Dňa 15. januára Maďarsko oznámilo nákup dvoch miliónov dávok ruskej vakcíny COVID-19 na očkovanie jedného milióna ľudí. Maďarská agentúra pre lieky vydala mimoriadne povolenie na získanie Sputniku V bez toho, aby čakala na rozhodnutie v tejto veci zo strany Európskej agentúry pre lieky (EMA).
Vďaka tomu sa Maďarsko stáva prvou krajinou Európskej únie, ktorá vsadila na vakcínu, ktorá nie je schválená agentúrou EMA a ktorá nie je súčasťou jednotného očkovacieho programu EÚ.
Pred Maďarskom v Európe schválili použitie Sputniku V Bielorusko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, krajiny, ktoré nie sú členom EÚ.
EMA vysvetlila, že členský štát EÚ „sa môže rozhodnúť začať núdzový postup“ pri schvaľovaní zdravotníckeho výrobku, mal by ju však používať výhradne na danom území. Čo urobil Matovič, aby táto vakcína bola na Slovenskom trhu? Nič!!!!!!
Sputnik V ešte nemá centralizovanú dohodu s EÚ, ale nebudeme nič porušovať, ak budeme konať individuálne, “načrtáva poradca Babiša, Roman Primula ďalšie možnosti získania vakcíny a dodáva, že Česká republika sa už pokúsila bilaterálne rokovať s jedným z nich výrobcov vakcín.
Geopolitika nie je nič, životy sú všetko !!!
V Bulharsku o tom hovorí Vasil Velev, predseda Združenia priemyselného kapitálu.
„Z podivných geopolitických dôvodov sa nesmieme odvrátiť od niektorých producentov, ktorých účinnosť sa preukázala,“ uviedol Velev v štúdiu programu „Hello Bulgaria“.
Dodal, že EÚ umožňuje registráciu vakcín samotnými členskými štátmi.
Dôvody vernosti ruskej vakcíne
Nikto Vám ešte nepovedal, že existuje tajná európska kolektívna zmluva o dodávke vakcín, teda čo, komu, kedy, koľko a koľko sa pošle? Maďarsko sa ako prvé obávalo „omeškania“ dodávky vakcín, pretože je v zóne „zlých ľudí“ EÚ.
Okrem toho, že ruské vakcíny sú dôveryhodnejšie, sú aj lacnejšie a ľahšie aplikovateľné ako západné. Napríklad dvojzložková vakcína Sputnik V (odhadovaná cena je niečo vyše 8 EUR za dávku) je výrazne lacnejšia ako Pfizer (asi 16,50 EUR za dávku) alebo Moderna (27 EUR). Rovnako ako Oxford-Astra Zeneca (len niečo málo cez tri eurá za dávku), aj ruská vakcína sa môže skladovať pri mínus 12 stupňoch Celzia a jej účinnosť je 92% (pre AstraZeneca sa pohybuje od 62 do 90%).
Šéf Štátneho investičného fondu Ruska (RDIF) Kirill Dmitriev v utorok 26. januára oznámil, že Sputnik V je registrovaný už v 14 krajinách a o nákup vakcíny požiadalo viac ako 50 krajín a s mnohými ďalšími sa rokuje.
Viac na: https://www.pravda.ru/world/1582445-sputnikv_europe/
Z mesta SNP Ivan Štubňa