Veľa ľudí má problém s pochopením ako je to vlastne s hlasovaním poslancov v NRSR. Potom sa hádajú napr. v tom, že niekto sa hlasovania zdržal a preto je za prijatie návrhu zákona. Dovoľte mi, aby som vás informoval ako to vlastne je. V podstate existuje 5 typov hlasovania a nie len tri.
Poslanec sa NEPREZENTUJE
1. Poslanec sa môže neprezentovať – túto možnosť využíva najmä opozícia vtedy, keď to opticky vyzerá tak, že koaličných poslancov nie je dostatok. Znamenalo by to, že NR SR by bola neuznášaniaschopná a schôdza sa tým pádom odloží o 15 minút. Je to taká malá obštrukcia ale aspoň to ukazuje aká je koalícia neschopná zabezpečiť si vlastných poslancov.
Poslanec sa PREZENTUJE ALE NEVOLÍ
2. Poslanec sa môže prezentovať, ale nestlačí žiadnu možnosť (za, proti, zdržať), systém ho vykazuje ako “nehlasoval” – toto podľa mňa vo väčšine prípadov býva chyba. To znamená, že poslanec dvihne kvórum, lebo sa prezentuje, ale nestlačí žiadnu možnosť. Tie hlasovacia zariadenia niekedy keď poslanec stlačí a neskontroluje si to, tak sa môže stať, že poslanca ani nezaznamená. Prečo by sa toto malo využiť? Jedine na zdvihnutie kvóra.
Poslanec volí ZA
3. Za – poslanec vyjadruje súhlas. Tu treba zdôrazniť, že zákony idú cez 3. čítania. Iba hlasovanie v 3. čítaní znamená podporu zákona ako celku. Ak sme napr. v 1. čítaní ZA, neznamená to hneď, že s tým zákonom na 100 % musí poslanec súhlasiť. Znamená to, že s myšlienkou tohto zákona súhlasí a hlasovaním ZA vyjadrí, že chce, aby sa o zákone ďalej rokovalo. Vo výboroch a v 2. čítaní v pléne a pod. Ak sa však nejaké naše výhrady neodstránia, tak potom poslanec hlasovuje PROTI.
Poslanec volí PROTI
4. Proti – poslanec nesúhlasí so zákonom. To znamená ani s cieľom, ktorý sa snaží dosiahnuť a ani so spôsobom ako sa to snaží dosiahnuť.
Poslanec sa ZDRŽÍ
5. Zdržať – to je vlastne také alibistické PROTI. Má to samozrejme rovnaký efekt. Keď sa poslanec zdrží znamená to, že nie je za. Je možné tvrdiť, že keď sa poslanec znamená to, že nie je proti. Tu pozor. Treba si uvedomiť efekt toho hlasovania. Zdržať sa a byť Proti má rovnaký efekt, zákon neprejde. Zdržať sa a byť ZA má opačný efekt. Poslanci toto využívali najmä pri zákonoch, ktoré novelizovali veľa vecí, z ktorých mnohé boli dobré ale bola tam zašitá aj nejaká “habaďúra”, čiže niečo s čím nemohli súhlasiť.
Ak máte nejaké otázky, kontaktujte ma na hradek@hradek.sk
Mgr. Radovan Hrádek – advokát