76 výročie Slovenského národného povstania som si dnes s rodinou uctil pri pamätníku padlým v Hranovnici-Dubine.
Bez najmenších pochybnosti je nesporné, že Slovenské národné povstanie sa hneď v úvode stalo spojencom antifašistickej koalície a vtedajšie protihitlerovské mocnosti povstalcom priznali štatút partnera.
Napriek problémom, ktoré SNP sprevádzali, spontánne vystúpenie našich otcov, dedov a pradedov, občanov malého štátu, sme povinní si pripomínať ako významnú udalosť, ktorá bola najväčším odporom proti veľkej nacistickej mocnosti v strednej Európe.
Nájdu sa však kolaboranti, ktorí robia z obetí vinníkov a z vinníkov obete. Snažia sa meniť minulosť, deformujú pravdu s jediným cieľom vymazať historickú identitu slovenského národa.
Žiaľ, sme dnes svedkami prepisovania dejín aj na medzinárodnej úrovni. V súčasnosti sa rozmáha nenávistná politika ultrafašistických liberálov, ktorú reprezentuje prevažná časť elít v EÚ.
Nebolo preto prekvapením, že členské štáty EÚ, vrátane Slovenska v decembri 2019 nehlasovali za prijatie Rezolúcie na 74. zasadnutí valného zhromaždenia OSN č. GA/SHC/4281 proti glorifikacii nacizmu, neonacizmu a iných praktík, ktoré prispievajú k posilňovaniu súčasných foriem rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a súvisiacej intolerancie.
Jedným z kľúčových bodov uznesenia je odsúdenie vojny s pomníkmi bojovníkov proti nacizmu a fašizmu, ktorá v niektorých krajinách naberá na obrátkach, ako aj odsúdenie odhaľovania memoriálov a monumentov príslušníkom SS a rôznym kolaborantom, ako aj organizovanie pochodov a fakľových sprievodov nacionalistov a neonacistov. Zároveň sa vyjadruje hlboké znepokojenie nad pokusmi povýšiť na hrdinov tých členov zločineckých ozbrojených oddielov Waffen-SS, ktorých odsúdil Norimberský tribunál, ako aj tých, čo bojovali proti protihitlerovskej koalícii, spolupracovali s nacistickým hnutím a páchali vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.
Považujem za vrchol farizejského pokrytectva, keď Pellegrini a Čaputová si pripomínajú nacistické obete SNP a na druhej strane v decembri 2019 v pozíciách najvyšších ústavných činiteľov sa nezasadili za to, aby Slovensko hlasovalo za prijatie rezolúcie proti glorifikácii nacizmu.
Nie je žiadnym tajomstvom, že najmä na Ukrajine, v Poľsku, Pobaltí a posledne i v Bielorusku sa objavujú fašisticko – nacistické politické skupiny, voči ktorým oficiálne štátne štruktúry nepostupujú s dostatočnou rozhodnosťou.
Dokonca sme nedávno so znepokojením zaregistrovali, že v Prahe, títo pohrobkovia nacistov povalili sochu maršala Koneva a odhaľujú sochu hitlerovskému prisluhovačovi Vlasovovi.