Je absolútny nonsens, aby člen jedného politického hnutia pociťoval radosť zo vzniku konkurenčného politického hnutia. Áno je to o mne a mojich pocitoch, koniec koncov veď toto je môj blog. Pred pár dňami jemne zarezonovala mediálnym svetom informácia o vzniku politického hnutia SOCIALISTI, ktorého hlavou nie je nik iný ako Eduard Chmelár.
O Edovi si môžte myslieť čokoľvek, jedna strana barikády ho označuje za proruského, druhá za kaviarenského žida, iní zasa za boľševika, ďalší za vítača migrantov. Fakt, že Edovi „hejteri“ obývajú všetky svetové strany, vyjadruje hodnotu jeho osobnosti, osobnosti, ktorá má pevne položené koľaje zásad, hodnôt, názorov a neohýba ich len, aby sa niekomu zapáčila a dokáže tak ísť tvrdohlavo proti názorovým múrom aj za cenu sebapoškodenia, práve toto robí z Eduarda Chmelára jedného z najlepšie čitateľných (budúcich) politikov, na stranu druhú si myslím, že prehnaný idealizmus, ktorý z Eda cítiť môže vyľučovať felxibilitu, ktorú v politike jednoducho musíte mať. Na autenticite a ľudskosti mu pridáva jeho schopnosť preniknúť medzi obyčajných ľudí bez rozruchu a s pokorou, ako môžme vidieť počas jeho ciest vlakom či pri pive v podniku, ako sme toho boli svedkami počas jeho prezidentskej kampane, tento obraz umocňuje aj Edova tvrdohlavosť a zápal s akým presadzuje svoje názory, za ktorý si vyslúžil od svojich neprajníkov prezývku Ego (namiesto Edo). Nikto z nás nie je, predsa dokonalý (okrem adminov ZMORI 😉 ), preto očakávam, že sa v komentároch pod článkom objavia aj iné jeho „muchy“, no aj napriek tomu všetkému považujem Eduarda Chmelára za jedného z najväčších intelektuálov na Slovensku, či už so mnou súhlastíe, alebo nie.
Zásadný dôvod, prečo Edo do dnešných dní výrazne v politike neuspel je prostý … Eduardove myšlienky sú nadčasové a nie je momentálne pre ne pochopenie ! Spoločnosť ešte bude musieť dospieť na ich chápanie, poprípade bude musieť byť k ich chápaniu dotlačená či už nejakou krízou, katastrofou, alebo zlými politickými rozhodnutiami, ktoré odhalia skutočnú hodnotu Edovej vízie sveta. V dnešnom svete chýba bežným pracujúcim Slovákom pod paľbou donekonečna sa opakujúcich fráz zo strany politikov a médií o tom, ako sa máme dobre, a ako nám bude lepšie, motivácia voliť hnutie, ktorého hlavný kormidelník revolučne hlása napríklad 6 hodinový pracovný čas, alebo pre obyčajného človeka Sci-Fi v podobe ekológie. Veď predsa média hlavného prúdu a politici vás presvedčia o tom, že ste hlupák ak voláte po 6 hodinovom pracovnom čase, sociálnych bytoch a podobných výmysloch, jednoducho takýmto revolučným myšlienkam sa budú brániť presne ako elity pred skrátením pracovného času na 8-hodinový, zrušením detskej práce či vzniku odborov. Taktiež elity, ktoré u nás nazývame aj oligarchiou netrápi to, či sa ľudia stanú otrokmi hypoték, veď predsa na tom môže úzka skupina ľudí len a len získať, alebo či sa k moci dostane „ľavica“, alebo „pravica“, oligarchia bude profitovať popri oboch vládnucich ideológiách, pretože tak si nastavila systém.
Nie ĽSNS (z ktorej „hrozby“ systém ťaží v podobe jednoduchšieho zavádzania hlbšej kontroly spoločnosti), ale ľudia s revolučnými myšlienkami ako Eduard Chmelár, sú najzásadnejšou hrozbou pre dnešné fungovanie vládnucej oligarchie, práve preto sú takýto revolucionári marginalizovaní štýlom „lepšie na nich neukazovať“, alebo zosmiešňovaní nástrojmi akým je napríklad stránka zomri. Nesúhlasím s Edovým tvrdením, že je tu dopyt po ľavicovej strane, pojem ľavica začína byť na Slovensku natoľko zdevalvovaný až démonizovaný, že si s ním dovolí narábať už iba SMER a myslím, že každý kto sa v momentálnej politickej klíme dokáže nahlas prihlásiť k ľavici, stráca politický výtlak. Nemusíte mať postavu Eduarda Chmelára radi, sú veci v ktorých s ním ani ja nesúhlasím, no nezatracoval by som hnutie, ktoré vyrastá ako skutočná ľavica zo zdola, pretože takéto hnutie má všetky predpoklady hájiť tých najslabších, tých z ktorých vzíjde.
Prajem hnutiu SOCIALISTI, aby prekonalo 5-percentnú hranicu a vstúpilo tak do politického ringu, aj keď som skôr pesimista, ktorý vníma fakt, že spoločnosť, ešte nie je dostatočne vyspelá, aby chápala hodnoty, ktorých nositeľom toto hnutie bude.