Svetové ekonomické fórum: „Solidné, racionálne dôvody“ pre implantáciu mikročipov deťom

Svetové ekonomické fórum (WEF) nedávno navrhlo, že existujú „solídne“, „racionálne“ a „etické“ dôvody pre implantovanie mikročipov deťom. Tvrdia, že technológie pre „rozšírenie reality” (tzv. augmentovaná realita) majú schopnosť pretransformovať spoločnosť a životy jednotlivcov.

Podľa článku na webe WEF, publikovaného koncom augusta, „implantované technológie by sa mohli stať normou v budúcnosti“ a „predstavujú súčasť prirodzenej evolúcie, ktorou už prešli aj nositeľné technológie.“

Autorka článku Kathleen Philips hovorí o tom, že existujú „presvedčivé“ argumenty v prospech mikročipovania ľudí. Napr. implantované technológie môžu nahradiť farmaceutické lieky, ktoré sa teraz hĺtajú, môžu pomôcť dyslektickým deťom alebo môžu „vycítiť“ potravinové alergény či choroby ako napr. Covid-19.

Potenciálny prospech z týchto „úžasných technológií“ je podľa Philipsovej nekonečný, obmedzený je len „etickými argumentami“, teda viac ako „vedeckými možnosťami“.

Kathleen Philipsová je viceprezidentkou pre výskum a vývoj pre imec, belgickú firmu, ktorá seba definuje ako „svetový líder v R&D a inovačný hub pre nanoelektroniku a digitálnu elektroniku.

Podľa WEF, Philipsovej článok bol „zámerne dezinterpretovaný na portáloch, ktoré šíria falošné informácie“ s dodatkom, že „dezinterpretovanie obsahu znižuje otvorenú konverzáciu“.

Implantované technológie dodajú deťom „supersily“

Podľa Philipsovej „superhrdinovia už nejaký čas dominujú veľkým aj malým obrazovkám“ a preto dnes „mnoho detí očakáva, že bude môcť rozvinúť supersily“. Naznačujúc, že implantovaná technológia má potenciál takú supermoc ponúknuť. Vraj očakávania nie sú „nedosiahnuteľné“, veď sa ukazuje, že už dnes robíme prvé kroky k rozšírenej realite, pričom poukazuje na vývoj od „zdravotnej starostlivosti k tzv. well care“, tj riešenie obmedzení postihnutých.

 

Podľa nej digitálnou augmentáciou je už aj rozšírenie rehabilitácie, kde technologické pomôcky ako okuliare, implantáty sluchu alebo prostetiká sú nadizajnované tak, aby nahradili stratené telesné funkcie. Doplňte to pre kompletného zdravého jednotlivca a takáto technológia môže byť rozšírením, augmentáciou. Nočné videnie, exokostry alebo interface medzi mozgom a počítačom pretvoria súčasnosť.

„Nielenže technológia bude viac prepletená s ľudským telom vo forme implantátov, bude tiež integrovaná s prostredím“ a ako príklad uvádza senzory napr. v kresle.

„Technológia je jednoducho súčasťou prirodzenej evolúcie“ a tak sa ako nositeľné doplnky – sluchové pomôcky alebo okuliare, ktoré už viac nestigmatizujú, stali módnymi doplnkami, podobne sa „implantáty vyvinú na komoditu.“ Prepokladá, že najprv poslúžia tým, ktorý majú medicínsku diagnózu. Dodáva:

„Do akej miery sa isté zariadenie, implantát stane bežným závisí od jeho technologickej funkcionality a ako ďaleko je zaintegrovaný do tela a každodenného života.“ „Mozgové implantáty nás dostávajú ďalej, umožňujú zapojiť sa priamo do operačného systému tela“, pričom argumentuje tým, že taká technológia sa už používa na „obmedzenie symptómov epilepsie, Parkinsona alebo depresie.“

Medicínska nevyhnutnosť bude základom pre aplikáciu tejto technológie, mozgové implantáty možno nebudä prvou voľbou v augmentovanej spoločnosti.“Ako príklad „medicínskej nevyhnutnosti“ uvádza „elektrickú stimuláciu blúdivého nervu, nervovej superdiaľnice, ktorý začína v mozgu, má povesť zázračnej terapie pre depresiu rezistentnú liečbe.

Solídne, racionálne dôvody pre implantáciu sledovacích čipov deťom

Po tom, čo položí otázku: „Chodili by ste s čipom v hlave?“ Philipsová argumentuje, že čipy nie sú iné od „sluchových pomôcok alebo monitorov pulzu, či smart okuliarov, telefónov, náramkov a podobne.“

Je možné, že implantáty budú nasledovať „podobnú evolúciu“ v zdravotníctve a potenciálne zlepšia aj vzdelávanie a profesionálny život. Potom kladie podobnú otázku: „Mali by ste implantovať čip na sledovanie Vášmu dieťaťu?“ „Existujú solídne, racionálne dôvody akými je bezpečnosť.“

Na výhradu, že to môže byť trochu veľa, Philipsová argumentuje príkladom pacemakera, ktorý nosil bývalý americký viceprezident Dick Cheney, ktorý bol však modifikovaný, aby ho nebolo možno hacknúť. Podľa nej dyslektické deti budú mať vďaka implantátom nové možnosti, hoci dodáva, že „dyslexia je osobná črta“, a teda ako spoločnosť určíme, či ju chceme zmeniť alebo nie.

Philipsovej príklad potenciálneho využitia čipu na liečbu dyslexia u detí pripomína tvrdenia vo videu Svetového ekonomického fóra z roku 2018, ktoré propaguje technológiu rozoznávania tváre používanú v školských triedach v Číne, „ako kontrola pozornosti žiakov“ na monitorovanie zlosti, prekvapenia, spokojnosti. „Keď nepozorné správanie študenta dosiahne istú mieru“, systém upozorní učiteľa.

Čínsky úradník komentoval, že „systém je dosť zdokonalený na to, aby dokázal zachytiť aj jemné výrazy tváre v triede“, čo je podľa neho „veľmi efektívny spôsob kontrolovať pozornosť triedy.“ Komentáre na FB stránke WEF boli prevažne negatívne, poukazujúce na Big Brother či prirovnávanie takej školy k väznici.

V roku 2019 čínske úrady oznámili, že technológiu pre rozoznávanie tváre zo školských tried odstránili. No stále, zdá sa, že funguje napr. pre prijímanie platieb, čo nedávno viedlo k protestom niektorých rodičov ohľadom zásahov do súkromia.

Philipsová uznáva, že táto technológia vedie k etickým obavám, no myslí, že „nezávislé inštitúcie“ môžu byť strážnym psom toho, čo je etické a čo už nie. Ako príklad takejto inštitúcie bola nedávno uvedená Rada Európy a holandský Rathenau Inštitút.

Článok tejto autorky je len ďalším príspevkom na webe WEF propagujúcim využívanie augmentovanej reality, virtuálnej reality (VR) a umelej inteligencie (AI) v mnohých aspektoch spoločnosti a vo vzdelávaní detí. Na poslednom stretnutí v Davose v máji tohto roku boli vychvaľované benefity VR a AI v školských triedach, dokonca zazneli nadšené návrhy, aby práve tieto technológie nahradili kamenné školy celkovo.

Ďalší nedávny článok na WEF webe propagoval metaverse ako zlúčenie fyzického a „digitálneho“ tela a rolu, ktorú môže AI hrať v boji proti tzv. dezinformáciam a konšpiračným teóriam na internete.

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jana Tutková

O AUTOROVI

Som predsedníčkou Centra pre bioetickú reformu, ktoré bojuje za slobodnú spoločnosť, kde je právo na život, na telesnú integritu a súkromný majetok rešpektované v zákonoch. www.pravonazivot.sk

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 87

Celkové hodnotenie: 11.4

Priemerná čítanosť: 9632

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Prešovskú univerzitu navštívi americký filozof Richard Shusterman

    0icon

    Prešov 3. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Filozofický ústav SAV)   Americký filozof a profesor Richard Shusterman navštívi 6. a 7. mája Prešovskú univerzitu (PU) v Prešove. Ako…

    Prasynovec Štefánika odovzdal KP SR do úschovy štátne vyznamenanie

    0icon

    Bratislava 3. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Prasynovec generála Milana Rastislava Štefánika Peter Kaňka odovzdal Kancelárii prezidenta (KP) SR do úschovy štátne vyznamenanie…

    Drucker: Reedukačné centrá v Bystričanoch a Trstíne sa zatvoria

    0icon

    Reedukačné centrá (RC) v Bystričanoch a Trstíne sa zatvoria. Deti by mali byť do konca júna premiestené do iných zariadení. Avizoval to v piatok minister…

    Predpoveď počasia na piatok

    0icon

    Počasie u nás ovplyvňuje tlaková níž. Dnes bude zamračené a na západe občasný dážď. Teploty 17 až 22 stupňov C.

    V kláštore kartuziánov pestujú bylinky z Cypriánovho herbára

    0icon

    Červený Kláštor 3. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)   V kláštore kartuziánov na Zamagurí nedávno sprístupnili ďalšie zrekonštruované priestory, ich súčasťou je aj Cypriánova manufaktúra. Jej…

    Pamätný deň - Výročie úmrtia M. R. Štefánika sa pripomína 4. mája

    0icon

    Košariská/Bratislava 3. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR - Zdenko Dzurjanin)   V sobotu 4. mája uplynie 105 rokov od úmrtia Milana Rastislava Štefánika, úspešného diplomata, štátnika, vojaka,…

    Polícia začala trestné stíhanie v prípade prenájmu techniky pre SC KSK

    0icon

    Košice 3. mája  2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Lukáš Grinaj)   Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) začal trestné stíhania pre podozrenie zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní…

    Slovákov povedie proti Poľsku kapitán Tatar, asistentmi Hrivík a Ivan

    0icon

    Žilina 3. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Kapitánom slovenských hokejistov v piatkovom prípravnom zápase proti Poľsku (18.00 h v Žiline) bude Tomáš Tatar.…

    Hygiena rúk je v zdravotníckych zariadeniach dôležitá, pripomínajú zdravotníci

    0icon

    Bratislava 3. mája  2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Správna hygiena rúk je v zdravotníckych zariadeniach dôležitá a pomáha chrániť seba aj ostatných. V piatok to pri príležitosti…

    Glück a Gašpar: Pozrite sa na to, Kolíková prichytená pri ďalšom klamstve

    0icon

    Bratislava 3. mája 2024 (HSP/Facebook/ Foto: Screenshot Facebook Video)   Richard Glück a Tibor Gašpar (obaja SMER-SSD) sa v nedávnom videu rozprávali o dôvodoch, ktoré…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Andrej Sablič

    Erik Majercak

    Marek Brna

    Matúš Pestrý

    Marian Kotleba

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA