Vláda Igora Matoviča. Vláda kešu, klamstiev a čudnej ekonomickej pomoci.

Je akýmsi nepísaným pravidlom, že po parlamentných voľbách dostane nová vláda priestor, aby sa mohla v kľude zabehnúť. Pôvodne som mal v úmysle týchto sto dní pokoja našej novej vláde dožičiť a to aj napriek tomu, že v minulosti to boli práve súčasní koaliční lídri, ktorí vyhlásili poslednej vláde Roberta Fica “džihád” už od jej prvého dňa. Aj kvôli ťažkej situácii, v ktorej sa dnes nachádza Slovensko, som sa doteraz k našej novopečenej vláde nevyjadroval (a že bolo k čomu).

Po udalostiach posledných týždňov a po spackanej ekonomickej pomoci som sa však rozhodol svoj záväzok porušiť.

Matovičové sväté ťaženie proti “hnusobe”.

Igora Matoviča čakala po nástupe do úradu veru neľahká úloha. Musel sa popasovať s korona krízou. Nahodil preto mesiášsky výraz, zvolal všetkých dostupných epidemiológov a s vervou začal produkovať denne toľko tlačoviek, koľko bolo v jeho silách. Ako sa však veľmi rýchlo ukázalo jeho najväčším problém nebola kríza, ale jeho predchodca Peter Pellegrini. Prieskum verejnej mienky totižto ukázal, že občania Slovenska v boji viac dôverovali práve podpredsedovi SMERu.

Ako sa hovorí, keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté. Pellegrini síce bojoval s korona vírusom len chvíľu, no opatrenia jeho kabinetu boli účelné, opodstatnené, no najmä primerané. To sa však určite nedá povedať o jeho nástupcovi. Opatrenia ako “Blackout”, topenie rýchlotestov v Dunaji, či nariadenia pre pendlerov, pripomínajú skôr halucinácie náruživého fajčiara ópia, než reálne opatrenia krízového štábu. Prirátajme k tomu zlyhania pri štátnej karanténe, spúšťaní aplikácie e-karanténa, či Veľkonočnom “malom blackoute” a hneď je jasné, že Matovič môže byť rád, že ešte vôbec nejakú dôveru občanov má.

Na obľúbenosť Pellegriniho zareagoval Matovič vcelku, “matovičovsky”. Okrem útokov a urážok však tentokrát do svojho repertoáru pridal aj infantilné videjká na facebooku, kde napríklad odhaľuje akúsi tajomnú zásuvku Petra Pellegriniho. To by samo o sebe nebol až taký problém. Však každý kto aspoň trochu sledoval posledné roky politiku určite tušil, že vláda Igora Matoviča inak ani vyzerať nemôže. Toto všetko sa však dialo na pozadí prebiehajúcej korona krízy. Kým po zdravotníckej stránke sa aj napriek excesom podarilo dostať situáciu pod kontrolu (aj vďaka novej vláde), tak ekonomické dopady zatiaľ poriadne nikto neriešil. Svojho času sa o to pokúšal minister hospodárstva Richard Sulík, keď chcel zvolať Ekonomickú krízovú radu. Premiér ho však okamžite sfúkol ako malého chlapca a jasne mu vysvetlil, že jedine on si na Slovensku môže zakladať všelijaké konzíliá a krízové rady.

Ekonomická (ne)pomoc. Príčina prvá: „prázdna špajza“.

Už v marci vyzval Róbert Fico vládu, aby urýchlene začala rokovať s Európskou úniou o uvoľnení finančných prostriedkov na boj s krízou. Ešte ten istý mesiac vystúpili najvyšší štátny predstavitelia Eduard Heger a Veronika Remišová na svojich vlastných tlačovkách. Kým ministerka pre investície informovala, že chce použiť 4 miliardy z nevyužitých eurofondov, tak strážca štátnej kasy predstavil svoje prevratné “balíky pomoci ekonomickej”, cez ktoré sľúbil naliať do ekonomiky jednu miliardu eur mesačne.

Po týchto tlačovkách mohli viacerí občania nadobudnúť mylný pocit, že krízu zvládneme ľavou zadnou. Bohužiaľ naša nová vláda zabudla, že už nie je v opozícii a že len pomocou prázdnych sľubov a veľkohubých vyhlásení ekonomiku neoživý.

A práve kvôli ekonomickým opatreniam sa na vládu zniesla vlna kritiky. Objem vyplatených financií totižto nedosahuje ani zlomok sľúbenej pomoci. Žiadosti sú podľa viacerých podnikateľov zložité a ministerstvo práce nemá navyše ani dostatočné kapacity, aby všetky žiadosti v nejakom rozumnom čase spracovalo. Štátna pomoc je teda neefektívna, zložitá a pomalá.

Slovensko sa preto každým dňom ponára do čoraz hlbšej ekonomickej krízy. Kým hlavný zberateľ skalpov náčelník “uslzená tvár” radšej číta rozprávky deťom a rozmýšľa nad tým ako predĺžiť núdzový stav, jeho ministri zdá sa našli overený liek na ohlušujúcu kritiku. Našli totižto hlavného vinníka. SMER-SD. Menovite Petra Pellegriniho.

Svoju neefektívnu pomoc ekonomike najčastejšie obhajujú dookola omieľanou mantrou o “prázdnej špajzi”. Heger, Remišová, či Kollár sa touto frázou snažia navodiť dojem, že krajinu prevzali v dezolátnom stave. Pravdepodobne si tak chcú už teraz vytvoriť alibi, keď sa to v budúcnosti nepekne zvrtne. Keďže Slovenský dlh bol ešte nedávno na úrovni 48 percent hdp, čo je dvanásty najnižší dlh v Európskej únii, nebolo mi jasné, čo myslia tou “prázdnou špajzou”. Však ešte aj krajiny ako Nemecko, Rakúsko, či Francúzsko majú svoju “špajzu” v horšom stave.

Kým Kollárovej obhajobe pravdepodobne nerozumie ani sám rečník, tak svetlo do prípadu vniesla až Remišová. V relácii O 5 minut 12 na RTVS sa posťažovala, že im predchádzajúca vláda nenechala žiadny „keš“. Nežartujem. Podpredsedníčka Remišová v priamom prenose vyčíta svojmu oponentovi (Pellegrinimu) nedostatok “kešu”. Víťazi posledných parlamentných volieb si teda zjavne mysleli, že ich na vláde bude čakať plná špajza bubáčikov. Z tej by oni veľkodušne rozdávali, investovali a zachraňovali.

Celá Európa a skoro celý svet žije na dlh (USA, Nemecko, Francúzsko,…). Štát, ktorý má dobré hospodárske výsledky má v podstate dve možnosti. Buď prebytočné financie použije na zníženie svojho dlhu (často spomínané Nemecko), alebo nimi podporí rast domácej spotreby (napríklad Dankové dovolenkové poukazy).

Môžeme sa baviť o tom, že bývalá vláda si mohla v predstihu požičať finančné prostriedky, aby mali ich nasledovníci lepšiu východziu pozíciu. Začiatkom roka, keď sa ešte Matovič premával po Francúzskej riviére, však nikto netušil, že korona naberie tak monstrózne rozmery. A ruku na srdce. Korona, ne-korona. Žiadna odchádzajúca vláda by nepomáhala svojim oponentom. Tobôž nie, keď po vás pokrikujú, že máte už len svietiť a kúriť. Pellegrini v tomto nie je žiadna výnimka.

Ekonomická (ne)pomoc. Príčina druhá: „Softvér“.

Ďalšie obľúbené výhovorky sú sťažnosti na “smeráckych” úradníkov, ktorí sabotujú ich premyslené a precízne opatrenia, či zastaralý softvér na úradoch, ktorý im zanechali Pellegrini s Rašim.

Pre neposlušných, či nepohodlných úradníkov si dokonca pripravili zákon, ktorý sa za nejakých záhadných okolností ocitol v protikrízovom COVID balíku. “Hnusobu” asi porazíme len s tými správnymi, “našimi ľuďmi”.

Zaujímavé sú aj výhovorky na zastaralý softvér, ktorý na úradoch majú. Tým nechcem tvrdiť, že zastaralý nie je. Nie som síce expert na informatizáciu, ale tiež som akosi očakával, že za tie horibilné sumy čo sa investovali, budeme oveľa ďalej. Problém však tkvie niekde inde.

Jeden by povedal, že riadiaci pracovník, ktorý si nastaví výstupné parametre bez ohľadu na kvalitu nástrojov, ktoré má k dispozícii (v našom prípade kvalitu softvéru, či počet zamestnancov), nie je manažér, ale obyčajný diletant.

Však uvážte sami. Ministerstvo má k dispozícií určitý stav zaučených zamestnancov, ktorí obsluhujú softvér určitej kvality. Stav zamestnancov je nastavený tak, aby si stíhali plniť svoje povinnosti počas nekrízových časov. Pomazané hlavy z ministerstva však namiesto toho aby rozdelili pomoc na rôzne kanály a časť pomoci napríklad doručovali plošne (či aspoň sektorovo), sa rozhodli vytvoriť zložitý formulár. Ten zaťaží nielen podnikateľov, ale aj zamestnancov ministerstva, ktorí následne nestíhajú (popri svojich bežných povinnostiach) žiadosti spracovať. Keď sa následne vaša do neba vychvaľovaná ekonomická pomoc zadrhne už na začiatku, neostáva vám nič iné, ako si priznať vlastné zlyhanie. Teda vlastne, hodiť vinu na iných.

A aby toho nebolo málo. Vláda sa najnovšie rozhodla zrušiť bankový odvod. Síce podľa vlastných slov zápasí s nedostatkom prostriedkov, ale banky určite potrebujú peniaze viacej ako slovenský podnikatelia, či živnostníci.

Čerešnička na koniec. Prachsprosté klamstvo ministra Hegera.

Eduard Heger. Náš aktuálny “financmajster”. Večný a oddaný to tieň Igora Matoviča, sa kvôli tomu aby vyzeral pred voličmi čo najlepšie neštíti ani klamstva.

Minulý mesiac, keď bolo silnou témou zníženie ratingu Slovenska agentúrou FITCH, sa účastnil diskusnej relácie na rádiu Expres. Heger v priamom prenose tvrdil poslucháčom, že agentúra FITCH neznížila rating iba Slovensku, ale aj okolitým krajinám. Keďže som túto informáciu počul prvýkrát, rozhodol som sa ju overiť. Stačí krátke pátranie po internete a zistíte tak ako ja, že na tomto tvrdení nie je ani štipka pravdy (ratingy Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska a Rakúska). Je mi jasné, že Heger by si veľmi želal, aby ratingy nepadali len nám. Potom by jeho vládla nevyzerala tak zle. Mohol si však odpustiť takto bezostyšne a najmä zbytočne klamať voličov.

Čo nás čaká?

Máme zatiaľ za sebou ledva tri mesiace úradovania vlády Igora Matoviča. Politické nominácie, politizácia prokuratúry, porušovania a ohýbanie ústavy, klamstvá, rôzne excesy a amaterizmus novej vlády, však neveštia pre budúcnosť Slovenska nič dobré. Je preto nutná, viac než kedykoľvek predtým, občianska angažovanosť každého jedného z nás. Pretože, keď sa jedného krásneho dňa prebudím z tohto čudného sna, môže byť už neskoro.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jozef Siničák

O AUTOROVI

Hrdý Slovák pracujúci v obore manažmentu kvality a žijúci na juhu stredoslovenského kraja.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 11

Celkové hodnotenie: 24.44

Priemerná čítanosť: 2752

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Staronovým prezidentom Ugandy sa stal Yoweri Museveni

  0icon

  Kampala 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nicholas Bamulanzeki)   Dlhoročný ugandský prezident Yoweri Museveni si vo štvrtkových všeobecných voľbách víťazstvom nad mladým opozičným vyzývateľom Bobim Wineom zabezpečil…

  Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek…

  Antigénové testy v harmaneckých papierňach ukázali až 46 percent pozitívnych, PCR testy ani jedného. Matovič: Použili testy, ktoré nemajú nič spoločne s testami používanými pri plošnom testovaní

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V harmaneckých papierňach použili na testovanie zamestnancov testy Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou,…

  Naďovi sa nepozdáva, že v diskusných reláciách nebude mať OĽaNO zastúpenie a hovorí o cenzúre. Ticho neostal ani premiér: "Keď médiá pravdu nehľadajú, ale vytvárajú"

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v svojom statuse upozornil na to, že žiaden poslanec z hnutia…

  Matovič si stojí za svojím. Plošné testovanie je podľa neho "mimoriadne efektívne", ukazuje pritom na skúsenosť zo závodu Jaguar. Testovanie detí kvôli vychádzkam nebude

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Opakované testovanie zamestnancov automobilky v Nitre v predchádzajúcich desiatich dňoch potvrdilo, že plošné testovanie je mimoriadne efektívny…

  Vo Viedni protestovalo proti pandemickým opatreniam zhruba 10.000 ľudí

  0icon

  Viedeň 16. januára 2021 (TASR/TERAZ/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Účastníci protestu, z ktorých mnohí nemali rúška, skandovali okrem iných aj heslá vyzývajúce rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby…

  Týždne to bublalo pod povrchom, až to prepuklo otvorene: Sudcovia toho už majú dosť. Posielajú Matovičovi a Kolíkovej odkaz

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:Archív Dana Jelinková Dudzíková)   Pokus Matovičovej junty ovládnuť justíciu narazil na problém: časť sudcov otvorene odmietla účelovú „reformu“ súdnictva aj…

  Škoda nebude sponzorovať MS, ak sa budú konať v Bielorusku

  0icon

  Mladá Boleslav 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nikolai Petrov/BelTA Pool Photo via AP)   Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovať majstrovstvá sveta v hokeji, pokiaľ sa budú konať…

  Denník SME opäť šíri HOAX o slabosti Putina a nespokojnosti Rusov. Našťastie z Nemecka prichádza „rozbuška“ Navaľnyj

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Navalny instagram account via AP)   Liberálno-korporátny mainstream sa vo svojom zdesení zo slabosti amerického establišmentu a hroziacej občianskej vojny v…

  Australian Open: V karanténe 47 hráčov, aj Stephensová či Kerberová

  0icon

  Melbourne 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Morgan Sette/AAP Image via AP)   Celkovo 47 tenistov a tenistiek muselo v Melbourne pred prvým grandslamovým turnajom sezóny Australian Open…

  TopDesať

  2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

  0 icon

  Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

  Bojovníci Katalaunských polí 1. časť

  0 icon

  Vráťme sa hlboko do minulosti - do prvej polovice 5. storočia. Európa bola pustošená hrôzostrašnou armádou Hunov pod vedením neporaziteľného vodcu Attilu. Nedokázal im čeliť nik okrem statočných Galov, ktorí ich ako jediní porazili. Bojovali statočne a odvážne a to dokonca aj po smrti... Dva roky potom, čo sa Attila stal najvyšším…

  Prečo sa po prebudení naťahujeme a zívame?

  0 icon

  Budík  nás upozorňuje , aby sme ráno vstali, ale neprebudí naše telo. A tak sa naťahujeme a zívame. Možno práve preto, že to robíme ako mimovoľný proces, tomu ani nevenujeme pozornosť. Avšak tieto 2 akcie robia pre naše telá oveľa viac, ako len zobudenie. 1. Strečing svaly prestaví

  Ako sa mení Zem? NASA odhalila fotografie, ako sa mení podnebie

  0 icon

  Prírodné katastrofy významne zasiahli milióny ľudí na celom svete. Roztrieštené povodne a zosuvy pôdy pochovali milióny domov a požiare spôsobili zničenie pozemkov. Fotografie NASA ti odhalia viac. Každoročný výskyt prírodných katastrof vyvoláva otázky a odborníci na životné prostredie neustále opakujú, že je to spôsobené ľudskými aktivitami na našej planéte. Aj keď sa…

  Malajzia - zaujímavé fakty o tropickom raji 2. časť

  0 icon

  Malajzia sa svojho času umiestnila na 9. mieste ako najnavštevovanejšia krajina na svete z hľadiska turistických aktivít. Môžeme s istotou povedať, že táto autentická multikultúrna krajina si zaslúži aj tvoju pozornosť, pretože v Malajzii existujú jedinečné veci, ktoré nikde inde na svete nenájdeš. Za spev Despacito ti môžu dať pokutu

  Vo svete IT

  Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

  0 icon

  Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

  WhatsApp posúva dátum na prijatie aktualizovaných podmienok. Opäť tak reaguje na mylné informácie

  0 icon

  Chatovacia aplikácia WhatsApp má za sebou naozaj niekoľko výnimočne rušných dní, ktoré spôsobila nečakaná zmena v zásadách ochrany osobných údajov, s ktorými musia používatelia súhlasiť. Po vystrašení niektorých používateľov tejto aplikácie a po zverejnení kadejakých hoaxov však spoločnosť reagovala pomerne promptne, pričom všetky obavy z narušenia súkromia používateľov vyvrátila v…

  Ktoré Samsung smartfóny majú dostupný Android 11, a pre ktoré sa očakáva, že bude ešte neskôr uvoľnený?

  0 icon

  Android 10 dnes už pomaly nájdeme na všetkých zariadeniach, ktoré ho mali dostať. Ešte v septembri minulého roka, Google oficiálne uvoľnil Android 11 pre širokú verejnosť. V praxi to znamenalo, že výrobcovia smartfónov začali postupne s naberaním BETA testerov, aby začali testovať nový Android, pričom už dnes je oficiálne dostupných…

  Základňa na Mesiaci môže byť pre ľudstvo kľúčová: Tu je niekoľko dôvodov prečo

  0 icon

  Nášmu Mesiacu sa opäť dostáva veľa pozornosti. Nenachádza sa len v hľadáčiku americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá rozbieha svoj program Artemis, ale aj v hľadáčiku súkromných spoločností, ktoré sa chcú venovať ťažbe mesačných zdrojov, alebo postaviť na našej prirodzenej družici trvalú základňu. Trvalá prítomnosť ľudí na Mesiaci však nie je momentálne istá.…

  Vo Windows 10 bola objavená závažná chyba, ktorá dokáže „odpáliť“ disk zariadenia

  0 icon

  Portál bleepingcomputer.com poukazuje na novú zraniteľnosť vo Windows 10, ktorá je z kategórie vážnejších. Podľa zistení Jonasa Lyka, môže zadaním jednoduchého príkazu dôjsť k poškodeniu NTFS.  „V súčasnosti je v systéme NTFS obzvlášť nepríjemná chyba. Spustí sa otvorením špeciálneho vytvoreného mena (pozn. redakcie: príkazu) v ľubovoľnom priečinku, kdekoľvek. Zraniteľnosť sa okamžite…

  Armádny Magazín

  Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

  0 icon

  Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

  Izraelský analytik Kedmi pomenoval hrozbu, ktorá by mohla zničiť USA

  0 icon

  Izrael, 16. január 2021 (AM) - Súčasné udalosti v USA sú úsvitom Mccarthyzmu. Toto vyhlásenie urobil izraelský politický analytik Jakov Kedmi a hovoril o ohrození štátu.   Odborník nazval to, čo sa deje v Amerike, Mccarthyzmus - hnutie, ktoré bolo v 50. rokoch sprevádzané politickými represiami. Podľa Kedmiho s tým dnes v USA…

  Nikolaj Starikov: Trumpov Shutdown a Washingtonská dohoda

  0 icon

  Rusko, 16. január 2021 (AM) - Historik a politológ Nikolaj Starikov v éteri autorského programu Anny Šafranovej uviedol, že odpojenie súčasného amerického prezidenta od sociálnych sietí „šokovalo miliardy“ ľudí. Odborník odhalil dôvod „verejného bičovania“ Donalda Tru

  Útok ruského „Jarsu“ neprežijú ani šváby

  0 icon

  Rusko, 16. január 2021 (AM) - Ministerstvo obrany RF minulý rok vyhlásilo, že toho roku budú ďalšie dva pluky raketových vojsk strategického určenia prezbrojené na raketové komplexy „Jars“, pričom jeden bude mať mobilné odpaľovacie zariadenie a dr

  Kto vyzbrojuje svet?

  0 icon

  Francúzsko, 16. január 2021 (AM) - V roku 2019 zaznamenala francúzska letecká spoločnosť Dassault nárast predaja o 105% - výsledky boli do veľkej miery spojené s úspechom ich vlajkovej lode Rafale. Ten sa teší veľkému úspechu po mnohých rokoch od jeho zavedenia do aktívnej služby vo Francúzskej armáde (dodaný v 2001,…

  Svetlo sveta

  MÚDROSŤ

  0 icon

  Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

  Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

  0 icon

  V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

  Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

  0 icon

  V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

  Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

  0 icon

  (*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

  PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

  0 icon

  SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

 • icon FOTO DŇA