Prevenciou pred prehrou = sociálnou katastrofou, je kvalita (múdrosť) rozhodovania. Pôsobenie proti prevahe nemúdrosti. 13. časť.

Kvalita rozhodovania závisí od kvality vedenia. V rámci troch uznávaných spôsobov velenia (velenie usmernením, velenie plánom a velenie vplyvom/zámerom) sa iba posledný uplatňuje v manévrovom prístupe. Použitím ”velenia zámerom” sa táto metóda usiluje ”rozložiť” neistotu namiesto jej ”prioritizácie” prípadne ”centralizácie”. Zatiaľ čo prvé dve metódy velenia sú náročné na technológie, posledná je závislá od ľudských kvalít. O dôvod viac na docenenie ľudského faktora, namiesto preceňovania technológie. Najúčinnejšia metóda priamo závisí od kvality vedenia.

Ani tentoraz sa nevyhnem teórii. Jednou z metód sú „Perrowove kvadranty. Sociológ Charles Perrow vypracoval prístup analýzy možných zlyhávok systému za použitia koncepcie interakcií (vzájomného pôsobenia) a typu spojenia, pričom sa pokúšal ”zistiť, ktoré systémy sú náchylnejšie na poruchy.”(Coping with the Bounds). Lineárne interakcie umožňujú zistenie problému prostredníctvom použitia logiky, zatiaľ čo pri komplexných interakciách môžeme mať ťažkosti s identifikáciou problému.

To je rozhodujúca tragédia súčasného prístupu. Naši vodcovia považujú za problém samotnú infekciu, usilujú sa o čo najnižší počet úmrtí na dôsledky choroby. Unikajú im potom oveľa vážnejšie dôsledky. Tie, ktoré som už v blogu 25. februára označil za sekundárne, teda ekonomické. Tiež oveľa vážnejšie terciálne dôsledky, spojené s hroziacim hladomorom z dôvodu odignorovania okamžitých opatrení na zabezpečenie potravinovej sebestačnosti. Ako „Damoklov meč“ nad nami visí radikálne zníženie sociálnej bezpečnosti. Všetko so státisícmi ľudských tragédií len na Slovensku. Ich ignorácia nie je znakom kvality vedenia.

Môžeme považovať za samozrejmosť, že pri akejkoľvek bezpečnostnej činnosti bez ohľadu na jej úroveň alebo veľkosť, ide o komplexné interakcie. Zároveň môžu byť všetky bezpečnostné systémy spojené buď voľne alebo pevne. ”Voľne spojené systémy sa vyznačujú decentralizovanými operáciami, nariadeniami formou zámerov a flexibilnými riadiacimi mechanizmami. Dôsledky zmeny na voľne spojené organizácie sú nepatrné.” (Perrow). Pevne spojené systémy sú presným opakom, sú centralizované a rigidné. Perrow došiel k záverom, že komplexné a voľne spojené systémy sú najlepšie decentralizované, ale komplexné a pevne spojené systémy nemôžu byť ani centralizované ani decentralizované.

Prekrytím Perrowových kvadrantov a tzv. periodicky zdvojovanej kaskády Czerwinski došiel k záveru, že komplexné a pevne spojené systémy ležia za hranou chaosu a iba komplexné a voľne spojené systémy ležia v pásme komplexnosti. Z toho potom vyplýva, že všetky štyri úrovne vojny by mali zostať v oblasti komplexnosti. Zvedavý čitateľ si to nájde a pochopí.

Nasleduje praktický príklad. Predpokladajme existenciu dvoch protivníkov. Jeden z nich má technologicky vyspelé medzinárodné vojenské sily. Druhý z nich má technologicky a početne slabšie národné vojsko. Z dôvodu mnohonárodnosti a technologickej komplexnosti, prvý protivník je nútený do centralizácie, čiže operuje v komplexne/pevnom kvadrante, čím je nútený do pôsobenia za hranou chaosu, teda v tme. Niektoré technologické prostriedky mu môžu napomáhať pri orientácii v temnej oblasti chaosu, ale na riešenie neplánovaných udalostí sa vyžaduje decentralizácia a rýchly rozhodovací cyklus. Za takýchto okolností ho nepriaznivé prostredie pre uplatnenie manévrového prístupu núti do uplatnenia nátlakovej vojny, ktorá si vyžaduje ešte pevnejšie riadenie. Druhý protivník má v podstate dve možnosti:

  1. a) Ak slabšia mocnosť nie je pripravená, alebo podceňuje komplexnosť situácie, musí sa uchýliť k nátlakovému prístupu (naháňačka za nízkym počtom infikovaných a obetí do posledného voliča). V prípade, že obidvaja protivníci bojujú v oblasti temnoty, technológia a počty jednoducho zvíťazia. Stalo sa to neraz. Prečo? Vždy pre nekvalitné vedenie.
  2. b) Ak bol vopred pripravený na decentralizáciu a flexibilnosť a zároveň používa primeranú manévrovo-orientovanú koncepciu na všetkých úrovniach vojny, tak vyhliadky na to, aby vojnu neprehral sú výrazne zvýšené. Aj takých prípadov je nemálo. Podmienka? Múdre vedenie.

Nátlakovým spôsobom vedenia vojnovej činnosti môže menšia strana pri troche šťastia vojnu neprehrať, ale historicky iba manévrovým spôsobom môže v akejkoľvek vojne vyhrať. To som si dovolil uviesť v roku 1998 v časopise Vojenské obzory 4/98 v článku ”Manévrové vojny”.

Teraz sa pozrieme na mechanizmus s názvom „rozpoznanie vzorca“. Ako už bolo uvedené, tak orientačná, ako aj rozhodovacia fáza rozhodovacieho cyklu sú závislé od ľudských kvalít. Rozpoznanie vzoru (modelu) môžeme považovať za najvyššiu formu ”učebných pomôcok” týkajúcu sa týchto dvoch fáz. Ako zistil psychológ Gary Klein v diele „Strategies of Decision Making”, existujú dva rozdielne spôsoby rozhodovania:

  1. a) Analytické rozhodovanie sa sústreďuje na optimalizáciu Táto metóda nám umožňuje použitie technologicky založených podporných systémov rozhodovania. Súčasní vládcovia sú ním posadnutí.
  2. b) Rozpoznávacie rozhodovanie (intuitívne) sa sústreďuje na uspokojivé rozhodnutia a je založené na skúsenosti, agilnosti a schopnosti rozpoznania vzorcov. Podmienkou je pochopenie, čo je skutočný problém, ten neviditeľný. Prehrou bude sociálna katastrofa.

Rozdielne podmienky si vyžadujú rozdielne prístupy, pričom obidva spôsoby majú svoje silné stránky a slabiny. Relatívny čas je rozhodujúcim prvkom pre manéver, čím je uprednostnený druhý spôsob. Ťažkosti sa prejavujú v tom, že intuícia nie je založená len na skúsenosti, vzdelaní a výcviku, ale v rovnakej miere aj na osobnostných kvalitách. V súlade s teóriou manévru si to vyžaduje nezávislosť myslenia a existenciu prostredia, ktoré akceptuje pochybenia na nižších stupňoch velenia v záujme toho, aby sa im vyhla na vyšších úrovniach všetkých bezpečnostných zložiek. Väčšina ozbrojených síl a spoločenstiev nie je pripravená vytvoriť takéto podmienky. Navyše, post-industriálne spoločnosti bojujú na trhu práce prehratú bitku vo veci prilákania personálu najvyššej kvality pre nižšie hodnostné úrovne, ktoré závisia viac od rýchleho a intuitívneho rozhodovania, ako vyššie hodnostné úrovne. Osud kapitána Titaniku Edwarda J. Smitha by sa mohol stať výstrahou pre posudzovanie rozhodovacích kvalít po dlhej a bezproblémovej kariére (Daniel Allen Butler v ”Unsinkable: The Full Story of RMS Titanic”). Riešením je rotácia v kariére budúcich rozhodovacích kádrov medzi štábnymi a veliteľskými funkciami. Nemáme priveľa Capt. Smithov?

Tento prípad naznačuje potrebnosť vyváženého posudzovania v rámci každého rozhodovacieho orgánu. V ideálnom prípade umožňuje flexibilnosť práve široké spektrum skúseností v tíme. ”Pre dosiahnutie zámerov musí do seba zapadať rozdielne správanie členov tímu. Niektorí ľudia sa majú sústrediť na vykonávanie úlohy (vykonávatelia). Niektorých ľudí treba na poskytovanie špecializovaných vedomostí (znalci), a niektorých treba na riešenie narastajúcich problémov (riešitelia). Niektorí ľudia sú potrební na zabezpečenie hladkého chodu vecí a tiež toho, že celý tím sa plne podieľa (kontrolóri). A niektorí ľudia sú potrební na zabezpečenie toho, že tím funguje ako súdržná jednotka (zabezpečovatelia).” Inými slovami, vždy je potrebný komplexný tím, šitý na konkrétnu situáciu. Citát z výskumu v EDA (Economy Development Administration).

Spracované podľa diplomovky autora, Kráľovská akadémia obranných štúdií (RCDS), Londýn 1999, uverejnená v „Seaford House Papers“ 2000. (V slovenčine vyšlo pod názvom „Koncepcia komplexného manévru“ Vojenské obzory 1/2001)

Pokračovanie v nasledujúcej časti

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Peter Švec

O AUTOROVI

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 263

Celkové hodnotenie: 28.53

Priemerná čítanosť: 1849

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Počet trestných činov z nenávisti voči kresťanom sa v Európe v roku 2023 viac ako strojnásobil

    0icon

    Bratislava 23. novembra 2024 (HSP/ Life Site News / Pexels)   Minulý rok došlo v Európe k prudkému nárastu počtu trestných činov z nenávisti voči…

    Slovenky prehrali na turnaji JYSK Cup s domácim Maďarskom 31:38

    0icon

    Slovenské hádzanárky prehrali vo svojom prvom zápase na turnaji JYSK Cup s domácim Maďarskom o sedem gólov 31:38. Na podujatí v meste Tatabánya sa ešte…

    Prezident poukázal na potrebu prenosu kompetencií na samosprávy

    0icon

    Po 32 rokoch existencie Slovenskej republiky je potrebné otvoriť otázku, aké kompetencie by mohol štát preniesť do regiónov. Ide o oblasti, v ktorých si dokážu…

    Mesto Banská Bystrica stále hľadá opatrovateľov natrvalo alebo na výpomoc

    0icon

    Mesto Banská Bystrica hľadá opatrovateľky a opatrovateľov pomáhajúcich v domácom prostredí i v zariadeniach sociálnych služieb. Prácu ponúka absolventom stredných zdravotníckych škôl, odídencom z Ukrajiny,…

    McGregor musí zaplatiť odškodné 250.000 eur za sexuálne napadnutie

    0icon

    Írsky bojovník MMA Conor McGregor musí zaplatiť takmer 250.000 eur ako odškodné za sexuálne napadnutie ženy v Dubline v roku 2018. Rozhodla o tom v…

    Cesta medzi Kremnicou a Kremnickými Baňami je pre skrížený kamión uzavretá

    0icon

    Cesta I/65 medzi Kremnicou a Kremnickými Baňami je v piatok podvečer z dôvodu skríženého kamióna uzavretá. Pre vozidlá nad desať ton je naďalej uzavretá cesta…

    V nomináciách SR na preteky v Kontiolahti a Idre sú aj prekvapenia

    0icon

    Slovenský zväz biatlonu zverejnil nominácia na úvodné preteky Svetového pohára. Učinil tak na základe nominačných pretekoch v rakúskom Obertilliachu. V štartovej listine na 1. kole…

    Polícia obvinila 37-ročného muža z drogového zločinu

    0icon

    Policajný vyšetrovateľ z Bánoviec nad Bebravou obvinil 37-ročného muža zo zločinu neoprávnenej výroby a obchodovania s omamnou a psychotropnou látkou. Obchodoval s pervitínom. Informovala o…

    Hasiči likvidovali požiar odpadu v košickej spaľovni

    0icon

    Hasiči v piatok zlikvidovali požiar v areáli spaľovne v košickej mestskej časti Barca, pri ktorom zasahovali od štvrtka (21. 11.) popoludnia. Išlo o požiar veľkoobjemového…

    Platové ohodnotenie zamestnancov katastra sa zvýši

    0icon

    Platové ohodnotenie zamestnancov katastra sa od 1. decembra zvýši. Ministerstvo vnútra (MV) SR chce týmto krokom stabilizovať personálnu situáciu na úradoch. Len v hlavnom meste…

    FOTO DŇA