Pomsta za výsledky volieb Čaputovej úradníckej vlády sa nazýva frontálny útok na peňaženky občanov

Topky to pomenovali jasne. Ódorova vláda po rokovaní vlády dňa 4. októbra predstavila návrh takmer 100 šetriacich opatrení v objeme sedem percent hrubého domáceho produktu (HDP) resp. necelých 10 miliárd eur. Návrhy mieria k vyššiemu zdaňovaniu (napríklad zvýšenie DPH) i škrtom výdavkov v sociálnych oblastiach (napríklad zrušenie rodičovského či 13. dôchodku či znižovanie prídavkov na dieťa).

Takéto nehorázne správanie Čaputovskej vlády svedčí o pomste voličom za volebné výsledky. Antisociálna vláda hľadá možnosti zaplátania dier po bašovaní Hegero-Matovičovej mafie v zdieraní občanov. A to sa očakávalo, že úradnícka vláda bude vládou odborníkov ako sa dopredu prezentovalo. Len žiaľ žiadnych odborníkov tam nevidím. V dokumente „Návrh na ozdravenie verejných financií“ sa konštatuje zaujímavá vec. Európska komisia, aktuálne hodnotí Slovensko ako krajinu s najmenej udržateľnými verejnými financiami. Na mieste je otázka, kto to spôsobil a kde sa stratili peniaze? Otázka pre novú NAKU, ktorá by po očistení mala dôsledne zodpovedať aj túto otázku.

Horúce gaštany v pahrebe tak už bude vyťahovať nová vláda, ktorá bude musieť prehodnotiť podstatnú časť predloženého návrhu opatrení, ktoré sú založené na princípe zdierania občanov. Návrh sa riadi heslom: „My politici môžeme bašovať koľko chceme a vy naši poddaní ste povinní nám do válova nasypať koľko potrebujeme. “

Dokument „Návrh na ozdravenie verejných financií“ (viď zdroje) je antisociálny a je návrhom, ktorý nová vláda nemôže akceptovať. Ak by sa mali tieto opatrenia postupne prijímať, dôjde k ďalšiemu rastu cien a zrušeniu sociálnych balíčkov. Dôsledok bude obrovská chudoba občanov a rapídne zníženie životnej úrovne. Pretože bremeno bolo hodené Ódorovou protislovenskou vládou iba na plecia občana a nie na tých, ktorí tento stav spôsobili vrátane im spríbuzneným oligarchom, bankovému systému zdierania, nehoráznemu zvyšovaniu cien potravín, energií a liekov bez príčiny atď. Takéto konanie sa v materiáli nehanebne nazýva konsolidácia.

Ódorovi autori opatrení nepovedali ako by konsolidovali oni. Údajne preto, aby nevplývali na novú vládu. Je to čistý alibizmus. Vedia, že štát je v obrovských problémoch a nepovedia zásadné veci? Končí pre nich úloha spracovaním predloženého materiálu? Nezdá sa Vám to trochu málo na údajnú Čaputovskú vládu odborníkov?

V dokumente „Návrh na ozdravenie verejných financií“ podľa môjho názoru absentuje napr. zníženie zamestnanosti na optimálnu úroveň v štátnej správe. Hlavne na ministerstvách je prebytok zamestnancov. Ďalej si viem predstaviť efektívnejšie využitie pracovníkov po zlúčení nadbytočných ministerstiev. Napr. Remišovej trafiku Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) zlúčiť s ministerstvom hospodárstva. Časť agendy MIRRI vykonáva aj tak ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Prezamestnanosť je napr. tiež na ministerstve zahraničných vecí, ministerstve obrany a ministerstve spravodlivosti. Viacero činností je nepotrebných resp. zbytočne roztrieštených do samostatných odborov. Najvhodnejšie by bolo uskutočniť objektívny nezávislý audit, ktorý by poskytol o tejto problematike pravdivý obraz na všetkých ministerstvách. A sú ďalšie možnosti ako konsolidovať verejné financie bez šokovej terapie občanov.

Čo mi však v dokumente najviac chýba je efektívne vynakladanie finančných prostriedkov. Napríklad, kým spoločnosť trpí finančnou podvýživou v oblasti školstva a zdravotníctva, silové rezorty rozhadzujú miliardy v rozpore s potrebami štátu. A takých príkladov by sme našli viac pri podrobnom skúmaní. Napríklad v Centrálnom registri zmlúv (https://www.crz.gov.sk/). Odporúčam NAKE sa bližšie zaujímať o obsah tohto registra hlavne pri položkách ministerstva obrany. Miesto uvedeného návrhu by sa mal prijať Návrh na hospodárske ozdravenie Slovenska. Z neho by následne vyplynuli aj potreby pre ozdravenie verejných financií.

Záverečný príbeh Ódoriády spočíva v pasivite tam, kde má urgentne konať. Napríklad problém s migrantmi. Ódorova vláda zlegalizovala migračnú cestu cez Slovensko, miesto toho, aby prijala opatrenia na zabránenie voľného prechodu migrantov. Pojem Kódex schengenských hraníc je pre nich neznámy takisto ako hraničná ochrana územia Slovenska. Napriek včasnému varovaniu vlády z ohrozenia územia Slovenska migrantmi, vláda nekonala, zľahčovala celú situáciu. Výsledok je vyhlásenie mimoriadneho stavu v Bratislave, iných mestách Slovenska a nahustenie migrantov postupne na celom Slovensku. V reálnom čase ani teraz vláda nie je schopná prijať zodpovedajúce opatrenia. Nehovoriac o tom, že neskoré prijatie opatrení v tomto smere predražia náklady na stabilizáciu situácie.

https://www.topky.sk/cl/10/2607017/Odorov-balicek-opatreni-poskodzuje-mladych–starych-aj-rodiny–tvrdi-Jednota-dochodcov

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/683836-vlada-predstavila-opatrenia-za-skoro-10-miliard-v-hre-su-nove-dane-vyssia-dph-aj-skrtanie-davok/

https://www.mfsr.sk/files/sk/financie/institut-financnej-politiky/strategicke-materialy/ine-strategicke-materialy/ozdravenie-verejnych-financii_final.pdf

Z mesta SNP Ivan Štubňa

 

 


Blogy

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, analýzy, história, vojenská technika

.