Matovič, Naď a Korčok chcú na území Slovenska zaviesť dva právne režimy. Jeden americký pre jeho štyroch vojakov a druhý slovenský pre našich občanov a ostatných cudzincov pôsobiacich u nás.

Matovič, Naď a Korčok chcú na území Slovenska zaviesť dva právne režimy. Jeden americký pre jeho štyroch vojakov a druhý slovenský pre našich občanov a ostatných cudzincov pôsobiacich u nás.

 

Naša vláda 18. augusta 2020 schválila návrh ministrov Naďa a Korčoka na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou štyroch príslušníkov ozbrojených síl USA na území Slovenska za účelom zabezpečenia výcviku a poradenstva našich ozbrojených síl v posádke Martin na 36 mesiacov s termínom pôsobenia od 1. októbra 2020. Rotácia vojakov bude zabezpečená v 9 mesačných cykloch.

Právny rámec status príslušníkov ozbrojených síl USA na území Slovenska  sa má riadiť Zmluvou medzi štátmi, ktoré sú zmluvnými stranami Severoatlantickej zmluvy, vzťahujúcou sa na status ich ozbrojených síl (NATO SOFA), uzatvorenou v Londýne 19. júna 1951.

Čo upravuje vlastne táto Zmluva NATO SOFA a prečo je vojenská zmluva s USA o prítomnosti ich vojakov na našom území pre nás neprijateľná?

Po II. svetovej vojny zostali americké okupačné vojská na Filipínach, v Japonsku a Nemecku, kde sú doteraz. Podobne boli ich vojská umiestnené aj v inde, napríklad na Islande, ktorý nemá vlastnú armádu, alebo vo Francúzsku, odkiaľ odišli na základe rozhodnutia Ch. de Gaullea do Nemecka. Vzhľadom na prijatú Chartu OSN ihneď po vojne v roku 1945, ktorá výrazne obmedzovala prípady prítomnosti cudzích vojsk na území suverénnych štátov, bolo z pohľadu USA a zakladajúcich členov NATO (vznik 1949) ako „prijímajúcich“ štátov potrebné zmluvne upraviť takéto vzťahy. V roku 1951 preto vznikla vzorová zmluva o statuse vojenských síl prítomných na území iného štátu (NATO Status of Forces Agreement, skratka NATO SOFA).

Dlhodobé vojenské základne, alebo prítomnosť vojakov na území cudzích štátov bez existencie reálnej potreby takéhoto postupu, napríklad kvôli absencii vojenského konfliktu, zahraniční odborníci nazývajú „mierová vojenská okupácia“.

Od počiatku sa sprítomňujú problémy s interpretáciou často vágnych formulácií tejto zmluvy, na podklade ktorej potom USA požadujú, aby sa voči nim uplatňovali v cudzom štáte iba ich zákony. Chcú oslobodenie od všetkých daní a poplatkov, žiadnu kontrolu zo strany štátu, rozhodovať o rozmiestnení a nasadení vojenských síl na cudzom území. Žiadajú nielen voľný pohyb, ale ak bude treba, tak aj vstup do súkromných objektov a na súkromné pozemky ľudí. Chcú vlastnú vojenskú políciu s voľným pohybom.

Presadzujú, že vzájomné spory sa nesmú riešiť na medzinárodnej úrovni, nesmú o nich rozhodovať domáce alebo medzinárodné súdy, ani tretie strany a pod. To znamená, že spory v takom vzťahu budú riešiť  iba ministerstvá obrany USA a cudzieho štátu Je jasné, že ten silnejší vždy vyhrá, lebo ten druhý sa nemá kam odvolať. Toľko iba na ilustráciu.

Nie je rozhodujúce čo bude obsahovať zmluva o prítomnosti príslušníkov ozbrojených síl USA na území Slovenska.

Podstatné je, že zmluva bude koncipovaná ako okupačná, lebo právny rámec statusu vojakov u nás sa má riadiť Zmluvou NATO SOFA. USA v podstate ten istý text z roku 1951 a tie isté princípy používajú všade rovnako a ešte to aj považujú za akýsi svetový štandard.

Slovensko sa cez také kroky dostáva pod priamy politický vplyv USA a ignoruje obrovské riziko, ktoré so sebou nesie agresívna politika USA namierená proti Rusku. Nehovoriac už o vhodnosti a racionálnych dôvodov uzatvárať akúkoľvek medzinárodnú vojenskú zmluvu so štátom, ktorý bežne porušuje medzinárodné právo a vojensky ničí jeden suverénny štát za druhým bez súhlasu BR OSN.

Treba vedieť kam chceme patriť svojimi postojmi, aktivitami a medzinárodnými právnymi záväzkami v rámci OSN. Takéto zmluvy sú podmienené súhlasom prijímacieho štátu. Nejde  tu ani o nejaký záväzok Slovenska zmluvu prijať.

Možno konštatovať, že uvedený návrh zmluvy hrubo porušuje viacero článkov našej ústavy.

Ako sudca pripomínam, že suverenita štátu je daná vonkajšou a vnútornou výlučnosťou. Výlučnou tvorbou zákonov a výkonom moci suverénneho štátu nad svojim územím a obyvateľstvom žijúcim na ňom, bez akýchkoľvek zásahov zvonka. Obyvateľmi totiž nie sú len naši občania, ale aj cudzinci, ktorí sa u nás zdržiavajú. Na žiadneho cudzinca na našom území sa nemôžu vzťahovať zákony jeho domovského štátu. Platia na nich rovnaké zákony ako na našich občanov, s výnimkou osobitných občianskych práv. Automaticky sa vylučuje uplatňovanie zákonov iného štátu na našom území. Ak by sa Slovensko dobrovoľne zbavilo jednotného uplatňovania vlastných zákonov na svojom území voči všetkým, zbavilo by sa tak výkonu výlučnej suverénnej moci. V takomto prípade preto ide bez najmenších pochybnosti o stratu našej štátnej suverenity.

Ústava v článku 2 ods. 1 hovorí, že štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo. Článok 7 ods. 1 uvádza, že Slovenská republika môže na základe slobodného rozhodnutia vstúpiť do štátneho zväzku s inými štátmi. O vstupe do štátneho zväzku s inými štátmi alebo o vystúpení z tohto zväzku sa rozhodne ústavným zákonom, ktorý sa potvrdí referendom. Je to tak preto, lebo vstupom do štátneho zväzku by sa Slovensko zbavilo veľkej časti svojej suverenity. Preto o tom musia rozhodovať občania priamo formou referenda.

Obdobne, ak má Slovenská republika uzavrieť s USA vojenskú zmluvu, na základe ktorej sa tiež jasne zbavuje výkonu svojej suverénnej moci nad vlastným územím a jeho obyvateľstvom, potom musí aj k tejto zmluve byť vyhlásené referendum. Ide o mimoriadne vážnu okolnosť viažucu sa k otázke existencii nášho štátu. O prijatí zmluvy vojenskej povahy musí pred jej ratifikáciou vysloviť súhlas parlament. Aj napriek jeho súhlasu, by uzavretie zmluvy o prítomnosti cudzích vojakov bez jasného súhlasu našich občanov v referende, nebolo v súlade s Ústavou.

Vojenská zmluva s USA o prítomnosti amerických vojakov na našom území bez toho, že by podliehali jurisdikcii našich štátnych orgánov, by znamenala, že na Slovensku budú platiť dva právne režimy. Jeden právny systém USA pre ich štyroch vojakov a druhý slovenský pre slovenských občanov a ostatných cudzincov pôsobiacich u nás.

Podľa tohto precedensu v budúcnosti už nebude ďaleko od toho, aby na určitom našom území, resp. pre nejakú skupinu ľudí sa nastolila platnosť šárie.

Slovensko pokiaľ chce zostať zvrchovaným suverénnym štátom nesmieme pripustiť okupáciu nášho územia prostredníctvom cudzích vojenských základni,

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Harabin

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 203

Celkové hodnotenie: 21.17

Priemerná čítanosť: 4662

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Slafkovský ukončil gólový pôst, prispel k výhre: "Skvelý pocit"

    0icon

    Slovenský hokejista Juraj Slafkovský pomohol v NHL gólom a asistenciou k triumfu Montrealu na ľade Columbusu 4:3 po predĺžení. Ukončil tak gólový pôst, ktorý trval…

    Beňová vysvetlila, prečo nepodporili Šefčoviča a reaguje na Korčoka

    0icon

    Bratislava 28. novembra 2024 (HSP/Facebook/ Foto: TASR-Martin Baumann)     Europoslankyňa Monika Beňová vysvetlila, prečo europoslanci SMER-SSD nehlasovali za zloženie novej Európskej komisie a tým…

    Petra Flach vysvetlila, prečo Bibiana nakoniec zrušila besedu s doktorom Bukovským

    0icon

    Bratislava 28. novembra 2024 (HSP/Foto:Archív HSP)   Kto je Petra FLACH? Prečo „cukla“ pri workshope s dietológom Bukovským? Čo zistil audit? Ako bude vyzerať Bibiana…

    Drouin bude pre zranenie chýbať Coloradu niekoľko týždňov

    0icon

    Denver 28. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Graham Hughes)   Hokejistom Colorada Avalanche bude v NHL niekoľko týždňov chýbať útočník Jonathan Drouin. Dvadsaťdeväťročný Kanaďan laboruje so zranením v…

    Splnomocnenec vlády Kotlár verejne podporil stíhaného čatára Dobrotku

    0icon

    Bratislava 28. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie koronavírusu Peter Kotlár sa na pôde…

    Bošanský stanovil svetový rekord v halovej zostave na 25 metrov

    0icon

    Varaždin 28. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Slovenský reprezentant Jozef Bošanský na pretekoch v chorvátskom Varaždine stanovil nový svetový rekord v kladkovom luku na 25…

    Liverpool má na čele tabuľky 15 bodov, Slovan je predposledný

    0icon

    Bratislava 28. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Futbalisti FC Liverpool zvíťazili v šlágri 5. kola hlavnej fázy Ligy majstrov nad Realom Madrid 2:0. Naďalej sú na…

    Progresívci vraj môžu získať vo voľbách aj tridsať percent (Denník SME znovu fantazíruje a nehanbí sa za to)

    0icon

    Bratislava 28. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Naše „sorošmédiá“ sa dokážu tváriť seriózne aj vtedy, keď nezávislú žurnalistiku strieľajú do kolien guľometom. To by ste…

    Scholz je v ohrození – CDU a AfD zvyšujú náskok v nemeckých prieskumoch

    0icon

    Berlín 28. novembra 2024 (HSP/Brussels Signal/ Foto: TASR/AP-Michael Kappeler/dpa via AP)   Aktuálne prieskumy z Nemecka naznačujú, že kancelár Olaf Scholz je v ohrození.  Brussels…

    Cíťte sa na 60, keď je vám 30: Kombinácia, ktorá je podľa vedcov pre naše zdravie nebezpečná

    0icon

    Bratislava 28. novembra 2024 (HSP/Foto:Pixabay)   Kombinované účinky nikotínu a energetických nápojov na organizmus mladých ľudí vo veku 18 až 20 rokov po prvýkrát skúmala…

    FOTO DŇA