Portál Pravda zverejnil výsledky prieskumu inštitútu Globsec zameraného na zisťovanie názorov občanov siedmych stredoeurópskych štátov, vrátane Slovenska, v ktorom si len 21 % obyvateľov našej krajiny praje byť súčasťou Západu. Ak si uvedomíme, že v prvých rokoch po zmene režimu si drvivá väčšina nášho obyvateľstva želala byť súčasťou západnej civilizácie, tak súčasné prieskumy verejnej mienky poukazujú na radikálnu zmenu v myslení veľkej časti našich občanov. Jednou, nie však jedinou príčinou tohto obratu je skutočné a neskreslené poznanie reálneho stavu a fungovania systému západnej liberálnej demokracie, súčasťou ktorého sa po roku 1989 stala aj naša krajina. Je len logické a celkom pochopiteľné, že na základe získaných skúseností s našou účasťou v západoeurópskych politických, hospodárskych a bezpečnostných štruktúrach veľká časť občanov Slovenska prehodnotila svoje názory a zaujíma realistickejšie a kritickejšie postoje k nášmu členstvu v západoeurópskych integračných zoskupeniach a jednostrannej zahraničnopolitickej orientácie Slovenskej republiky zameranej výhradne na euroatlantické štruktúry.
Ďalší z prieskumov, ktorý sa zrealizoval v 16 krajinách EÚ a cieľom ktorého bolo zistiť postoje občanov daných krajín k organizácii NATO, poukázal na klesajúcu podporu zo strany ich obyvateľov k tejto vojensko-politickej aliancii. Zvlášť významnou sa ukázala klesajúca podpora tomuto zoskupeniu zo strany mladej generácie, pre ktorú sa tento relikt studenej vojny stáva nepodstatným a nezaujímavým. Mnohí z nich sa k účasti svojich krajín v štruktúrach v NATO stavajú pomerne indiferentne a rezervovane, alebo ju dokonca považujú za príťaž, resp. za niečo, čo je v rozpore s ich presvedčením. Zistené poznatky sú pre predstaviteľov NATO ako aj vlád členských krajín tejto aliancie, vrátane tej Slovenskej veľmi znepokojujúce, v dôsledku čoho sa aj naša krajina rozhodla zapojiť do tzv. komunikačnej stratégie NATO, koordinátorom ktorej v našej krajine bude Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti SR, ktoré už aj vytýčilo 4 hlavné body, resp. opatrenia zamerané na realizáciu danej stratégie.
Jedným z nich je plánovaná séria debát na stredných školách v okresných mestách v období september až decembre 2017, na ktorých budú zamestnanci rezortu diplomacie a našim politickým establischmentom vybraní „experti“ (čítaj – platení propagandisti) na medzinárodné vzťahy debatovať so stredoškolskou mládežou o význame a prínosoch našej účasti v tejto útočnej vojenskej aliancii a takýmto spôsobom sa našej stredoškolskej mládeži budú snažiť nalinkovať a vnútiť, z ich pohľadu ten „správny názor“ a oficiálnou propagandou posvätený „správny postoj“. Nemá to nič spoločné s hlavnou úlohou a zameraním stredoškolských vzdelávacích inštitúcií, poslaním ktorých je v prvom rade študentov vzdelávať a vychovávať, nie však jednostranne a za pomoci selektívne vybraných faktov a poznatkov informovať, politicky zneužívať a manipulatívnym spôsobom ovplyvňovať ich ešte sa len formujúce názory a predstavy o sociálno-politickej realite. Súčasťou tejto propagandistickej kampane, presnejšie povedané cieľavedomého a plánovaného „vymývania mozgov“ našim stredoškolákom, bude aj organizácia exkurzií v priestoroch a zariadeniach Ministerstva zahraničných vecí SR a Ministerstva obrany SR.
Doplnením týchto aktivít bude aj kampaň na Facebooku, do ktorej sa aktívne zapoja populárne osobnosti z kultúrneho, športového a umeleckého života, teda predstavitelia bratislavskej kaviarne, či presnejšie povedané „predajné kulturstútky“, ktoré budú našu mládež utvrdzovať v presvedčení, že jedinou ochranou pred „nenásytným a agresívnym ruským medveďom“ je naša účasť v tej „najspravodlivejšej, najhumánnejšej, najmierotvornejšej a vždy a v každej situácii výlučne obrannej aliancii“. Súčasťou realizácie celého komplexu opatrení, pripravovaných našim rezortom diplomacie je aj organizácia stretnutí a diskusií samotných predstaviteľov NATO s našou stredoškolskou mládežou, ktoré by sa mali stať zavŕšením celého systému „ideologického masírovania“ myslenia a postojov mladej generácie. V záujme poskytnutia objektívnejších informácií našim stredoškolákom, organizátorom takýchto ideologicko-politických školení by som odporučil pozývať na takéto diskusie, resp. poskytnúť priestor na vyjadrenie niektorým obyvateľom Belehradu, ktorí v 90. rokoch na vlastnej koži zažili tzv. humanitárne bombardovanie mierotvorných síl NATO, ku ktorému poskytnutím nášho vzdušného priestoru prispela aj vtedajšia vláda M. Dzurindu.
PhDr. Štefan Surmánek, CSc
ĽS Naše Slovensko, Košice