Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia s predčasnými voľbami a tiež vtedy nikto neriešil či je niečo tak samozrejmé vôbec v súlade so základným dokumentom našej “demokratickej” republiky. Až do momentu, kedy pôvodcovia moci v štáte (2 referendové akcie podpísané dostatočným množstvom občanov) začali požadovať odchod pomajdanovej vazalskej vlády, ktorá má krytie od pomajdanovej prezidentky a dokonca dnes už vieme s istotou povedať, že má krytie aj v radoch Ústavného súdu SR. Teraz radšej položím otázku, aby som nebola hneď postavená pred liberálny samosúd bez možnosti obhajoby. Nie je to krytie čisto náhodou od ústavných sudcov, ktorých menoval ešte Kiska?! Aké odvolávanie sa na základné ľudské práva a slobody mať právo byť poslancom NR SR 4 roky? Čo to je za hlúposť, v Taliansku alebo v iných štátoch ako napr. Izrael, Bulharsko, majú nebodaj iné základné ľudské práva a slobody?!
Sú u nás teda reálne predčasné voľby, ak teda máme jestvujúce rozhodnutie Ústavného súdu. No nevyzná sa v tom už ani divá sviňa. Pretože parlamentom prešiel prvým čítaním návrh ústavného zákona, ktorý by mal umožniť vyvolať predčasné voľby (tie už asi nebudú v rozpore so základnými ľudskými právami a slobodami). Finálny návrh ústavného zákona však ešte nebol prijatý. Povedzme, že poslanci NR SR prejavili prvotnú vôľu riešiť niečo také samozrejmé ako sú predčasné voľby návrhom novely ústavného zákona, aby to už žiadny “euroatlantický demokrat” nemohol spochybňovať. Ako však tento zákon bude znieť vo finále je dnes nejasné a tiež aj to, či vôbec takýto zákon bude na konci celého legislatívneho procesu parlamentom schválený, podotýkam ústavnou väčšinou. Keďže už Sulík avizoval to, že aj keď SaS hlasovala za to, aby sa vôbec mohlo začať rokovať o tomto zákone v druhom čítaní , tak to neznamená, že budú takí benevolentní aj pri ďalších hlasovaniach k predmetnému zneniu zákona. To je prvý signál toho, že celé to je len divadlo pre občanov. Ak by sa teda stal aj zázrak a tento zákon by parlamentom prešiel, tak garantujem Vám, že Čaputová ho nepodpíše a vráti ho naspäť do parlamentu, kde sa bude musieť prelamovať veto prezidentky. Ak by sa aj veto prelomilo, tak stále tento zákon môže naraziť na to, že Ústavný súd SR ho, vzhľadom k tomu ako rozhodol o možnosti predčasných volieb v minulosti, označí za protiústavný a predčasné voľby zostanú už len v slovnej zásobe populistických politikov, ktorí týmto slovným spojením budú aj naďalej oblbovať voličov.
Ja som hlasovala v prvom čítaní za, a dokonca zastávam názor, že predčasné voľby sú legitímnym nástrojom v rukách pôvodcov moci a mali by byť samozrejmosťou. Avšak buďme realisti, pri súčasnou právnom stave, v akom sa Slovensko nachádza, sú predčasné voľby nereálne a vzhľadom na pokročilý čas tohto volebného obdobia a zdĺhavosť legislatívneho procesu, budú skôr riadne voľby ako by tento ústavný zákon nadobudol platnosť a účinnosť.
P.S.: Demokracia u nás nie je pre obyčajných ľudí, demokracia u nás slúži výlučne úzkej skupinke ľudí na dosahovanie svojich vlastných cieľov, prípadne cieľov iných mocností, kľudne aj na úkor nás všetkých. Ľudia, týchto po dobrom asi nevyženieme!