Slovensko dnes disponuje iba asi 13,5 tisícmi profesionálov, plus asi 4 tisíc mierových tabuľkových miest má podľa priznania ministra obrany neobsadených. Tieto by sa dali pohodlne doplniť premysleným mechanizmom aktívnych alebo individuálnych záloh. To, že nezodpovední šarlatáni vo funkciách ministrov silových rezortov, s rovnakými šarlatánmi v branno-bezpečnostných výboroch od roku 2005 nekompromisne nepresadili komplexný systém záloh, je nehoráznosť. Možno všeobecné ohrozenie, ale oveľa skôr vlastizrada.
Všetko závisí od toho, prečo neboli zálohy vytvorené. Ak to bola len politická tuposť a odborná nekvalifikovanosť, skombinovaná s hlboko podštandardnou úrovňou strategického myslenia generality, vyvinia sa z toho. Hlúposť nie je trestná. Ak by raz nejaká dôsledná komisia Národnej rady našla dokumenty, z ktorých vyplynie, že išlo o cielený proces oslabovania našej obranyschopnosti v záujme zdôvodnenia nevyhnutnosti včlenenia sa do nadnárodnej armády EÚ, potom bude musieť prokuratúra skúmať, či išlo o trestný čin vlastizrady, alebo úkladov proti republike.
Nie je vylúčené, že na ministerstve sa už teraz čistí, aby sa nič nenašlo. Ani prvá možnosť nie je nič, na čo by mali byť najvyšší hodnostári hrdí. Takže im sa síce môže podariť vyčistiť stopy, ale skutočne zodpovednému vlasteneckému vedeniu rezortu raz nezostane nič iné, len nutnosť vyčistiť stavy. Lebo dôsledok zostal. Žeby sa do nového rozpočtu podarilo zakomponovať čosi ako „úprimnú ľútosť“ vo forme naplánovania zdrojov na nápravu stavu už od začiatku roka 2020?
Maslo na hlave majú aj všetci premiéri pôsobiaci za posledných 15 rokov. Už v uvedenom roku bolo potrebné presadiť nový systém vytvárania záloh a ich výcviku tak pre prípad narastajúceho napätia, ako aj pri reakcii na ohrozenia. Totiž reakcia na časť bezpečnostných ohrození, aj tých vyvolaných neosvietenými politikmi, ako migrácia, si vyžaduje počty.
Filozofia moderného prístupu k formovaniu záloh je inšpirovaná výrokom, ktorého autorom je bývalý britský minister vojny spred 1. svetovej vojny Richard Haldane, ktorý vyhlásil, že na to, aby v čase vojny zálohy mohli dopĺňať armádu, v čase mieru musí armáda podporovať vytváranie záloh. Tento konzervatívny postoj paradoxne vyslovil liberál. Vlastenecký, čiže štandardný liberál. Určite nie predchodca dnešných protištátnych, extrémistických, progresívnych ideových nástupníkov. Tí sú spokojní.
Ak túto myšlienku dáme do širšieho bezpečnostného kontextu, tak na to, aby v čase krízy mohli zálohy efektívne podporovať spoločnosť a jej systém bezpečnosti a obrany, potom v čase mieru, teda bez krízy, musí spoločnosť podporiť efektívny systém vytvárania záloh pre systém bezpečnosti a obrany. Tento poznatok je úplne zanedbaný a Slovensko je považované za jeden z mála štátov bez akýchkoľvek vojenských záloh. Prístup, ktorý zvolilo súčasné vedenie rezortu pozvaním asi stovky adeptov na výcvik v dobrovoľnej službe situáciu vonkoncom nezlepší. A spoliehať sa na to, že kríza je akcelerátor a katalyzátor, čiže načo robiť paniku, sa už mnohým v histórii nevyplatilo.
Akurát nezabudnime, že konečným cieľom protištátnej „progresívno“-liberálnej kamarily bude úplne zlikvidovať obranyschopnosť Slovenska jej odovzdaním do rúk nadnárodnej oligarchie. Vytvorením ozbrojených síl EÚ, čiže EuroWehrmachtu. Nezabúdajme, zradcovia a kolaboranti sú len sluhovia, poskokovia ich pánov v pozadí. To ich nezbavuje trestno-právnej zodpovednosti. Okrem jediného samotného Sulíka mi nepríde na rozum ani jeden jediný liberál, ktorý by bol inšpirovaný štátotvorným liberálom Haldaneom. Ostatní sú inšpirovaní Hitlerovými ideami likvidácie štátnosti za účelom vytvorenia superveľmoci. Vtedy nemeckej, dnes skrytej pod pseudonym EÚ. Múdry národ sa z histórie poučí, nemúdry si ju zopakuje.