Hneď na úvod musím uviesť, že som sa sem snažil dať, len overené údaje a počty som vždy zaokrúhľoval smerom nadol, aby som zbytočne nenafukoval čísla.
Túto tému nespomínam, len preto aby som zbytočne kritizoval, ale v ďalšej časti sa chcem bližšie pozrieť na Vietnamskú vojnu a taktiež vojnu v Perzskom zálive a vypichnúť z tade dôležité veci ,ktoré sa môžu zísť aj pre slovenskú armádu. Ešte poznamenám, že toto je iba blog a moje subjektívne hodnotenie, ale každý v politike by mal o armáde a vojne aspoň niečo vedieť.
Ešte predtým než sa vrhnem na tému poviem, že som údaje čerpal z anglickej wikipédií. V krátkosti napíšem prečo pokladám wikipédiu za dobrý zdroj, najmä tú anglickú. V škole vám povedia, že wikipédia nie je dobrý zdroj a dobrý zdroj sú knihy. Problém je však ten, že keď je niečo v knihe napísané tak to tam ostane aj 50 rokov bez ohľadu na to či daná informácia, alebo údaj je ešte aktuálny. Ako príklad môžem uviesť tankovú bitku u Prochorovky (Kursk) počas 2 svetovej vojny, kde mnoho starších publikácií v dôsledku nedostatku informácií a nepresných údajov v čase ZSSR nafúklo bojovú techniku aj počty vojakov do obrovských rozmerov. A preto teraz najnovšie ruské publikácie ktoré nahliadli aj do archívov, kde predtým nebol prístup plus zmizla cenzúra z čias sovietskeho zväzu ukázal nové údaje, ktoré sa pomerne zhodujú aj z údajov z nemeckých archívov a tie ukázali úplne iný obraz. Sovietske jednotky do bitky nasadili okolo 650 tankov a Nemecké jednotky ich mali k dispozícií okolo 300. Problém pre nemecké jednotky ale bol ten, že si najprv cestu k Prochorovke museli vybojovať a je dosť možné, že 12 júla kedy bitka začala mali aktuálne k dispozícií menej než 100 tankov ktoré boli schopné sa hýbať a bojovať. Veľká väčšina bola poškodená z predchádzajúcich bojov, hlavne z mín, plus ešte, keďže sa jednalo o II zbor SS ktorý mal u seba všetky nové tanky Panther 12 júla bola určite väčšina z nich pre poruchy motora v oprave. Takže v nemeckých archívoch je 12 júla v čase „najväčšej tankovej bitky“ vedená ako totálna strata 0 tankov(v tento deň bolo poškodených alebo zničených maximálne 40 nemeckých tankov, väčšie straty tankov v ten deň ani nemohli byť možné pre dôvody ktoré som uviedol vyššie). Áno na wikipédií sú už nové zistenia, ale v starých knihách nie. Samozrejme netvrdím, že informácie na wikipédií sú 100%, ale sú ľahko dostupné a vždy je tam uvedených viacero zdrojov. Preto tvrdiť, že sú tam horšie informácie ako v knihách nie je správne.
Tak teda naspäť k téme a poďme sa pozrieť na čísla tak ako som ich našiel.
Kórejská vojna- 2 240 000
Laos- 70 000
Vietnam- 1 510 000
Kambodža- 150 000
Vojna v Perzskom zálive- 120 000
Afganistan- 80 000
Irak- 200 000
Menšie konflikty- 10 000
Spolu 4 380 000 +
Mŕtvych aj ranených uvádzam spolu preto, lebo viacero údajov medzi nimi nerozlišuje. Pomer je približne 50/50 medzi mŕtvymi a ranenými. Pre Laos mi počet obetí príde veľmi nízky v dôsledku toho, že sa jedná o najviac bombardovanú krajinu v histórií (počet zhodených bômb na obyvateľa), ale takmer všetky údaje ukazujú približne rovnaký počet obetí, ako som uviedol aj tu. V Kórejskej aj Vietnamskej vojne bola väčšina civilistov zabitá stranou na ktorej bojovalo aj USA. Bolo to v dôsledku toho, že samotné vlády, ktoré podporovalo USA mali problém udržať sa pri moci a boli uprostred občianskej vojny (Vietnam), alebo sa pri moci udržali len veľmi drastickými metódami ( prípad Južnej Kórei ). Aj historici udávajú, že vo Vietnamskej vojne bolo 80% civilistov zabitých jednotkami Južného Vietnamu alebo jeho spojencov. Bombardovanie Srbska som zaradil medzi ostatné konflikty, preto lebo sami Srbi uvádzajú svoje straty iba okolo 1 200 mŕtvych a bombardovania sa nezúčastnili len lietadlá USA, ale aj krajín NATO.
Na záver dodám, že ako som uviedol na začiatku, ide o najnižší možný počet z dostupných údajov a preto je za číslom + .