Nezamestnanosť Rómov zapríčinil Smer, nevyrieši to ani Kotleba, ale…

Ako východniarka mám skúsenosti s Rómami a viem, že je pravda, čo zaznelo od Rómov zo Smižian: Oni pracovať chcú, ale nikto ich nezamestná. Nepáči sa mi, ako neustále sú Rómovia vinení z toho, že sú nezodpovední a nepracujú. Veď to nie oni si nastavili systém tak, že musia byť závislí na sociálnych príspevkoch a nemôžu pracovať. Dôvod nie je len obyčajná diskriminácia. Hlavným dôvodom je rasistický zákon a dusivá byrokracia pri zamestnávaní.

Ide o zákon o minimálnej mzde. Zakazuje zamestnávateľom dať prácu aj menej vzdelanému a menej schopnému človeku, ktorý preňho vytvorí hodnotu menšiu ako je štátom stanovená minimálna mzda na hodinu. Ako sa toto minimum zvyšovalo, tak bolo preň postupne zrušených mnoho pracovných miest v chudobných okresoch Slovenska, v každej druhej dedine bol zavretý napr. obchod s potravinami či krčma. Jednoducho podnikateľ si nemohol dovoliť zamestnať človeka, ktorého musí zaplatiť viac, ako je príjem z jeho podnikania. Ďalší problém je byrokracia, ktorú vystihuje výborne tento úryvok z argumentačnej príručky Slovensko 2044:

No predtým, ako im dáte krompáč do ruky, s nimi musíte podpísať zmluvu, zaregistrovať ich do Sociálnej poisťovne, zaregistrovať ich do zdravotnej poisťovne a vypísať desiatky strán dokumentov. Ak má nový zamestnanec na krku exekútora, ste povinný starať sa mu o túto exekúciu. Musíte ho poslať k lekárovi na vstupnú prehliadku, spraviť mu prednášku o bezpečnosti pri práci, nakúpiť pracovné oblečenie a ochranné pomôcky. Ešte stále lopatu ani nechytil do ruky. Všetko je na vaše riziko – ak vám na druhý deň zamestnanec utečie, tento čas a náklady vám nikto nevráti. Ak niečo porušíte, čakajú vás tisícové pokuty.“

Zákon o minimálnej mzde je tu pre ochranu pracovných pozícií pre bielu väčšinu, aby ju tí nenávidení „egoistickí kapitalisti“ nevykorisťovali (hoci tí musia za každého zamestnanca odviesť štátu polovicu, takže zamestnanec polroka pracuje pre štát, čo nie je náhodou polovičné vazalstvo?). Tento zákon prvýkrát zaviedli práve z rasových dôvodov v USA. Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Milton Friedman zákon o minimálnej mzde nazval najrasistickejším zákonom, ktorý doteraz pretrváva (hoci v USA to minimum nezvyšujú každú chvíľu ako u nás). Dnes prezident Macron navrhuje minimálnu európsku mzdu, nie preto, že chce vyššie platy pre východoeurópanov, ale práve preto, aby ochránil pracovné miesta pre Francúzov. Hoci Slovákom sa to môže náramne páčiť, európska minimálna mzda by viedla k zatvoreniu mnohých fabrík na Slovensku, ale i menších podnikov počnúc reštauráciami, obchodmi a pod. Západ by však pritiahol takto niektorých investorov späť, iných vytlačil za hranice EÚ, kde je pracovná sila lacnejšia a tak aj ich produkované tovary ostanú lacnejšie a konkurencieschopné.

Štát, teda vláda, ktorá minimálnu mzdu neustále zvyšuje, sa tvári ako ochranca, hoci pravda je v skutočnosti inde. Ak by bola väčšia voľnosť v zamestnávaní a sloboda podnikania bez toľkej byrokracie a zdanenia, vzniklo by viac pracovných pozícii. Ak je viac pracovných miest ako kandidátov (napr. 105 pozícií na 100 kandidátov), tí si dovolia vyjednávať vyššiu mzdu. Ak je však menej pracovných miest ako kandidátov (napr. len 95 prac. miest na 100 kandidátov), každý, kto prácu dostane bude rád, že má za akúkoľvek plácu, lebo ďalších 5 je ochotných za tú plácu pracovať. Nie štát, ale tí „nenávidení“ podnikatelia nám dávajú prácu. Štátne pozície sú tiež nepriamo len výsledkom ich snaženia, lebo sú platené z daní podnikateľov a ich zamestnancov. Zrušenie zákona o minimálnej mzde by viedlo k vytvorenie mnoho pracovných miest aj pre nezamestnaných. Vždy by ostali pracovné miesta, kde je potrebné vzdelanú a schopnú pracovnú silu. Tú menej schopnú časom aj tak nahradia roboty a automaty, ako ju nateraz nahradili bagre, počítače, práčky.

Rasistický zákon o minimálnej mzde tu dlhodobo presadzuje Smer a SNS, často aj s hlasmi ďalších politických strán – okrem SaS. SaS má zas však svoju inú rasistickú „úchylku“ v tom, že dlhodobo sa snaží o presadenie sterilizácií a hormonálnej antikoncepcie zdarma ako riešenie pre najchudobnejších, ktorými sú najmä Rómovia. A hoci sú proti všetkému zdarma od štátu, v tejto veci im ide len o zamedzenie rozstrastania sa rómskej populácie. Ak by SaS išlo naozaj o zdravie žien a ich detí, azda by podobne ako OľaNO navrhovali napr. vrtať studne pre Rómov. Každá strana ma vypracované návrhy, ako riešiť rómsku problematiku okrem Smeru, ktorý už niekoľko volieb nezverejňuje žiaden program a vieme, ako ekonomickú vylúčenosť Rómov (ne)riešil. Podobne sa Kotlebovci nenamáhali pred týmito voľbami prísť s nejakým programom, ich voličom tiež stačia len sľuby a heslá.

Rómska otázka je hlavnou témou ĽSNS, ktorá chce Rómov prinútiť pracovať. Zoberú im príspevky od štátu, či za tie budú musieť pracovať? To nie je jasné. Štát ich má zapojiť do stavby nájomných bytov cez štátne podniky, tie im budú musieť zaplatiť tiež aspoň minimálnu mzdu za akúkoľvek prácu, samozrejme z našich daní. To celý projekt stavby nájomných bytov riadne predraží v čase, keď je ekonomická kríza na spadnutie. Problém ako štát už teraz zlyháva v stavaní aktuálnych projektov i celý populizmus okolo stavby nájomných bytov je skvele zhrnutý tu. Najjednoduchšie by bolo odbúrať byrokraciu v podnikaní a minimálnu mzdu, aby ľudia mohli zamestnávať aj Rómov, kdekoľvek je to naozaj treba. Lebo len ich nútiť kopať jamy a potom znova zasypať, nie je teda produktívna práca. Potrebujú sa začať sami obracať na trhu práce a nie čakať, že štát sa znova o nich postará, aj dáku prácu im stále znova dohodí. Taký prístup nikoho nemotivuje sa snažiť, navyše, keď to sociálne inžinierstvo má potom ešte zaplatiť aj daňový poplatník. Ďakujeme, opätovné zoštátňovanie a centralizáciu štátom tu naozaj nepotrebujeme.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jana Tutková

O AUTOROVI

Som predsedníčkou Centra pre bioetickú reformu, ktoré bojuje za slobodnú spoločnosť, kde je právo na život, na telesnú integritu a súkromný majetok rešpektované v zákonoch. www.pravonazivot.sk

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 87

Celkové hodnotenie: 11.39

Priemerná čítanosť: 9633

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Poslanci večer debatovali o príspevku pre pozostalých aj zmenách v gastre

    0icon

    Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili stredajšie rokovanie debatou k viacerým poslaneckým návrhom. Na základe novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú predložila…

    Veľká cena Talianska zostane v kalendári minimálne do roku 2031

    0icon

    Monza 27. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno)   Veľká cena Talianska zostane v kalendári svetového šampionátu F1 minimálne do roku 2031. Vyplýva to z predĺženia novej…

    Suarez predĺžil zmluvu s Interom Miami do konca budúceho roka

    0icon

    Miami 27. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rebecca Blackwell)   Uruguajský futbalový útočník Luis Suarez predĺžil zmluvu s americkým klubom Inter Miami s platnosťou do konca budúceho roka.…

    SR 18 nastúpi v Trenčíne proti Česku, predstaví sa aj na turnaji v Nórsku

    0icon

    Bratislava 27. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Slovenskú hokejovú reprezentáciu do 18 rokov čaká v závere roka nabitý program. V decembri absolvuje až tri medzinárodné…

    AS Trenčín remizoval v mládežníckej Lige majstrov s Olympiakosom 1:1

    0icon

    Trenčín 27. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Futbalisti AS Trenčín do 19 rokov remizovali v stredajšom prvom zápase 3. kola majstrovskej vetvy mládežníckej Ligy majstrov…

    Od štvrtka pokračuje tretia etapa obnovy ciest v centre mesta Banská Bystrica

    0icon

    Banská Bystrica 27. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Tomáš Halász)   V centre mesta Banská Bystrica pokračuje od štvrtka (28. 11.) tretia etapa obnovy ciest zo získanej štátnej…

    Univerzita Mateja Bela pokračuje v tradícii univerzitných punčov a pomoci chorým deťom

    0icon

    Banská Bystrica 27. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici pokračuje v tradícii univerzitných punčov a 10. decembra ho bude…

    Botanická záhrada SPU pripravila expozíciu mäsožravých i vodných rastlín

    0icon

    Nitra 27. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Botanickej záhrade slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre sa podarilo obnoviť kolekciu mäsožravých a vodných rastlín. Vďaka projektu,…

    Holanďan Dumfries predĺžil zmluvu s Interom Miláno do leta 2028

    0icon

    Miláno 27. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno)   Taliansky futbalový klub Inter Miláno predĺžil zmluvu s Denzelom Dumfriesom do júna 2028. Dvadsaťosemročný holandský pravý obranca prišiel…

    Yamal získal cenu Golden Boy, je historicky najmladší držiteľ ocenenia

    0icon

    Španielsky futbalista Lamine Yamal získal cenu Golden Boy 2024 (Zlatý chlapec) pre najlepšieho hráča do 21 rokov pôsobiaceho v Európe. Vo veku 17 rokov a…

    FOTO DŇA