Vojna v Sýrii so začiatkom od 15. marca 2011 trvá. Vykazuje 470 tisíc obetí a 12 a pol milióna ľudí na úteku. Bolo zaznamenané aj viacnásobné použitie chemických zbraní. Mimo iných sarin v Damašku (2013), v roku 2017 sarin a chlór v Chán Šajchún, a naostatok 5. marca to mal byť sarin a chlór v Dúmá, čo ale nie je zatiaľ potvrdené (!) ale sýrsky režim bol na základe prezumpcie viny potrestaný, pre istotu, už vopred.
Trestná výprava a vojenský zásah proti Sýrskemu režimu zo strany trojčlennej koalície neboli vedené v súlade s medzinárodným právom a právom OSN, ktoré umožňuje dva a sú to
a/ sebaobrana,
b/ rozhodnutie BR OSN,
viazanej medzinárodnými zmluvami, dohodami a dohovormi, priamo implementovanými do Charty OSN.
Medzinárodné právo zakazuje použitie sily už na základe dokumentu Briandov-Kelloggov pakt, ktorý bol podpísaný 27. augusta 1928 v Paríži a je medzinárodne platnou zmluvou o vylúčení vojenského riešenia medzinárodných sporov, okrem prípadov sebaobrany a kolektívnej donucovacej akcie.
(Pakt je pomenovaný po svojich autoroch – Aristide Briandovi, francúzskom ministrovi zahraničných vecí, a Frankovi B. Kelloggovi, ministrovi zahraničných vecí USA.)
Na porušení paktu v spolupáchateľstve sa dohodli traja predstavitelia zo 62 jeho signatárskych štátov.
Navyše, trestná výprava bola len sólo rozhodnutím lídrov, Trumpa, Macrona a Mayovej, bez mandátu ich národných parlamentov (zákonodarných zborov).
Dohodu (dikciu paktu) prevzala a potvrdila Charta OSN v roku 1945, pričom súčasná OSN a jej Rada bezpečnosti nevydala vo veci príslušnú rezolúciu v opore o pakt, lebo ju charakter takého vojenského leteckého a raketového zásahu jednorazovej účelovej koalície zvonka, neumožňuje.
Ide o zásadné a všeobecné, kogentné (vrcholové) medzinárodné a neprekročiteľné pravidlo, majúce právnu silu zásadnej medzinárodno-právnej normy.
Šlo o svojvoľnú koaličnú akciu na tenkom ľade a v šedej (nie legálnej) zóne medzinárodného práva, lebo v možnosti prichádza do úvahy použitie sily len v prípadoch
a/ ochrany práva národov na sebaurčenie,
b/ ochrany vlastných štátnych príslušníkov,
pričom o takom použití sily sa dá uvažovať len na základe súhlasu (mandátu) daného teritoriálneho štátu (Biľakov pozývací list Brežnevovi, v auguste 1968, bol karikatúrou takého mandátu).
Bez mandátu BR OSN bola NATO bombardovaná bývalá Juhoslávia. Prelety tankovacích lietadiel NATO umožnila Dzurindova vláda, a tá, bez mandátu slovenského parlamentu.
Hypotetická je aj možnosť takzvaného humanitárneho zásahu, s akým už máme skúsenosť v prípade bývalej Juhoslávie, pričom koncept takzvanej humanitárnej intervencie je možné dohľadať už v diele Hugo Grotius (1583-1645) Rights of War and Peace (1625):
https://oll.libertyfund.org/pages/grotius-war-peace
Ale – v roku 1986 vydal Medzinárodný súdny dvor v Haagu v kauze Nikaragua proti USA rozsudok, v ktorom vyhlásil, že humanitárna intervencia nie je súčasťou medzinárodného práva. Teda, zásah koalície v Sýrii bol aj v tomto zmysle mimo a porušením medzinárodného práva.
(Medzinárodný súdny dvor, International Court of Justice (ICJ) je hlavný súdny orgán Organizácie Spojených národov ako jeden z jej šiestich hlavných orgánov. Bol zriadený Štatútom Medzinárodného súdneho dvora, ktorý tvorí súčasť Charty OSN. Je zložený z 15 sudcov. Medzinárodný súdny dvor má sídlo v holandskom Haagu a je príslušný na riešenie sporov medzi štátmi a na vydávanie poradných posudkov k právnym otázkam.)
Rozdiel medzi konfliktom v bývalej Juhoslávii a Sýriou je, že juhoslávsky bol medzinárodný, sýrsky je vnútroštátny, ale, podobnosť s juhoslávskou vojnou má sýrska v medzinárodnom presahu a dosahu.
Predmetom rezolúcií BR OSN vo veciach Sýrie teda nemusí byť len možný alebo reálny medzinárodný presah a dosah pôvodne vnútornej občianskej vojny, ale aj hypotetická, ale aj otázka, či na území Sýrie nedochádza k javom, ktoré vykazujú znaky vojenských zločinov, zločinov proti ľudskosti, alebo genocídia…
Saddám Husajn použil proti Kurdom na severe Iraku chemické zbrane:
https://www.aktuality.sk/clanok/235191/usa-a-chemicke-zbrane-v-iraku-to-bolo-tak-trochu-inak-ako-v-syrii/
V prípade vojny na Balkáne v priebehu rokov 1991-95 bolo Medzinárodným trestným tribunálom (obdoba Norimberského procesu) pre bývalú Juhosláviu preukázané, že bosenský Srb Duško Tadič mal účasť na vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti:
https://zpravy.idnes.cz/bosensky-srb-byl-definitivne-odsouzen-za-valecne-zlociny-pms-/zahranicni.aspx?c=A000126141108zahranicni_jpl
Na konečný rozsudok čaká aj Radovan Karadžič.
…
V tomto kontexte sa sýrsky konflikt dostáva zjavne mimo hranice Sýrie, a nie je len poľom stretu medzinárodných záujmov regionálnych a svetových mocností, či už v súlade s medzinárodným právom alebo mimo a proti nemu, pričom môže byť aj zápalnou rozbuškou svetového konfliktu.
Sýrsky konflikt má priame dôsledky v sýrskej utečeneckej vlne do Európy.
A na tomto poli má otvorené možnosti BR OSN.
Medzinárodné právo by nemalo byť posudzované chladnou a rigídnou pozitivistickou optikou, ani optikou mocností a ich záujmov, ale optikou prirodzeného práva, ktoré hlásal Hugo Grotius (vyššie), lebo (Grotius):
„Dokonalé a spravodlivé právo možno odvodiť iba z rozumu a ľudskej prirodzenosti.“
V tomto smere chýba akcia BR OSN. Ak aj pre ňu boli niektoré zmienené relevantné podmienky dané reáliami dosahu a presahu sýrskeho konfliktu splnené, a mantru „zákazu použitia sily“ by otvorením Charty OSN vo veciach posunu medzinárodného práva posunuli možnosti na vyššiu, zmienenú úroveň prirodzeného práva, BR OSN by mohla a mala prevziať takúto proaktívnu iniciatívu.
Podmienky pre vývoj medzinárodného práva vo veci „zákazu…“ sú veľmi striktné a rigorózne. Je tu ale aj možnosť oprieť sa o proces tvorby dobrého zvykového práva, ktoré by mohlo priniesť zmäkčenie prísnej normy, ktorá by nadobudla kogentný charakter.
Jedna z klasických právnych doktrín hovorí, že zvykové právo sa tvorí a môže sa stať kogentnou normou na základe praxe, ktorá môže nadobudnúť hodnotu právnej záväznosti. Zmienená prax by mala byť opakovaná, rovnorodá, mala by prinášať rovnaký efekt a mala by byť typická a všeobecná.
Ide o princíp typizácie, ako prvku, základu, formy, zovšeobecnenia (poučka, vzorec, zákon).
Ak ale vidíme odmietavé reakcie zo strany Ruska a Číny, podmienky na vytvorenie obyčajového, zvykového práva, splnené a otvorené nie sú.
…
Či je-nie je možné, zatiaľ nedokázané tvrdenia o použití chlóru a sarinu v meste Dúmá jednoznačne materiálne dokázať, je vec znaleckého dokazovania. Medzinárodné spoločenstvo disponuje istými nástrojmi, v daných prípadoch to je Organizácia pre zákaz chemických zbraní, OPCW:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Organiz%C3%A1cia_pre_z%C3%A1kaz_chemick%C3%BDch_zbran%C3%AD
Už v roku 2014 bola v rámci OPCW vytvorená zvláštna vyšetrovacia misia, ktorej mandátom je určiť a dokázať, či v rámci konfliktu v Sýrii dochádzalo a sporadicky dochádza k použitiu chemických zbraní a bojových látok.
BR OSN v roku 2015 vytvorila osobitnou rezolúciou č. 2235 aj osobitný vyšetrovací mechanizmus, ktorý nemá mandát len na zistenie, či boli-neboli použité chemické prostriedky, ale aj, kto bol pôvodcom ich použitia. Zo siedmych správ z obdobia od roku 2015-2017, ako uvádza Ondřej Svaček, hosť Týden v justici (zdroj pod článkom) vyplynulo celkom 11 prípadov, za ktoré štyri je zodpovedný Assadov režim, dva má na svedomí islamský štát a päť prípadov nemá páchateľa. Info o počtoch útokov sa ale líšia v závislosti na zdrojoch…
Výsledok trojmesačnej práce OPCW:
https://www.srspol.sk/clanek-aky-je-vysledok-trojmesacnej-prace-misie-opcw-na-vysetrovanie-pripadov-pouzitia-chemickych-zbrani-v-syrii-14661.html
Mechanizmus OPCW zanikol, lebo Rusko si na pôde BR OSN jeho existenciu neprialo.
…
Údajný chemický útok v apríli v meste Dúmá potvrdený zatiaľ nebol.
Tak, ako ani vlastníctvo zbraní hromadného ničenia v Iraku.
Toľko k „iniciatíve trojkoalície“. Lebo prezumpcia viny.
Dôkaz je ale problém. Problém je aj, že medzinárodné právo bolo porušené tými, ktorí po ňom tak kričia…
…
Tým, čo tvrdia, že údajné zrežírovanie a filmovanie fingovaného zásahu po chemickom útoku v Dúme Bielymi prilbami je hoax, otázka: Boli ste tam? Svietili ste im pri tom? Máte také priame informácie z miesta ako Tereza Spencerová? Píše hoaxy? Vieme, kto je tá dáma? Čítajte:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Oni-nepokryte-lzou-Neco-se-chysta-Tereza-Spencerova-podava-svedectvi-po-navratu-ze-Syrie-533565
A vieme, čo je a sú zač Denník N a jeho nevlastné dvojča SME (?):
https://dennikn.sk/1096997/facebookom-sa-siri-hoax-ze-chemicky-utok-v-syrii-zrezirovali-filmari/
Mimochodom, pozrite si aj toto (vysoká pravdepodobnosť nerovná sa pravda):
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/467933-chemik-stibranyi-novicok-je-to-hra-s-informaciami/
Pozitívnejšou správou je, že medzinárodné spoločenstvo na bruselskej konferencii o budúcnosti tohto blízko východného štátu darcovsky prisľúbilo 4 a pol miliardy dolárov na pomoc vojnou zničenej Sýrii.
Autor článku: Juraj Režo alias notorickyobcan.
…
Voľne spracované, doplnené a rozšírené v opore o Týden v justici z nedele 29.4. 2018 ČT 24 a iné, použité a uvedené zdroje.
Týden v justici:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/11129264015-tyden-v-justici/318281381900429/video/616921
Na dôvažok (na mieste chemického útoku v Dúme operovali Biele prilby):
https://www.niejetotak.sk/podvod-menom-biele-helmy/
https://www.srspol.sk/clanek-odporne-biele-prilby-ktore-operuju-vyhradne-v-radoch-teroristov-opat-simulovali-chemicky-utok-16465.html
Nekomentujem.
Koaličný zásah v Sýrii a medzinárodné právo
Varovanie
Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.
Vybrali sme
Orbán plánuje ignorovať zatykače ICC na izraelského premiéra a exministra obrany
Bratislava 22. novembra 2024 (HSP/Euronews / Reuters/ Foto:TASR/AP Abir Sultan/Pool Photo via AP) Medzinárodný trestný súd (International Criminal Court - ICC) vydal vo štvrtok…
Ministerstvo kultúry dôrazne odmieta tvrdenia o zasahovaní do fungovania Slovenskej národnej galérie
Bratislava 22. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer) Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky dôrazne odmieta obvinenia, že by akýmkoľvek spôsobom zasahovalo do samostatného fungovania Slovenskej…
ZMOS: Použitie zdrojov z rezervného fondu nám pomôže prekonať náročné obdobie
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) víta návrh na zmenu zákona, ktorý umožní do konca roka 2025 použitie prostriedkov z rezervného fondu na krytie výdavkov…
Nové varovanie z Kremľa
Moskva 22. novembra 2024 (HSP/Foto:Twitter@DomiziLa) Kremeľ vyhlásil, že údery na Ukrajinu by sa mohli zopakovať Podľa Putinovho hovorcu Dmitrija Peskova Rusko vyvíja „mechanizmy varovania…
Začína sa to meniť k lepšiemu? HBO stojí za J. K. Rowlingovou napriek tlaku na odsúdenie jej transrodových komentárov
Bratislava 22. novembra 2024 (HSP/Dailywire/Foto:Facebook/J.K. Rowling) Keďže diskusia medzi trans aktivistami a väčšinovými Američanmi pokračuje, zástupcovia HBO vydali vyhlásenie k rozhodnutiu televízie ponechať autorku…
Švédsko pripravuje občanov na vojnu. Loretta Pinke: “Toto je bod, kam sme sa dostali“
Bratislava 22. novembra 2024 (HSP/Telegram/ Foto: Screenshot Telegram video) Loretta Pinke(HLAS-SD) upozornila na článok SME, v ktorom denník informuje o tom, ako severoeurópske krajiny…
Prvý svätý z generácie Y: “Boží influencer“
Bratislava 22. novembra 2024 (HSP/Euronews/ Foto: TASR AP Photo/Gregorio Borgia, File) Carlo Acutis († 15) prezývaný kvôli svojmu vplyvu na sociálnych sieťach ako "Boží…
Stredajšie zatvorenie veľvyslanectiev USA a niekoľkých ďalších krajín v Kyjeve sa javí v novom svetle
Kyjev 22. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Kravchenk) Po tom, čo Ruská federácia oznámila, že varovala Washington pred útokom raketou „Orešnik“ na ukrajinské mesto Dneper (a…
Prezident Biden privítal v Bielom dome šampiónov Boston Celtics
Washington 22. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh) Dosluhujúci americký prezident Joe Biden privítal vo štvrtok v Bielom dome úradujúcich šampiónov basketbalovej NBA Boston Celtics. Zagratuloval…
Starosta obce Smilno v Rusku odovzdal desiatky tisíc eur z verejnej zbierky. Ozbrojené sily sa dištancovali
Bratislava/Smilno 22. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku) Ozbrojené sily (OS) SR sa dôrazne dištancovali od aktivít starostu obce Smilno (okres Bardejov) Vladimíra Barana,…