň Štefan Hríb vo videu na sociálnej sieti okomentoval vzťah premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a jeho vlády s médiami. Podľa Hríba, ktorý sa s Matovičom dostal do konfliktu aj počas predvolebnej kampane, vláda vedome hucká verejnosť proti novinárom.…

  O väzbe Jozefa J. v korupčnej kauze Správy štátnych hmotných rezerv sa bude rozhodovať vo štvrtok

  Bratislava 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Najvyšší súd (NS) SR sa bude vo štvrtok (6. 8.) zaoberať sťažnosťou Jozefa J., ktorý je obvinený z pokračovania obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v kauze korupcie v Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR "Termín verejného zasadnutia v trestnej…

  Pracovná skupina bude analyzovať riziká elektronického hlasovania vo voľbách

  Bratislava 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na Ministerstve vnútra (MV) SR sa tvorí pracovná skupina, ktorá má posúdiť a analyzovať bezpečnostné riziká elektronického hlasovania vo voľbách do Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z uznesenia zo zasadnutia štátnej volebnej komisie zverejnenom na webe ministerstva. Prvé stretnutie skupiny by malo…

  Pri návrate z týchto krajín nemusíte ísť do karantény

  Bratislava 3. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bob Edme)   Od 20. júla 2020 od 7:00 hod. platí uvoľnený hraničný režim pre osoby pri návrate z: Austrálie, Belgicka, Cypru, Česka, Číny (tiež osobitné administratívne oblasti Hongkong a Macao), Dánska (vrátane samosprávneho územia Faerské ostrovy), Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Holandsko, Chorvátska, Írska, Islandu, Japonska,…

  Tohtoročný rozpočet podľa analytika Rady pre rozpočtovú zodpovednosť výrazne ovplyvňuje pandémia, bežné výdavky stúpli až o pätinu

  Bratislava 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Vývoj verejných financií naďalej zásadne ovplyvňujú karanténne opatrenia a zhoršený ekonomický vývoj v dôsledku pandémie koronavírusu, ako aj vládnymi opatreniami na podporu ekonomiky. Tvrdí to analytik Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Pavol Majher v reakcii na aktuálny vývoj plnenia hotovostného štátneho rozpočtu Rozpočet sa…

  Aký hlboký je močiar slovenského „deep state“? Autodopravcovia to chceli zmerať, ale na dno nedosiahli

  Bratislava 4. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Dopravcovia mali ťažké srdce na minulé vlády za zle vytendrované a neefektívne prevádzkované mýto, vysoké mýtne poplatky, neuspokojivé prerozdeľovanie prostriedkov získaných z mýta, a tiež na arogantnú a ignorantskú komunikáciu zo strany úradov. Nová vláda však pokračuje presne rovnako Únia autodopravcov Slovenska (UNAS)…

  Využitie zdrojov z eurofondov na výstavbu nemocnice Rázsochy je stále otvorené

  Bratislava 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Využitie zdrojov z eurofondov na výstavbu novej univerzitnej nemocnice Rázsochy je stále otvorené. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. "Nová Univerzitná nemocnica Bratislava v lokalite Rázsochy ostáva jednou z priorít ministerstva zdravotníctva," konštatovala Ako Eliášová dodala, cieľom rezortu…

  Ceny ropy sa zvýšili, stúplo aj zlato

  New York 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ropa v pondelok uzavrela vyššie. Septembrové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 74 centov na 41,01 USD za barel. Októbrové dodávky severomorskej ropy Brent posilnili o 63 centov na 44,15 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež stúpla, a to…

  Juraj Šeliga nebude kandidovať za šéfa Za ľudí. Prezradil koho podporí za predsedu strany

  Bratislava 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Podpredseda Za ľudí a parlamentu Juraj Šeliga nebude na sobotnom (8. 8.) sneme kandidovať za predsedu strany. Uviedol to pre TASR s tým, že podporí do tejto funkcie člena predsedníctva a poslanca Miroslava Kollára. Okrem Kollára kandiduje za šéfku strany aj podpredsedníčka Za…

  Zamestnancom hrozia zmeny v stravovaní. Budeme potichu prichádzať o peniaze?

  Bratislava 4. augusta 2020 (PR článok/Foto:TASR-Michal Svítok)   V týchto mesiacoch vznikla Iniciatíva za stravovacie poukážky ako odpoveď na zámer zákonodarcov ohľadom dôležitého benefitu pre zamestnancov. Stravovacie poukážky sú poslednou nezdanenou sociálnou istotou, o ktorú by sme však mali prísť. Iniciatíva preto spustila petíciu za ich zachovanie Zdobrovoľnenie možnosti dostávať…

  Gazprom podá odvolanie proti poľskej pokute vo veci Nord Stream 2

  Moskva 4. augusta 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Informácie, ktoré poľský regulátor UOKiK požadoval od Gazpromu, nemali žiadny vzťah voči antimonopolnému vyšetrovaniu Nord Stream 2, uviedli v ruskej spoločnosti. "Gazprom predtým vo svojej odpovedi požiadal UOKiK poskytnúť odôvodnenie k zákonnosti vyžadovania dotknutej informácie, ale príslušné odôvodnenie nedostal," uviedli v Gazprome s…

  Úverovanie obyvateľstva v júni rástlo, no týkalo sa to najmä úverov na nehnuteľnosti

  Bratislava 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Úverovanie domácností rástlo aj v júni. Celkový stav úverov poskytnutých obyvateľstvu predstavoval na konci šiesteho mesiaca 39,3 mld. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 7,3 %. Ako ďalej pre agentúru SITA povedala analytička Poštovej banky Jana Glasová, stúpli hlavne úvery na nehnuteľnosti,…

  Viac ako 300 športovkýň vyjadrilo nesúhlas s tým, aby trans ženy mohli súťažiť s bežnými športovkyňami

  Bratislava 4. júla 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Viac ako 300 športovkýň minulý týždeň v USA podpísalo list, ktorý následne poslali Rade guvernérov National College Athletic Association (NCAA). V liste vyjadrili nesúhlas so začleňovaním transsexuálov do športu Ako informuje český portál Echo24, podpísané športovkyne, medzi ktorými má byť aj bývalá tenistka Martina…

  TopDesat

  Prečo je potrebné, aby si si pravidelne čistil tvár?

  0

  Tvár sa poškodzuje viac ako ktorákoľvek iná časť tela. Preto je potrebné, aby si sa o ňu staral dodržiavaním dvoch jednoduchých krokov. Ak chceš, aby aj tvoja pleť bola žiarivá a mala všetky prvky dokonalosti, je potrebné ju pravidelne čistiť. Ale pozor! Očista tváre neznamená, že si teraz budeš drhnúť pokožku mydlom…

  Ako telo trávi živiny?

  0

  Prinášame vám ďalší článok o pokrmoch a fungovaní ľudského organizmu vo vzťahu ku živinám. Aby telo mohlo vstrebať živiny, potravu treba najskôr v procese trávenia rozložiť. Väčšina skonzumovanej potravy sa dostane do čriev do niekoľkých hodín, no to, ako dlho sa v nich zdrží, je individuálne. Sacharidy, bielkoviny a tuky sa v rozličných fázach procesu trávenia…

  Toto by si mal vedieť skôr, ako si dáš biele tetovanie

  0

  Biele tetovanie sa stalo novým trendom. Ale táto forma body-art je oveľa jemnejšia v porovnaní s tetovaním čierneho atramentu. Predtým, ako si ho necháš spraviť, je lepšie poznať niektoré fakty a byť si istí, že v budúcnosti bude úplne zodpovedať tvojim očakávaniam.   1. Choď iba k skúseným umelcom

  Aké prínosy má na tvoje zdravie špargľa - najzdravšie jedlo sveta?

  0

  Špargľa by mala byť v našom jedálničku tak často, ako sa len dá, lebo podľa mnohých odborníkov na zdravú výživu je to najzdravšie jedlo sveta. V niektorých krajinách ju ľudia varia, pečú a pripravujú na množstvo spôsobov - u nás však máme pred "kráľovnou zeleniny" stále rešpekt. Špargľa je bohatá…

  Bežné chyby, ktoré robíme pri nanášaní suchého šampónu

  0

  Keď sú naše vlasy naozaj mastné a nemáme čas na ich umývanie, jedinou rýchlou voľbou býva použitie suchého šampónu. Mnoho z nás ho ale používa nesprávne. Mastné a spadnuté vlasy ešte nikomu na kráse nepridali, no niekedy je málo času na ich umytie. Práve šetrenie času je asi najväčšia výhoda suchého šampónu.…

  Sloní muž: Znetvorenie ako nočná mora - 1. časť

  0

  Už od čias staroveku sa v ľudských dejinách objavujú tvory, ktorých výzor akoby popieral ich ľudskú podstatu. Nazývajú ich monštrami, a hoci im v minulosti pripisovali božský pôvod, v súčasnosti sa už vie, že sú len dôsledkom vážnych genetických a chorobných mutácií. V rámci dvojdielneho článku sa spoločne pozrieme na znetvorenie Josepha Merricka, ktorého príbeh…

  Vo svete IT

  Xiaomi Mi 10 Pro Plus ponúkne zadný fotoaparát, ktorý pokryje 1/3 zadného panelu

  0

  Smartfóny prešli za posledných pár rokov naozaj ohromnými technickými i dizajnovými zmenami, ktoré úplne zmenili priemysel a zameranie sa na vybrané technické aspekty. Väčšina výrobcov si v posledných mesiacoch zakladá najmä na stále bohatšej fotografickej výbave, čo sa mnohokrát odzrkadľuje na nezmyselných pretekoch o to, ktorý výrobca ponúkne viac megapixelov.…

  V Amerike prešiel zákon, ktorý umožňuje lietajúcim autám prechádzať po verejných cestách

  0

  Lietajúce autá sú už desaťročia víziou budúcnosti a objavujú sa v mnohých vedecko-fantastických dielach. Momentálne existuje niekoľko konceptov, no ani jeden sa nechystá v dohľadnej dobe prejsť do produkcie. To však nezabránilo štátu v USA, New Hampshire, aby im dalo dopredu zelenú. V stredu prešiel do platnosti nový zákon, ktorý umožňuje lietajúcim autám prechádzať po…

  Cestovanie v čase: Realita alebo vedecko-fantastický výmysel?

  0

  Dilatácia času, alebo inak nazývaná aj spomaľovanie času, je overený poznatok špeciálnej teórie relativity. Píše sa v nej, že časová dilatácia je vlastnosťou samého času, preto sa so vzrastajúcou rýchlosťou spomaľujú všetky fyzikálne procesy. Čo presne to však znamená? Téme sa venuje aj YouTube kanál Second Thought. Cesta do budúcnosti…

  Elektrická kolobežka KUGOO ES2 – skvelý dopravný prostriedok do mesta s neodolateľnou cenou

  0

  Elektrické kolobežky sú neustále narastajúcim trendom v oblasti osobnej dopravy a to najmä vo väčších mestách. Kúpa poriadneho modelu však už roky nie je taká finančne náročná, ako si väčšina z nás myslí. Kvalitnú elektrickú kolobežku s dojazdom 25 km a slušnou maximálkou aktuálne zoženieš už za zhruba 300 eur,…

  O koľko zlacneli minuloročné vlajkové smartfóny? Niektoré čísla vás určite prekvapia

  0

  Smartfóny sa pomaly, ale isto stávajú spotrebnou elektronikou, ktorú veľká časť z nás obmieňa raz za dva roky, v niektorých prípadoch dokonca raz za rok. Kúpa najnovšieho modelu, najmä v cenovej relácii vlajkových lodí je však mnohokrát naozaj drahou záležitosťou. Cena vlajkových modelov však klesá doslova každý mesiac, pričom v…

  „Modlil som sa za bezpečné pristátie astronautov,“ tvrdí Elon Musk po návrate modulu Crew Dragon

  0

  Hlava spoločnosti SpaceX, Elon Musk, privítal astronautov, ktorí sa v nedeľu, 2. augusta, vrátili z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Astronautmi bola dvojica Bob Behnken a Doug Hurley, ktorí boli zároveň prvými ľuďmi, ktorí mali možnosť vyskúšať si novú kapsulu spoločnosti SpaceX, Crew Dragon. Po dvojmesačnom pobyte na vesmírnej stanici bezpečne pristáli v zálive…

  Svetlo sveta

  Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

  0

  Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

  Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

  0

  Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

  Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

  0

  Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

  Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

  0

  Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

  Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

  0

  Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

  Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

  0

  Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

  Armádny Magazín

  Ozbrojené sily SR plánujú v budúcom roku vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh

  0

  Slovensko, 4. august 2020 (AM) - Ozbrojené sily SR plánujú v budúcom roku vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh. Záujemcovia, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky, sa môžu prihlásiť do 25. septembra 2020 prostredníctvom regrutačnej skupiny v krajskom meste podľa miesta svojho trvalého bydliska. Bližšie informácie o spôsobe prihlasovani

  Obrí Antonov Mrija dopravil americké bojové vozidlá Oshkosh do Izraela. Video

  0

  Izrael, 4. august 2020 (AM) - An-225 "Mrija" prepravné lietadlo ukrajinskej leteckej spoločnosti "Antonov" dodalo dnes do Izraela americké vozidlá Oshkosh pre systémy protivzdušnej obrany Iron Dome.    

  Podpora pechoty: návrat k ťažkým kalibrom?

  0

  Slovensko, 4. august 2020 (AM) - Na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia tvorcovia zbraní predpokladali vývoj podporných zbraní ťažších ako tie 20, 25 alebo 30 mm, ktoré väčšinou získali podporu armád. Je pravda, že niekoľko z nich prevzalo kaliber 35 mm, alebo dokonca 40 mm, ale žiad

  Najnovšia francúzska jadrová útočná ponoka SUFFREN dorazila do Toulon-u na záverečné testy

  0

  Francúzsko, 4. august 2020 (AM) - SUFFREN je prvá so šiestich jadrových útočných ponoriek triedy SNA (Sous-marin nucléaire d'attaque) z programu BARRACUDA, ktorá dorazila na námornú základňu v Toulon (južné Francúzsko). Tento príchod do jej domovského prístavu predstavuje

  „Záslužní nástupcovia tradícií“: Putin ocenil „okrídlenú pechotu“ za dokonalý výcvik

  0

  Rusko, 3. august 2020 (AM) - Ruský vodca Vladimir Putin ocenil „okrídlenú pechotu“ za dokonalý výcvik v jeho blahoželaní ruským výsadkárom pri príležitosti osláv Dňa ruských vzdušných výsadkových síl 2. augusta. „Ste hodní nástupcov tradícií,“ poznamenal prezident Ruskej federácie.

  Srbsko upevňuje vojenské vzťahy aj s Pekingom - kupuje nový protilietadlový raketový systém - čínsky S-300

  0

  Srbsko, 3. august 2020 (AM) - Srbská armáda dostane protilietadlový raketový systém FK-3 (RS PVO) vyrobený v Číne. Obstarávanie bolo zazmluvnené a zaplatené podľa výročnej obchodnej správy verejnej spoločnosti Jugoimport-SDPR za posledný rok. Jeden odsek uvádza, že boli uzavreté dovozné zmluvy v hodnote 620,3 milióna ame