Lipšic spôsobil v roku 2016 autonehodu na priechode pre chodcov v centre Bratislavy. Po roku vydal sudca ortieľ. Lipšic sa pritom ani nemusel postaviť pred súd, keďže kompetentní využili na vynesenie rozsudku iný spôsob. Sudca vydal iba trestný rozkaz, ktorým bývalého politika odsúdil za usmrtenie dôchodcu na tri roky, ale s päťročným odkladom. Čižnár sa voči verdiktu neodvolal.
Predseda OĽaNO Igor Matovič vtedy napísal, že „ Dano je nesmierny poctivec , ktorý hrá podľa pravidiel a nechce vybočiť mimo zákona ani vtedy, ak by sa o tom nikto nedozvedel“ , a že Lipšic nebude chcieť pre seba ani za mráčik nadpráv, protekcie či iného krivenia spravodlivosti. „Zaprel by sám seba a celý svoj doterajší odkaz v politike,“ napísal Matovič na sociálnu sieť v súvislosti s dopravnou nehodou.
Za hrubé porušenie dvoch dôležitých dopravných povinností dostal ako prvý a zatiaľ i ako posledný páchateľ podmienku.
V tejto súvislosti je nutné položenie otázky, že ak taký páchateľ vo výkone trestu je špeciálnym prokurátorom, nie je možné vylúčiť, že pri ďalších dopravných nehodách, pri ktorých po porušení dôležitých povinností bude usmrtený človek (ktoré sa určite stanú) bude každý páchateľ žiadať podmienečný trest s argumentáciou, že čelný predstaviteľ prokuratúry podmienku dostal, tak prečo nie aj ja?
Tým sa samozrejme dostávame do rozporu s preventívnou funkciou trestu v rámci trestnej politiky štátu, pretože za porušenie dôležitých dopravných povinností so smrteľným následkom (v prípadoch a la` Lipšic) sa ukladá vždy basa.
Zvolením Lipšica sa všetkým páchateľom, ktorí zabijú človeka pri porušení dôležitých povinností uloží vždy podmienka?
Toto je apolitické zvyšovanie dôveryhodnosti prokuratúry?
Veď toto je exemplárny prípad politického korumpovania prokuratúry. Čižnár, generálny prokurátor navrhoval podmienku a dôkazy k tomu prispôsobil Kaliňák ako minister vnútra. Lipšic sa ani nemusel postaviť pred súd, lebo jeho politickí súputníci vo funkciách využili na vynesenie verdiktu dokonca i inštitút trestného rozkazu, ktorým bývalého politika odsúdil za prečin usmrtenia dôchodcu na tri roky e s päťročným podmienečnou podmienkou.
Hoci v takýchto prípadoch sa prokuratúra odvoláva vždy, prečo by to robil Čižnár, keď sám podmienku navrhol.
Lipšic v minulosti sa prejavoval ako zástanca najprísnejších nepodmienečných trestov odňatia slobody pri smrteľných dopravných nehodách.
V roku 2005 nielen komentoval Lipšic rozsudok nad Štefanom Skrúcaným, ktorého za usmrtenie chodca odsúdili na dvojročný trest podmienečným odkladom na tri roky, takto:
„Súd dal prednosť páchateľovi trestného činu pred obeťou. Otázkou je, akú hodnotu má nevinný ľudský život v očiach členov tohto senátu,“.
Dokonca ako minister spravodlivosti podal aj mimoriadny opravný prostriedok, ale Najvyšší súd ho zamietol, lebo Skrúcaný na rozdiel od neho pritom pri nehode neporušil dôležité povinnosti ako on.
Nespornú zásluhu na zvolení Lipšica za špeciálneho prokurátora majú bez najmenších pochybností Kaliňák a Čižnár, lebo bez ich pomoci, by bol teraz v base bez možnosti čo i len kandidovať.
Budú mať teraz Kaliňák a Čižnár istotu, že za korupciu nepôjdu do basy, lebo na oplátku im pomôže Lipšic?