V roku 2024 nás čakajú voľby prezidenta v Rusku a v USA, voľby do EU parlamentu + lokálne viacero európskych krajín zmení, či aspoň upraví svoj smer. V Číne voľby prebehli a na poslednom zjazde, kde náčelník Si si vyčistil ústredný chliev od slniečkárov a čistky idú ďalej. V USA ide proces likvidácie štátnosti a ide obrovská mela medzi riadiacimi klanmi, ktorá pravdepodobne vyústi do obrovských problémov okolo volieb, až do úplného rozkladu štátu, či dokonca do občianskej vojny. V Rusku je smer takisto jasný, V. V. Putin vyhrá a otázne je, s čím príde, s akým modelom spoločnosti. Celkový reset sa blíži. Ale bude to ten čo chce Svetové ekonomické fórum, šorošov svet, alebo niečo iné?
Otázka na nás je, čo chceme my? Aké máme možnosti? Skúsme sa na to pozrieť optimisticky a hľadajme spoločnosť, ktorú chce väčšina Slovákov a to, že „chcú lepšie“, že „chcú väčšiu spravodlivosť“, aby bol poriadok a za prácu človek dostane niečo, z čoho sa bude dať normálne vyžiť. Vieme aké modely nám zostávajú, aby to nebol experimentálny pokus a z nás biele myši?
Prvou je zriadenie založené na náboženstve, náboženský štát. Náboženstvo v histórii zohrávalo rôzne úlohy a v určitých časoch preberalo na seba zodpovednosť, keď preberalo na seba ideológiu toho, že hovorilo čo je správne, čo nie. Náboženský štát, hoci sme od toho teraz ďaleko je jedna zo spravodlivejších spoločností, ktorých hodnoty sa dajú takto prezentovať pred verejnosťou. Všimnite si dva smery. Jeden je likvidácia kresťanstva cez súčasného Františka, ale druhá cez jeho pretláčanie do politiky. KDH stúpa a takisto stúpa aj alternatíva cez Kuffovcov, či Tarabu a ďalších zase iného typu Oľano, napr. Záborská. Toto je jeden smer. Druhé náboženstvo prichystané je Islam, ktorý sa dostal cez migráciu do západnej Európy. Po jeho násilnej forme môže prísť jeho záchranná forma napr. z Iránu. Toto sa zatiaľ zdá ako sci-fi scenár, ale už bol realizovaný v minulosti, v súčasnosti ho má pár krajín. No a čo sa to deje s Pravoslávnymi na Ukrajine? … Ekonomicky na pozadí náboženského štátu môže naďalej fungovať kapitalizmus, kde náboženstvo bude inak, spravodlivejšie rozdeľovať výsledný produkt
Druhou alternatívou je silne pronárodný štát. Ten môže aj naďalej fungovať veľmi sociálne a môže fungovať ako doteraz na kapitalistickom, či dokonca v koloniálnom nastavení. Jeho silnou stránkou je výborná prezentovateľnosť a podpora súčasných ekonomických klanov, ktoré používajú štát ako nástroj na dosahovanie svojich cieľov. Je to smer, ktorý je daný aj súčasným smerovaním, ktoré zo súčasných možností asi v súčasnosti ten najlepší, ak na čele toho smerovania je človek typu R. Fico. Bez neho sme videli ako tento model funguje v liberálno-náboženskom nastavení v podaní Oľano, SaS, či ešte predtým duom Mikloš a Dzurinda. Prerozdeľovanie v prospech tých, čo to potrebujú aspoň čiastočne tlmí spravodlivejšia politika a poriadok. Jeho nevýhodou je, že demokracia, teda kapitalizmus podporovaný náboženstvom plus národovectvo bez R. Fica, alebo obrovskými mediálnymi útokmi môže veľmi rýchlo viesť k fašizmu. Opäť dobrý príklad minulá vláda, či 40-te roky, minulého storočia, kde väčšina európskych krajín skončila vo fašizme, či súčasná forma vlády bruselskej EU. Úplné fašistické zachvátenie moci klanmi v EU a pretláčanie ich cieľov tam úplne likviduje spravodlivosť, či akúkoľvek diskusiu alebo pokrok. Okrem toho koloniálne postavenie vedie k stále menším zdrojom na rozdelenie a ekonomické rozdiely medzi ľuďmi sú stále obrovské. No a koľko významných konceptuálnych politikov schopných nachádzať to rozumné v zlej situácii naša politika za 30 rokov vygenerovala? V. Mečiara a R. Fica. Niekto ďalší na obzore?
Treťou alternatívou je nejaká vylepšená verzia socialistického modelu. Ten si ekonomicky doteraz zachovala Čína vo forme plánovaného hospodárstva a tým šla a ide ekonomicky do astronomických výšok z pôvodného stavu už takmer 50 rokov. Viacerí dúfajú, že po voľbách v Rusku niečo vylepšené navrhne, nastaví a zrealizuje V. V. Putin. Je to dúfanie v nejakú formu vymanenia sa z davovo elitárnej spoločnosti. Či je to ilúzia, alebo sa tak stane uvidíme. Otázka je, či u nás má perspektívu a aké obrovské zmeny by nás v tomto čakali. Ako kapitalistická kolónia a malý štát bez spolupráce nevieme efektívne fungovať. Aj súčasné koloniálne postavenie je lepšie ako samostatné, no možno opäť aspoň predstava partnerstva v ekonomickom zväzku, ktorú sme mali pred 89 dáva možnosť na rozvoj. Otázka je samozrejme čo my vieme priniesť do takéhoto zväzku, keďže sme za posledných 30 rokov vykradnutý na kosť a vo vede sme padli zo svetovej špičky na podpriemer. Samozrejme je tu problém aká nová verzia socializmu príde. Ak tá čisto marxistická, či trockistická alebo chruščovovská, tak to bude z dažďa pod odkvap. No a ďalšou nevýhodou je, aspoň o tom čo vieme, že na čele musí byť opäť pozitívny konceptuál, alebo aspoň dobrý človek typu G. Husák
Vybrali ste si? To sú tie „dobré“ možnosti, ktoré máme, ktoré boli už ako tak odskúšané na vzorke miliónových populácií. Ako bude vyzerať EU a Slovensko po resete 2 sme sa zamýšľali v novom videu oveľa viac tu. Prvý diel stále aktuálny z pred 1,5 roka s Paľkom Kováčikom je tu.
Ako BRICS likviduje dolár si môžete pozrieť na našom ISOP kanále tu. Aké ekonomické zmeny, ktoré nás čakajú sme tu nemali viac ako 100 rokov si môžete pozrieť tu.