Tridsať rokov počúvame, aký je štát zlý, nezodpovedný vlastník. Všetok jeho majetok vraj treba predať a služby delegovať na súkromné spoločnosti, ktoré to vraj zvládnu lepšie. Teraz naplno vidíme výsledok. V prípade mýta uteká štátu cez podivné schránkové firmy ročne aspoň 63 miliónov eur. Tak je teda štát tým najhorším vlastníkom manažérom?
V Hnutí 99% sme presvedčení, že niektoré služby by sa mali vrátiť späť pod jeho gesciu. A príkladom je práve výber mýta. Štát stavia z prostriedkov všetkých občanov cesty a diaľnice. Prostredníctvom Polície na nich kontroluje a garantuje bezpečnosť a jasné pravidlá. Prečo by teda nezvládol aj výber mýta? Lebo potom by peniaze nepadali do vreciek oligarchov, ale vracali by sa nazad do rozpočtu. Ak by nejaký úradník pri správe mýta pochybil, okamžite by ho bolo možné identifikovať a vyvodiť zodpovednosť. V súčasnom stave sa politici síce oháňajú rôznymi zmluvami a dodatkami, ale peniaze, ktoré Slovensko na mýte stratilo už neuvidí nikto.
Návrat istých oblastí pod správu štátu má aj ďalšie rozmery. Je tu bezpečnosť. Kto a ako dnes garantuje, že sa údaje z elektronického mýta nedostávajú von a nie sú zneužívané? Pod štátnou kontrolou by bolo možné dohľadať a kontrolovať ich tok. Je tu aj rozmer pracovných miest. Prečo by sme ich mali tvoriť pre cudziu firmu, keď v štátnej spoločnosti by sme zamestnali slovenských občanov a za pre nich oveľa lepších podmienok, ako by mali pracovať v súkromnom sektore? A v neposlednom rade, svet sa pohol. Mnohé návrhy, ktoré sme pred ôsmymi rokmi predkladali a za ktoré sme od “renomovaných odborníkov” zožali posmech, sú dnes bežnou súčasťou programov väčšiny politických strán. Doba si vyžaduje väčšiu kontrolu štátu nad majetkom, službami a tokom súkromných dát. Hnutie 99% v prípade volebného úspechu presadí dôkladný audit a pomenujeme tie oblasti, kde by štát bol lepším a zodpovednejším vlastníkom a správcom. Mýto bude jednou z prvých.