Podľa premiéra sa zrušením núdzového stavu život na Slovensku žiadnym spôsobom výrazne nezmení oproti súčasnému stavu. Toto je zavádzanie, aké nemá páru. Núdzový stav dáva absolutistické právomoci hlavnému hygienikovi, ktorý nám stále diktuje, že potrebujeme náhubok pred ústa v interiéri, cirkvám ako majú viesť bohoslužby, reštauráciam ako usádzať hostí, za akých podmienok môže občan SR docestovať domov atď. Parlament už nepotrebujeme, aby bránil naše ústavné práva, keď dal právomoc Úradu verejného zdravia, ktorý sa riadi krízovým štábom či akýmsi konzíliom expertov, aby nám ich bez opodstatnenosti pošliapavali.
Ľudia odmietajú žiť naďalej v strachu, ktorý sa im najnovšie podsúva s príchodom vraj druhej vlny koronavírusu. Čo nám budú chcieť potom nariadiť – vakcínu pod hrozbou pokuty do 1650 Eur či vakcinačné preukazy, aby sme mohli cestovať či pracovať? Odborníci, ktorými sa premiér riadil a na ktorých sa vyhovára, sa úplne zdiskreditovali svojimi nafúknutými prognózami i nezmyselnými opatreniami. Kopec ďalších odborníkov, lekárov v regiónoch má takejto politiky plné zuby. V mojom regióne sa pre prípad až jedného pacienta radikálne obmedzil normálny život všetkých a za najdrastickejší ekonomický prepad v celej Európe budú splácať dlhy ešte detí našich detí. Ak toto má byť epidémia, tak jej definíciu treba zmeniť.
Ako by však média reagovali, keby si kedysi premiér Fico na tlačovky vodil bývalú ministerku i hlavného hygienika bývalej opozičnej vlády, šéfa lekárskych odborov či iných epidemiológov, ktorí si kariéru robili za prechádzajúcich opozičných vlád? Nerozumiem, ako toto ani médiam, ani koaličným partnerom a ani manželke premiéra nevadí. Igor Matovič sa nechal uniesť Andreou Kalavskou, ktorá síce v minulosti odmietla kandidovať za OĽaNO, no neodmietla ponuku skorumpovaného socialistického Smeru robiť im ministerku zdravotníctva. V čom je morálna integrita a expertíza internistky byť jednou z hlavných poradkýň premiéra pri koronakríze?
Paradoxne mi príde, že Kalavská odstúpila z postu ministerky tesne po tom, čo jej neprešla ani novela zákona o ochrane verejného zdravia, ktorá práve rieši epidémie. OĽaNO klub sa zdržal pri hlasovaní o jej návrhu, ktorým chcela na objednávku vakcinačnej loby zaviesť podmienku povinného očkovania pre prijatie detí do škôlky. Kalavskej manžel roky pracoval ako hlavný expert na očkovacie látky pre jednu z naväčších farmaceutických spoločností na svete (Pfizer) a aj pre ďalšie prepojenia ju v médiach kritizovali kvôli konfliktom záujmov za minulej vlády. Proti jej návrhu spomínanej novely hlasoval Smer, ale neprešiel aj vďaka odmietnutiu klubom OĽaNO. Návrh bol oveľa tvrdší ako doterajší nanajvýš 331 eurový postih, keď rodič odmietne všetky očkovania. No v minulosti, keď návrh úplne zrušiť akékoľvek sankcie za neočkovania a očkovanie zdobrovoľniť predložilo ĽSNS, samotný Igor Matovič ho podporil. Čím ho teda táto odborníčka na tropickú medicínu, ako ju tituluje Úrad vlády SR, tak očarila?
Nepochybne je dnes dobre vyškolená Svetovou zdravotníckou organizáciou a isto v kariérnych ambíciach nepoľavila. A Igor Matovič bez toho, aby mal trochu kritického vnímania globálnej politiky vsadil na jej kartu pri nástupe do funkcie premiéra. Hra na strach, diktátorske chúťky a mesiášstvo národných politikov sú presne tie pohnútky, na ktoré stavili globálne elity pri nalinkovaní opatrení ako „na koronu“ reagovať. Politické opičenie s ambíciou ešte aj pretromfnúť Smer prinieslo svoje ovocie. Len to nie je to, čo nám Igor Matovič dáva pred oči ako jedinú mantru a dogmu. Najhlbší ekonomický prepad v celej EÚ za prvý štvrťrok 2020 je žiaľ kritický preňho, no musí sa s tým vysporiadať osobne aj politicky.
Slovenská vláda si zakladá na tom, že vďaka povinnému noseniu rúšok a množstvu ďalších prehnaných opatrení, ktoré nemali iné krajiny (napr. povinná vládna karanténa v rozpore s ústavnými právami), sa nám podarilo prežiť koronakrízu s najmenšími stratami na životoch. Hoci ešte nemáme spočítané straty na životoch tých, ktorí sa počas týchto mesiacov nedostali k liečbe iných chorôb a tých, ktorí pre najhlbší prepad ekonomiky spomedzi krajín EÚ, prídu o zdravie a kvalitnú zdravotnú starostlivosť v blízkej a vzdialenejšej budúcnosti. Pri toľkých opatreniach nie je ani možné vyhodnotiť, ktoré opatrenia naozaj fungovali a či vôbec nejaké fungovali.
Problém je v tom, že sa porovnávame s neporovnateľnými krajinami. Hlavne pre ich vysokú mobilitu obyvateľstva, vysokú mieru turizmu a biznisu (napr. Číňanov), ale i frekvencie letov , alebo len tak obyčajný faktor, že ostatné veľkomestá Európy majú metro (kde sa vírus dobre môže šíriť), ktoré Bratislava doteraz nemá. Vhodnejšie by bolo prirovnať Slovensko k niektorým z fly-over štátov USA, tzv. stredu alebo tých, podnad ktoré sa prelietava. Väčšina z nich žiadne opatrenia neprijala a ich miery úmrtnosti sú podobné Slovensku, hoci vírus v USA bol už v septembri. Americké štatistiky koronaúmrtí sú riadne nafuknuté už len pre odporúčanie federálneho CDC rátať aj len „pravdepodobné“, teda netestované prípady ako COVID-19, finančné zvýhodňovanie nemocníc pri „koronapacientoch“, či chybný liečebný protokol s ventilátormi, ktorý zabíja.
Preto sa domnievam, že ak by sa Slovensko vybralo cestou zamerať sa na rizikové skupiny bez obmedzovania života pre nerizikových občanov (ako som od začiatku apelovala), bolo by tam, kde je aj dnes a bez zlých ekonomických dopadov. Švédsko priznáva, že pri vysokej COVID-19 úmrtnosti osôb z domovov dôchodcov, z ktorých síce väčšina zomrela aj tak do konca roka, zanedbali opatrenia pre túto skupinu. No napriek prítomnému a v Európe zdecimovanému automobilovému priemyslu, ktorý aj Švédsko má, neprepadlo do mínusového rastu HDP na rozdiel od ostatných krajín s opatreniami. Naša vláda si pod sebou podpílila konár a čoraz ťažšie sa jej reakcia na koronahystériu bude vysvetľovať, keď sa straty pretavia už aj do avízovaného zadĺženia 60%, možno i viac.
Postupné otváranie vo fázach je úbohou hrou na zachovanie si tváre politikov, ktorí sú zodpovední za chybnú politiku. Pamätáte, hovorili nám o vrchole v júli, o tisíckach mŕtvych… Potom sa vyhovárali na expertov, epidemiológov, analytikov. Politické rozhodnutia však prijímali oni. Teraz by sa z nich však mali poučiť a minimálne pristúpiť k rezolútnym riešeniam. Ohromnou chybou bolo, že nová vláda sa rozhodla počúvať práve tých expertov na choroby, ktorí si robili kariéru za Smeru. Je najvyšší čas urobiť očistu priamo „pod lampou“ premiéra. Áno, zadosťučiňujúcim rozhodnutím by bolo veľavážených epidemiológov vymeniť. Na Slovensku máme aj iných medicínskych odborníkov – čo majú aj rozhľad a integritu a čo by súčasných funkcionárov skvele nahradili.