Múdri už dnes rozmýšľajú ako nastaviť pravidlá, politiky a opatrenia v deň „D“ po skončení korona krízy. Môžeme súhlasiť s V.Klausom o návrate k vyváženej zahraničnej politike, založenej na obrane národných záujmov (na základe mnohokrát opakovanej skúsenosti, že sa o nás, keď ide do tuhého, aj tak nikto nepostará). Aj s prehodnotením bezpečnostných rizík. Aj so zodpovedným stanovením rozsahu strategickej výroby a zásob, keďže Klaus pripomína, čo všetci už vidíme: že dnešná epidémia ukázala, že je potrebné opustiť vieru, že sa všetko potrebné vždy rýchlo dovezie…
Na rozdiel od Klausa sa teším z prognózy, že bude pokračovať posilňovanie moci štátu. Rozdiel je len vo videní a voči komu. Občan si musí svoje slobody a práva ochrániť. Ale národný štát sa musí vrátiť k svojej národnej podstate a povinnosti chrániť národno-štátne záujmy. Pred kým? No predsa pred bankstermi, nadnárodnými korporáciami, globálnymi pôžičkármi a koncernami, ktoré diktovali vládam opatrenia, často namierené proti ľuďom a národným záujmom. Toto je dobrá perspektíva paradigmatickej zmeny, z ktorej sa teším, ak nastane v ľuďoch a v politikoch posun v myslení a rozhodovaní. Klaus v časti vecnej kritiky uvažoval stereotypne, v starom vzorci tohto systému. Starého pána si vážim, mal som príležitosť sa s ním aj osobne rozprávať a najmä za kritiku migračnej politiky si zaslúži absolutórium. Každá kríza prináša so sebou príležitosť zmeniť staré nespravodlivosti a spôsoby myslenia aj usporiadania sveta. Tak prečo to nevyužiť?
Ľudia sa musia spojiť v odpore proti starým opatreniam globálneho systému, lebo by to viedlo len k ďalšej vlne ďalšieho zadlžovania a zväčšovania nespravodlivosti aj sociálno-ekonomických rozdielov. Mám však obavy, či táto vláda má mentálne, analytické a duchovné schopnosti prispieť k najväčšej zmene svetového poriadku od II.svetovej vojny a konečne naplniť proroctvo Jána Pavla II., že Slovensko má mimoriadne poslanie v Európe III.tisícročia.
Kríza ako príležitosť
Pomery vo svete sa doteraz vždy menili len po vojne alebo po obrovskej kríze systému. Korona kríza odhalila papierové nohy, na ktorých stojí svetový finančný Golem. Dáva nám šancu posilniť pôvodné suverénne postavenie národných štátov a ich vlád nad bankami, medzinárodnými korporáciami a nadnárodnými koncernami a aj systémom zdierania národov a ľudí špičkami tejto pyramídy zla. V prospech verejného dobra a ľudí umu a práce, nie pár vychcaných špekulantov na burzových trhoch a “kúzelníkov”, ktorí z klobúka vyťahujú doláre ako sa im zachce. Aj mapa koncentrácie vírusu by nám mala ukázať, kto má perspektívu a na ktorej svetovej strane rastie budúcnosť a na ktorej už vysychá… Kríza nám dáva príležitosť na obrovskú zmenu a preverí každého človeka a každú vládu, či slová o “ľuďoch” sú len naučený marketing, alebo vžitá morálna hodnota.
Zhodiť jarmo globalizmu
Veľkonočné obdobie ukrižovania a zmŕtvychvstania Ježiša Krista je priam symbolická situácia globálneho mučenia vlastenectva, tradičných hodnôt v rodine a v spoločnosti, vo výchove a vzdelávaní, národnej suverenity, zvrchovanosti ľudu a sociálnej spravodlivosti v mene zlatého teľaťa pár tisíc vyvolených. Po korona kríze musia z popola vstať spaľované tisícročné hodnoty rodiny, národa, duše, slobody, pravdy, suverenity, zvrchovanosti a spravodlivosti a začať vládnuť namiesto doterajších fetišov dolára, ropy, akcií, špekulácií, neokolonializmu a pôžičkovo-dlhového nevoľníctva. Jedno z poučení z korona krízy je oslabenie aury globalizácie, keďže symptómom masového rozšírenia nákazy bola zväčša cestovateľská anamnéza. A druhým poznatkom, že solidarita v únii končí pri nemeckých a iných štátnych záujmoch…
A tak zelenú nádej Zeleného Štvrtka želám všetkým ľuďom dobrej vôle a celému Slovensku. Pripravujme sa aj na zmŕtvychvstanie vlastenectva, vrátane toho ekonomického. Šťastie praje pripraveným. Predbehnime špekulantov, ktorí budú opäť chcieť na kríze ešte viac zbohatnúť. Jedným z riešení je urobiť hrubú čiaru za všetkými dlhmi. Porozmýšľajte…