Článok 9 Charty práv EÚ hovorí o práve uzavrieť manželstvo a právo založiť rodinu v súlade s vnútroštátnymi zákonmi, ktoré upravujú výkon týchto práv. Spravidla ide o vek občianskej dospelosti, a to 18 rokov. Je to tak aj v Turecku. Atribúty manželstva určuje dikcia právneho poriadku každej členskej krajiny EÚ, pričom na Slovensku je manželstvo precizované ústavným zákonom a zákonom o rodine. Aj na Slovensku o manželstve neplnoletých osôb (pod vek 18 rokov) v prípadoch hodných osobitného zreteľa, a aj v Turecku, rozhoduje súd.
Vo veci pohlavného zneužitia alebo násilia na maloletých deťoch slovenský trestný zákon pozná § 201 (1): Kto vykoná súlož s osobou mladšou ako pätnásť rokov, alebo kto takú osobu iným spôsobom zneužije, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až desať rokov. Trestná sadzba za znásilnenie maloletej osoby je ako priťažujúca okolnosť následne vyššia. Slovensko vôbec neuznáva dobrovoľný sex na základe dobre informovaného súhlasu osoby mladšej ako 15 rokov, a takýto skutok je pohlavným zneužitím maloletej osoby.
Trestný zákonník v Turecku, Článok 103 (1): Každý, kto sexuálne zneužíva dieťa, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov. (2): V prípade výkonu sexuálneho zneužívania vložením orgánu alebo prístroja do tela, potrestá sa páchateľ odňatím slobody na osem rokov až pätnásť rokov. (voľný preklad)
(chýba definícia dieťaťa – vek. Dopátrať sa je problém, lebo presnému textu bráni jazyková bariéra). Ponúka sa ale toto vysvetlenie: Turecký novinár Enver Sedat Çakır, ktorý prevádzkuje blog Pressespiegel Türkei: „Nejde o zavedenie zníženie vekovej hranice na 12 rokov prostredníctvom nového zákona. Ústavný súd neprijíma nové zákony, ale zrušil doteraz platný § 103. Rozsudok ústavného súdu sa zakladal na tom, že § 103 nerozlišuje žiadne vekové hranice od 0 do 15 rokov. Nezavádza novú hranicu. Rozsudok sa stane právoplatným 13. januára 2017. To znamená, že dovtedy musí parlament prijať nové znenie § 103. Ak ho dovtedy neprijme, bude naďalej platiť v pôvodnom znení. Námietka regionálneho súdu z Bafry neznamená, že v rozmedzí 12 až 15 rokov veku sa paušálne deťom pripisuje dostatočná duševná zrelosť k sexuálnym kontaktom. Ide o to, že jednotlivé prípady má posúdiť znalec, pričom súhlas dieťaťa v tomto veku sa má brať ako poľahčujúca okolnosť. Ako bude vyzerať nové znenie § 103, ešte vôbec nie je jasné.“
Ako upozorňuje Çakır, v Turecku stále platí veková hranica pre sexuálny styk až 18 (teda nie 15) rokov. Sexuálny styk s mladistvými (15 až 18 rokov) je podľa § 104 trestného zákona zneužitím, pokiaľ ho poškodený/á ohlási (podmienkou je teda jeho/jej podnet). Ak však ide o vekový rozdiel najmenej 5 rokov, potom začína vyšetrovanie ex offo štátne zastupiteľstvo, a trest je dvojnásobný oproti bežnej sadzbe. Zrušený § 103 sa týkal veku pod 15 rokov, ktorý hovorí o treste 8 až 15 rokov bez ohľadu na vek páchateľa aj obete.
Sexuálne násilie nie je prípustné ani v manželstve, tobôž mimo manželstva…
Turecká vláda a jej ministerstvo spravodlivosti to ale vidia inak, svojsky a „empatívne“ v intenciách islamu a práv detí a žien, v prostredí islamského práva šaría. Podobne sa správajú aj moslimovia v Európe, dokonca vo Švajčiarsku…
Svoju prvú manželku, o 15 rokov staršiu Chadídžu po jej smrti vdovec Mohamed vymenil za Aíšu (9 či 6 ročná?) a tak založil islamskú tradíciu pedofílie (hadísy – skutky Mohameda) ako legálny inštitút manželstva s maloletými dievčatami.
Po čase vrcholu a konca Ataturkovej liberalizácie a sekularizácie je Turecko na rázcestí – alebo ostane sekulárnym štátom, alebo sa stane islamským štátom (štátne náboženstvo islam ako v Iráne alebo v Saudskej Arábii). Po pokuse o prevrat sa mení charakter štátu a preventívnou represiou rastie deficit demokracie, ľudských práv a slobôd…
Turecko už v júli t.r. zrušilo trestnosť sexu s maloletými a ak by dievčatá potvrdili, že ich sex nebol vynútený ale bol dobrovoľný, vtedy by nešlo o ich pohlavné zneužívanie ale ani znásilnenie (znenie časti zákona z roku 2005 je uvedené nižšie).
Strana spravodlivosti a rozvoja stiahla dve hodiny pred hlasovaním zákon, ktorý mal amnestovať tých manželov vo výkone trestu, ktorí si od dievčat svoj sex vynútili násilím, pričom (!) keďže boli s nimi ženatí, aby ich manželky a už matky ich detí, neostali po dobu výkonu trestu svojich manželov na seba a deti samé. A trestnosť zaniká, ak sa s deťmi po sexe s nimi oženia. Ide o návrh zákona z dielne AKP (Erdoganova strana spravodlivosti a rozvoja) podľa ktorého by muži odsúdení za znásilnenie maloletých dievčat boli oslobodení, ak by si svoju obeť násilia vzali za manželku. V tureckých väzniciach je za tento čin odsúdených asi 3 tisíc mužov.
Už proti júlovému zákonu protestovalo zahraničie, pridalo sa aj UNESCO. Navrhovaný zákon je aj v rozpore s Dohodou o právach dieťaťa a ak ho turecký parlament schváli, Turecko si aj v tejto oblasti ľudských práv a práv dieťaťa úplne uzavrie cestu do EÚ…
Turecko ale postupuje svojskými krokmi, a ak už v júli „Erdoganov ústavný súd“ zrušil tú časť časť trestného zákona, ktorá akékoľvek sexuálne praktiky s maloletými pod 15 rokov, označoval ako pohlavné zneužívanie, nový zákon sa snaží ísť ešte ďalej – ruší trestnosť znásilnenia, ak násilník a obeť sú manželmi…
Najmä vo východnej, prevažne islamskej časti krajiny, sú pomerne časté sobáše mužov aj s mladšími ako 15-ročnými dievčatkami, a miestni imámovia ich „posväcujú“ so súhlasom rodičov dievčat (aj bez súhlasu dievčat).
Vláda zákon zdôvodňuje tak, že ním chce očistiť manželov uväznených práve za sobáš s neplnoletým dievčaťom, ktorý sa uskutočnil so súhlasom dievčaťa, alebo jeho rodiny. Zákon zjavne vychádza v ústrety najmä tureckému islamskému východu, a otvorí tak ďalšiu cestu manželstvám moslimov s maloletými dievčatkami…
Už voči júlovému zákonu sa zdvihla vlna domácich aj zahraničných protestov, na ktorú turecké ministerstvo zahraničných vecí reagovalo odmietnutím a pohoršením zo zavádzania a nepravdivých informácií, pričom „svetu sľubovalo“, že konečný produkt tureckého legislatívneho procesu bude v súlade s ľudskými právami, právami detí a európskym právom (Charta práv EÚ)…
MZV Turecka si v tom čase dokonca predvolalo rakúskeho, ale aj švédskeho veľvyslanca, aby “vysvetlil” slová šéfky švédskej diplomacie Margot Wallströmovej, ktorá na Twitteri napísala, že Turecko legalizovalo sex s deťmi: „Turkish decision to allow sex with children under 15 must be reversed. Children need more protection, not less, against violence, sex abuse.“ 4:12 PM – 14 Aug 2016
Vyjadrenie šéfky švédskej diplomacie nebolo ale až také mylné, nemýlila sa až tak úplne, pretože pravdivostná hodnota faktov a indícií sa posilňuje, stáva sa jasnejšou, lebo v júli začatý legislatívny proces pokračuje vlastne tak, ako začal, a vtedy i dnes ho kritizovali a kritizujú už nielen tureckí ochrancovia práv detí, ale jeho úplné stiahnutie žiada aj UNESCO.
Odporcovia z tureckých sekulárnych strán a nielen, tvrdia, že do platnosti sa vracia zákon, ktorý pred vyše desiatimi rokmi už parlament zrušil, a to ešte v období liberalizácie krajiny (v čase nádejí na vstup Turecka do EÚ a šancí na predtým predbežný bezvízový styk, ktoré sa zrejme strácajú).
“Tento zákon platil pred rokom 2005 a obsahoval vetu, že ak existuje manželstvo medzi osobou, ktorá znásilnila alebo sexuálne napadla obeť, a osobou, ktorá bola obeťou znásilnenia, potom útočník či páchateľ znásilnenia nebude potrestaný,” vysvetlila Begüm Bašdašová z tureckej pobočky ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI).
Ľudskoprávne aktivistky sú presvedčené, že Erdoganov zákon obmedzuje slobodu a práva žien a dievčat v intenciách islamu.
Stiahnutím zákona späť na pôdu parlamentného výboru sa má vraj dosiahnuť čo najširší konsenzus o zákone jeho pozmeňovacími a doplňujúcimi návrhmi. Turecký minister spravodlivosti vyhlásil, že ide o krok, ktorý by mal vyriešiť problémy v niektorých častiach Turecka. Má vraj ochrániť osamelé matky, ktoré sa v dôsledku iných kultúrnych a náboženských tradícií, vydávali ako neplnoleté a ostali samé s deťmi, lebo ich manželia sa ocitli za mrežami…
Turecko sa po nevydarenom štátnom prevrate stále viac vzďaľuje od Európy, zrejme sa vo veci islamu vydáva po stopách Saudskej Arábie a Iránu (1979), v oblasti demokracie, ľudských práv a slobôd, pritvrdzuje represiu, pričom Brusel, ako zrejme rukojemník dohody s Tureckom o zadržiavaní utečencov „nezaregistroval“ už ani čerstvé vyhlásenie Erdogana, že “Turecko by sa malo prestať viazať na EÚ”, a zrejme asociačnú dohodu a predvstupové rokovania „ukončí“ samé…
Turecká spisovateľka Elif Safaková odmieta údajný dobre informovaný súhlas dievčat za pochybný: „Čo to má znamenať? Je tu reč o deťoch! Ak násilník s rodinou vyjedná, ak ju podplatí alebo vydiera, rodina môže tvrdiť, že dala svoj súhlas, teda k násiliu nedošlo.“
Turecko vie ale aj to, že sexuálne násilie v EÚ nie je prípustné vôbec ani v manželstve, a akýkoľvek sex maloletých pod 15 rokov, je ich pohlavným zneužívaním už aj vtedy, ak ide o dobrovoľný sex. Teda, zákon, ktorý turecký premiér “stiahol na širokú diskusiu“ beztak nie je a ani nebude v súlade s európskym sekulárnym právom. O tomto zákone sa malo v tureckom parlamente hlasovať v utorok 22.11.2016. Tak sa teda čaká ďalej na výsledok diskusie a konečnú verziu tohto zákona. Niet tu ale o čom – Turecko je medzinárodne svojprávne. Sa uvidí…
Osobná poznámka: Článok autora tohto blogu bol v Zem a Vek napadnutý ako údajne polopravdivý a mesačník bol “s radosťou” označený ako konšpiračný. Hlavné slovenské médiá mlčali, spravodajské informácie z iných zahraničných zdrojov pribúdali postupne, boli nekonzistentné a zmätočné, vzájomne od seba odpisovali, opozícia článku (kritici) sa zastávala Turecka (pochopiteľne, pretože z európskeho a slovenského pohľadu a snahy autora článkov na blogu HS a ZaV o korektnosť a objektivitu zdieľaných informácií v opore o vtedy práve dostupné zdroje, boli uvedené informácie najmä neuveriteľné…). Zem a Vek sa článok rozhodol pôvodne zmazať aj v dôsledku osobnej intervencie istej osoby, žijúcej v Turecku… (vyslovil som pochybnosť o jej informovanosti).
Pôvodný článok pre pochybnosti „zvonka“ a po dohode s autorom na základe kritického podnetu https://bezpointy.sk/turecko-legalny-sex-s-maloletymi/ Zem a Vek odstránil:
https://www.zemavek.sk/articles/view/turecko-povolilo-sex-s-maloletymi
Článok na webe Hlavné správy (osobné rozhodnutie) odstránil tiež aj jeho autor. Po vykonaní súvahy a vyhodnotení faktov, ho Zem a Vek aj autor na blogu Hlavné správy nahradil a znova publikoval, s vysvetľujúcimi komentármi:
https://www.zemavek.sk/articles/view/kontroverzne-rozhodnutie-tureckeho-sudu-vo-veci-maloletych
https://blog.hlavnespravy.sk/488/ustavny-sud-turecka-a-uprava-sexualnych-prav-deti/
Údajným „klamstvom o Turecku“ sa rozhorčene zaoberali tiež aj naši „ostražití slovenskí humanisti“: https://www.humanisti.sk/view.php?cisloclanku=2016090012
Pravdu hľadali dokonca aj „pedofili“ (na svojom legálnom webovom portáli):
https://www.pedo-gl.com/viewtopic.php?f=17&t=656
Tak, aj to by sme mali…
Vložené 7.12.2016 ako nová informácia: Libanonsklé ženy v týchto dňoch protestujú proti pripravovanému zákonu, podľa ktorého by trestnosť znásilnenia zanikla, ak by si násilník vzal znásilnenú ženu za manželku.
Podobný zákon z rokovania tureckého parlamentu turecká vláda stiahla pár hodín pred hlasovaním ako reakciu na masívne protesty tureckých žien a negatívnych ohlasov zo zahraničia (článok vyššie)…
Ide o staré tradície blízke islamu v islamu blízkych alebo islamských krajinách…
https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/protest-libanonek-zakon-promijejici-znasilneni-nechteji_408690.html
https://www.aktualne-spravy.eu/%C4%8Dl%C3%A1nok/obliekli-si-svadobn-aty-vyroben-zo-zakrvavench-obvzov-eny-protestovali-proti-nezmyselnmu-zkonu/345378
https://www.ta3.com/clanok/1095695/kontroverzny-zakon-vyvolal-protesty-ospravedlnuje-znasilnenie.html
Milosť či amnestia pre ženatých mužov násilníkov a pedofilov v Turecku?
Varovanie
Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.
Vybrali sme
Prvý svätý z generácie Y: “Boží influencer“
Bratislava 22. novembra 2024 (HSP/Euronews/ Foto: TASR AP Photo/Gregorio Borgia, File) Carlo Acutis († 15) prezývaný kvôli svojmu vplyvu na sociálnych sieťach ako "Boží…
Americký podnikateľ snaží získať švajčiarsku spoločnosť, ktorá kontroluje ruský plynovod Nord Stream 2
Washington 22. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn) Jeden z darcov Trumpovej kampane chce kúpiť Nord Stream-2, aby okrem iného poskytol Washingtonu páku pri rokovaniach s…
Prezident Biden privítal v Bielom dome šampiónov Boston Celtics
Washington 22. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh) Dosluhujúci americký prezident Joe Biden privítal vo štvrtok v Bielom dome úradujúcich šampiónov basketbalovej NBA Boston Celtics. Zagratuloval…
Ktoré zákony ešte podpísal prezident?
Bratislava 22. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann) Prezident Peter Pellegrini vo štvrtok (21. novembra 2024 - pozn. red.) okrem novely o príspevku na…
Začal sa proces s policajným exprezidentom Petrom Kovaříkom
Bratislava 22. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann) Na Mestskom súde Bratislava I sa v piatok začal proces s policajným exprezidentom Petrom Kovaříkom, obžalovaným…
Švédsko pripravuje občanov na vojnu. Loretta Pinke: “Toto je bod, kam sme sa dostali“
Bratislava 22. novembra 2024 (HSP/Telegram/ Foto: Screenshot Telegram video) Loretta Pinke(HLAS-SD) upozornila na článok SME, v ktorom denník informuje o tom, ako severoeurópske krajiny…
Prezident podpísal novelu o príspevku na športovú činnosť detí
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude týkať firiem s viac ako 49 zamestnancami, pričom maximálna výška…
Používajme správne výrazy: Suma, žart i rasca
Bratislava 22. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Pexels/Andrea Piacquadio) Do spisovnej slovenskej zásoby nepatria ani slová obnos, sranda a kmín Podstatné meno obnos nahradíme v slovenčine slovom…
Stredajšie zatvorenie veľvyslanectiev USA a niekoľkých ďalších krajín v Kyjeve sa javí v novom svetle
Kyjev 22. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Kravchenk) Po tom, čo Ruská federácia oznámila, že varovala Washington pred útokom raketou „Orešnik“ na ukrajinské mesto Dneper (a…
Tenkrát v západní Evropě
Praha 22. novembra 2024 (HSP/Petrhampl/Foto:TASR/DPA-Wolfgang Kumm) Cituji z dopisu jednoho čtenáře: „Období po druhé světové válce, které je asi možno označit za nejlepší období…