Na poslednom summite V4 bol Pellegríny dojednávať finančnú podporu – kompenzáciu za zatvorenie baní na Hornej Nitre vo výške 160 mil. Eur. Pochváľme ho aký je šikovný. Ale čo sa vlastne deje? Čo sa vlastne dialo s baňami doteraz?
Uhoľné bane na Slovensku boli výrazným energetickým zdrojom pokiaľ neprišiel plán ako baníctvo nadobro zlikvidovať po 1989 ako aj väčšinu vlastného priemyslu. K čomu to ale celé smeruje? Keď zavrieme poslednú baňu na Slovensku, tak sa banícky program bude extrémne zle obnovovať. Že ho nebude treba? Naozaj? Takže čo nás čaká. V 2023 sme sa tak či tak zaviazali bane zavrieť, pretože poslušne počúvame EU a ani nejdem zisťovať ktorá vláda to zapríčinila, ale určite tá čo mala naše blaho na pamäti. Pokiaľ viem Fico sa snažil to predlžiť ako sa dalo, ale evidentne už nemôže všetko a Pellegríny to má ako jednu zo svojich prvých slniečkárskych úloh bane zavrieť čo najskôr. Na stretnutí „nový“ rakúsky premiér Sebastian Kurz bude súhlasiť s pomocou tých 160 mil. Eur, ak tieto prostriedky nebudú použité na nové jadrové elektrárne.
Nemecko je jedna z krajín, ktorá má najväčšiu produkciu a spotrebu uhlia v EU – 36% uhlia na výrobu elektriny. Nemci sa zaviazali uzavrieť bane na hnedé uhlie až za 20 rokov. My ideme zavrieť naše bane skôr ako Nemci viac menej už. Znamená to, že ceny uhlia pre slovenského baníka sú také, že ho neuživia, ale je nemecký baník natoľko efektívny, že jeho to uživí?
Alternatívne čisté zdroje energie v EU sa nebudujú tak rýchlo a ekonomicky efektívne ako sa zdroje energie zatvárajú. Pripomínam, že najväčší ekonomickí giganti USA spotrebuje 30% uhlia na výrobu elektriny a Čína 55%. Takže chceme byť svätejší ako svätí? Opäť americký, či čínski baníci pracujú tak efektívne, že len tí naši sú takí hlúpi, že nevedia robiť poriadne?
Ale čo nás ešte čaká? V 2022 v Nemecku zatvoria posledné jadrové elektrárne. Už zavreli 8 zo 17 a do konca 2022 zavrú zvyšných 9. Teda koncom roka 2022 a začiatkom roka 2023 vznikne v EU obrovský dopyt po energii, ktorú nebude mať v EU kto vyrábať. Aké budú dôsledky? Cena energií celosvetovo stúpne. To bude znamenať ďalšie obrovské ochudobnenie štátov, ktoré kupujú energiu. Ešte si pamätáme ako šiel náš priemysel po 1989, keď sme zrazu ropu nakupovali za doláre namiesto rubľov? Keď nejaký americký poskok vo vláde „uvoľnil ceny energií “ – ako to šlo s našou ekonomikou samo dolu vodou? EU bude odsúdená na nákup energie. Ako to pôjde s EU?
No a myslíte si, že Číňania, či Američania pri nedostatku energie budú zatvárať svoje zdroje energie z uhlia? Nie, zarobia na tom a budú zasviňovať planétu ešte viac a nás budú ďalej poučovať masmédia o tom ako neekologicky žijeme. Myslíte si ešte stále, že autá na elektrinu idú vyrábať, lebo je to ekologické? Prečo teda ideme zavrieť bane na Hornej Nitre? Jednoduché. Aby sme ako národ stratili lacné technológie a know-how baníkov. Aby sme po roku 2023 ani náhodou nenaštartovali výrobu elektriny z uhlia, lebo nebude s kým a obnova by bola pridrahá. EU bude elektrinu pekne nakupovať a budeme o niečo viac zase vydierateľní mocnými tohto sveta, pretože keď nebudeme poslušní, tak nieže nám nedajú pôžičky, ale už nás jednoducho vypnú.
Tu Putin troluje Nemcov. Dáva jednoduché otázky a ponúka aj jednoduché odpovede. „Neviem prečo Nemci nemajú radi atómovú energiu. Nechcem na to dávať žiadne komentáre ale nechápem čím budete vykurovať domácnosti. Nechcete zemný plyn, atómovú energiu nerozvíjate, čo budete si drevom kúriť? Aj dreva máme dosť na Sibíri“ Všeobecne to vyvolalo smiech. Ale je to celé také smiešne naozaj? Alebo nás čaká ďalšie plánované ožobračovanie vlastných obyvateľov. Všimneme si ako pod propagandou získania pár miliónov a kvázi ekologických hesiel si ideme zavrieť dvere do budúcnosti?
Erik Majerčák, ekonóm,
Kandidát na poslanca strany Vlasť č. 137, voľby 2/2020