Testovanie v cigánskych osadách

Vláda SR v snahe zabrániť šíreniu nákazy koronavírusu rozhodla o testovaní obyvateľov vytypovaných cigánskych osád na toto onemocnenie, s cieľom zistiť možných nositeľov tohto vírusu a v prípade pozitívne testovaných osôb nariadiť im karanténu, čím by sa zabránilo žíreniu tejto pandémie v týchto veľmi rizikových komunitách. Veď už dnes je známe, že doposiaľ sa z niektorých krajín Európy, hlavne z V. Británie, Českej republiky či Nemecka, v ktorých počet nakazených dosahuje vysoké čísla, sa do cigánskych osád a usadlostí vrátilo na Slovensko okolo 1 500 ľudí, predstavujúcich veľké zdravotné riziko. Vrátili sa do lokalít, ktoré z dôvodu nedostatočne rozvinutej infraštruktúry (chýbajúca kanalizácia, vodovod, znečistené okolie, nevyhovujúce hygienické podmienky a pod.) predstavujú možné ohniská šírenia koronavírusovej nákazy. Ak berieme do úvahy veľké množstvo ľudí, žijúcich na ohraničenom území jednej osady, intenzívne kontakty medzi nimi, ako aj nižšiu mieru ochoty rešpektovať a dodržiavať doporučené opatrenia (povinné nosenie rúšok, obmedzenie kontaktov s inými ľuďmi, zdržiavanie sa v domácom prostredí, dodržiavanie elementárnych zásad hygieny a pod.), tak rozhodnutie kompetentných orgánov je potrebné chápať ako dobré potrebné preventívne opatrenie, ktorého cieľom je eliminovať možné rozšírenie tejto nákazy ako vnútri cigánskych osád, tak aj mimo týchto rizikových lokalít. Snahou je zachytiť prvé prípady a prvých nositeľov tohto onemocnenia, formou nariadenia povinnej karantény izolovať ich od ostatných obyvateľov a takýmto spôsobom ochrániť nielen samotných osadníkov, ale aj ľudí, žijúcich v ich bezprostrednom okolí. Prijaté opatrenia môžu vyvolávať určité nepochopenie a odpor zo strany príslušníkov cigánskych komunít, ale tieto opatrenia sú nevyhnutné, pretože už dnes poznáme prípady, kedy sa pozitívne testovaný nezodpovedný jedinec po svojom návrate z cudziny stýkal s veľkým počtom ďalších členov svojej komunity. Jedným, nie však jediným takýmto prípadom, ktorý bol zverejnený na stránkach Denníka Korzár dňa 6.4.2020 je prípad pozitívne testovaného 40 ročného muža z obce Richnava, ktorý sa aj s rodinou vrátil z Anglicka a ktorého testovali v obci Žehra, teda mimo miesta jeho bydliska, kde bol navštíviť svojich príbuzných. Tento človek len za niekoľko málo dní po svojom príchode na Slovensko stihol navštíviť tri obce a stretnúť sa s desiatkami ľudí, takže je pravdepodobné, že svojim nezodpovedným konaním niektorých z nich mohol nakaziť. Ako je možné, že tento človek, ktorý v krátkom čase dvakrát prekročil našu hranicu nebol kompetentnými zložkami zadržaný a umiestnený do štátom zriadených karanténnych stredísk? Svedčí to o zlyhaní štátnych orgánov a kompetentných zložiek poriadkových síl.

Cigánske osady patria k najviac ohrozeným lokalitám, o čom svedčí fakt, že len v 5 osadách, v ktorých sa doteraz (teda ku dňu 8.4.2020) vykonalo testovanie navrátilcov zo zahraničia bolo 31 pozitívne testovaných. Títo sa vo svojom okolí stýkali s množstvom ľudí, takže je veľmi pravdepodobné, že počet nakazených bude rásť geometrickým radom. A to hovoríme len o 5 cigánskych lokalitách z celkového počtu vyše 1 400 existujúcich na Slovensku. Aj preto hlavný hygienik SR Ján Mikas v stredu 8.4.2020 nariadil uzatvoriť 5 lokalít, v ktorých sa nachádzajú pozitívne testovaní ľudia. Konkrétne sa to týka troch lokalít v meste Kežmarok a dvoch obcí – Bystrany a Žehra. Uzatváranie osád, v ktorých sa potvrdil výskyt tohto ochorenia je jediným správnym riešením, pretože u väčšiny obyvateľov cigánskych osád nemôžeme počítať s tým, že budú dobrovoľne dodržiavať potrebné nariadenia a rešpektovať doporučené obmedzenia. Potvrdzuje to aj vyjadrenie primátora mesta Jelšava M. Kolesára, ktorý vo svojom vyjadrení prezentovanom v televízii Markýza dňa 8.4.2020 poukázal na to, že mnohí obyvatelia mesta pochádzajúci z cigánskych komunít, vracajúci sa prevažne z Nemecka a Talianska odmietajú domácu karanténu, pohybujú sa po verejných priestranstvách bez ochranných rúšok, navzájom sa navštevujú a pod. A zároveň povedal to, čo pre väčšinu občanov Slovenska je už dávno známe, že „dohováranie či osveta na týchto obyvateľov neplatí“ (www.hlavnespravy.sk dňa 9.4.2020). V prípade, že sa v cigánskej osade potvrdí výskyt tohto ochorenia, jej uzatvorenie sa ukazuje tým najrozumnejšímnajúčinnejším riešením ako zabrániť jej nekontrolovateľnému šíreniu.

Vláda SR rozhodla, že testovanie vybraných obyvateľov cigánskych osád (ku dňu 11.4.2020 sa to už týka 57 osád) budú vykonávať lekári a zdravotnícky personál tvoriacich osadenstvo ôsmych vojenských mobilných testovacích jednotiek za asistencie príslušníkov Ozbrojených síl SR a príslušníkov Policajného zboru SR. Dalo sa očakávať, že proti tomuto spôsobu testovania, ako aj proti uzatvoreniu niektorých lokalít, obývaných cigánskym obyvateľstvom, v ktorých sa potvrdila nákaza, sa ozvú početné cigánske organizácie a združenia, ktoré, aj keď neodsúdili potrebu testovania obyvateľov osád na koronavírus, zaujali veľmi kritické a odsudzujúce stanovisko voči prítomnosti vojakov a policajtov. V spoločnom vyhlásení Iniciatívy Opre Roma, Rómovia a Rómky za lepšie Slovensko, Prvé rómske charitatívne združenie Romo Emmaus a ďalších, publikovanom na stránke www.hlavnespravy.sk dňa 6.4.2020, testovanie pod dohľadom vojenských a policajných síl považujú za absurdné. Ako uviedli vo svojom prehlásení, „Akceptujeme aj lekárov, ktorí vykonávajú testovanie priamo v osadách, ale razantne odmietame, aby rómske osady boli obsadené ozbrojenou armádou, aby osady boli monitorované vrtuľníkmi, ako keby boli sídlami teroristov“.

Predstavitelia týchto cigánskych organizácií a združení by mali konečne pochopiť, že nikto nepovažuje obyvateľov cigánskych osád za teroristov, takže prítomnosť ozbrojených jednotiek neznamená násilné obsadenie osád z dôvodu boja proti teroristom a neznamená to ani bezdôvodné šikanovanie ich obyvateľov. Čo sa týka vrtuľníkov Armády SR, tieto sa podľa vyjadrenia hovorcu Síl pre špeciálne operácie OS SR M. Pažického (www.hlavnespravy.sk dňa 11.4.2020) používajú na dovoz výterových setov a odvoz odobratých vzoriek Prítomnosť týchto jednotiek pri výkone testovania nie je z dôvodu zastrašovania a už vôbec nie z dôvodu zneužívania moci, diskriminácie osadníkov a potláčania ich osobných slobôd, ale z dôvodu zabezpečenia bezproblémového odberu potrebných testovacích vzoriek, predchádzania vzniku možných konfliktov a nedorozumení a v neposlednom rade aj z dôvodu ochrany zdravotníckeho personálu a ich lekárskeho vybavenia. Veď z minulosti poznáme mnoho prípadov (Krompachy, Angy mlyn v Michalovciach, Petrovce nad Laborcom a mnohé ďalšie), kedy zasahujúca lekárska pomoc, resp. posádky záchranného a hasičského zboru, ako aj ich vozidlá a technické vybavenie sa stali objektom útokov zo strany tých najagresívnejších osadníkov. Výnimkou nie sú ani ojedinelé útoky voči zasahujúcim policajným jednotkám privolaným na riešenie konfliktov medzi obyvateľmi cigánskych osád. Mnohí občania si ešte pamätajú na udalosť, keď osadníci z obce Hranovnica (27.10.2019) zaútočili na privolaných príslušníkov dvoch policajných hliadok zasahujúcich proti jednej agresívne sa správajúcej cigánskej rodine. Výsledkom boli zranenia príslušníkov policajného zboru a poškodené policajné vozidlá. A takýchto a im podobných prípadov by som mohol uviesť desiatky.

Nárast agresívneho správania časti obyvateľov cigánskych osád, ako aj zvyšujúca sa intenzita jeho prejavov vedie k tomu, že dnes (a podobne tomu bolo aj v minulosti pri povinnom očkovaní detí v cigánskych osadách) sa žiadny výjazd lekárskej pohotovostnej služby, resp. záchranného hasičského zboru do cigánskych osád a usadlostí nezaobíde bez asistencie dostatočného počtu policajných jednotiek. Aj to je jeden z dôvodov, aj keď nie jediný, prečo aj terajšie testovanie obyvateľov vytypovaných cigánskych osád sa uskutočňuje za asistencie potrebného počtu vojenských a poriadkových jednotiek, prítomnosť ktorých je v záujme všetkých občanov Slovenska, vrátane samotných obyvateľov cigánskych osád.

 

PhDr. Štefan Surmánek CSc.

Košice

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Surmánek

O AUTOROVI

Bývalý vysokoškolský pedagóg, ktorý sa zaoberá otázkami politického vývoja a diania na Slovensku a vo svete.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 65

Celkové hodnotenie: 17.75

Priemerná čítanosť: 1803

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Obchodné rozhovory budú pokračovať, lídri EK a Británie si zavolajú v pondelok

  0icon

  Brusel 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth, Pool)   Pobrexitové obchodné rozhovory medzi Európskou úniou a Britániou budú po krátkom prerušení pokračovať v nedeľu. Po telefonáte…

  Morvay sa stal v osobnom rekorde majstrom SR v chôdzi na 50 km

  0icon

  Trnava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)   Titul majstra Slovenska v chôdzi na 50 km na národnom šampionáte v Trnave si vybojoval Michal Morvay z…

  Najlepšími atlétmi roka sa stali Duplantis a Rojasová

  0icon

  Paríž 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Hangst /Pool Via AP,Matt Dunham)   Atlétmi roka sa podľa Svetovej atletiky (World Athletics) stali švédsky žrdkár Armand Duplantis a…

  Slovan Bratislava - AS Trenčín 2:0 v 16. kole

  0icon

  Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Futbalisti ŠK Slovan Bratislava sú aj naďalej na čele tabuľky vo Fortuna lige. V sobotňajšom zápase zdolali na…

  V nedeľu budú mimoriadne otvorené dve odberové miesta v nemocnici v Petržalke

  0icon

  Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V nedeľu 6. decembra budú mimoriadne otvorené dve odberové miesta v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej…

  Stonehenge uzavreli pre turistov, oblasť obsadili demonštranti

  0icon

  Londýn 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)   Úrady v sobotu zatvorili anglický monument Stonehenge pre turistov po tom, ako sa v oblasti zhromaždili ľudia protestujúci…

  Požiar v New Yorku zničil historický kostol

  0icon

  New York 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Yuki Iwamura)   Na newyorskom Manhattane zničil v sobotu ráno požiar historický kostol. Plamene sa začali šíriť pred svitaním z…

  Neapol premenoval štadión na počesť zosnulého Maradonu

  0icon

  Neapol 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Garofalo/LaPresse via AP)   Taliansky futbalový klub SSC Neapol v piatok oficiálne premenoval štadión na počesť bývalého kapitána "partenopei" Diega…

  14 sudcov vyzýva na zachovanie demokracie a právneho štátu a upozorňuje: „Dochádza k porušovaniu základných slobôd občanov SR"

  0icon

  Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Štrnásť sudcov vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, vládu SR, Národnú radu SR a predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka,…

  Stovky ľudí v Berlíne protestovali proti zbrojeniu a výdavkom na obranu

  0icon

  Berlín 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Fabian Sommer/dpa via AP)   Niekoľko stoviek ľudí vytvorilo v sobotu ľudskú reťaz pred budovou nemeckého parlamentu v Berlíne, aby vyjadrili…

  TopDesať

  Sú úsporné žiarovky v skutočnosti škodlivé pre životné prostredie?

  0 icon

  Klasické žiarovky z domácností postupne odchádzajú. Nie je to ale iba reklamný trik, aby sme si priplatili za nové technológie? Sú vôbec také úsporné, ako sa hovorí? To, že sa Európska únia po vzore iných krajín sveta rozhodla postupne skoncovať s obyčajnými žiarovkami, nie je náhoda. Na svetlo premenia iba desatinu…

  Aké potraviny môžu spôsobovať rakovinu?

  0 icon

  Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) každý šiesty človek umrie na rakovinu. Len v roku 2018 si onkologické choroby vyžiadali život 9,6 miliónov ľudí. Približne v jednej tretine prípadov vznikla rakovina kvôli nezdravej strave, tvrdia odborníci. Na aké potraviny by sme si mali pri konzumácii dávať pozor? 1. Sladká smrť

  10 faktov o Mikulášovi, ktorý nám prináša sladkosti, ale aj zemiaky

  0 icon

  Tak a je to tu. Opäť ubehol skoro celý rok a ty si si to uvedomil práve teraz, keď si vošiel do obchodných centier, prešiel si sa po námestí alebo máš zapnutú televíziu. December. Vianočné piesne dopĺňajú atmosféru hemživých ľudí, ktorí sa snažia vykúpiť všetky zásoby majonézy, vajec a zemiakov. Zasa nastal ten…

  900 mŕtvych pri masakre v Jonestowne: 2. časť

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku s názvom 900 mŕtvych pri masakre v Jonestowne. Vodca skupiny Chrám ľudu – Jones, po rokoch cestovania našiel „úkryt“ pred prípadnou jadrovou vojnou pre svoj „ľud“ práve v Guyane. Takýto presun však vyžadoval množstvo peňazí, ktoré Jones nemal, a tak sa rozhodol svoju sektu presunúť do Ukiah v Kalifornii. Práve o mieste…

  Človek premenený na vlka a vytie na mesiac: 2. časť

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o histórii spojenia človeka a šelmy, ktorá vyje na mesiac. Ľudia si totiž už od nepamäti spájali zvieratá s ľuďmi, z čoho vznikali rôzny spojenia, ako opičí muž, žena v tele vtáka, či človek premenený na vlka. Vlci sú spájaní aj s bosoráctvom, keďže sa verilo, že sú ťažnými zvieratami stríg a strigôňov.…

  Vo svete IT

  Vesmír opäť ukazuje svoju krásu, no v tomto prípade aj dramatické zmeny, ktoré prekvapujú astronómov

  0 icon

  Astronómom sa podarilo zachytiť unikátny pohľad na rýchlo miznúcu hmlovinu Hen 3-1357, prezývanú aj Stingray nebula, píše portál NASA- Hubblesite. Archívne dáta Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu poukazujú na to, že za posledné dve dekády hmlovina výrazne vybledla. Výskumníci zároveň poukazujú na to, že pozorovať tak rapídnu zmenu je naozaj výnimočné. Fotografia…

  Špeciálne kryty, ktoré vás majú ochrániť pred žiarením z routeru, sú nielen zbytočné, ale aj znižujú výkon Wi-Fi

  0 icon

  Vynaliezavosť ľudí vskutku nemá hraníc. Obzvlášť v prípade „výmyslov“, ktoré majú za cieľ zarobiť na ľuďoch s nedostatkom informácií. Portál theverge.com upozorňuje na vcelku kuriózny produkt, ktorý sa začal vo veľkom predávať prostredníctvom rôznych platforiem ako je napríklad Amazon. „Klietky na Wi-Fi“ Portál konkrétne upozorňuje na špeciálne „ochranné“ skrinky, ktoré…

  Samsung má aktívne vyvíjať kamerový čip s rozlíšením 600-megapixelov. Tvrdí to známy leaker informácií

  0 icon

  Ešte v apríli toto roka prišiel známy leaker informácií hovoriaci si „Ice Universe“ s informáciou, že Samsung údajne vyvíja kamerový čip s rozlíšením 600-megapixelov, čo je viac ako rozlíšenie oči. Len pre zaujímavosť, ľudské oko je schopné vidieť rozlíšenie 576-megapixelov. Na tému upozorňuje portál Gizmochina.com. Samsung má aktívne pracovať na…

  Čína úspešne naštartovala experimentálny reaktor, ktorého teplota prevyšuje teplotu slnečného jadra

  0 icon

  Číne sa podarilo úspešne naštartovať ich „Umelé Slnko.“ Ide o jadrový reaktor s názvom HL-2M Tokamak, ktorý je zároveň najväčším a najpokročilejším experimentálnym reaktorom, píše portál Phys. Cieľom Číny je vytvoriť silný zdroj čistej energie. Reaktor využíva magnetické pole na fúziu horúcej plazmy, ktorá môže dosiahnuť teploty, prevyšujúce 150-miliónov °C.…

  YouTube vás pri vkladaní urážlivých komentárov vyzve, či si nerozmyslíte jeho uverejnenie

  0 icon

  Platforma YouTube je aktuálne najpopulárnejším video serverom na svete. Spolu s popularitou služby ruka v ruke ide množstvo ľudí, ktorí sa nesprávajú najslušnejšie. Susan Wojcicki, radiateľka spoločnosti YouTube, zdieľala niekoľko noviniek, ktoré by mali priniesť „viac slušnosti“. Spoločnosť sa rozhodla otestovať novú funkciu, ktorej cieľom je priniesť viac slušnosti a…

  Armádny Magazín

  Hlavný americký generál: USA strácajú čas odstrašovaním Číny - nemáme na vyváženie jej sily

  0 icon

  USA, 5.December 2020 (AM) - "USA strácajú čas odstrašovaním Číny" uviedol hlavný americký generál Stanley McChrystal. Americký generál vo výslužbe varoval, že USA podcenili rastúce vojenské kapacity Číny, a súčasne narastá obava, že na potlačenie tohto prudkého nárastu sa kráti čas a je možné, že prepad vojenských kapacít USA už nebude len…

  Vedia občania, že sa na nich môže vzťahovať branná povinnosť?

  0 icon

  Česko, 5.December 2020 (AM, MOČR) - V novembri dostalo české Ministerstvo obrany od agentúry STEM / MARK výsledky bleskového prieskumu verejnej mienky k tematike prípravy občanov na obranu štát

  Historické okienko: Skryté príčiny Druhej svetovej vojny

  0 icon

  Rusko, 5.December 2020 (AM) - Redakcia ruskej Pravdy o nich hovorila s riaditeľom Ústredia ruských štúdií Moskovskej štátnej univerzity a Inštitútu systémových strategických analýz, historikom, sociológom a publicistom Andrejom Fursovom.   Tvrdíte, že pojmy 1. sv. vojna a 2. sv. vojna už nie sú celkom sp

  Viete, že počas vojny nebol výnimkou ani kanibalizmus? ... a ďalšie menej známe fakty z bojiska druhej svetovej

  0 icon

  Slovensko, 4.December 2020 (AM) - Viete, že...? ...Červená armáda mala počas vojny aj svojské prívlastky? Letectvo – Červení sokoly, delostrelectvo – Bohovia vojny a pechota – Cárovná polí?   ...za bojové zásluhy počas 2. sv. vojny bolo v Červenej armáde vyznamenaných 7 jazdeckých zborov a 17 k

  Svetlo sveta

  Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

  0 icon

  Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

  Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

  0 icon

  Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

  Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

  0 icon

  Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

  Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

  0 icon

  Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

  Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

  0 icon

  Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

 • icon FOTO DŇA