Posledné roky znamenali významné zlepšenie slovensko-maďarských vzťahov. Okrem veľmi dobrých vzťahov s Maďarskom a úspešnej vzájomnej spolupráce v rámci zoskupenia V4, sme zaznamenali aj posun na vnútropolitickej scéne. Donedávna nepredstaviteľné sa stalo skutočnosťou. Národná strana a menšinová strana zasadli spoločne v slovenskej vláde. Politológovia budú toto spojenectvo z rozumu isto analyzovať po skončení funkčného obdobia a prinesú závery jeho pozitív aj negatív. Niektoré trecie plochy vzájomných vzťahov sa odstránili, ale niektoré ostávajú.
Snaha o moderné poňatie národnosti francúzskeho typu – teda, že všetci občania Slovenskej republiky sú Slováci, je štátotvorný prvok, ktorý sa národniari snažia dostať do povedomia všetkých občanov nášho štátu. Proti takémuto nahliadaniu na politický národ sú paradoxne najviac niektorí politici maďarskej menšiny. Zaujímavé, že v susednom Maďarsku, kde sa tvrdo uplatňuje francúzsky model jedného národa, im to už neprekáža.
Územie karpatského oblúka a karpatskej kotliny po stáročia obývajú ako Slováci, tak aj Maďari. Tento historický fakt môžu popierať len šovinisti a zadubenci. Preto sme oddávna odsúdení na spoluprácu. Tá musí byť založená na vzájomnej úcte a rešpekte. Posledné volebné obdobie ukázalo, že napriek niektorým výstrelkom a nedorozumeniam, by sa tento model mohol uplatňovať a rozvíjať dlhodobo. To by však niektorí maďarskí politici museli definitívne zabudnúť na veľké Uhorsko a zahodiť predstavu o Slovákoch, ako o bačoch s krpcami.
Rok 2020 je rokom 100. výročia Trianonskej mierovej zmluvy. Tou mocnosti potvrdili hranice medzi Česko-Slovenskom a Maďarskom. A tu sa dostávame k novej politickej hre, ktorá má za cieľ opäť použiť maďarskú kartu na získanie politických bodov. Ak boli dlhé roky národniari označovaní za tých, ktorí hrajú tzv. maďarskou kartou, v skutočnosti to boli vždy Slováci hovoriaci po maďarsky, ktorí začali túto politickú hru. Rovnako je to aj v terajšej predvolebnej kampani. Maďarská komunitná spolupatričnosť má byť novou politickou silou maďarskej menšiny na Slovensku. Aby zaujala a prerazila, musí preto opätovne oprášiť staronovú maďarskú kartu. Preto v programe tejto strany nájdeme pre Slovákov hovoriacich po slovensky zarážajúce a neprijateľné veci:
- obec má právo na svoj názov na základe miestneho referenda. MKS chce zrušiť práva centrálnej moci odmietnuť rozhodnutie o zmene názvu občanmi.
- vytvorenie regionálnej samosprávy so špecifickým právnym postavením, ktorá má finančnú a rozpočtovú samosprávnosť, hospodárske, územné rozvojové a iné právomoci zabezpečujúce samostatné fungovanie,
- nový zákon o menšinových samosprávach. Miestna kultúrna, vzdelávacia a mediálna samospráva menšín musí byť zabezpečená samostatným financovaním – územná autonómia.
- posilnenie používania maďarského jazyka. Maďarčina by sa mala stať regionálnym úradným jazykom.
- v regiónoch s maďarskou menšinou by mala mať maďarčina rovnaké postavenie ako slovenský jazyk (dva regionálne úradné jazyky) – jazyková autonómia.
Tieto pokusy o decentralizáciu a umelé pomaďarčovanie územia tu poniektorí skúšajú 30 rokov. Netreba zabúdať na fakt, že aj na južnom Slovensku je väčšinová populácia slovenskej národnosti. Preto pokusy o územnú a jazykovú autonómiu nemôžu byť národovcami nikdy akceptované. Politici MKS opäť hrajú maďarskou kartou, aby vyprovokovali väčšinu Slovákov. To je totiž ich jediná šanca, ako sa dostať do parlamentu. Takéto hranie sa s ohňom však každý rozumný občan Slovenska odmietne.