Ten kto vníma rozdiel medzi kapitalizmom a socializmom cez politickú nadstavbu nech tento článok radšej nečíta – ide o spoločensko vedného pre-učenca respektíve hlupáka. Tam nie je žiaden rozdiel, v jednej aj druhej spoločenskej formácii sa používajú v monoteistickej podobe diktatúra i „demokracia“ (fiktívna sloboda)– podľa situácie.
Rozdiel je len v ekonomickej podstate spoločnosti! Kapitalizmus je založený na pluralitnom (mnohotvárnom) vlastníctve kapitálu (výrobných prostriedkov a peňazí v ich rozličných formách). Socializmus naopak pozná dva druhy vlastníctva. Osobné a spoločenské. Spoločenské znamená bez-podielové vlastníctvo kapitálu a preto sú jeho formy nepredajné a nemôžu sa používať na osobné podnikanie – okrádanie spoluobčanov.
Čo však obe tieto ekonomické podstaty spája, tak to je ich vedomostná nadstavba – makroekonómia!!! Náuka pracujúca so ziskom, bez toho aby uznávala, že jej protipólom je strata. Teda jedná aj druhá ekonomická formácia okráda ľudí aby dosahovala bezpracné zisky a tak si prisvojovala cez pančovanie reality jej časť.
Táto skutočnosť potom má vzhľadom na rozdielnu podstatu, rozdielny ekonomický efekt v spoločnosti.
Mimo toho, že je rozdiel v tom, že v kapitalizme sa nakradnutý kapitál koncentruje v rukách jedincov a v socializme správcu tohoto majetku – štátu, je tu ešte jeden podstatný rozdiel a to:
„v kapitalizme vždy chýbajú peniaze a socializme ľudia“
Prečo?
V kapitalizme ľudia – „realita“ po skončení výrobného procesu obdržia od „kapitálu“ určité množstvo peňazí. V danej chvíli ten istý „kapitál“ a „realita“ sú v absolútnej rovnováhe. Na trhu však „kapitál“ navýši cenu tejto produkcie o zisk a snaží sa ju predať „realite“. Tá však nemá dostatok peňazí a tak vznika kríza z nadvýroby, obvyklá do 70- tých rokov. Aby sa tomu predišlo USA vymysleli fintu, že natlačia viac peňazí a poskytnú ich „realite“ (občanom i štátu) vo forme úverov. Nuž a tak sa kríza z nadvýroby mení na krízu úverovú, ktorá sa skrýva za exponenciálnym nárastom tlačenia prázdnych peňazí, a koncentruje, a koncentruje, a koncentruje!!! Dokedy?!!!
V socializme, pretože ceny sú stanovované so ziskom vzniká ten istý problém ktorý sa však koncentruje v „spoločenskom vlastníctve“ v správe štátu. Štát drží v rukách „realitu“ aj „kapitál“ (peniaze) a tak plánuje v dvoch samostatných rovinách reálnej (počty bytov, tovarov a pod.) aj peňažnej. Preto v peňažnej vzniká zo ziskov nárast, ale v reálnej (v počte ľudí ktorý to majú vyrobiť) oproti minulému obdobiu nič nepribudlo (mimo nejakého toho mierneho nárastu reálnej produktivity). Nuž a tak stále chýbajú ľudia, čoraz viac a viac, neplnia sa termíny, a hospodárstvo v správe štátu skolabuje!!! Uškrti sa samo v narastajúcom protirečení, ktoré samo vyprodukovalo, používaním hlúpej makroekonómie.
Ďakujem za seriózne zamyslenie sa nad týmto opisom, dvoch rozdielnych skutočnosti ktoré nám strpčujú život.
Pozor!
Tá dnešná skutočnosť smeruje “voľným pádom” ku kolapsu, ktorý môže skončiť III. svetovou vojnou, ak nepochopíme príčinu, ktorá ho spôsobí.