Včera som pri sledovaní večerných správ TA3 zostal v nemom úžase. Priniesli v nich reportáž, že rozdiely medzi bohatšími a chudobnejšími sa zmenšujú. To by bola sama o sebe skvelá informácia, keby nezaznelo podľa akého kritéria. Nuž čítajte pozorne: „síce nie ešte vo výške miezd či veľkosti majetku, ale aspoň v bankách. Z porovnania úrokových sadzieb vyplýva, že dnes si všetci klienti berú úvery za takmer rovnakých podmienok“. Zopár floskúl k tomu pridali ekonomickí „analytici“, okrajovo zazneli aj úvahy o možných rizikách pre bankový sektor a tým sa reportáž skončila. (Celú reportáž si môžete pozrieť v archíve TA3 v Hlavných správach z 02.08.2017.)
Dovolím si teda niekoľko pripomienok k tým rizikám, ktoré naši ekonomickí „analytici“ akosi opomenuli, prípadne o nich ani len netušia. Banky žiadne riziko neponesú, pretože podľa uniknutého dokumentu, ku ktorému sa dostala agentúra Reuters, Európska únia seriózne uvažuje o zmrazení účtov bankových klientov v prípade, že banke bude hroziť nebezpečenstvo (https://news.bitcoin.com/european-union-proposes-account-freezes-to-protect-failing-banks/). Znamená to, že za nezodpovednú úverovú politiku bánk neponesie hmotné a trestnoprávne dôsledky ich manažment (ten naopak zhrabne za nárast poskytnutých úverov nebotyčné prémie), ale obyčajný občan-vkladateľ tým, že fakticky legálne príde o svoje peniaze alebo aspoň ich časť. Forma, akou sa to dá urobiť, môže byť rozmanitá: odpísanie určitej čiastky nad stanovený limit, dodatočné zdanenie všetkých vkladov, či zavedenie záporných úrokových sadzieb. Vo všetkých prípadoch ide o flagrantné porušenie práv súkromného vlastníctva, ktoré je podľa hodnôt Európskej únie vraj nedotknuteľné. Zdá sa, že nie vždy a nie pre všetkých. Rád nazývam veci pravým menom: ide jednoducho o bohapustú krádež! Takýto scenár bol úspešne odskúšaný na Cypre, takže to skupina finančných zhýralcov môže rozbehnúť vo veľkom. Mimochodom, dnes som si prečítal správu, že už aj na Slovensku je prvá banka, ktorá chystá záporné úroky (https://ekonomika.sme.sk/c/20617743/prva-slovenska-banka-chysta-zaporne-uroky-ako-sa-to-dotkne-jej-klientov.html?ref=njct).
Chcem ešte poznamenať, že o týchto nebezpečenstvách som sa čiastočne zmienil už v jednom zo svojich predchádzajúcich blogov nazvanom „Predvolebné zamyslenie“. Spomínaný blog som publikoval ešte vo februári 2016 na HNonline a prečítať si ho môžete tu.
Vtedy som si na moju adresu vypočul čosi o konšpiračných teóriách a ruskej propagande. Nuž teda posúďte sami, kto konšpiruje a robí propagandu.
Nepochybujem o tom, že sa nájde mnoho úverovchtivých (nemajte mi za zlé toto prirovnanie) s holým zadkom, veď koho by to nelákalo zobrať veľké peniaze bez akejkoľvek zábezpeky. A banky ich požičajú prakticky na čokoľvek, vlastne ich rozdajú zadarmo, pretože Európska centrálna banka v rámci kvantitatívneho uvoľňovania natlačila nedávno stovky miliárd Eur ničím nekrytých farebných papierikov. Ak sa aspoň trochu orientujete vo financiách, tak viete, že v našom systéme založenom na dlhoch sú reálne nové peniaze vytvárané až podpisom na úverovej zmluve! Tie peniaze predtým vôbec neexistovali!
Predpokladám, milí občania, že si uvedomujete, čo sa stane, keď príde ďalšia finančná kríza, úrokové sadzby stúpnu, klienti bánk nebudú schopní úvery splácať, banky sa ocitnú v kolosálnych problémoch a kto to celé zaplatí. Všetko do seba dokonale zapadá a desivá mozaika začína nadobúdať reálne kontúry. A to som ešte nespomenul dôsledky zrušenia hotovostných peňazí.