01.05.2004
je dátum najväčšieho jednorázového vstupu štátov do Európskej únie. Z uvedených 10 štátov malo Maďarsko najvyšší percentuálny pomer z HDP (hrubého domáceho produktu) – okolo 16 %. Čo zapríčinilo uvedený stav ? Možno štruktúra hospodárstva, kontrola nepriamych daní. Ako jediný štát mal kontinuálny rast výberu nepriamych daní až niečo cez 18 % aj počas vzniku, trvania a zániku svetovej hospodárskej krízy.
Slovensko síce začínalo v roku 2004 na 7 mieste z uvedených štátov, niečo cez 12 % účasťou nepriamych daní na HDP, ale rok 2016 sme skončili na poslednom mieste kde sme mali pod 11 % podiel nepriamych daní na HDP.
Dane a clá – bez DPH pri dovoze, ich zastúpenie pri celkovom príjme štátu zo zdanenia
Na tomto grafe pekne vidno odtrhnutie sa Estónska v hodnotách od zostávajúcich štátov. Bolo by určite zaujímave podrobne analyzovať čo uvedený stav zapríčinilo. Digitalizácia celej spoločnosti je v Estónsku na popredných miestach v EÚ. Pritiahnutie dovozcov na preclievanie z iných členských štátov. Raritou je rekord – založenie obchodnej spoločnosti za 18 minút. Tu ma vždy napadne myšlienka – zablokovanie majetku spoločností ktoré páchajú trestnú činnosť trvá tiež 18 minút ? Ak áno, tak klobúk dole pred takýmto výkonom. Ak nie – tak je to len získavanie financií do vlastného rozpočtu – ktoré ale určite zapríčiňuje v rámci susedných štátov a EÚ mnohonásobne vyššie straty.
Slovensko sa v uvedených kritériách pohybuje v šedom priemere, ani vyclievanie Ázijského tovaru na tom moc nemení – nízke hodnoty tovaru na to nemali značný vplyv.
Ako sa za 10 rokov zmenil pomer výberu všetkých nepriamych daní ?
Ako vidíme, tak sa výsledky rozdelili na dve polovice. Slovensko sa dostalo za 10 rokov do mínusu. Čo to zapríčinilo nechám posúdiť MF SR – určite to budú vedieť odôvodniť dôveryhodným a hlavne profesionálnym spôsobom.
Zdroje údajov : EK