LÁSKA VLASTI – recenzia

Japonci, pevným putom zviazaný s pôdou, kultúrou a tradíciami, hojne vnímali plazivý liberálno-kapitalistický vírus začiatku dvadsiateho storočia ako cudzopasného votrelca, s ktorým sa nevedeli vyrovnať. Navzdory potupnej metamorfóze smerovanej k „Zániku Západu“ (alebo aj Východu?!),dodnes zostali ostrovy, nad ktorými bdie posvätná hora Fudži, symbolickou baštou konzervatívneho myslenia. Jukio Mišima bol v krajine vychádzajúceho slnka jeho (hoc trochu kontroverzným) najvplyvnejším ambasádorom predovšetkým v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Kritici mu vyčítali badateľný vplyv európskeho umenia, ktoré spoznal a obdivoval. Nakoľko bol tento v jeho tvorbe nevýrazný, zostal predovšetkým umelcom japonským.

Názov novely Láska k vlasti je zároveň kvintesenciou ostatných desiatich rokov života autora. V kontexte tvorby Jukia Mišimu nie je len definitívnym prihlásením sa k tradične zásadovému bušidó kódexu a odporu k oligarchii a byrokracii.Vyjadruje tiež hlbokú duchovnosť tradícií a nostalgiu za pôvodnou mocou cisára, ktorý je nositeľom cností a zosobnením ušľachtilosti. Na sklonku zimy 1936 je pokus skupiny japonských nacionalistov o prevrat rezolútne potlačený. Chladnokrvné odmietnutie vzbúrencov cisárom Hirohitom je pre nich takým trpkým sklamaním, akou bola neskôr kapitulácia Japonska v roku 1945 tragédiou. Ohnivé vzplanutie rebelujúceho poručíka Šindži Tajemaa a jeho ženy Reiko, zavŕši spoločná rituálna samovražda. Popis fyzickej i duchovnej lásky dvoch mladých ľudí, ktorých intímny vzťah vrcholí stotožnením sa s povinnosťou neodvratného konca bez váhania, môže z pohľadu moderného materialistu pôsobiť absurdne až cynicky. Optikou tradicionalistu v ňom však nachádzam nemalé paralely s historickým romantizmom v európskej literatúre, pomenej aj v skutočnej európskej histórii. Zreteľné obrysy vlasteneckého rozmeru celého aktu sú však jedinečné. Text v mnohom odráža symboliku rytierskej etiky samurajov a duchovného života Japoncov. Láska k vlasti je však zaujímavá ešte niečím. Traduje sa, že si svoju smrť a posledných desať rokov života autor naplánoval už po vydaní tejto novely.

Mišimovi v žilách kolovala samurajská krv a aj vďaka tomu sa mu dostalo kvalitného vzdelania, adekvátneho vyššej spoločenskej vrstve. V rodinnej tradícii umenia boja hodlal pokračovať, avšak „šľachtický“ status mu v armáde žiadnu protekciu nepriniesol. Slabá fyzická kondícia, spôsobená poruchou zažívania, mu nedovolila tieto ambície rozvinúť a preto svoje snaženie obrátil k písaniu. Nielenže sa stal veľmi úspešným románopiscom a vedúcou literárnou postavou svojho obdobia, bol tiež rešpektovaným autorom divadelných hier. Dvojnásobný nominant na Nobelovu cenu za literatúru sa však predsa len rozhodol svoje telo vydať napospas tvrdému tréningu a začal s posilňovaním. Praktizoval tiež kendó, box a jiu jitsu a svoju životosprávu rozdelil na šesťhodinové fázy; spánok, cvičenie a písanie. Sebakontrolou sa snažil maximalizovať svoje výsledky a keďže jeho zdravotné problémy postupne úplne zmizli, je pravdepodobné, že sa mu to do veľkej miery skutočne podarilo. Okrem tréningu a písania naplnil posledné roky života aktivizmom.

Mišima postupne bral svoje poslanie vážnejšie a tradíciu meča preto nešíril len literárnymi a dramatickými dielami, ale aj demonštráciou pripravenosti obetovať sa v skutočnom boji. V roku 1968 zakladá Spoločenstvo štítu Tatenokai, skupinu zloženú nakoniec zo sto prísne vybratých bojovníkov-idealistov, ktorých náboženstvom bolo tvoriť cisárov obranný štít. Všedný život si uvedomoval ako bytie – žitie v ideáloch. Svojim zovňajškom i vystupovaním sa snažil pôsobiť vždy ako oporný múr a vzorný príklad. Okrem financovania väčšiny aktivít a uniforiem, tiež vytváral príručky a propagoval Spoločenstvo štítu v nacionalistickom periodiku. To všetko popri rodine a zamestnaní.

Na sklonku života detailne naplánoval veľké, ako ináč, tradičné divadlo, ktoré malo byť nielen aktom vzdoru, ale zásadným zlomom s cieľom prebudiť spiaci japonský národ z hlbokej letargie, pokory a odovzdanosti, nemajúcej v histórii hrdého národa obdoby. Ako to nakoniec dopadlo a s akým nepochopením sa tento čin stretol, sa v knihe určite dočítate.

Je dobrým zvykom, že vydania Délskeho potápača okrem predmetného prekladu ponúkajú vždy ešte čosi navyše. Vydavateľ spestril a skompletizoval obsah knihy zmapovaním všetkých doterajších významných vystúpení proti vláde z nacionalistických pozícií. Venuje sa tiež stručnému prehľadu a vysvetleniu zásadných pojmov z náboženstva a histórie Japonska, ktoré sú pre lepšie pochopenie súvislostí dôležité najmä pre nás, Európanov. Rozsahom a kvalitou obsahu je kniha najcennejším zdrojom informácií a najadekvátnejšou formou uznania, akého sa u nás Mišimovi dostalo.

A čím bol a stále je pre nás taký zaujímavý? Možno aj tým, že bolna sklonku života živým dôkazom sebaobetovania sa a rýdzeho idealizmu, ktorý nám dnes tak chýba.

 

Jozef Benedikovič

Jukio Mišima – Délsky potápač, 2018, 154 strán

 

Poznámka:

Text vyšiel v siedmom čísle časopisu RECONQUISTA: www.reconquista.sk

 

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jozef Benedikovič

O AUTOROVI

WWW.RECONQUISTA.SK

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 7

Celkové hodnotenie: 16.56

Priemerná čítanosť: 445

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Kaliňák v Budapešti upozornil na dôležitosť integrácie krajín západného Balkánu

    0icon

    Z geografického hľadiska nie je západný Balkán zadným dvorom Európskej únie, ale jej vnútorným dvorom. V piatok to v Budapešti vyhlásil podpredseda vlády a minister…

    Muž parkoval na mieste vyhradenom pre ZŤP, odmietol dychovú skúšku

    0icon

    Zlatomoraveckí policajti zadržali 31-ročného muža, ktorý bez povolenia parkoval na mieste vyhradenom pre zdravotne ťažko postihnuté osoby (ZŤP). Vozidlo Volkswagen Passat spozorovali počas výkonu hliadkovacej…

    Najstarší slovenský národný park oslávi 75. výročie založenia

    0icon

    Najstarší národný park na Slovensku oslávi tohto roku 75. výročie založenia. Aj toto jubileum bolo jedným z impulzov pre Správu Tatranského národného parku (TANAP) pripraviť…

    Sermek: Výsledky volieb sa môžu zverejňovať 9. júna o 23.00 h

    0icon

    Výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP) sa môžu zverejňovať až po skončení volieb v poslednej členskej krajine EÚ, čiže 9. júna o 23.00 h. Celoeurópsky…

    Poslanci ukončili piatkové rokovanie debatou k sexuálnej výchove

    0icon

    Bratislava 26. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou k novele školského zákona, ktorou chcú poslanci Richard Vašečka…

    Nádej Ukrajincov nezomiera. Stále veria v pre nich priaznivé scenáre

    0icon

    Bratislava 26. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   „Ukrajina môže pokračovať v boji proti Rusku, ale želané ‚víťazstvo‘ môže byť nedosiahnuteľné.“ Tak znel titulok článku v…

    Blinken sa počas návštevy Číny vyhrážal Si Ťin-pchingovi

    0icon

    Bratislava 26. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Mark Schiefelbein)   Po rozhovoroch so Si Ťin-pchingom o podpore Ruskej federácie vo vojne proti Ukrajine pohrozil Blinken Číne novými sankciami…

    Hokej-MS18: Slováci prehrali s Lotyšmi 3:5 v A-skupine

    0icon

    Slovenskí hokejisti prehrali aj vo svojom druhom zápase na MS do 18 rokov vo Fínsku. V piatkovom stretnutí A-skupiny podľahli Lotyšsku 3:5. Góly Slovenska zaznamenali…

    KDH namieta zmenu rozhodnutia o nemocnici Rázsochy, chce odvolať Dolinkovú

    0icon

    Opozičné KDH kritizuje rozhodnutie ministerstva zdravotníctva (MZ), že miesto koncovej univerzitnej nemocnice na bratislavských Rázsochách sa má prestavať nemocnica v Ružinove a na Rázsochách má…

    AI kritizuje návrhy týkajúce sa RTVS, neziskových organizácií a rodných čísel

    0icon

    Amnesty International (AI) vyzýva Národnú radu (NR) SR a vládu, aby pri svojich rozhodnutiach dbali na dodržiavanie princípov a ochranu právneho štátu, slobodu združovania a…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Dušan Hirjak

    Marek Brna

    Erik Majercak

    Ivan Štubňa

    Gustáv Murín

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA