V nasledujúcich týždňoch Vám predstavím formou rozhovoru 4 kandidátov za stranu Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko, ktorých som sa rozhodol voliť v budúcomesačných parlamentných voľbách. Všetkým štyrom kandidátom položím rovnakých 10 otázok a v necenzurovanej verzií ich poskytnem formou blogu na tejto stránke – Hlavné správy.
Dnes by som vám chcel predstaviť kandidáta, ktorý kandiduje z miesta 123. Je to veľmi známy aktivista, hlavne v Trnavskom kraji, organizátor niekoľkých petičných akcií (Proti výstavbe polyfunkčného domu v Kamenáči, proti exekúciám, atď.), moderátor rádia Naše Slovensko, v osobnom živote zámočník-zvárač a v neposlednom rade môj dobrý priateľ – Radovan Hynek.
1. Prečo si sa rozhodol kandidovať na post poslanca NR SR a prečo práve za stranu Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko?
Po rokoch aktivizmu som zistil, že z ulice neurobím žiadnu zmenu, ktorá by bola prospešná pre ľudí. Pre K-ĽSNS som sa rozhodol preto, lebo ako jediná relevantná strana nie je namočená v korupčných kauzách a nepodieľala sa na rozkrádaní nášho národného majetku. Je mi blízka svojim programom a národnými ideami. Okrem ekonomických riešení sú totiž hodnotové otázky pre mňa veľmi dôležité.
2. Pokiaľ by si sa prekrúžkoval do parlamentu, aké by boli tvoje priority? Akým problematikám by si venoval zvýšenú pozornosť?
Ako aktivista som sa venoval najmä dvom dôležitým témam a to by boli pre mňa aj priority v parlamente. Jednou témou je spravodlivejšie riešenie exekúcií a druhou, pre mňa najdôležitejšou, je inštitút funkčného a záväzného referenda s možnosťou imperatívneho mandátu. Mojim snom a cieľom je , aby si občania pokiaľ možno čo najviac spravovali sami svoj štát a sami rozhodovali o svojom osude. O tom je skutočná demokracia.
3. V Ústave SR sa v jednom článku píše, že nariadenia Európskej únie sú nadriadené zákonom SR. Pokiaľ by bolo hlasovanie, hlasoval by si za vypustenie tohto článku z Ústavy?
Tu nie je o čom. Pokiaľ chceme byť skutočne suverénny a zvrchovaný štát, tento článok v našej ústave nemá čo hľadať. Tých, ktorí ho implementovali do našej ústavy by som dokonca navrhoval stíhať za vlastizradu.
4. S akými stranami si vieš predstaviť užšiu spoluprácu?
Toto je skôr otázka na vedenie našej strany. Ak mám ale odpovedať len sám za seba ako občana s právom voliť a byť volený, vidím to v dvoch rovinách. Jednou je tá, že od roku 1993 nám vládli strany, s ktorými si osobne spoluprácu predstaviť neviem. Druhá rovina je tá, že pokiaľ chce politická strana presadiť svoj program a nezíska vo voľbách dostatok hlasov, aby zostavovala jednofarebnú vládu, jednoducho musí ísť do koalície s takým partnerom, ktorý je ekonomickým a hodnotovým programom čo najbližšie. Nikdy to nemôže byť koalícia strán s úplne rozdielnym programom, ako to vídame v každých voľbách, lebo je to v konečnom dôsledku vláda proti občanom.
5. Je tvoja politika orientovaná skôr na západ alebo na východ?
Som za otvorenú ekonomickú spoluprácu s každým obchodným partnerom bez ohľadu na to, či je to východ, alebo západ. Ako srdce Európy by Slovensko malo byť aj politicky akýmsi mostom medzi západom a východom. V prípade rozpínavosti jednej z mocností smerom na východ, či na západ, by sme sa nemali správať servilne, tak, ako sa doteraz správame servilne voči západu, a jednoznačne tú rozpínavosť odsúdiť. Už sme si vyskúšali jarmo okov z východu, teraz ho pociťujeme zo západu. Myslím, že je jedno, aké sú to okovy, stále sú to okovy.
6. ĽSNS je známa tým, že chce vystúpiť z Európskej únie a NATO. Proeurópski a proatlantickí politici tvrdia, že by naša ekonomika a obrana bez týchto dvoch ,, organizácií” upadla na samé dno. Aké navrhuješ opatrenia pred vystúpením z týchto štruktúr, aby bolo Slovensko chránené?
Vystúpiť z EÚ v tejto chvíli by bola samovražda Slovenska. Preto najprv treba vybudovať potravinovú a ekonomickú sebestačnosť. Prestať podporovať zahraničné korporácie rôznymi stimulmi a daňovými prázdninami, keď aj tak zisky tieto korporácie vyvážajú zo Slovenska. Takzvaní odborníci sa oháňajú tým, že zahraniční investori zvyšujú zamestnanosť Slovákov. Je to pravda len do určitej miery. Oni si totiž zo Slovákov spravili len lacnú pracovnú silu. V ich krajinách by zamestnancom na rovnakých pozíciách museli vyplatiť niekoľkonásobne vyššiu mzdu. Navyše, tieto korporácie začali zamestnávať aj cudzincov. Ak to takto pôjde ďalej, budú prevažovať zamestnaní cudzinci na úkor Slovákov. Treba začať podporovať našich malých a stredných podnikateľov, možno aj v takej miere, ako sú dnes podporovaní zahraniční investori. Treba obnoviť poľnohospodárstvo, ktoré tu bolo vždy tradičné a ním sme si udržiavali potravinovú sebestačnosť. Potom sa dá z EÚ vystúpiť. Treba tiež rozlišovať medzi EÚ a EHP (Európsky hospodársky priestor), práve ktorý zaručuje ekonomickú spoluprácu medzi európskymi krajinami.
Čo sa týka NATO, treba jednoznačne vystúpiť z tejto agresívnej teroristickej organizácie. Prečo ju považujem za teroristickú zrejme netreba vysvetľovať, stačí keď spomeniem napr. Juhosláviu, či Irak atď. Aby sme z nej mohli vystúpiť, treba vybudovať funkčnú slovenskú armádu a vyzbrojiť ju. Možno by bola riešením aj vojenská spolupráca , možno aj nejaký vojenský spolok na úrovni V4. Netreba zabúdať, že ako do EÚ, tak aj do NATO prispievame nemalými čiastkami, ktoré by mohli byť využité práve na vyššie spomenuté projekty. Nevravím, že tieto prostriedky by stačili na obnovenie sebestačnosti Slovenska a vybudovanie našej funkčnej armády, ale spolu s inými finančnými opatreniami, správnym nastavením ekonomiky a obmedzením byrokracie a korupcie by bolo možné vystúpenie Slovenska z EÚ a NATO.
7. Bol by si ochotný podpísať vyhlásenie, ktoré by hovorilo o tom, že pokiaľ by si sa dopustil korupcie, bol by si súdený za vlastizradu?
Korupcia je jedným z najväčších problémov Slovenska. Preto som v takom prípade nielen za imperatívny mandát, ale viem si predstaviť aj zmenu zákona o vlastizrade tak, aby do do neho bola zahrnutá aj korupcia.
8. Mala by mať podľa teba Slovenská republika euro alebo vlastnú menu? A prečo?
Vlastná mena je výrazom suverenity a zvrchovanosti krajiny. Slovensko preto euro nemalo nikdy prijať. Po jeho prijatí tiež nastalo okamžité zdražovanie. Otázkou je, čo by to spôsobilo s našou ekonomikou, ak by sme euro teraz zrušili a zaviedli opäť našu vlastnú menu. Chýba mi k tomu vyjadrenie ekonómov a diskusia o tom.
9. Koho v terajšom politickom zoskupení považuješ za najnebezpečnejšieho politika pre Slovensko? Povedz jedno meno a prečo.
Najnebezpečnejší nielen na Slovensku je podľa mňa neoliberalizmus, ktorý u nás predstavujú najmä strany Progresívne Slovensko, Za ľudí a Zuzana Čaputová. Teda ak mám hovoriť o politických stranách a nie o určitých „silách“ v pozadí.
10. Čo by si odkázal Slovákom, ktorý sa rozhodujú, či ísť vôbec voliť a koho voliť?
Ľudia, poďte voliť. Voľby vo februári sú azda najdôležitejšie v dejinách Slovenska. Definitívne určia, či Slovensko ovládne neoliberálne zlo, alebo zdravý rozum, spravodlivosť, jeden meter pre všetkých a hrdé vlastenectvo. Voľte rozumom a srdcom.