Krajiny Východného partnerstva s EÚ – vysoká daň za členstvo v klube

Program krajín Východného partnerstva je projekt spustený Európskou úniou v roku 2008. Je zameraný na rozšírenie vzťahov Európskej únie so šiestimi post-sovietskými krajinami – Bieloruskom, Ukrajinou, Moldavskom, Gruzínskom, Azerbajdžanom a Arménskom.

Faktom, ktorý potvrdzuje to, že nejde, len o hospodársku integráciu a politické zblíženie s týmito krajinami, ale aj o oslabenie vplyvu Ruska, je zriadenie pracovnej skupiny East StratCom zo strany EÚ, ktorá pôsobí práve v krajinách Východného partnerstva. Oficiálnou úlohou tejto skupiny je monitorovanie médií, analýza dezinformácií a analýza údajov s cieľom získať komplexnejší, pravidelnejší a spoľahlivejší obraz o ruských dezinformačných kampaniach. Navyše má spolupracovať s inštitúciami EÚ, delegáciami EÚ, vládnymi aj mimovládnymi organizáciami. Tento boj na poli dezinformácií nás bude od tohto roku stáť 3 milióny eur.

V krajinách Východného partnerstva sa intenzívne pracuje na odklonení od spolupráce s Ruskom. V roku 2013 začali prípravy na vytvorenie Euroázijskej hospodárskej únie /zakladajúcimi členmi boli Bielorusko, Rusko, Kazachstan, Arménsko/ a Ukrajina bola braná ako strategický partner. Nepokoje na Ukrajine sa začali v Novembri 2013. Vo Februári 2014 bol zvrhnutý ukrajinský prezident Viktor Janukovič, ktorý sa zasadzoval za podpísanie dohody o jednotnom ekonomickom priestore s Ruskom. Nové vedenie krajiny, ale túto dohodu nepodpísalo a naopak uzavrelo asociačnú zmluvu s EÚ a vyjadrilo záujem o vstup do EÚ a NATO.

Neskôr sa podpísala asociačná dohoda s Moldavskom a Gruzínskom /podpísanie asociačnej dohody, ale neznamená automaticky budúce členstvo v EÚ/. S Arménskom bola v roku 2017 podpísaná rozšírená dohoda o spolupráci s EÚ.

zdroj: commons.wikipedia.org

Zhrnutie – Ukrajina, ktorá zaplatila vysokú daň, takmer nepodstatné Moldavsko a dostatočne „indoktrinované“ Gruzínsko majú podpísanú asociačnú dohodu s EU. Ostáva Bielorusko, Arménsko a Azerbajdžan. Bielorusku takmer hrozil ukrajinský scenár a intervencia zo strany elít EÚ naďalej pokračuje, Arménsko a Azerbajdžan sú vo vojnovom stave.

Toto nie je kritika Európskej únie ako takej. Toto je kritika impotencie EÚ vo vzťahu ku konfliktu Arménsko-Azerbajdžan. Zatiaľ, čo sa elity v prípade Bieloruska predháňajú v podpore opozičnej líderky Cichanovskej, kritizovaní Lukašenka a organizovaní aj finančnej podpory mimovládnych organizácií, v prípade konfliktu Arménsko-Azerbajdžan sa okrem pár vyjadrení neudialo nič. Rozdiel je ale v tom, že v tomto konflikte už zomrelo cez 300 ľudí vrátane civilistov. Akú hodnotu má teda partnerstvo? Ak niekto nezasahuje v konflikte dvoch partnerských krajín, tak buď jeho diplomacia a vedenie nemá mentálnu výbavu na to, aby pochopilo vážnosť situácie, alebo jej vyhovuje daný konflikt a čaká na výhody, ktoré z toho plynú, alebo má pokyn nezasahovať.

Vyjadrenie EÚ, uvedené na jej oficiálnych stránkach pôsobí v tomto kontexte až komicky „Pre EÚ sú prioritami bezpečnosť, stabilita a prosperita, demokracia a zásady právneho štátu vo východnej Európe a na južnom Kaukaze“

Takže si to zhrnieme. Prioritou EÚ na južnom Kaukaze je bezpečnosť a ochrana krajín Východného partnerstva pred dezinformačnými aktivitami a inými hrozbami z Ruska. Ale nie je to EÚ, ktorá sa snaží vyriešiť konflikt medzi Jerevanom a Baku. Je to Rusko, ktoré sprostredkovalo dialóg a pozvalo predstaviteľov oboch krajín na jednanie do Moskvy za účelom dojednania prímeria. Ak je Rusko skutočná hrozba pre tieto krajiny Východného partnerstva, prečo potom rieši spor mierovou cestou? Objektívne treba dodať, že Rusko má dlhodobo problém akceptovať intervenciu EÚ v krajinách Východného partnerstva a vyvíja aktivity na všetkých frontoch, ale v prípade tohto vojnového konfliktu sa Ruská federácia zachovala tak, ako sa má zachovať diplomacia krajiny, ktorej záleží na bezpečnosti v regióne.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Gabriel Dragon

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 21

Celkové hodnotenie: 23.65

Priemerná čítanosť: 1055

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Pred súd sa postavil Róbert Lališ v kauze mafiánskych vrážd

    0icon

    Pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku sa v pondelok postavil Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, považovaný za bosa bratislavskej skupiny sýkorovcov. Prípad sa týka…

    Hlavný problém nespočíva v tom, že Rusi dobyli Očeretino

    0icon

    Moskva 6. mája 2024 (HSP/Foto:telegram)   Situáciu na frontoch komentuje ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka Front v smere Očeretino je pre ukrajinskú armádu veľmi náročný…

    Šatan o ďalšom štvrtom mieste osemnástky: "Ešte cennejšie ako vlani"

    0icon

    Slovenskí hokejisti si po roku opäť zopakovali boje o medaily na svetovom šampionáte hráčov do 18 rokov. Po minuloročnej bolestivej prehre o bronz nad rovesníkmi…

    Migračná dohoda EÚ s Libanonom je ako liať peniaze "bezodnej studne"

    0icon

    Bratislava 6. mája 2024 (HSP/ The European Conservative/ Foto: TASR/AP-Hassan Ammar)   Pravicoví poslanci Európskeho parlamentu kritizovali Európsku komisiu za ďalšiu migračnú dohodu - tentoraz…

    Ramsay pred odchodom na šampionát: "Vyladiť herné situácie"

    0icon

    Slovenskí hokejisti vstúpili do záverečného bloku prípravy pred odchodom na svetový šampionát v Česku (od 10. do 26. mája). Na pondelkovom zraze sa realizačnému tímu…

    Blaha je „špinavý kolaborant“, útočí .týždeň

    0icon

    Bratislava 6. mája 2024 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Istá Marína Gálisová, komentátorka podcastu Týždeň s. týždňom, označila Ľuboša Blahu za ohavného, špinavého kolaboranta (s Ruskom). ZDROJ…

    Za pouličný časopis Nota Bene sa bude dať zaplatiť aj bezhotovostne

    0icon

    Za pouličný časopis Nota Bene budú môcť kupujúci zaplatiť aj bezhotovostne. V Bratislave a Piešťanoch získalo 120 predajcov k dispozícii platobný terminál. "Viac ako 90…

    Konflikt dvoch mužov sa skončil bodnutím, prípad vyšetruje polícia

    0icon

    Konflikt medzi dvoma mužmi v Poprade sa skončil bodnutím nožom, prípadom sa zaoberá polícia. Krajská policajná hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová informovala, že incident sa…

    Na inaugurácii ruského prezidenta bude mať zastúpenie aj Slovensko

    0icon

    Bratislava 6. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko) Aktualizované 6. mája 13:23 Na utorkovej (7. 5.) inaugurácii prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina bude Slovenskú republiku zastupovať chargé…

    Muža napadla pred domom svorka psov, prípad vyšetruje polícia

    0icon

    Pred rodinným domom v obci Veľká Lomnica pod Tatrami napadla okoloidúceho muža svorka psov, prípadom sa zaoberá polícia. Krajská policajná hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Gustáv Murín

    Dušan Hirjak

    Juraj Tušš

    Andrej Sablič

    Erik Majercak

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA