Osobitná správa EDA 1/2019 – Boj proti podvodom súvisiacim s výdavkami EÚ: potrebné opatrenia
Aj keď sa zaoberám skôr príjmovou časťou rozpočtov EÚ a členských štátov, v tejto Osobitnej správe je vykonaný audit na výdaje z rozpočtu EÚ. Osobitná správa: TU
O tomto audite
I Pojem podvod označuje akékoľvek zámerné konanie alebo opomenutie, ktorého cieľom je oklamať druhých a ktoré vedie k tomu, že obeť utrpí stratu a páchateľ dosiahne zisk. Podvod súvisiaci s verejnými finančnými prostriedkami sa často spája s korupciou, ktorá sa vo všeobecnosti chápe ako akékoľvek konanie alebo opomenutie, pri ktorom dochádza k zneužitiu úradnej moci alebo ktoré predstavuje snahu dosiahnuť zneužitie úradnej moci
s cieľom získať neoprávnenú výhodu.
II Komisia a členské štáty spoločne zodpovedajú za ochranu finančných záujmov EÚ pred podvodmi a korupciou. Kľúčovým orgánom EÚ pre boj proti podvodom je v súčasnosti Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), ktorý prispieva k navrhovaniu a vykonávaniu politiky Komisie na boj proti podvodom a vedie administratívne vyšetrovania podvodov
poškodzujúcich rozpočet EÚ. V roku 2020 začne fungovať Európska prokuratúra (EPPO) s právomocou stíhať trestné činy proti finančným záujmom EÚ v 22 členských štátoch.
Čo všetko zostáva pri podvodoch – pod vodou ??
Aj keď sa nezistené podvody dajú len ťažko presne odhadnúť, je jasné že tých neodhalených je určite viacnásobne viacej ako odhalených. Kontrolné orgány – ktoré majú v pracovnej náplni podvody odhaľovať, takticky nebudú o počte neodhalených podvodov nič publikovať.
Hodnotu čiernej ekonomiky je ťažko stanoviť, ale keď vidíme neustály rast aktivít daňových rajov, určite je nezdravo veľká a škodlivá.
Miera odhaľovania nezrovnalostí a podvodov
Slovenská republika v uvedenom grafe suverénne vedie. Dôvodom je čo ?
-
- Slovensko je najhorší štát spravujúci financie z EÚ
-
- miera a spôsob odhaľovania nezrovnalostí sa zlepšil v SR, hlavne sa to dozvedá v pravidelných hláseniach EÚ
Nechcem hodnotiť ostatné členské štáty, len si myslím že majú v kontrolnej činnosti, zverejňovania výsledkov značné nedostatky.
Aké postavenie má OLAF ?
Záver
Ak, EK podľa uvedenej správy nemá prehľad o páchaní podvodov súvisiacich s výdavkovou časťou rozpočtu, tak v príjmovej časti pri clách a daniach je situácia ešte vážnejšia. Riešenie podľa EK – zvýšenie sadzieb a zvedenie nových daní.
Colná únia – moje komentáre, príspevky, odpovede.
https://miroslavjurco.blogspot.com/
https://twitter.com/miroslavjurco1?lang=sk
https://blog.hlavnespravy.sk/moje-blogy/
https://www.linkedin.com/in/miroslav-jur%C4%8Do-b85183155/detail/recent-activity/posts/
https://disqus.com/by/miroslavjurco/
https://www.youtube.com/channel/UCBVUAK9C1t5UnhGGWl_zkbA?view_as=subscriber