Tak sa to podarilo. Prelomová historická dohoda je na svete. Naši mocipáni úspešne zadlžili našich vnukov, u starších ročníkov aj pravnukov. Ešte aj pomenovanie to dostalo “Next Generation”. Premiéri EÚ to prezentujú ako úspech. Nuž, rozmeňme si to na drobné.
Kapitalizmus skončil. Keďže náš vesmír je konečný, nekonečný rast môže existovať len v teoretickej rovine. Západ, ako symbol kapitalizmu, po 30 rokoch už vyčerpal materiálne aj ľudské zdroje štátov východnej Európy, v bankách sa rozpustili zmrazené líbyjské aktíva, zadržané bolo venezuelské zlato.. Čo ďalej? Potrebujeme ukojiť svoju nenažratosť zdrojmi Ruska, alebo Číny. Tieto sa však akosi nechcú podvoliť našim potrebám. Zúfalí politici sa teda rozhodli k zúfalému činu – zadlžiť naše detné deti na 40 rokov dopredu. Po 10 rokoch ďalší z úžasných nápadov ako zabrániť kolapsu bankového systému najmä Nemecka a Francúzka. Vtedy bolo dôvodom Grécko, teraz Taliansko a Španielsko. Keď sa nad tým zamyslíte, naozaj uvidíte akt číreho zúfalstva. Hlavným problémom a náplňou práce vedenia EÚ je prerozdeľovanie peňazí. Žiadne vízie, zmysluplné projekty. Nič. Degenerácia, ako priamy následok blahobytu.
Pozoruhodný je aj ďalší aspekt. Remišová: „Peniaze, ktoré si požičiame musíme rozumne a efektívne využiť.“ V podobnom duchu vyslala apel aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Všetko vo všeobecnej rovine. Chápete? V normálne fungujúcej spoločnosti sa najskôr predstavia vízie a ciele rozvoja, spracujú sa projekty a hľadajú sa zdroje na ich financovanie. Dnes je situácia iná, najskôr nás zasypú peniazmi a potom rozmýšľame čo s nimi. Toto je samoúčelné. Je úplne jedno ako ich použijeme, dôležité je minúť ich, aby sme ešte trošku oddialili totálny kolaps systému. Politici sú zjavne nielen zúfalí, ale aj bezradní. Nevedia čo si počať. Prepad ekonomiky bude pokračovať aj naďalej napriek ich snahám o oživenie mŕtvoly. Je čas prispôsobiť systém fungovania spoločnosti zmeneným podmienkam, nie naopak.
Ihneď po dosiahnutí dohody sa ozval Klub 500, ktorý oznámil prepad tržieb a nevyhnutnosť prepúšťania. Od štátu požaduje zvýšiť príspevky na zamestnanosť. Preložím to do našej reči: „Ak nám bude štát hradiť príspevky na mzdové náklady zamestnanca, my budeme aj naďalej zamestnávať ľudí, ktorých nepotrebujeme.“
Akosi sa v tom kapitalizme strácam. Z daní nás všetkých majú byť zachraňované súkromné firmy? Veď už konečne zaveďme ten komunizmus. Ale skutočne, zatiaľ som nepočul z úst žiadneho politika serióznu úvahu na tému zmeny spoločensko-ekonomického systému. A je už najvyšší čas, pretože táto požiadavka bude už zajtra na programe dňa.
Ešte jedna poznámka trošku mimo tému. Minister obrany po svojom nástupe do funkcie pri polemike ohľadom nákupu stíhačiek F16 povedal, že pri rozviazaní kontraktu by sme prišli o miliardu, ktorú sme už zaplatili, hoci žiadne lietadlo sme zatiaľ nedostali. Jedná sa o uhol pohľadu. Ja tvrdím, že 1 miliardu sme mohli ušetriť. Možno aj dve. Kontrakt má totiž jednoznačne podobu úveru americkej vláde, alebo výrobcovi a pri súčasnom rýchlom vývoji sa môže stať, že žiadne lietadlá už nestihnú priletieť.
Vízia ďalšieho vývoja je neradostná. Zdroje došli. Otázne je, či si Únia naozaj dokáže požičať na finančných trhoch. Začína sa žranica. Ale nie v zmysle hodovať, ale požierať sa medzi sebou. Vydierať a žrať sa bude Únia s členskými štátmi ako aj členské štáty navzájom. Čochvíľa sa ruvačky o líbyjskú ropu a grécky plyn zúčastnia členské štáty EÚ, a tí istí členovia NATO na rôznych stranách konfliktu. O vnútorných nepokojoch nebývalých rozmerov netreba ani polemizovať. Vidíme, čo sa deje v USA. A teraz sa divím premiérovi, že neuprosil svojich koaličných partnerov, aby ho odvolali. Celkom nechápem. Občanom by sa uľavilo, premiérovi by sa uľavilo.. no, asi potrebujú podržať obetného baránka v kresle, pretože práve súčasná vládnuca garnitúra bude braná na zodpovednosť, keď príde na lámanie chleba. A to bude už čoskoro.
P.S. Článok vznikol skôr ako EP dohodu neschválil.