Niekoľkokrát malo Slovensko šťastie sprostých, ďalší raz ho už nemusí mať

Neviem, či si uvedomujete, aké „šťastie“ sme mali za posledných čosi vyše sto rokov. Pre kritikov vopred uvádzam, že úmyselne nevytrhávam z kontextu, ale snažím sa najmä doplniť to, čo je pred verejnosťou z našej histórie zámerne vynechávané alebo prekrútené. Opravte, doplňte.

1.

Vznik 1. ČSR väčšina Slovákov dnes chápe ako oslobodenie „spod útlaku Maďarov a jarma monarchie“, čo je však veľmi skreslený názor, lebo my sme sa neoslobodili.

V prvom rade tu treba zdôrazniť, že o oklamaní Nemecka po WWI sa na Slovensku vôbec nehovorí. Občas síce niekto „rozcuchá“ liberálnodemokratický účes dejín a medzi rečou spomenie napríklad aj „tvrdý Versailleský diktát“, ale zvyčajne to hneď začeše poznámkou typu „ale Nemecko si to zaslúžilo“. A to napriek tomu, že už aj západní akademickí historici dávno (ja to viem už minimálne 20 rokov) priznávajú, že viniť za WWI výlučne Nemecko je nesprávne. Na Slovensku som to však ešte nepočul.

Neviem, koľkí z vás vôbec počuli, že Nemci pristúpili na zastavenie bojov 11.11.1918 o 11hod. 11 min. na základe 14 bodov prezidenta Wilsona, kde trinásty z nich hovorí, že „Má byť vytvorený nezávislý poľský štát, ktorý bude zahŕňať územia obývané nesporne poľským obyvateľstvom …“. Máš ho vidieť, toto sa nedodržalo ani náhodou.

Keď si Česi vzápätí chceli vytvoriť vlastný štát, tak podmienkou bolo, aby v ňom mali dvojtretinovú väčšinu. To však bol problém, lebo v Čechách bolo „príliš veľa“ Sudetských Nemcov. Preto „dostali šancu“ Slováci a bola vytvorená 1. ČSR. Čo všetko Slovákom pritom nasľubovali, podpísali a potom nedodržali, to je iná téma. Dôležité je, že Slováci boli vtedy na špeciálne použitie, veľmi slušne povedané. Sudetskí Nemci sa však touto českou „fintičkou“ po stáročiach stali menšinou vo vlastnej krajine a my, Slováci, oficiálne (aj keď nie skutočne) štátotvorným národom, aj keď nás bolo menej ako Sudeťákov. Týmto chcem zdôrazniť, že Slováci sa od Maďarov neoslobodili, ale len boli použití Čechmi proti Sudetským Nemcom.

Z pohľadu Nemcov, tak 1. ČSR ako aj Poľsko boli paštáty vytvorené podvodom.

2.

Do 1. Slovenského štátu sme boli „dokopaní“. Hitler šikovne využil poľské a maďarské chúťky na slovenské územia a viac-menej nás prinútil k samostatnosti, aby potom mohol naložiť s Čechami po rozpadnutej ČSR podľa nemeckých potrieb. Vďaka nášmu vtedajšiemu parlamentu a prezidentovi Dr. Tisovi, ale 1. SŠ nebol slovenskou iniciatívou.

3.

Rok 1989 je v tomto zmysle trochu iný prípad ako predošlé dva. Koniec Československa (jeden bývalý slovenský kolega ho prezýval „Těžkoslovensko“) by som prirovnal skôr k rozpadu nestabilných izotopov uránu – príroda si totiž vždy hľadá rovnováhu a to, čo je nestabilné, tak sa skôr alebo neskôr rozpadne do niečoho stabilnejšieho. „Těžkoslovensko“ bolo neprirodzené a za danej medzinárodnej situácie (iná téma) zaniklo. Tým však nechcem povedať, že dnešné Slovensko je stabilné, skôr naopak.

Zhrnutie:

Od r. 1918 sme mali opakovanie obrovské šťastie, na ktoré sa však naďalej hlúpo spoliehame. Bez slovenskej (ne)inteligencie (kde je?) nám hrozí zánik.

 

Linky:
Korene dnešnej doby (video)
Problémy dnešnej doby (video)
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Zdeno Drdol

O AUTOROVI

Zdeno Drdol (1958, Zvolen), RNDr., pracoval v oblasti informačných technológií na Slovensku, v Kanade, v USA a vo Švajčiarsku prevažne ako konzultant vo viacerých renomovaných firmách, ako napr. Harvard University, Dow Jones, General Electric, Texas Instruments, Bank of Montreal, Credit Suisse alebo UBS.
V posledných rokoch sa venoval vývoju západného svetonázoru, o čom vydal aj jednu knihu, dostupnú na Amazone.
Od r. 2006 žije vo Švajčiarsku.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 35

Celkové hodnotenie: 9.67

Priemerná čítanosť: 1013

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Rezort obrany zrekonštruuje budovu v rožňavských delostreleckých kasárňach

    0icon

    Bratislava/Rožňava 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Rezort obrany zrekonštruuje budovu v rožňavských delostreleckých kasárňach. Oprava vyjde ministerstvo na takmer 124.000 eur. Vyplýva…

    Generálny tajomník NATO Mark Rutte navštívil sídlo Donalda Trumpa na Floride

    0icon

    Washington 23. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Omar Havana)   Informoval o tom holandský denník De Telegraaf s odvolaním sa na svoje zdroje. Oficiálne o tejto návšteve ani u…

    Triple double Jokiča nestačil, Dallas zvíťazil v Denveri aj bez Dončiča

    0icon

    New York 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Morry Gash) Aktualizované 23. novembra 10:25 Basketbalisti Milwaukee zvíťazili v noci na sobotu v NBA nad Indianou 129:117. Šampióni z…

    Na Slovensku rastie počet podporovateľov odluky cirkví od štátu

    0icon

    Bratislava 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Na Slovensku rastie počet podporovateľov odluky cirkví od štátu. Ukázal to výskum "Generácie a viera 2024".…

    Severovýchodnú hradbu ľubovnianskeho hradu zrekonštruovali a dobudovali

    0icon

    Severovýchodná hradba hradu Ľubovňa je kompletne zrekonštruovaná a dobudovaná. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Vďaka tomu je celý hrad kompaktne uzavretý,…

    SaS navrhuje zmeny zloženia komisie na kontrolu odposluchov

    0icon

    Bratislava 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Poslanec Národnej rady (NR) SR za opozičnú SaS Juraj Krúpa navrhuje zmeny zloženia komisie na kontrolu…

    Weiss po remíze v Košiciach: "Ľudia budú chodiť na takýto futbal"

    0icon

    Futbalisti ŠK Slovan Bratislava síce v piatkovom zápase v Košiciach nepredĺžili štvorzápasovú sériu víťazstiev, no aj remíza 1:1 im zvýšila náskok na čele tabuľky Niké…

    Čech Kulich zavŕšil obrat Buffala v Anaheime: „Mal som prázdnu bránku“

    0icon

    New York 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gene J. Puskar) Aktualizované 23. novembra 8:54 Český hokejový útočník Jiří Kulich strelil svoj druhý gól v sezóne a rozhodol…

    Trump zvažuje, že za osobitného vyslanca pre Ukrajinu vymenuje Richarda Grenella

    0icon

    Washington 23. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Agentúre Reuters to povedali štyri zdroje Grenell „by zohral kľúčovú úlohu v Trumpovom úsilí o ukončenie vojny, ak…

    Hana Gregorová si zakladala na tom, že je spisovateľka

    0icon

    Bratislava 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   V Múzeu mesta Bratislavy (MMB) otvorili tento týždeň rozsiahlu výstavu s jednoduchým názvom Hana. Mapuje tvorbu…

    FOTO DŇA