Demokracii chýbajú symboly, všimli ste si?

V snahe Kotlebovcov “patentovať” si kríže Hlinkovej gardy, v odovzdávaní šekov na 1488 €, v pozdravoch “pekný biely deň”, či v nie až tak dávnemu pochodovaniu v neogardistických uniformách vidíme symbolizmus na každom kroku.

Prečo tomu tak je?

Symbolizmus totiž nemá racionálne niečo vysvetliť, má navodiť pocit, a tváriť sa že pravda je viac ako dokážeme pochopiť, a zaistí že vnímame len akési náznaky. Schovávanie sa za symboly, vedie väčšinou  k nezrozumiteľnosti a nepochopeniu. Rozdeľujú a polarizujú. Nech je to gardistický kríž, židovská hviezda, hipícky znak mieru, pentagram či rudá hviezda. Symboly, ktoré málokto vie reálne vysvetliť, málokto pozná ich podstatu, pôvod a význam. Len prinášajú pocit. Niekedy negatívny, ako je obrázok jedu na fľaštičke s kyanidom, niekedy pozitívny, tak ako označenie WC, keď nám naozaj treba…

Symbolizmus, ako je naznačené, je doménou najmä “absolútnych” právd. Symboly totiž pomáhajú náboženstvám, extrémnym filozofickým a politickým smerom, potlačiť slobodu a racionalitu, prirodzenú ľudskosť a solidaritu. Všetko to ustupuje sile symbolu. Raz je to symbol viery v všemocný trhu, v podobe amerického dolára $, inokedy čierny anarchistický prápor, ako symbol spoločnosti bez zákonov a majetku. Raz je to kríž na Breivikovej uniforme, inokedy polmesiac na uniforme ISILU.

Dôležitosť týchto symbolov potvrdzuje aj to, že si zrazu zasluhujú ochranu (patentovú či náboženskú). Vedci, novinári ale aj široká verejnosť diskutuje o tom, čo vlastne znamenajú, a ako sú myslené.

No aký symbol má demokracia? Aký prápor majú mať nad hlavami tí, čo neveria v nadprirodzené sily, nech sa volajú akokoľvek a to nezabúdam ani na Špagetové monštrum? Čo s tými, čo neveria na mýty o Svätoplukovy a plochej zemi, bájkam o chemtrails či mimozemšťanoch a mužoch v čiernom, poverám o škodlivosti minimálnej mzdy alebo poverám o tom, že ženy patria len do kuchyne ?

Kde je hlas tých, čo nevolia Matoviča ani Fica, nenaleteli Sulíkovi ani Dankovi, nevyberali si medzi Kollárom a Kotlebom, nemyslia si že “modrá je dobrá”, a tvoria tak najväčšiu časť spoločnosti?

Lebo nezabúdajme – v roku 2016 k volebným urnám prišlo len 59,82% oprávnených voličov. 40% oprávnených voličov tak nevolilo žiadneho z hore uvedených. Nevolilo nikoho.

Je to preto, lebo ich demokracia sklamala? Že nemá žiadny symbol, pod ktorým by sa zjednotili a povedali nie šašom, egomaniakom, zlodejom, špekulantom, podvodníkom a klamárom, ktorí sa do parlamentu dostali?  Navyše s rôznou úrovňou mesianistických a napoleonovských komplexou?

Je to dôležitá otázka. Lebo v hypotetickom a alternatívnom prípade, keby spomínaných 40% pôvodných nevoličov prišlo k volebným urnám, a nevolili by nikoho, kto v ponuke bol a je, ale volili by iný subjekt, parlament by vyzeral úplne inak. Pri hypotetickej 100% účasti by totiž Kotleba ani Kollár, ani Sieť a ani Most-Híd v parlamente neboli. Kotleba by v takomto prípade získal 4,74 % zo všetkých oprávnených voličov, SNS 5,09%, Matovič 6,49%, Sulík 7,12% a Smer 16,65% .

Dúfam, že súhlasíte, že to sú oveľa realistickejšie čísla, a odrážajú skutočný výtlak a právo zastupovať národ lepšie, ako keď vychádzame z čísiel na základe “účasti”.

Pomôže keď súdy, prokuratúra a polícia nebudú hovoriť, že skutok sa nestal? Pomôže,keď Gorila, bašternákoviny spolu s kaliňákovinami budú vyšetrené a zodpovední odsúdení? Áno. No nezabúdajme na hriechy Matoviča, Danka, Lipšica, Bugára, Galka, Kotlebu a Sulíka. Oni sú len inou stranou mince.

Symbolom demokracie by tak podľa mňa mohol byť nečakane – Procházka. Práve sila demokracie zapríčinila, že bol odmietnutý a poslaný na smetisko verejnej politiky. 40% nevoličov by bezproblémovo dokázalo (spôsobom “na Procházku”) prečistiť zasmrdnuté vody slovenskej politiky a pripomenúť ich lídrom, Vodcom, predsedom a hovorcom hnutí, kto je na Slovensku pánom…

Takže, “na Procházku”!


Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, vojenská technika

.