Zhruba pred štvrťstoročím sa skončil bipolárny svet, ktorý trval vyše 40 rokov. Na jeho póloch stáli dve superveľmoci – USA a ZSSR. Nebol to dobrý svet – medzi iným bol prakticky neprestajne vo vojnovom stave, aj keď to bola len takzvaná vojna studená, ktorá sa však sem-tam nebezpečne zahriala.
Po páde Sovietskeho zväzu vznikol unipolárny svet, kde na jedinom póle moci stáli USA. Toto tiež nebol dobrý stav: Amerika mala tendenciu ho zneužívať a medzi produkty tohto sveta patrí aj rozbitý Stredný východ a utečenecká kríza. A celkovo je nezdravý stav, keď osud celého sveta sa zvŕta na pochybnom výsledku primárok na Floride…
Vo svete sa stále ostrejšie črtá niekoľko finančno-ekonomických, v konečnom dôsledku mocenských blokov, ktoré budú stále viac ovplyvňovať beh sveta. Teraz, po Brexite môžeme povedať, že to bude anglosaský blok (USA, UK, Kanada, Austrália), východná Ázia (Čína, Japonsko, Kórea) a Európa (štáty EU).
Zvyšok sveta bude asi hrať „druhé husle“. Je možné, že sa sformuje aj nejaký islamský blok – krajiny sem patriace vďaka nafte majú dosť peňazí a zjednocuje ich náboženstvo. Sú však politicky roztrieštené, často nestabilné a okrem tej nafty a niekde aj turizmu toho veľa nemajú.
Kde sa však pripojí Ruská federácia? Nuž, budem tu hovoriť o skupine krajín, ktorá je známa ako Euroázijská únia a ktorá sa skladá z Ruskej federácie, Bieloruska, Kazachstanu a Arménska. Pozrime si zopár zaokrúhlených čísel:
Anglosaský blok (5 štátov) má rozlohu 28 miliónov km2, počet obyvateľov 451 miliónov a HDP 24,2 biliónov USD.
Euroázijská únia (4 štáty) má rozlohu 20 miliónov km2, počet obyvateľov 175 miliónov obyvateľov a HDP vo výške 4,5 biliónov USD.
Východoázijský blok (8 krajín) má rozlohu 12 miliónov km2, počet obyvateľov 1614 miliónov a HDP 29,3 biliónov.
Európska únia (27 štátov) má rozlohu 4 milióny km2, počet obyvateľov 445 miliónov a HDP 16,6 biliónov USD.
Pri pohľade na tieto hodnoty je zrejme, že dva bloky v niečom podstatne zaostávajú za ostatnými. EU v rozlohe a Euroázijská únia v počte obyvateľov a v HDP. Bolo by teda logické, keby tieto dva bloky vytvorili spojenectvo. Dôjde k tomuto? Vyžadovalo by to trochu ústretovosti na oboch stranách…
Vynikajúcim začiatkom by bolo zrušenie sankcií voči Rusku. Narobili veľa zla – pokazili vzťahy a materiálne poškodili ako Rusko, tak EU. Čo dobrého sa nimi vlastne dosiahlo? Nuž a ako vieme, už Lenin povedal: „Prax je kritériom teórie.“ Pre tých, čo sa nechcú riadiť Uľjanovovými výrokmi (ja patrím medzi nich) odporúčam tento citát z Biblie: „Nemôže dobrý strom donášať zlé ovocie ani planý strom donášať dobré ovocie.“ (Mt 7,18)