Ak nie je problém obmedziť občianske práva a slobody, aby sme zachránili životy pred COVID-19, prečo by mal byť problém dočasne obmedziť „právo“ tehotnej robiť si s „obsahom“ svojej maternice, čo len chce, aby sme zachránili dieťa v jej maternici pred utýraním na smrť (vysatím alebo roztrhaním na kúsky zaživa), čo je v SR 20 prípadov za deň!? Ak by som len vychádzala z toho, ako vyzerali opatrenia vlády v boji proti koronavírusu a zvládneho programu (PVV) k prevencii umelých potratov, takto nejako by mal vyzerať scénar boja za záchranu životov aj tých nenarodených:
Podstúpenie umelého potratu budeme pokutovať sumou 1650,- Eur – to je poplatok, ktorý žena zaplatí pri zákroku. Lekár, ktorý umelý potrat vykoná nelegálne, teda na čierno za nižší poplatok, alebo po dovolenom termíne, bude trestne stíhaný, ak sa to preukáže a potrestatný odňatím slobody na 8 rokov. Ak sa po potrate preukáže, že žena bola niekým nútená k potratu, dotyčná osoba sa potrestá odňatím slobody na 2 roky.
Aby nehrozilo, že ženy odídu do zahraničia, kde si potrat vybavia lacnejšie, zavedieme tzv. materskú karanténu. Samozrejme, že žena bude môcť slobodne fungovať, no ako tehotná nemôže vycestovať do zahraničia. Jednoducho na hranici sa každá žena vo veku 12-45 rokov preukáže potvrdením od lekára, že nie je tehotná, ak chce vycestovať. Dočasne musí strpieť obmedzenie svojich práv slobody pohybu pre väčšiu hodnotu, ktorou je záchrana nenarodeného dieťaťa.
Každá tehotná má nárok na sociálnu pomoc, preto musíme rýchlo dobudovať ďalšie krízové centrá pre tehotné, čo chcú ostať v anonymite alebo potrebujú materiálnu pomoc, načo vláda vyčlení prostriedky. Tie budú poskytovať poradenstvo ženám v kríze a tehotenské testy zdarma. Ženám od 4. mesiaca tehotenstva poskytne mesačný príspevok, ako už je v PV (pravdepodobne rozložením novorodeneckého príspevku už počas tehotenstva – ako som už pred 10 rokmi navrhovala).
Aby sme náš sociálny systém konkrétnej pomoci tehotným náhle nepreťažili, keďže krízové centrá sú limitované, musíme zmierniť krivku nechcených tehotenstiev. To dosiahneme tým, že dočasne (až do odvolania v závislosti od vývoja miery nechcenej tehotentnosti) zatvoríme všetky diskotéky a bary, zakážeme koncerty, hudobné festivaly a campingové miesta, ďalej ubytovacie služby budú obmedzené iba pre manželské páry, slobodným párom bude zamietnuté ubytovať sa na spoločnej izbe.
Vláda bude aj osvetovo vplývať na verejnosť, aby dodržiavala sexuálny odstup, tzv. predmanželskú abstinenciu alebo pri najhoršom kombinovala používanie abortívnej hormonálnej antikoncepcie s „nosením“ kondómu. Tým, čo deti vôbec nechcú, sa bude odporúčať sterilizácia, ktorú si však sami uhradia. Vláda zakáže predaj tehotenských testov, tie budú k dispozícii len u gynekológa alebo v krízovom centre pre tehotné. Vláda zváži pravidelné testovanie žien v reprodukčnom veku. Odborníci vypracujú modely tehotnosti a potratovosti a média budú denne informovať o štatistike potratovosti i úspešnej záchrane životov.
Manželské páry, ktoré chcú oddialiť počatie alebo už žiadne deti nechcú, dostanú poradenstvo o prirodzených metódach, čo bude preplácať zdravotné poistenie ako zdravotnú starostlivosť vyškoleným gynekológom a osobám. Štát zvyhodní pri poskytnutí úveru len tých, ktorí uzavreli manželstvo pred narodením dieťaťa. Pre vylúčené komunity štát poskytne vyškolených odborníkov, ktorí budú robiť skupinovú i individuálnu osvetu o zodpovednom a zdravom rodičovstve pre mladých ako aj pre už rodičov.
Aby sme predišli postihnutiam detí, štát spustí osvetovú kampaň o nebezpečenstve užívania prostriedkov na báze hormónov (antikoncepcia, vnútromaternicové teliesko, hormonálna hyperstimulácia pri umelom oplodnení), ktoré poškodzujú zdravie žien aj tým, že odbúravajú vyše 80 vitamínov a minerálov z tela ženy, čím zvyšujú riziko poškodenia plodu. Zruší sa preplácanie cyklov hormonálnej hyperstimulácie pri umelom oplodnení. Každé umelo počaté embryo bude musieť byť implantované do maternice. Zmrazovanie a vyhadzovanie embryí sa zakáže.
Ako by sa Vám páčilo také zachraňovanie životov a la COVID-19? Niektoré sú azda uletené, niektoré by sa dali aplikovať. Veď aj jeden život je hodný toho, aby sme obmedzili slobody občanov, hoci sa ich to ani netýka, však? Doteraz sa také nikomu bojujúcemu proti potratom ani neprisnilo, ale dnešne epidemiologické opatrenia sú inšpiráciou. Proliferi dlho majú inú – realistickejšiu predstavu ako riešiť záchranu nenarodených životov:
Deklarujme v ústave a v zákonoch rovnosť práva na život pre všetkých – narodených i nenarodených. Taký zákon by zabránil tomu, aby štát licencoval lekárov a zdravotnícke zariadenia vykonávať umelé potraty. Jednoducho tento zdravotný zákrok vypadne zo zoznamu legálne poskytovaných služieb zdravotnej starostlivosti. Ak lekár taký zákrok vykoná a príde sa na to, potrestá sa odňatím slobody. Keďže ide o život, inštitút agenta provokatéra sa tu veľmi nebude dať použiť.
Zvyšok spoločnosti sa podľa tohto zákona zariadi. Ak nieto chce silou mocou svoje dieťa dať zabiť, vycestuje do zahraničia. Na našom území však nebudeme tolerovať zabíjanie bezbranných ľudských životov. Ak však niekto bude ženu podnecovať alebo nútiť k umelému potratu, bude trestne stíhaný. Ak sa to zistí pred podstúpením potratu, tak finančnou pokutou, ak po podstúpení potratu, tak odňatím slobody.
To vytvorí aj väčší tlak na spoločnosť, aby sa zodpovedne správala v oblasti sexuálnych vzťahov. Buď budú páry opatrnejšie pri predchádzaní počatia alebo ženy zodpovednejšie pri poskytnutí súhlasu so sexom, ktorý si nechajú do manželstva. To bude účinná prevencia nielen potratu ale aj domáceho násilia, lebo to vedie k osobnej sebakontrole emócií. Osveta a školy by sa mali zamerať na abstinenčné programy, ktoré by by boli dostupné aj v rómskych komunitách. Konzultácie s vyškolenými zdravotníkmi o prirodzenom plánovaní tehotenstva ale aj psychologické poradenstvo pre manželstvá v kríze (min. keď je manželka tehotná) by mali byť preplácané zo zdravotného poistenia.
Samozrejme, dobré by bolo, aby štát zefektívnil adopcie, utajený pôrod a profesionálne rodičovstvo. Ak rodinám ponechá viac prostriedkov znížením daní, bude to najlepšia investícia do rodiny, ktoré si budú môcť dovoliť ďalšie dieťa, alebo sa rozhodnú podporiť krízové centra pre tehotné, či iné osvetové alebo charitatívne projekty pre širokú verejnosť alebo cieľové skupiny. Politiky by mali byť nastavené tak, aby manželia boli motivovaní starať sa o deti a nie štát, ale to je na samostatný blog.