Politológovia a politickí komentátori sa vo všeobecnosti zhodujú, že organizovaním nátlakových „protifašistických“ protestov, ktoré pozostávajú prevažne z rómskych osadníkov a vytláčajú mítingy Kotlebovcov – ĽSNS preč z verejných priestranstiev, sú kontraproduktívne a kotlebovcom skôr pomáhajú získavať nových voličov. Zdá sa, že tieto názory potvrdzujú aj výsledky vyhľadávania na Google.
Na výsledky z Google však musíme pozerať inak ako na klasické prieskumy verejnej mienky. Jednak na internete si vyhľadáva informácie len časť voličov a jednak údaje z Google Trends sú relatívne, takže ich môžeme použiť len na porovnávanie, nie na odhad konečného výsledku.
Stúpa záujem o voľby
Na nasledujúcom grafe, ktorý si nižšie popíšeme podrobne, je prehľad určitých vyhľadávaní za posledných 30 dní. Orientačne najdôležitejšia je červená línia vyhľadávania slova „Voľby“. Predpokladáme, že informácie o voľbách a kandidátoch za jednotlivé politické strany si vyhľadávajú prevažne nerozhodnutí voliči, prvovoliči, alebo tí, čo ešte váhajú. Je to zrejme len malá časť voličov, ale z hľadiska prebiehajúcej kampane pre strany najdôležitejšia, lebo len v tejto skupine voličov môžu strany získavať nové hlasy.
…a súčasne aj o ĽSNS
Ako druhú líniu si všimneme vyhľadávanie strany Kotlebovci – ĽSNS (fialová). Predovšetkým je viditeľné, že táto línia je pomerne vysoko, takmer sa v posledných dvoch týždňoch približuje k červenej línii a lokálne vzostupy červenej línie sprevádzajú aj lokálne vzostupy fialovej. Znamená to, že zrejme väčšina ľudí, ktorí v poslednom mesiaci vyhľadávali informácie o voľbách, vyhľadávali aj informácie o ĽSNS. Súčasná liberálna opozícia mala tieto informácie priamo z terénu a toto je zrejme ich motivácia, prečo pristúpili k nátlakovým akciám – chceli zabrániť ĽSNS v získavaní nových voličov.
Najvyššie vzostupy červenej (voľby) a fialovej línie (ĽSNS) je zreteľne korelovaný s udalosťami v Košiciach a v Levoči. Ilustruje to aj žltá línia, ktorá reprezentuje vyhľadávanie mesta Levoča. Najdôležitejšia informácia grafu je však tá, že udalosťami v Košiciach a Levoči nenastal pokles trendu fialovej línie, skôr naopak – línia prudko vzrástla a trend rastu, zdá sa, pokračuje.
Košice a Levoča boli šokom
Paradoxne nevzrástol trend rastu červenej línie (voľby) a po udalostiach v Košiciach a Levoči stagnuje. Môže to znamenať (aj súčasne) dve veci:
- neférovosť týchto akcií niektorých ľudí šokovala natoľko, že sa rozhodli nevoliť – a výsledkom teda bude znížená účasť;
- poklesol podiel nerozhodnutých – vplyvom týchto aktivít sa mnohí ľudia rozhodli a už si nepotrebujú hľadať informácie na internete.
„Protifašisti“ si nepomohli – pomohli ĽSNS a Smeru
Akciami v Košiciach a Levoči totiž „protifašisti“ zrejme vôbec nezabodovali vo svojich cieľových skupinách. Ilustratívne uvádzame líniu KDH (zelená), lebo s týmito nátlakovými akciami prišiel ako prvý Hlina a na tejto línii by bol najviac zreteľný dlhodobý trend po ich uskutočnení. Zelená línia je však po celý mesiac zúfalo rovnobežná s osou X. Google Trends nedovolí zobraziť viac ako 5 línií, preto sme z opozičných zvolili len jednu – KDH, ale žiadna z nich (ani Kiskovci, ani Trubanovci), nemajú viac pozoruhodné línie ako KDH. A týka sa to aj SNS, ktorá s týmto zápasom nemá nič spoločné.
Do pozornosti je treba zobrať aj líniu strany Smer – SD (modrá), ktorú ešte pred nedávnom takmer všetci v opozícii odpisovali ako pomaly umierajúcu. Modrá línia má však tiež od začiatku mesiaca rastúci trend a ten sa po udalostiach v Košiciach a Levoči ešte zdynamizoval a je miestami pozoruhodne komplementárny k fialovej línii (ĽSNS). To by mohlo naznačovať, že ak sa aj podarilo časť voličov odradiť od voľby ĽSNS, títo pravdepodobne neskončia u liberálnej opozície.