Ak by z prostredia Technickej univerzity v Košiciach neprenikli do médií informácie, tak by sa slovenská verejnosť s najväčšou pravdepodobnosťou nedozvedela, že na Leteckú fakultu danej univerzity bolo na štúdium prijatých 100 afganských „študentov“, príslušníkov Afganských vzdušných síl. Títo tzv. študenti absolvujú kurz vo firme Slovak Training Academy, pričom partnerom, ktorý sprostredkoval štúdium týchto Afgancov je vláda USA, zastúpená firmou Raytheon.
Zaujímavé na celej tejto veci je to, že títo občania Afganistanu sa pri svojom nástupe na štúdium nepreukázali potrebnými dokladmi o ukončení stredoškolského vzdelania a získaní maturitného vysvedčenia, čo si vyžaduje Vysokoškolský zákon. Z obsahu tohto zákona jednoznačne vyplýva, že každý záujemca o vysokoškolské vzdelanie musí splniť určité podmienky, jednou z ktorých je predloženie platného maturitného vysvedčenia a v prípade, že to fakulty vyžadujú aj absolvovanie prijímacích pohovorov, resp. vykonanie talentových skúšok. Ako už bolo vyššie uvedené a čo potvrdil aj dekan Leteckej fakulty, Afganskí študenti, okrem svojho pasu žiadny takýto dokument nepredložili, pričom je nepochopiteľné, že vedenie fakulty od nich ani nevyžadovalo jeho predloženie.
Po zverejnení tohto prípadu na stránkach denníka Korzár, sa dekan Leteckej fakulty vyjadril v tom zmysle, že Afganci boli prijatí na danú fakultu len podmienečne s tým, že potrebné doklady budú predložené neskôr. Uvedené vyjadrenie môžeme chápať len ako účelovú výhovorku, pretože Vysokoškolský zákon niečo ako podmienečné prijatie na štúdium nepozná. Z toho jednoznačne vyplýva, že Letecká fakulta pri prijatí týchto „študentov“ postupovala v rozpore s Vysokoškolským zákonom, z čoho by malo vedenie Technickej univerzity, resp. Ministerstvo školstva vyvodiť potrebné konzekvencie, o čom ja osobne veľmi pochybujem. Tak ako v mnohých iných prípadoch, kedy funkcionári vysokých škôl a fakúlt beztrestne postupovali v rozpore so zákonmi (autor tohto bloku má osobnú skúsenosť s takýmto konaním zo strany bývalého dekana Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity), určite ani tento prípad sa neskončí inak. Nič na tom nemení ani tá skutočnosť, že neskôr, po zverejnení celej tejto kauzy Letecká fakulta sa s týmito študentmi rozlúčila a tí už dnes nie sú jej poslucháčmi. To však neznamená, že ukončenie ich štúdia malo za následok aj ich odchod zo Slovenska. Podľa zverejnených informácií naďalej ostávajú na Slovensku, kde budú pokračovať v štúdiu na súkromnej Slovak Training Academy. Pravdivou sa ukazuje informácia, podľa ktorej prijatie Afganských „študentov“ na Leteckú fakultu Technickej univerzity v Košiciach bol len zastieraci manéver a spôsob, ako bez problémov dostať týchto občanov Afganistanu na Slovensko a do priestoru Európskej únie.
PhDr. Štefan Surmánek, CSc.