V Zakarpatskej oblasti zadržali skupinu maďarských separatistov. Podľa Bezpečnostnej služby Ukrajiny jeden z občanov zbieral podpisy na petíciu s neobvyklou požiadavkou – zrušiť platnosť Trianonskej mierovej zmluvy z roku 1920, podľa ktorej Uhorské kráľovstvo stratilo časť súčasnej Zakarpatskej oblasti. Podľa článku týkajúce zásahu do územnej celistvosti štátu sa začalo trestné konanie.
Okrem toho overujú informácie o možnom zapojení iných jednotlivcov a združení v Zakarpatskej oblasti do „protiukrajinských aktivít“
Na jeseň 2018 vyhlásilo ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny konzula Maďarska v Zakarpatskom meste Beregovo Matyásha Siladiho persona non grata. „Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny očakáva, že maďarská strana sa v budúcnosti zdrži akýchkoľvek nepriateľských krokov smerom k Ukrajine,“ sa hovorí vo vyhlásení ministerstvo zahraničných vecí. Kyjev „považuje ukrajinských občanov maďarského pôvodu za zjednocujúci faktor vo vzťahoch medzi týmito dvoma štátmi“ a vyzývajú k tomu „maďarských partnerov“. Ukrajinsko-maďarské vzťahy sa zhoršili po zverejnení videa na sieti, ktoré ukazuje, ako maďarským občanom, ktorí sú etnickými Maďarmi, vydávajú pasy v maďarskom konzuláte v meste Beregovo.
„Práva maďarského obyvateľstva na Ukrajine stále porušujú. Moje zaradenie do zoznamu nie je problémom, oveľa väčším problémom je to, že zákon o vzdelávaní, ktorý porušuje práva maďarskej národnostnej menšiny, ešte nebol revidovaný,“ uviedol maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Dodal, že Budapešť má záujem o dobré susedské kontakty s Kyjevom, ale prezident a vláda Ukrajiny zrušili dobré vzťahy medzi krajinami.
Zástupcovia maďarskej etnickej menšiny žijú v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny. „Maďarská otázka“ eskalovala najmä po prejavoch ukrajinských nacionalistov a po prijatí nového zákona „O vzdelávaní“ v Kyjeve, ktorý predpokladá prevod všetkých škôl, v ktorých študujú národnostné menšiny, na vyučovanie v ukrajinčine. V Maďarsku sa domnievajú, že ten dokument obmedzuje práva etnických Maďarov žijúcich v Zakarpatskej oblasti. Vo februári 2019 vedúci administratívy predsedu maďarskej vlády Gergely Gulyás oznámil, že ukrajinská vláda prijala „semi-fašistický“ zákon o vzdelávaní, podľa ktorého sa vzdelávanie v krajine do roku 2020 bude viesť v ukrajinčine. Neskôr však nadobudnutie platnosti zákona odložili.