Slováci nechcú očkovanie proti chrípke ani zadarmo. Pomôže proti koronavírusu?

Túto otázku položil expertom prezident Trump. Na Slovensku za posledných 5 rokov iba menej ako 5% poistencov využilo možnosť očkovania proti chrípke. Očkovanie má chrániť len počas 6 chladnejších mesiacov, no chráni? Vakcína je totiž pripravovaná proti vírusu, ktorý dopredu nevieme, ako zmutuje a ktorý kmeň sa rozšíri. Naši odborníci síce budú stále opakovať svoju mantru, lekársku dogmu, že aj toto očkovanie je účinné. O miere účinnosti sa však v slovenčine nedočítate a už vôbec nie z tých oficiálnych ministerských či medicínskych zdrojov. Preto by Vás mohla zaujímať miera účinnosti (alebo skôr neúčinnosti?), ako ju zverejnilo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb CDC tu:

Keďže mnohí tušia, že prekonanie chrípky nie je až taký problém, pokiaľ neskončia v plesnivej nemocnici s preležaninami, kašlú na očkovanie. Starší ľudia sa lekármi dajú naň ľahšie nahovoriť. Nie raz strašia aj smrťou, hoci to bude skôr pre komplikácie, ktorým nepomáha zlá nemocničná stravu a „starostlivosť“ ako aj nedostatok vitamínov v tele. Medzi nežiaduce účinky uvádzané výrobcom tejto preplácanej vakcíny však patrí aj paralýza končatín, neurologické poruchy, alergické reakcie či poruchy krvi a lymfatického systému. To sa naozaj neoplatí riskovať ani starším ľuďom, pokiaľ sa ich práve niekto nechce takto zbaviť.

Táto vakcína sa odporúča aj pre bábätká od 6 mesiacov, keď ich nervový systém a imunita sa ešte len vyvíjajú a táto vakcína, ako uznáva výrobca, môže zasiahnuť aj nervový systém (a nielen táto, tie povinné s hliníkovým adjuvantom ho zasahujú ešte horšie). „Našťastie“ očkovanie proti chrípke nie je ešte povinné, lebo to by už mnohých vyrušilo a odmietali by očkovanie ešte viac. Nateraz akosi prehĺtnu očkovania aj proti niektorým chorobám, ktoré malé deti nemajú ako dostať, lebo naozaj netušia, že napr. hepatitída B sa prenáša len krvou a pohlavným stykom, čo 3-mesačné dieťa nemá kde chytiť. Zároveň sú tak vystrašení bežnými detskými chorobami, ktorých prekonanie zabezpečí celoživotnú imunitu, že bez rozmýšľania akceptujú, no nedomyslia, že dieťa sa bude musieť vždy po pár rokoch po zvyšok života očkovať proti týmto detským chorobám s rizikom, že ich dostane, keď vakcína vyprchá alebo nezaberie.

Prečo však poisťovne musia preplácať túto nechcenú vakcínu proti chrípke? Ešte aj naši lekári v európskom prieskume vykázali najnižšiu dôveru v túto vakcínu (viď 2. obr. v tomto článku). Nebolo by rozumnejšie umožniť poistencom za túto sumu 20 Eur kúpiť si 1kg vitamínu C v slanom prášku (ak dajú prednosť kyslému, tak zoženú aj 2kg za túto cenu) či niečo menej v tabletkách? Vitamín C je účinnou prevenciou proti symptómom chrípky a prechladnutia už pri požití 1000 mg 3xdenne – kilo vydrží aj na celý rok. Ak si však dennú dávku zvýšite, podľa množstva odborných štúdií môžete očakávať tieto benefity pre svoje zdravie – znížené riziko:

– vysokého krvného tlaku, srdcovocievnych chorôb a mozgovej príhody.

– ochorenia na niektoré typy rakoviny, napr. rakoviny prsníka, žalúdka, hrubého čreva,

– ochorenia na cukrovku

– odtrhnutia placenty pri pôrode a nedonosenia plodu

– ochorenia na dnu

– záchvatov astmy spustenej respiračnou infekciou

a skrátenie dlžky prechladnutia čím vyššia dávka a čím skôr začnete vitamín užívať.

Vitamín C si naše telo totiž na rozdiel od zvierat nevie vyrobiť. Je však kľúčový pre správne fungovanie imunity pri napadnutí infekciami a dnes ho je v strave čoraz menej. Neexistuje žiaden vedecký dôkaz o nežiaducich účinkoch vitamínu C pri dávkach do 10g denne u dospelého. Prebytku sa telo zbaví v moči. Ľudia s chorými obličkami by sa však mali vyhnúť vyšším dávkam vitamínu C vo výživových doplnkoch. Vyššie dávky (aspoň 1000 mg denne) však potrebujú fajčiari, aby zmiernili efekt koncentrácie olova z fajčenia, obdobne to platí aj pre pasívnych fajčiarov.

Vedci sa už stihli pozrieť aj na nákazlivosť koronavírusom, ktorý sa vyskytol aj pred pár rokmi a zistili, že zaočkovaní proti chrípke mali o 36% vyššiu mieru nákazy koronavírusom. Štúdia z roku 2012 zas ukázala zvýšené riziko ochorenia na iné respiračné ochorenia po očkovaní proti chrípke. V každej vekovej skupine 115 testovaných detí bol pozorovaný zvýšený výskyt nechrípkových respiračných ochorení (celkovo 4,4 -násobne) u detí zaočkovaných proti chrípke v porovnaní s placebo nezaočkovanou skupinou. Išlo o obdobie 272 dní po podaní vakcíny, resp. placebo.

Preto aj najlepšou ochranou proti respiračnému ochoreniu na koronavírus nie je žiadna vakcína, ale prevencia hygienou a posilňovanie imunity – vitamínom C (najlepšie v kombinácii so športovaním), D3, zinkom a antioxidantom selénom. Tento antioxidant je nedostatočný v čínskej populácii a podľa odborných vyjadrení prispel k rozšíreniu vírusu. V Číne sa infúzny vitamín C potvrdil v klinických štúdiách ako účinný v liečbe nákazy koronavírusom CORVID-19.

Dúfajme, že nový minister zdravotníctva neurobí tú istú chybu ako pred 10 rokmi jeho predchodca Richard Raši, ktorý pod vplyvom mediálnej paniky, ktorá bola aj inde vo svete, nakúpil za milióny od firmy bývalého poslanca Zelníka vakcíny proti prasačej chrípke, nariadil zdravotníkom očkovanie a aj tak len 1% vakcín bolo podaných, pričom sme z našich daní museli zaplatiť ešte aj za zneškodnenie nepoužitých. Keď sme to v tom čase prepočítali, že každá matka, ktorá podstúpila potrat za daný rok, mohla dostať 550 Eur, ak si dieťa nechá. Peniaze mohli zachraňovať životy, vakcíny proti prasacej chrípke nezachránili žiadne. Vakcíny proti koronavírusu by boli vysoko pravdepodobne tiež len vyhodené peniaze po tom, čo sa ľudia už naučili ako sa proti nemu chrániť.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jana Tutková

O AUTOROVI

Som predsedníčkou Centra pre bioetickú reformu, ktoré bojuje za slobodnú spoločnosť, kde je právo na život, na telesnú integritu a súkromný majetok rešpektované v zákonoch. www.pravonazivot.sk

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 87

Celkové hodnotenie: 11.4

Priemerná čítanosť: 9632

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Poslanci ukončili utorkové rokovanie diskusiou k neziskovým organizáciám

    0icon

    Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere 5. rokovacieho dňa 12. schôdze venovali návrhu novely o neziskových organizáciách, poskytujúcich všeobecne prospešné služby. Predložila ho…

    Útok na slovenského umelca kvôli politike - Majk Spirit reaguje

    0icon

    Bratislava 23. apríla 2024 (HSP/ Facebook / Foto:Facebook Matúš Šutaj Eštok)   Michal Dušička je jeden z najznámejších slovenských raperov, poznáte ho však skôr pod…

    Gašpar: Zhoda v koalícii na nominácii Harabina do súdnej rady bude problematická

    0icon

    Zhodnúť sa v koalícii na nominovaní Štefana Harabina za člena Súdnej rady SR bude problematické. Myslí si to poslanec Národnej rady (NR) SR Tibor Gašpar…

    Lipšicovci dostali jasnú odozvu od krajských prokurátorov

    0icon

    Krajskí prokurátori s nevôľou vnímajú spôsob verejnej kritiky procesov po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zo strany bývalých prokurátorov tohto úradu. V spoločnom vyhlásení ôsmich…

    Attila Végh prišiel o ďalšieho sponzora

    0icon

    Bratislava 23. apríla 2024 (HSP/Foto:Facebook/Corgoň)   Potom, čo si slovenský športovec Attila Végh "dovolil" pred druhým kolom prezidentských volieb podporiť Petra Pellegriniho, viaceré spoločnosti sa…

    Prezidentka: Východné Slovensko je špecifické a nesmierne životaschopné

    0icon

    Východné Slovensko je špecifické a nesmierne životaschopné. Povedala to dosluhujúca prezidentka SR Zuzana Čaputová v súvislosti s jej úradovaním z Košíc. Tento týždeň úraduje z…

    Doživotný Office 2021 Pro je len 35,25 €! Doprajte svojmu počítaču zaslúžený upgrade!

    0icon

    Bratislava 23. apríla 2024 (PR článok/Foto:GoDeal24)   Stále si myslíte, že bude ťažké zakúpiť skutočné a celoživotné balíky na zvýšenie produktivity s veľmi malými nákladmi?…

    Prieskum: Kto by vo voľbách do EP uspel najviac?

    0icon

    Ak by sa voľby do Európskeho parlamentu (EP) konali v prvej polovici apríla, najviac hlasov (27,2 percenta) by získalo Progresívne Slovensko (PS). Nasledujú strany Smer-SD…

    Náhoda? ČTK napadli hackeri, vydali správy o zmarenom atentáte na Pellegriniho

    0icon

    Praha 23. apríla 2024 (HSP/Teraz/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Webové stránky Českej tlačovej kancelárie (ČTK) v utorok napadli hackeri. Vydali niekoľko falošných správ, pričom jedna…

    Šatan bude hovoriť aj s Kelemenom: "Nie je to úplne uzavreté"

    0icon

    Slovenských hokejistov čaká tento týždeň papierovo najkvalitnejší súper v rámci záverečného bloku prípravy pred MS. Proti Čechom sa predstavia aj so štvoricou Marek Hrivík, Peter…

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA