Kopernikovský princíp a potkany ako vaši predkovia – tretia noha rozheganej stoličky západnej spoločnosti

Jedna z vecí, ktoré ma na dnešnej spoločnosti najviac zarážajú, je, že napriek silnej nedôvere a až (oprávnenému) odporu Východoeurópanov k západnej politike, ekonomike, kultúre alebo morálke, títo stále naivne dôverujú napríklad západnej historiografii 20. storočia alebo vede. Dnes k tej západnej „vede“ ešte niečo uvediem.

Mnohí z vás celý život veria, že vaši pra-pra-pra-…predkovia boli potkany a skaly, ktoré boli prirodzene vytvorené z ničoho (tak ako aj celý vesmír), a že ste zároveň príbuzní s burinou na chodníku pred vašim domom. Na diskusiách vidno, že niektorí by ste boli schopní toto tvrdenie aj do krvi obhajovať.

Ale sklamem vás – nič z toho nie je ani logické a ani vedecké. Je to len predstava vo vašich hlavách, ktorú vám tam natlačila západná akadémia prostredníctvom štátneho školstva. Aj do mňa to liali a sypali, ale nikdy som tomu úplne neuveril, aj keď svojich hlavných učiteľov som si naozaj vážil a stále vážim.

Treba si tu uvedomiť, že celý dnešný marazmus vo „vede“ a spoločnosti je založený na „svätej“ trojici Kopernik – Darwin – Einstein. Ich diela sú troma nohami jednej rozheganej stoličky („moderná veda“). Dnes sa pozrieme krátko na tú najstaršiu z nich.

Presmerovanie prírodného výskumu (ako „veda“ sa to začalo nazývať až neskôr) smerom do slepej uličky sa začalo v 16. storočí, keď poľský astronóm Kopernik na podnet pápeža Klementa VII navrhol opravu kalendára. Kalendár opravu potreboval vtedy a potreboval by ju aj dnes, ale to je iná téma. Kopernik pritom odvážne skritizoval Ptolemaiov kozmologický systém dovtedy vyhovujúci zhruba 1400 rokov ako zložitý a to najmä vraj kvôli vysokému počtu nutných korektúr dráh nebeských telies (tzv. epicyklov). Kopernik preto na papieri presunul centrum pohybu nebeských telies zo Zeme na Slnko, čím kalendár zjednodušil, ale ako sa ukázalo, nakoniec skončil s ešte väčším počtom epicyklov ako mal Ptolemaios. Napriek tomu sa Kopernikov systém salámovou metódou v západnej spoločnosti postupne ujal – cez Galilea, Newtona a Einsteina, a to najprv pomocou formalizmu a byrokracie v [Britskej] Kráľovskej spoločnosti a potom rozširovaním „modernej vedy“ za pomoci osvietenstva a nacionálnych revolúcií v polovici 19. storočia do ďalších krajín.

Všetko sa to zaobišlo bez vedeckých dôkazov, ba práve naopak, napriek mnohým experimentom, ktoré Kopernikov systém chceli potvrdiť, ale ho vyvracajú. Mňa osobne okrem Michelsonov-Morleyho exprimentu (1887) s interferometrom silne presvedčilo aj Airyho zlyhanie (1871) s dvomi teleskopmi namierenými na tú istú hviezdu, ale aj stabilná dĺžka zemského dňa 23h 56m 4.09s. Boli aj mnohé ďalšie pokusy, avšak doteraz nikto nepreukázal translačný pohyb Zeme vesmírom.­ To je skutočný pohyb, nie iba akýsi fiktívny alebo relatívny, ktorý sa dá vysvetľovať viacerými spôsobmi.

Dnes Kopernikovský princíp hovorí, že Zem nezaujíma nijakú špeciálnu pozíciu vo vesmíre. Tento názov pochádza z polovice 20. storočia a jeho autorom je rakúsko-britský matematik a kozmológ Hermann Bondi. Podľa tohto princípu sa Zem vraj nachádza „kdesi“ vo vesmíre a je len akousi náhodou akých je vo vesmíre potenciálne obrovské množstvo. Človek pozemský je preto niečo nepodstatné, čosi čo sa akosi (napríklad darvinisticky) pretĺka životom a keď jedinec zomrie, tak je to ako keď morská vlna spláchne nejaký kus organickej peny naspäť do mora. Recyklant.

Lenže ako som už predtým dokumentoval (CMBR alebo CMBR a západná spoločnosť – koniec rozprávky o Big Bangu), Kopernikovský princíp bol vedecky vyvrátený, aj keď to, samozrejme, nikto oficiálne, „akademicky“ nejakým „vedeckým papierom“ nepriznal.

Naša Slnečná sústava ako celok má výnimočné postavenie vo vesmíre a Zem ešte výnimočnejšiu pozíciu, zrejme ako hmotnostné ťažisko všetkých nebeských telies. Sme na začiatku novej éry vo vede. Kopernikovský princíp je blud, práve tak ako Darwinove a Einsteinove teórie.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Zdeno Drdol

O AUTOROVI

Zdeno Drdol (1958, Zvolen), RNDr., pracoval v oblasti informačných technológií na Slovensku, v Kanade, v USA a vo Švajčiarsku prevažne ako konzultant vo viacerých renomovaných firmách, ako napr. Harvard University, Dow Jones, General Electric, Texas Instruments, Bank of Montreal, Credit Suisse alebo UBS.
V posledných rokoch sa venoval vývoju západného svetonázoru, o čom vydal aj jednu knihu, dostupnú na Amazone.
Od r. 2006 žije vo Švajčiarsku.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 35

Celkové hodnotenie: 9.67

Priemerná čítanosť: 1013

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Rezort obrany zrekonštruuje budovu v rožňavských delostreleckých kasárňach

    0icon

    Bratislava/Rožňava 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Rezort obrany zrekonštruuje budovu v rožňavských delostreleckých kasárňach. Oprava vyjde ministerstvo na takmer 124.000 eur. Vyplýva…

    Generálny tajomník NATO Mark Rutte navštívil sídlo Donalda Trumpa na Floride

    0icon

    Washington 23. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Omar Havana)   Informoval o tom holandský denník De Telegraaf s odvolaním sa na svoje zdroje. Oficiálne o tejto návšteve ani u…

    Triple double Jokiča nestačil, Dallas zvíťazil v Denveri aj bez Dončiča

    0icon

    New York 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Morry Gash) Aktualizované 23. novembra 10:25 Basketbalisti Milwaukee zvíťazili v noci na sobotu v NBA nad Indianou 129:117. Šampióni z…

    Na Slovensku rastie počet podporovateľov odluky cirkví od štátu

    0icon

    Bratislava 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Na Slovensku rastie počet podporovateľov odluky cirkví od štátu. Ukázal to výskum "Generácie a viera 2024".…

    Severovýchodnú hradbu ľubovnianskeho hradu zrekonštruovali a dobudovali

    0icon

    Severovýchodná hradba hradu Ľubovňa je kompletne zrekonštruovaná a dobudovaná. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Vďaka tomu je celý hrad kompaktne uzavretý,…

    SaS navrhuje zmeny zloženia komisie na kontrolu odposluchov

    0icon

    Bratislava 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Poslanec Národnej rady (NR) SR za opozičnú SaS Juraj Krúpa navrhuje zmeny zloženia komisie na kontrolu…

    Weiss po remíze v Košiciach: "Ľudia budú chodiť na takýto futbal"

    0icon

    Futbalisti ŠK Slovan Bratislava síce v piatkovom zápase v Košiciach nepredĺžili štvorzápasovú sériu víťazstiev, no aj remíza 1:1 im zvýšila náskok na čele tabuľky Niké…

    Čech Kulich zavŕšil obrat Buffala v Anaheime: „Mal som prázdnu bránku“

    0icon

    New York 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gene J. Puskar) Aktualizované 23. novembra 8:54 Český hokejový útočník Jiří Kulich strelil svoj druhý gól v sezóne a rozhodol…

    Trump zvažuje, že za osobitného vyslanca pre Ukrajinu vymenuje Richarda Grenella

    0icon

    Washington 23. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Agentúre Reuters to povedali štyri zdroje Grenell „by zohral kľúčovú úlohu v Trumpovom úsilí o ukončenie vojny, ak…

    Hana Gregorová si zakladala na tom, že je spisovateľka

    0icon

    Bratislava 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   V Múzeu mesta Bratislavy (MMB) otvorili tento týždeň rozsiahlu výstavu s jednoduchým názvom Hana. Mapuje tvorbu…

    FOTO DŇA