Čata 535 Slovákov vo Varšavskom povstaní
V roku 1994 Poliaci oslavovali 50. výročie Varšavského povstania. Bojovala v ňom aj Čata 535 Slovákov, ktorej velil Miroslav Ihring. Uvedená historická skutočnosť bola nielen v Poľsku, ale aj na Slovensku zo známych dôvodov málo známa. Na oslavy boli pozvaní prezidenti krajín, ktorých občania sa v povstaní zúčastnili. Slovenský prezident M. Kováč pozvanie nedostal. Napísal som list prezidentovi Lechovi Walesovi, v ktorom som ho informoval o aktívnom podiele Slovákov v protifašistickom odboji v Poľsku.
List veľvyslanca SR vyvolal pohyb v prezidentskej kancelárii i v poľských politických kruhoch. Nasledovali diplomatické vysvetľovania, ktorých hlavným prínosom bolo, že sa nám v Poľsku podarilo zviditeľniť Čatu 535 Slovákov, ktorá sa sformovala v Armii Krajowej v roku 1943. Keďže však 28 Slovákov bolo málo na vytvorenie samostatnej čaty, doplnilo ich 18 Poliakov, 6 Gruzíncov, 3 Maďari, 1 Ukrajinec a 1 Čech. Príslušníci Čaty nosili na rukáve pásku so slovenskou trikolórou a slovenským znakom. Tým sa odlišovali od príslušníkov Armie Krajowej. Čata mala unikátnu bojovú zástavu: na jednej strane slovenskú s dvojkrížom v strede poľa a na druhej strane poľskú s orlicou.
Spolok Slovákov v Poľsku na môj podnet vydal publikáciu venovanú Čate 535 Slovákov. Jej žijúcich členov – Poliakov, Slováci už nežili, som prijal na našom veľvyslanectve. Odovzdal som im štátne vyznamenania SR. Miroslavovi Ihringovi udelil prezident SR vysoké štátne vyznamenie in memoriam. Teší ma, že na návrh nášho veľvyslanectva nesie jeho meno malé námestie vo Varšave a dnes sa blízko „Skweru M. Ihringa“ nachádza pomník Čaty 535 Slovákov. Jej hrdinským príslušníkom je venovaná aj expozícia v múzeu Varšavského povstania vo Varšave.
Z pripravovanej knihy spomienok veľvyslanca Mariána Servátku